آیا ارز دیجیتال شیبا اینو هم مانند دوج کوین یک شوخی کریپتویی است؟

آیا ارز دیجیتال شیبا اینو هم مانند دوج کوین یک شوخی کریپتویی است؟

ارز دیجیتال شیبا اینو یکی از هیجان‌انگیزترین ارزهای دیجیتال دنیای کریپتو است که نوسان‌های بسیاری را تجربه کرده و باعث تعجب اهالی بازار ارزهای دیجیتال شده است. شیبا اینو با دوج کوین پیوند خورده است و به همین دلیل بسیاری از افراد تصور می‌کنند این ارز همان دوج کوین است اما با شکلی متفاوت!

ارزهای دیجیتالی که با لوگوی سگ شیبا کار می‌کنند (دوج کوین و شیبا اینو) جزو پرحاشیه‌ترین ارزهای بازار بوده‌اند. این میم‌کوین‌ها رفته رفته در بازار طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند و رشد قیمت بالایی داشته‌اند. در این مقاله قصد داریم توکن مشهور این روزهای بازار که با نماد SHIB مشخص می‌شود را معرفی کنیم.

ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟

شیبا اینو یک میم کوین است، میم کوین‌ها نوعی ارز دیجیتال هستند که در بازار خرید و فروش می‌شوند اما هم سرمایه‌گذاران و هم تریدرها می‌دانند که این ارزها و حتی سود حاصل از آن‌ها در دنیای واقعی هیچ ارزشی ندارد. بنابراین اگر بخواهند در دنیای واقعی سرمایه‌ای که روی میم کوین گذاشته‌اند را خرج کنند باید آن را به یک واحد مالی ارزشمند مانند  دلار یا بیت کوین تبدیل کنند. دوج کوین اولین میم کوینی بود که وارد بازار شد و بعد از آن هم میم کوین‌های دیگری وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده‌اند، اما هیچکدام از آن‌ها تاکنون به اندازه شیبا اینو مشهور نبودند.

ارز دیجیتال شیبا اینو در روز اول آگوست ۲۰۲۰ با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ دلار (هشت رقم اعشار) فروخته شد. جالب است بدانید که تعداد توکن‌های شیبا اینو یک کواردیلیون است، به همین دلیل ارزش بازار این ارز دیجیتال بسیار زیاد و قیمت هر توکن آن بسیار کم است.

ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟
ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟

 

شیبا اینو برای مدتی بعد از عرضه در همان سطح باقی ماند، اما در همان زمان بود که داستان دوج کوین و ایلان ماسک آغاز شد. همزمان با رشد قیمت دوج کوین، قیمت شیبا اینو هم افزایش پیدا کرد؛ تا جایی که بسیاری از افراد تصور می‌کردند ایلان ماسک علاوه بر دوج کوین، از شیبا اینو هم حمایت کرده است. البته بعدها ایلان ماسک در توییتی این موضوع را تکذیب کرد و گفت در والتش تنها سه ارز بیت کوین، اتر و دوج کوین را نگهداری می‌کند.

هنوز تعریف دقیقی درباره SHIB وجود ندارد و حتی در وایت پیپر این ارز دیجیتال هم اطلاعات جامعی ارائه نشده است. ما تنها می‌دانیم که این ارز یک توکن ERC-20 است که بر بستر اتریوم فعالیت می‌کند. البته ریوشی، بنیانگذار شیبا اینو، می‌گوید این توکن ساخته شده تا نمونه آزمایشی جامعه غیرمتمرکزی باشد که به صورت خودجوش تشکیل شده است. بازار این ارز دیجیتال در حال حاضر بیش از سه هزار عضو دارد و با وجود اینکه همه این اعضا خودجوش نیستند، اما تعداد آن‌ها به اندازه‌ای است که بازار را تحت تأثیر قرار داده.

شیبا اینو شوخی دیگری در دنیای ارزهای دیجیتال؟

اتفاقاتی که در نمودار این ارز دیجیتال افتاد باعث شد بسیاری از افراد تصور کنند این پروژه نیز یک شوخی کریپتویی است و حتی احتمال دارد اسکم باشد. البته تعداد افرادی که به شیبا اینو علاقمند شدند و از آن حمایت کردند هم کم نبوده است.

ارز دیجیتال شیبا اینو چند روز پیش از اینکه تسلا اعلام کند دیگر بیت کوین را به عنوان روش پرداخت قبول ندارد، به اوج قیمت تاریخی رسیده بود. این خبر تسلا در کنار خروج ماینرهای چینی بازار ارزهای دیجیتال را وارد روند نزولی کرد و باعث شد قیمت شیبا اینو نصف شود. البته این تنها یک نقطه از نمودار شیبا اینو بود و اگر بخواهیم دیدگاهی کلی درباره آن داشته باشیم باید به این نکته توجه داشته باشیم که شیبا اینو از می ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۱۲۰ هزار درصد رشد کرده است!

این میزان رشد توکن SHIB هیچ توجیه منطقی ندارد و حتی هنوز نمی‌دانیم آیا این قیمت ارزش واقعی شیبا اینوست یا تنها بخاطر هیجانات بازار ایجاد شده است؟ شاید این توکن یک شوخی باشد، اما در هر صورت پتانسیل رشد بالایی دارد، زیرا افراد بسیاری روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و امیدوارند دوباره رشدهای چند صد درصدی را تجربه کنند.

میم شیبا

سگ شیبا یک نژاد سگ ژاپنی است که در این کشور نماد «شهود» است. افراد مختلف این سگ را لجوج، آزاده و همیشه خندان می‌نامند و معتقدند سگ‌های شیبا رفتارهایی شبیه گربه دارند. چهره بامزه و ویژگی‌های سگ‌های شیبا باعث شد که افراد بسیاری در سراسر جهان از این نژاد به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند؛ البته تربیت سگ‌های شیبا کار سختی است و آن‌ها معمولا با انسان‌ها سازگاری ندارند. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت سگ‌های شیبا برای نگهداری در خانه و همزیستی با انسان ساخته نشده‌اند!

میم شیبا
میم شیبا

 

سگ شیبای مشهوری که میم آن در فضای مجازی دست به دست می‌شود و لوگوی دوج کوین نیز هست، Kabosu نام دارد و در ژاپن زندگی می‌کند. این سگ با نگاهی مشکوک و بهت‌زده به دوربین خیره شده و همین چهره بامزه، او را به یک میم در فضای مجازی تبدیل کرده است. این میم به مرور زمان پیشرفت کرد و با خنده و شوخی وارد بازار ارزهای دیجیتال شد و میم کوین‌های دوج کوین و شیبا اینو را ایجاد کرد!

ارز دیجیتال شیبا اینو و دوج کوین

دوج کوین اولین شوخی کریپتویی بود که در سال ۲۰۱۳ وارد بازار شد. حتی توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال هم فکر نمی‌کردند روزی به یکی از بهترین توکن‌های بازار تبدیل شوند و تا این حد سود به دست آورند. قرار نبود میم کوین‌ها در دنیای واقعی ارزشی داشته باشند، اما دوج کوین به سرمایه‌گذارانش سودهای واقعی داد و آن‌ها را ثروتمند کرد.

در وایت پیپر شیبا اینو نوشته شده است که این توکن توسعه داده شده تا نسخه بهتری از دوج کوین را ارائه دهد. البته تاکنون این موضوع در حد صحبت بوده و شیبا اینو هیچ برتری نسبت به دوج کوین نداشته است. توسعه دهندگان ارز دیجیتال شیبا اینو بر این باورند که توکنشان می‌تواند دوج کوین را از میدان به در کند و پیش از اینکه قیمتش به ۰.۰۱ دلار برسد، ارزش بازارش از دوج کوین پیشی می‌گیرد.

ارز دیجیتال شیبا اینو و دوج کوین
ارز دیجیتال شیبا اینو و دوج کوین

 

چیزی که تاکنون از شیبا اینو دیده‌ایم، شباهت بسیار با دوج کوین بوده است. وایت پیپر این ارز دیجیتال شبیه به یک بروشور بازاریابی است و هیچ اطلاعات فنی و تخصصی درباره توکن ارائه نداده است. حتی هویت توسعه‌دهندگان شیبا اینو هم در این وایت پیپر مشخص نیست.

دوج کوین یک شوخی بزرگ بود و شیبا اینو هم قصد دارد از یک میم کوین پیشی بگیرد. پس اینکه فکر کنیم SHIB هم توکنی است که نمی‌تواند بیش از حد جدی باشد، چندان غیرمنطقی نیست!

ویتالیک بوترین مالک نیمی از توکن‌های شیبا اینو است

پیش از اینکه به داستان ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم و شیبا اینو بپردازیم، باید به یک نکته مهم اشاره کنیم. ریوشی که ما به عنوان بنیانگذار شیبا اینو می‌شناسیم، توسعه دهنده واقعی این ارز دیجیتال نیست. او می‌گوید یکی از دوستانش این توکن را توسعه داده و نیمی از آن را از طریق یک صرافی غیرمتمرکز به والت ریوشی واریز کرده است. نیمی دیگر از یک کواردیلیون توکن را هم در یک قرارداد هوشمند در شبکه یونی سواپ قفل کرده است!

ریوشی هنگام عرضه اولیه توکن شیبا اینو اعلام کرد که نیمی از توکن‌های عرضه شده را به حساب بنیانگذار اتریوم واریز کرده است و ادعا کرد که با این کار، توکن‌ها را سوزانده است. البته این تنها یک انتقال توکن بود و نمی‌توان آن را سوزاندن واقعی به شمار آورد. زیرا بوترین می‌توانست این توکن‌ها را خرج کند و این موضوع زمانی برای طرفداران ارز دیجیتال شیبا اینو مشخص شد که بوترین ۵۰ تریلیون توکن به ارزش یک میلیارد دلار به مبارزه با کووید-۱۹ در هند اختصاص داد. در همان زمان بوترین ۵۰ درصد نقدینگی شیبا اینو که در یونی سواپ مسدود شده بود را نیز آزاد کرد.

ویتالیک بوترین مالک نیمی از توکن‌های شیبا اینو است
ویتالیک بوترین مالک نیمی از توکن‌های شیبا اینو است

 

ارزش شیبا اینوهای بوترین زمانی که شیبا اینو اوج قیمت خود را تجربه کرد به ۱۵ میلیارد دلار رسید. در این زمان بوترین ۳۳۰۰۰ اتر هم در والت خود داشت، اما ارزش SHIBها چندین برابر ETHها بود. زمانی که بوترین بخشی از دارایی خود را به هند اهدا کرد و نقدینگی شیبا اینو در بازار را افزایش داد، قیمت این ارز دیجیتال ۵۰ درصد افت کرد. البته پیش از این افت قیمت رشد ۳۳۰۰ درصدی را تجربه کرده بود.

صرافی غیرمتمرکز شیبا

شیبا اینو تنها به یک توکن محدود نشده است و پروژه‌های دیگری را هم توسعه می‌دهد. صرافی غیرمتمرکز شیبا یکی از اقداماتی است که توسط توسعه‌دهندگان ناشناس این پروژه انجام خواهد شد، این صرافی شیبا سواپ نام دارد. هنوز مشخص نیست این صرافی دقیقا در چه تاریخی راه‌اندازی می‌شود، اما در خبرهای اعلام شده می‌شنویم که شیبا سواپ قرار است یکی از امن‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز بازار ارزهای دیجیتال باشد.

صرافی غیرمتمرکز شیبا
صرافی غیرمتمرکز شیبا

 

توسعه‌دهندگان شیبا اینو درباره شیبا سواپ صحبت نکرده‌اند و هنوز نمی‌دانیم دقیقا چه برنامه‌هایی روی این پلتفرم اجرا خواهد شد. به نظر می‌رسد این پروژه کار خود را با عرضه سه توکن SHIB، BONE و LEASH که هر سه توکن‌های بومی پروژه شیبا اینو هستند، آغاز کند و بعد از آن از سایر ارزهای دیجیتال نیز پشتیبانی کند.

توسعه دهندگان ارز دیجیتال شیبا اینو در زمینه توکن‌های غیرقابل معاوضه یا NFT هم فعال هستند و قصد دارند در آینده امکان ساخت، خرید، فروش و ترید این نوع توکن‌ها را هم بر بستر شیبا سواپ فعال کنند.

کلام آخر

ارز دیجیتال شیبا اینو در ماه‌های اخیر توجه تریدرهای حرفه‌ای و مبتدی بسیاری را به خود جلب کرده است و رشد زیاد آن محرکی قوی برای خرید بوده. اما نباید ناشناس بودن این پروژه و زنگ خطرهایی که از آن به گوش می‌رسد را نادیده بگیریم. این توکن شبیه به یک شمشیر دو لبه است و هم می‌تواند یک پروژه کریپتویی فوق‌العاده باشد و هم یک اسکم حرفه‌ای!

در این مقاله اطلاعاتی که تاکنون درباره شیبا اینو ارائه شده است را بیان کردیم تا به شناخت بیشتری از این ارز دیجیتال برسید. صرافی اکس مارتی هیچ توصیه‌ای برای خرید یا فروش ارزهای دیجیتال ندارد و آنچه در وب سایت مجموعه می‌خوانید صرفا برای افزایش اطلاعات شما نوشته شده‌اند. برای ترید موفق بهتر است خودتان روی بازار تحقیق کنید و به روش منحصر به خودتان تحلیل انجام دهید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست