بحران های مالی

آیا رمزارزها باعث بحران های مالی در آینده می‌شوند؟

بحران های مالی

گذشته از بیت کوین که معروف‌ترین رمزارز بازار است، هزاران سکه دیگر در سراسر جهان خرید و فروش می‌شوند و هر روز سکه‌های جدیدی به بازار عرضه می‌شوند. احتمالا جالب‌ترین سکه در بازار اتریوم (اتریوم چیست) است که جدا از اینکه یک سکه قدیمی و تقریبا سنتی است، اما به نوعی در حال تبدیل شدن به بستر سازماندهی انواع فعالیت‌های تجاری نیز هست.

ایده‌ها و فناوری‌های بسیار جالبی در فضای رمزارزها وجود دارد، اما کمتر کسی به نکات منفی آن‌ها توجه می‌کند. رمزارزها یک فرصت برای پولشویی و کلاهبرداری مالی نیز هستند، چیزی که اکنون باعث نگرانی بسیاری از فعالان عرصه اقتصادی شده است. این افراد معتقدند که احتمالا رمزارزها باعث بحران های مالی آینده خواهند شد و برای اینکه ایمنی بازار حفظ شود، فعالیت در آن‌ها نیاز به قاعده و قانون دارند.

برت هیت: “رمزازرها باعث بحران های مالی در آینده می‌شوند.”

برت هیت، مدیرعامل Metalla Royalty & Streaming، ارزش واقعی بیت کوین را زیر سوال برد و درباره بحران های مالی آینده، که رمزارزها در حال ایجاد آن هستند، هشدار داد. به عقیده هیت، رمزارزها در حال هدایت ما به سمت بحران های مالی هستند و باید کنترل شوند.

Metalla Royalty & Streaming، یک شرکت مستقر در کاناداست که از سال 1983 فعالیت می‌کند و دارایی خالص آن تقریباً نیم میلیارد دلار است. Metalla از طریق حق امتیاز طلا و نقره، فلزات گران‌بها را به فروش می‌گذارد.

روز جمعه، هیت در گفتگو با رسانه خبری کیتکو نیوز، رمزارزها را با سقوط ناشی از تکنولوژی در اوایل سال 2000 و بحران مسکن در سال 2008 مقایسه و خاطر نشان کرد:

“هنگامی که به چند دهه گذشته نگاه کنیم و بحران های مالی رخ داده را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که تمام این بحران‌ها دو چیز مشترک دارند، یکی از آن‌ها سازگاری انبوه با یک محصول یا یک فناوری جدید است که به خوبی درک نشده است. اگر فقط به بحران مسکن سال 2008 بازگردیم، می‌بینیم که ما اوراق تضمینی بهادار را با تعهدات بدهی وثیقه‌دار پذیرفتیم و زمانی که مردم این محصول مالی جدید را پذیرفتند، همه چیز خراب شد. این یک مشکل بزرگ بود.”

هیت، رمزارزها را “مجوزی در بخش خصوصی برای چاپ پول” توصیف کرد، زیرا باعث ورود مقدار زیادی نقدینگی به بازار شده‌اند و این اقدامات را زیر سوال برد. وی، M1 ایالات متحده (میزان کل نقدینگی در گردش) را از سال 2020 مقایسه کرد و افزود: که از ژانویه 2020، میزان M1 در ایالات متحده چهار و نیم برابر افزایش یافته است.

طبق گزارش فردال رزرو، نقدینگی در گردش از ژانویه 2020 و از 4.018 میلیارد دلار، به حدود 18.935 میلیارد دلار در آوریل 2021 رسیده است. هیت تاکید کرد: “این افزایش قیمت در این مدت کوتاه فوق‌العاده زیاد است، اما اگر به کل سرمایه رمزارزهای بازار نگاه کنیم، می‌بینیم که مقدار این سرمایه ده برابر شده است.”

به نظر می‌رسد هیت نگرانی‌هایی را در مورد خطر سیستمی ناشی از سرمایه‌گذاری انبوه در یک دارایی خاص که به نظر او “هیچ ارزش ذاتی” ندارد، احساس می‌کند، و معتقد است نتیجه این کار یک فروش عمده مانند بحران تکنولوژی اوایل سال 2000 است. وی همچنین افزود: “وقتی مقدار هنگفتی سرمایه از طریق کیف پول‌های دیجیتال در سراسر جهان از بین رفته باشد، بهتر است باور داشته باشید كه عواقب مالی قابل توجهی نیز وجود خواهد داشت.”

هیت که از طرفداران فلزات گران‌بهاست، از اینکه پیش‌بینی می‌شود که ارزش بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزشی، از طلا بیشتر خواهد شد، متعجب به نظر می‌رسد. وی همچنین این ایده را که عرضه حداکثری 21 میلیون بیت کوین، باعث ارزشمند شدن این سکه می‌شود را زیر سوال برد و با اشاره به سایر رمزارزها که قیمت پایین‌تر و تکنولوژی بهتر و پیشرفته‌تری نسبت به بیت کوین دارند، اشاره کرد: “امروزه 10 هزار سکه و توکن مربوط به رمزارزها در بازار وجود دارد که بسیاری از آن‌ها از تکنولوژی بهتر، حریم خصوصی بیشتر و انرژی بسیار کمتری برخوردارند، وقتی این همه گزینه بهتر وجود دارد، واقعا ارزش ذاتی بیت کوین چیست؟”

رمزارزها چطور باعث ایجاد بحران های مالی می‌شوند؟

رمزارزها، همانطور که از نامشان پیداست، نوعی دارایی الکترونیک هستند که توسط رمزنگاری محافظت می‌شوند. برخلاف بانک مرکزی و امور دولتی که بیشتر معاملات باید توسط شخص ثالث (مثل بانک) انجام شوند، معاملات رمزارزها به طور کلی از طریق نوعی سیستم توزیع شده، تنظیم می‌شود که در آن مالکیت و معاملات به وسیله محاسبات رمزنگاری، پردازش و محافظت می‌شوند. نمونه بارز این موضوع بلاکچین است(بلاک چین چیست). بلاکچین، یک دفتر رمزگذاری شده و کپی شده در میلیون‌ها کامپیوتر در سراسر جهان است که شامل ثبت شدن تمام معاملات و اثبات مالکیت سکه است. در ادامه به بررسی مشکلاتی که رمزارزها ایجاد می‌کنند می‌پردازیم:

  • اولین مشکلی که رمزارزها ایجاد می‌کنند، مصرف برق است. بیت کوین با استفاده از یک روش “proof-of-work” محافظت می‌شود. هر بیت کوین جدیدی که ایجاد می‌شود، مستلزم انجام محاسبات دشوارتر است تا بلوک‌های جدیدی را به بلاکچین اضافه کند و معاملات را پردازش کند. از آنجا که ساخت بلوک‌های جدید بسیار دشوار است، بنابراین تلاش برای دستکاری در بلاکچین بیت کوین مستلزم محاسباتی پیچیده در کل جامعه دارندگان بیت کوین است. این ایده به نظر جالب است اما مقدار قابل توجهی برق نیاز دارد، چیزی در حدود 130 تراوات ساعت در سال، یا بیشتر از کل برق مصرفی کشور سوئد! اتریوم که در حال حاضر از همان سیستم proof-of-work استفاده می‌کند، سالانه تقریباً 50 تراوات ساعت برق مصرف می‌کند (تقریباً به اندازه برق مصرفی کشور رومانی). همه اینها به انتشار گسترده گازهای گلخانه‌ای، به ویژه در چین دامن زده است.

با این حال، راه حل‌هایی نیز برای حل این مشکل وجود دارد. اتریوم در حال انتقال به یک سیستم جایگزین “proof-of-stake” است که گفته می‌شود مصرف برق آن را 99.95 درصد کاهش می‌دهد. بسیاری اظهار داشتند که جامعه بیت کوین نیز باید همین کار را انجام دهد.

  • اما حتی اگر رمزارزها برق کمی هم مصرف کنند، باز هم مشکلاتی وجود دارد. کلاهبرداری و جرائم مالی، بارزترین این مشکلات است. اکثر معاملات رمزارزها از نظر تئوری، تحت عنوانی مستعار انجام شده و برگشت‌ناپذیر هستند و از این رو، راهی بدیهی برای پولشویی، فرار از مالیات یا اخاذی می‌باشند. روش‌های زیادی برای کلاهبرداری در این بازار وجود دارد که سکه‌های قدیمی‌تر آن را تجربه کرده‌اند.

یکی از روش‌های کلاهبرداری منحصر به فرد در بازار رمزارزها نیز وجود دارد که به آن “rug pull” می‌گویند و در آن، فرد یا گروهی، سکه‌ای جدید را وارد بازار کرده و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند تا قیمت آن به طور ناگهانی افزایش یابد، سپس زمانی که مردم افزایش این قیمت را می‌بینند و دارایی خود را وارد بازار آن می‌کنند، این افراد کل سرمایه را از بازار بیرون می‌کشند و معاملات آن سکه را تعطیل می‌کنند.

تخمین زده شده که مجرمان و متخلفان، در سال 2019 حداقل 4.5 میلیارد دلار کلاهبرداری انجام داده‌اند که البته این رقم در سال 2020، به 1.9 میلیارد دلار کاهش یافت.

  • حتی اگر جرائم مالی را نیز کنار بگذاریم، بزرگترین تهدید رمزارزها برای ایجاد بحران های مالی، ایجاد ساختارهای مالی جدیدی است که خارج از هرگونه نظارتی فعالیت می‌کنند. “امور مالی غیرمتمرکز” یا به اصطلاح DeFi، به افراد این امکان را می‌دهند تا قراردادهای مالی خارج از ساختارهای معمول وال استریت را با استفاده از رمزارزها تنظیم کنند. این ساختارها شامل بیمه و مشتقات مالی و همچنین قراردادهای هوشمند است که تقریبا تحت هر شرایطی اجرا می‌شوند.

برای افرادی که درباره بحران های مالی مطالعه می‌کنند، DeFi شباهت زیادی به سیستم بانکی سایه‌ای (مجموعه واسطه‌های مالی غیر بانکی که خدماتی مشابه بانک‌های سنتی اما خارج از مقررات عادی بانکی ارائه می‌دهند) دارد که در سال 2008 فراگیر شد و به سقوط اقتصادی کمک کرد.

هر سیستم مالی، در معرض هراس و وحشت قرار دارد. زمانی که یک شرکت یا بازار با مشکل روبرو می‌شود، این امر باعث می‌شود تا بقیه افراد احتیاط کرده و سرمایه‌گذاریشان را متوقف کنند. همین موضوع باعث افزایش احتیاط در جامعه شده و این ترس به کل بازار سرایت می‌کند. اگر رشد DeFi ادامه پیدا کند، بانک‌های بزرگ و همچنین سرمایه‌گذاران، به آن ورود پیدا می‌کنند و حتی شاید به این سیستم تکیه کرده و برخی فعالیت‌های خود را بر آن بنا کنند. اگر دولت کنترلی روی این موضوع نداشته باشد، ممکن است به زودی شاهد شبه بانک‌های DeFi باشیم.

  • مسئله دیگر مورد بررسی در این زمینه، تغییر قیمت‌های بسیار دیوانه‌وار رمزارزهاست. این تغییرات شدید قیمت باعث می‌شود تا خرده فروشان بازار و یا موسساتی که در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند، در اتفاقاتی مانند روز چهارشنبه سیاه (افت شدید بازار) خسارات جدی ببینند در حالی که پشتیبانی از آن‌ها وجود ندارد. آنچه که طبقه ضعیف جامعه به آن نیاز دارد، شغل بهتر و درآمد و خدمات بیشتر است، نه فرصتی زودگذر و پرخطر.

بیشتر بدانید : Defi چیست ؟

نتیجه گیری

بسیاری از تحلیل‌گران و فعالان اقتصادی نگرانی‌هایی بابت ورود به بحران های مالی در آینده دارند. با وجود پاندمیک کرونا و ضربه بزرگی که اقتصاد جهانی دید، این نگرانی بیجا به نظر نمی‌رسد. البته رمزارزها هم مانند هرچیز دیگری علاوه بر معایب، مزایای زیادی هم دارند. به عنوان مثال سیستم پرداخت با کارت اعتباری، سیستمی پرهزینه است که باعث می‌شود تعداد انگشت‌شماری از بنگاه‌های اقتصادی، سودهای کلان ببرند.

برای اینکه به مزایای بیشتری از رمزارزها دست پیدا کنیم، نیاز به آپدیت شدن سیستم‌های دولتی با این فناوری و همچین نظارت و وجود قوانین در معاملات آن‌ها وجود دارد. البته به تازگی، وزارت خزانه‌داری آمریکا، در حال تصویب قوانین جدیدی برای انتقال رمزارزها و گزارشات آن‌ها است. این نظارت و قوانین، باعث جلوگیری از کلاهبرداری و سودجویی عده‌ای می‌شود که تاکنون به اینکار مشغول بوده‌اند.

مترجم: بهزاد واثق

منبع : Cointelegraph

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست