اخبار استخراج ارز دیجیتال در روسیه و آمریکا

اخبار استخراج ارز دیجیتال در روسیه و آمریکا

استخراج ارزهای دیجیتال در روزهای اخیر در کشورهای روسیه و آمریکا خبرساز شده است. در روسیه خبرها بخاطر ورود ماینرهای چینی به این کشور خبرهای مرتبط با ماینینگ و هزینه برق است. در آمریکا هم درخواست کسب و کارهای مختلف برای توقف ماینینگ در این کشور خبرساز شده است.

تعرفه‌های جدید انرژی بعد از استخراج ارز دیجیتال در روسیه توسط ماینرهای چینی

بعد از اینکه کشور چین ماینرها را تحریم کرد و اجازه کار را از آن‌ها گرفت، در برخی از شهرهای روسیه مانند ایرکوتسک میزان ماینینگ تا ۱۶۰ درصد افزایش پیدا کرد. مهاجرت گسترده استخراج کنندگان چینی باعث شد وزارت نیروی روسیه به تعیین تعرفه‌های جدید برای استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال فکر کند. در حال حاضر این طرح به تصویب بسیار نزدیک شده است.

نیکلا شولگینوف، وزیر نیروی روسیه، در روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه اعلام کرده بود که این وزارتخانه در حال کار روی طرح‌هایی است که تعرفه پرداختی عمومی را از تعرفه ماینرها جدا می‌کند. بنابراین آن‌ها موظف می‌شوند هزینه بیشتری برای انرژی که در جهت ماینینگ مصرف می‌شود، پرداخت کنند.

تعرفه‌های جدید انرژی بعد از استخراج ارز دیجیتال در روسیه توسط ماینرهای چینی
تعرفه‌های جدید انرژی بعد از استخراج ارز دیجیتال در روسیه توسط ماینرهای چینی

 

شولگینوف تاکید کرد که ماینرها مجاز به استخراج ارز دیجیتال در روسیه با استفاده از منابع برق خانگی نیستند. او همچنین گفت:

«ما اجازه نمی‌دهیم ماینرها و به خصوص ماینرهای چینی از تعرفه‌های پایین شبکه برق خانگی سو استفاده کنند. ماینرها باید از شبکه برق مجزایی استفاده کنند تا به منابع انرژی عمومی آسیب جدی وارد نشود».

افزایش بی‌سابقه مصرف انرژی در روسیه

محدودیت‌های استخراج ارز دیجیتال در چین تنها احتمالی است که می‌تواند علت افزایش مصرف انرژی در روسیه باشد. بر اساس گزارش‌ها، در منطقه ایرکوستیک که در ۱۷۰ کیلومتری چین قرار دارد، مصرف برق ۱۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

فرماندار این منطقه از مقامات قضایی که مانع از فعالیت‌های غیرمجاز ماینرهای چینی نمی‌شوند و استخراج ارز دیجیتال در روسیه را محدود نمی‌کنند، گله کرد. او می‌گوید مصرف برق در ایرکوستیک مثل یک بهمن در حال افزایش است!

موافقت بزرگ‌ترین ماینر روسی با سیاست‌های روسیه در زمینه ماینینگ ارزهای دیجیتال

منطقه سیبری که ایرکوتسک یکی از شهرهای آن است، جزو غنی‌ترین مناطق روسیه محسوب می‌شود و چند ایستگاه تولید برق آبی دارد.  این منطقه محل استقرار پایگاه بسیاری از ماینرهای BitRiver است. BitRiver بزرگ‌ترین سرویس استخراج ارز دیجیتال در روسیه محسوب می‌شود.

موافقت بزرگ‌ترین ماینر روسی با سیاست‌های روسیه در زمینه ماینینگ ارزهای دیجیتال
موافقت بزرگ‌ترین ماینر روسی با سیاست‌های روسیه در زمینه ماینینگ ارزهای دیجیتال

 

مدیرعامل BitRiver اعلام کرد این شرکت به طور کامل از سیاست‌هایی که وزارت نیرو درباره فرایند استخراج ارزهای دیجیتال به کار می‌گیرد، حمایت می‌کند. او همچنین گفت:

«پیشنهادهای وزیر نیرو درباره تغییر تعرفه انرژی استخراج ارز دیجیتال در روسیه کاملا منطقی و عادلانه است. این موضوع همچنین زمینه ورود ماینرها به فعالیت قانونی و ثبت رسمی را فراهم می‌کند. این کار وزارت نیرو اولین گام برای شفاف‌سازی صنعت رمزنگاری در روسیه است که نتیجه نهایی آن می‌تواند شفاف‌سازی کل سیستم رمزنگاری در این کشور باشد».

مدیر BitRiver همچنین گفت که مجموعه‌ او در حال حاضر هزینه برق مرکزی خود را مطابق با تعرفه تجاری پرداخت می‌کند که ۲.۵ تا ۳ برابر بیشتر از تعرفه خانگی است.

بعد از اخراج ماینرهای چینی، روسیه به یکی از بزرگ‌ترین مراکز ماینینگ جهان تبدیل شد. آمار نشان می‌دهد حدود ۱۱ درصد از هش ریت جهانی بیت کوین به روسیه اختصاص دارد.

درخواست کسب و کارهای نیویورکی برای عدم صدور مجوز ماینینگ خبرساز شد

مشاغل و نهادهای نظارتی آمریکایی همچنان دغدغه‌های بسیاری درباره تأثیرات مخرب استخراج ارزهای دیجیتال برای محیط زیست این کشور دارند. گروهی از کسب و کارهای محلی نیویورک از فرماندار این ایالت، کتی هوکول، خواستند که با درخواست‌های مبتنی بر تبدیل نیروگاه‌های قدیمی به مراکز استخراج ارز دیجیتال در آمریکا موافقت نکند. سازمان‌ها، بیزینس‌ها و گروه‌هایی از کارکنان این درخواست را طی نامه‌ای رسمی به هوکول ارسال کردند.

درخواست کسب و کارهای نیویورکی برای عدم صدور مجوز ماینینگ خبرساز شد
درخواست کسب و کارهای نیویورکی برای عدم صدور مجوز ماینینگ خبرساز شد

 

آن‌ها در نامه خود همچنین خواستار بررسی اثراتی که الگوریتم‌های استخراج اثبات کار روی محیط زیست گذاشته است، شدند. آن‌ها گفتند با این بررسی‌ها دلایل منطقی مبتنی بر عدم صدور مجوز تبدیل نیروگاه Greenidge به مرکز استخراج ارز دیجیتال را به دست خواهید آورد.

آن‌ها در نامه خود نوشتند مصرف بیش از حد انرژی توسط دستگاه‌های ماینینگ برنامه‌هایی که برای بهبود وضعیت محیط زیست و آب و هوای نیویورک و آمریکا تدوین شده است را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

این خبر در آمریکا بار دیگر ناکارآمدی الگوریتم PoW برای استخراج ارزهای دیجیتال را اثبات کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف بیش از حد ذخایر سوخت فسیلی و استفاده از نیروگاه‌های آمریکا باعث به خطر افتادن محیط زندگی مردم این کشور می‌شود و همچنین باعث افزایش تولید گازهای گلخانه‌ای خواهد شد که بر ضد محدودیت‌های اعمال شده توسط دستگاه‌های قضایی آمریکاست.

تغییر اقلیم نیویورک مردم این ایالت را نگران کرده است و همین موضوع علت اصلی درخواست آن‌ها از هوکول برای توقف فرایند استخراج بیت کوین در این ایالت بوده است.

الگوریتم نامناسب اثبات کار برای ارزهای دیجیتال

با وجود اینکه ارزهای دیجیتال می‌توانند مزیت‌های بسیار زیادی برای بشر داشته باشند، اما اگر بخواهند کار خود را با الگوریتم نامناسب PoW ادامه دهند، کار به جایی می‌رسد که کشورهای مختلف مجبور به برخورد جدی با فرایندهای استخراج خواهند شد. اگر ماینینگ ارزهای دیجیتال فرایندی بود که به انرژی زیادی نیاز نداشت و محیط زیست را هم آلوده نمی‌کرد، هیچ یک از مقامات و مردم کشورهای چین، روسیه و آمریکا نمی‌توانستند مخالفتی علیه آن داشته باشند.

الگوریتم نامناسب اثبات کار برای ارزهای دیجیتال
الگوریتم نامناسب اثبات کار برای ارزهای دیجیتال

 

البته خوشبختانه در حال حاضر پیشنهادهای جایگزین PoW مانند الگوریتم PoS وجود دارد و در حال بررسی است. برخی از شبکه‌های بلاکچین نیز اکنون اجماع به روش اثبات کار را کنار گذاشته‌اند و در حال کار با الگوریتم اثبات سهام هستند. این الگوریتم علاوه بر مصرف انرژی کم‌تر و بی‌خطر بودن برای محیط زیست، سرعت بیشتری هم دارد و می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود در زمینه مقیاس‌پذیری را حل کند. اما هنوز به اندازه‌ای که بتواند برای تمام ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد، به تکامل نرسیده.

کلام آخر

فرایند ماینینگ در کشورهای مختلف جهان به صورت قانونی و غیرقانونی انجام می‌شود که البته بسیاری از ماینرها به صورت زیرزمینی کار می‌کنند. این موضوع به دلیل هزینه‌های کم‌تر برق خانگی و فرار از مالیات است. مقامات کشورهای مختلف باید تمهیداتی برای پیدا کردن استخراج‌کنندگان غیرمجاز و توقف آن‌ها پیدا کنند. فعالیت محدود ماینرها در تمام کشورهای جهان، حتی با الگوریتم PoW آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند. این فعالیت گسترده و مصرف بیش از حد انرژی است که باعث نگرانی مردم سراسر جهان شده است.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست