ارز دیجیتال چیست؟| پاسخ این سوال به ساده ترین روش ممکن

ارز دیجیتال چیست؟| پاسخ این سوال به ساده ترین روش ممکن| اکس مارتی

ارز دیجیتال یا رمزارز (Cryptocurrency) واژه‌ای است که این روزها در مباحث زیادی شنیده می‌شود. این ارزها بعد از ریزش بازار بورس ایران بیشتر در بین مردم شناخته شدند، چرا که مردم به دنبال راهکاری برای حفظ ارزش سرمایه‌ و سودآوری بودند. از آنجایی که بازار بورس پاسخ این نیاز آن‌ها را نداده بود، ارزهای دیجیتال جایگزینی برای سرمایه‌گذاران شدند.

برخی از افراد برای تجارت ارزهای دیجیتال و خرید و فروش آن‌ها آموزش دیده‌اند و به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند. اما برخی دیگر صرفا برای سرمایه گذاری و سودآوری ارز دیجیتال می‌خرند، آن را نگه می‌دارند و سپس می‌فروشند. دسته دوم افراد ممکن است به خاطر دانش ناکافی، سرمایه خود را در خطر قرار دهند. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل درباره اینکه ارز دیجیتال چیست، صحبت کنیم. همه مفاهیم از پایه و به زبان ساده ارائه می‌شوند.

تفاوت ارزهای دیجیتال با ارزهای شناخته شده

ارزهای دیجیتال نوعی واحد مالی آنلاین هستند که به صورت غیرمتمرکز کار می‌کنند. یعنی به هیچ حکومت یا منطقه جغرافیایی خاصی وابستگی ندارند. شما با استفاده از این واحدهای پولی می‌توانید از فروشگاه‌های مختلف خرید کنید، همچنین با توجه به اینکه روند ارزهای دیجیتال غالبا رو به رشد بوده است، بسیاری از سرمایه گذاران، آن‌ها را می‌خرند و ذخیره می‌کنند.

تاکنون چند هزار ارز دیجیتال مختلف در بازار معرفی شده است که برخی از آن‌ها شناخته شده نیستند و تنها در یک منطقه جغرافیایی یا سازمان خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما برخی دیگر بین المللی هستند و می‌توانند برای انواع تراکنش‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.

بیت کوین اولین و مشهورترین ارز دیجیتال موجود در بازار است. اتر، لایت کوین، بایننس کوین و… از دیگر ارزهای دیجیتالی هستند که در بازار امروز وجود دارند. اگر به تاریخچه ارزهای دیجیتال علاقمند هستید، می‌توانید مقاله آن را در اکس مارتی (Exmarty) بخوانید.

بیشتر بدانید : تاریخچه ارزهای دیجیتال

ویژگی‌های رمز ارز

 • آن‌ها پول‌های دیجیتال هستند و مانند ارزهای فیات (دلار، یورو، ریال و…)، نسخه فیزیکی (اسکناس یا سکه) ندارند.
 • سرمایه گذاران یا معامله‌گران این ارزها را از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال خریداری می‌کنند.
 • ارزهای خریداری شده در کیف پول‌های دیجیتال نگهداری می‌شوند. برای آشنایی با انواع کیف پول دیجیتال می‌توانید مقاله مرتبط با آن را بخوانید.
 • این ارزها غیرمتمرکز هستند. به عنوان مثال همه ما می‌دانیم که دلار آمریکا توسط بانک مرکزی و دولت آمریکا کنترل می‌شود. اما ارزهای دیجیتال به هیچ سازمان، حکومت یا دولتی وابسته نیستند.
 • معاملات ارز دیجیتال در بستر امن و منحصر به فردی به نام بلاک چین انجام می‌شود. این تکنولوژی اطلاعات را به صورت رمزنگاری شده مبادله می‌کند و به همین دلیل از امنیت بسیاری برخوردار است. در مقاله بلاک چین چیست، به صورت کامل درباره این تکنولوژی توضیح داده‌ایم.

بیشتر بدانید : بلاک چین چیست

۵ ارز دیجیتال برتر
۵ ارز دیجیتال برتر

 

 • بیت کوین
 • اتر
 • ریپل
 • بیت کوین کش
 • ایاس

برای اطلاعات بیشتر می توانید به پنج ارز دیجیتال برتر مراجعه کنید

کاربرد ارزهای دیجیتال چیست؟

افرادی که با کاربرد ارز دیجیتال آشنا نیستند، تصور می‌کنند آن‌ها مانند کارت‌های اعتباری و بانکی ما هستند. یعنی می‌توانیم بدون نیاز به پول نقد خرید کنیم، وجه انتقال دهیم و کلیه تراکنش‌های مالی خود را انجام دهیم. اما ارزهای دیجیتال کاربردهایی دارند که آن‌ها را به واحدهای مالی مناسب برای آینده جهان تبدیل می‌کند. در ادامه به کاربردهای این ارزها اشاره کرده‌ایم.

 • شما می‌توانید با این ارزها خرید کنید. البته هنوز تعداد فروشگاه‌هایی که از این نوع پول پشتیبانی می‌کنند، به خصوص در ایران، بسیار محدود است.
 • با ارزهای دیجیتال می‌توان به راحتی از فروشگاه‌های بین المللی خرید کرد. مثلا فروشگاهی مانند آمازون ریال ایران را قبول نمی‌کند. اما در صورتی که دارایی شما بیت کوین باشد، به راحتی می‌توانید از آمازون خرید کنید.
 • سرمایه گذاری از دیگر کاربردهای کنونی رمزارزهاست. البته برخی از کارشناسان بر این باورند که در آینده‌ای نزدیک استفاده از این ارزها بسیار متداول می‌شود و دیگر برای سرمایه گذاری کاربرد نخواهند داشت. البته نظر من این است که ارز دیجیتال همیشه برای سرمایه گذاری کاربرد دارد. همانطور که بسیاری از افراد هنوزم هم روی دلار سرمایه گذاری می‌کنند.
 • تراکنش‌های مالی با استفاده از رمزارزها بسیار ساده‌تر می‌شود. چرا که می‌توان تعداد بیشتری تراکنش را در زمان کم‌تری انجام داد.
 • انجام تراکنش‌های بین المللی با بیت کوین و آلت کوین‌ها سریع‌تر و کم هزینه‌تر خواهد بود.
 • امنیت و شفافیت این ارزها بسیار زیاد است و مانع برخی از جرایم اقتصادی مانند اختلاس می‌شود. اما در مقابل خصوصی و غیرقابل ردیابی آن‌ها باعث می‌شود که بسیاری از کلاهبرداران بتوانند به راحتی تراکنش‌های خود را انجام دهند و حتی نیازی به پولشویی هم نداشته باشند!

سرعت، هزینه کم، غیرمتمرکز و خصوصی بودن ویژگی‌هایی است که باعث می‌شود ارزهای دیجیتال واحد پولی مناسبی برای جایگزین شدن با ارزهای فیات باشند.

معامله بی‌واسطه با ارز دیجیتال

معامله بی‌واسطه با ارز دیجیتال
معامله بی‌واسطه با ارز دیجیتال

 

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این نوع پول حذف واسطه‌ها و شخص ثالث از معاملات است. در حال حاضر شما تنها در صورتی می‌توانید به حساب شخص دیگری پول واریز کنید که از پلتفرم بانکی استفاده کنید. در واقع بدون عابر بانک یا برنامه‌های موبایل بانک، هیچ راهی برای واریز پول به حساب شخص دیگر ندارید. (مگر اینکه به او پول نقد بدهید). در این حالت کلی منشأ تمام تراکنش‌های مالی به بانک‌ها می‌رسد.

ارز دیجیتال می‌تواند امکان معامله بدون واسطه را برای شما فراهم کند. یعنی می‌توانید بدون نیاز به پرداخت کارمزد به حساب طرف مقابل پول واریز کنید. البته در صورتی که طرف دوم شما فرد ناشناسی باشد، در اعتمادسازی با مشکل مواجه خواهید شد. شبکه‌های بلاک چین از قراردادهای هوشمند برای ایجاد اعتماد بین طرفین معامله استفاده می‌کنند. در مقاله قرارداد هوشمند همه چیز را در این باره توضیح داده‌ایم.

بیشتر بدانید : قرارداد هوشمند چیست؟

استخراج ارز دیجیتال یعنی چه؟

احتمالا با شنیدن کلمه استخراج به یاد کارگران معدن الماس می‌افتید که با بیل و کلنگ زمین را می‌کندند تا به الماس برسند. فرایند ماینینگ یا استخراج در ارزهای دیجیتال نیز بی‌شباهت به این کار نیست، استخراج کنندگان با استفاده از دستگاه‌های ماینینگ در یک شبکه بلاک چین خاص کارهای تایید معاملات را انجام می‌دهند و به عنوان پاداش ارز دیجیتال همان شبکه بلاک چین را دریافت می‌کنند.

فرایند استخراج

فرایند استخراج
فرایند استخراج

 

 • استخراج کنندگان باید بلاک‌های بلاک چین را تشکیل دهند. بلاک‌ها بعد از هش شدن داده‌ها تشکیل می‌شوند. هش تابعی است که داده‌ها را رمزنگاری می‌کند.
 • ماینرها بلوک‌ها را به شبکه بلاک چین اضافه می‌کنند. در این مرحله سایر نودها (سیستم‌های فعال در شبکه بلاک چین) باید اطلاعات تراکنش جدید را تایید کنند. در این صورت مشخص می‌شود که بلاک تازه اضافه شده، معتبر است.
 • در صورتی که بلوک جدید تایید شود، ماینری که آن را وارد شبکه بلاک چین کرده است، پاداش دریافت می‌کند. این پاداش ارز دیجیتالی است که در شبکه بلاک چین مبادله می‌شود.

البته در اینجا مراحل استخراج ارزهای دیجیتال را خیلی ساده‌تر از چیزی که هست، بیان کردیم. تنها هدف ما آشنایی شما با فرایند استخراج این ارزها بود.

آیا ارز دیجیتال ایمن است؟

غیرمتمرکز بودن، استفاده از دفتر کل توزیع شده و رمزنگاری بلاک چین باعث شده است که ارزهای دیجیتال به پول‌های ایمنی بیشتری نسبت به ارزهای فیات داشته باشند.

البته غیرمتمرکز بودن مشکلاتی هم برای امنیت این ارزها ایجاد کرده است. زیرا آن‌ها مانند ارزهای فیات از سوی دولت‌ها پشتیبانی نمی‌شوند. به عنوان مثال زمانی که شما در یک بانک یا موسسه مالی مورد تایید دولت فدرال سرمایه گذاری می‌کنید، در صورتی که این موسسه ورشکست شود، دولت سرمایه شما را بیمه می‌کند و آن را به شما باز می‌گرداند. اما در صورتی که توسعه دهنده ارز دیجیتال ورشکست شود، پول تمام سرمایه گذارانی که توکن‌های آن را خریداری کرده‌اند، از بین می‌رود. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم تنها ارزهایی را خریداری کنید که تاریخچه قدرتمند و اعتبار خوبی دارند.

آیا ارز دیجیتال ایمن است؟
آیا ارز دیجیتال ایمن است؟

 

بازار ارز دیجیتال نوسان‌های شدیدی دارد، به همین دلیل سرمایه‌گذاری در آن ریسک بالایی دارد. در این بازار ممکن است سرمایه شما ظرف یک هفته چندین برابر شود یا اینکه ظرف چند ساعت سقوط کند. در این بازی تنها افرادی که قواعد آن را می‌دانند، برنده خواهند شد.

افراد حرفه‌ای در این بازار پیشنهاد می‌کنند که سرمایه گذاران تمام تخم مرغ‌هایشان را در یک سبد نچینند و ارزهای مختلفی را خریداری کنند. البته نیازی نیست در کیف پول شما صد نوع ارز دیجیتال مختلف وجود داشته باشد. بهتر است سه یا چهار ارز برتر بازار را در سبد خود داشته باشید.

آینده ارزهای دیجیتال

قیمت ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. بیت کوین در سال ۲۰۲۱ رشد دو برابری را تجربه کرده و قیمت اتریوم در این سال چهار برابر شده است.

آینده ارزهای دیجیتال
آینده ارزهای دیجیتال

 

اما سوال مهم این است که آیا این رشد قیمت‌ها تا همیشه ادامه خواهد داشت؟ برخی از کارشناسان بر این باورند که این رشد شدید قیمت به دلیل افزایش خرید است. افراد بسیاری در سال‌های اخیر (از شروع پاندمی کرونا) با این نوع پول آشنا شده‌اند و روی آن سرمایه گذاری می‌کنند یا خریدهای خود را با استفاده از آن‌ها انجام می‌دهند.

کارشناسان می‌گویند که قیمت هر ارز دیجیتال در نهایت به ارزش واقعی آن خواهد رسید، اگر ارزش آن بی‌دلیل زیاد شده باشد، کاهش پیدا می‌کند. این موضوع باعث ثبات و حذف نوسانات شدید در بازار آینده خواهد شد.

آن‌ها برای نوسان‌های شدید بازار امروز نیز توصیه‌ای دارند. کارشناسان می‌گویند هرگز پولی که به آن نیاز دارید را در بازار ارزهای دیجیتال ذخیره نکنید. میزان سرمایه شما در این بازار باید به اندازه‌ای باشد که قدرت از دست دادنش را داشته باشید.

کلام آخر؛ نقش ارزهای دیجیتال در زندگی شما چیست؟

در این مقاله با مفهوم کلی این ارزها آشنا شدید و دانستید که چگونه کار می‌کنند. اما تعریفی فراتر از آنچه در این مقاله گفتیم هم برای ارز دیجیتال وجود دارد. آن تعریف چیزی است که شما بیانش می‌کنید! این ارزها چه کاربردی برای شما دارند؟

ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند که کنترل کامل دارایی‌های خود را بدون نظارت شخص ثالث در دست داشته باشید. یعنی بتوانید بدون نظارت و نیاز به واسطه‌ها دارایی‌‎های خود را مدیریت کنید. همچنین می‌توانید بدون محدود شدن به مرزها تراکنش‌ها را در زمان کوتاهی انجام دهید و معاملات بین المللی داشته باشید. پس بدیهی است که واحدهای مالی جدید، در زندگی آینده ما کاربردهای بسیاری داشته باشند. چون دنیا در حال تبدیل شدن به یک دهکده جهانی است!

در صرافی اکس مارتی می‌توانید خبرهای به روز دنیای ارز دیجیتال را بخوانید و جدیدترین اطلاعات را از دنیای رمز ارزها دریافت کنید. برای این کار تنها کافی است هر روز به اکس مارتی سر بزنید!

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست