افزایش قیمت پولکادات (DOT) به اندازه 100 درصد

افزایش قیمت پولکادات (DOT) به اندازه 100 درصد

تحلیل داده ها نشان می دهد که افزایش قیمت پولکادات باعث شده است که این ارز دیجیتال به رشد 100 درصدی برسد که به دلیل زیرساخت قدرتمند شبکه بلاکچین این ارز دیجیتال و فناوری توسعه آن می باشد. به گونه ای که تحلیل داده های موجود نشان می دهد قیمت پولکادات در کوتاه سطح قیمتی جدید را نگه خواهد داشت.

افزایش قیمت پولکادات (DOT) و اصلاح قیمت آن در سال جاری

پولکادات یک پروژه بلاکچین است که به گونه ای طراحی شده است که امکان ارتباط بین زنجیره ها که با نام رنجیره های موازی  (parallel chain)یا پاراچین شناخته می شوند را فراهم کند.

هر زنجیره در این شبکه دارای کاربرد خاص خود است و از زیرساخت فراهم شده توسط زنجیره اصلی پولکادات استفاده  میکند. این بدان معنی است که توسعه شبکه بلاکچین پولکادات راحت تر بوده و مقیاس پذیری بیشتری در مقایسه با شبکه های معمول دارد.

این پروژه به دلیل فناوری متمایز خود در مرکز توجه توسعه دهنده ها و سرمایه گذارها بوده است و بیشترین توجه در سال 2021 میلادی و اواخر سال 2020 به آن شده است. با این وجود به دلیل اصلاح سریعی که در 19 ماه می رخ داد، یک ریزش قیمت شدید برای دات DOT که ارز متعلق به شبکه پولکادات می باشد ثبت شد و تیم در دو ماه گذشته تقریبا ساکت بود.

اما در 24 روز گذشته ارز متعلق به شبکه پولکادات یعنی دات رالی 100 درصدی را برای بازگشت به سطح پشتیبانی 20 دلاری پشت سر گذاشت.

توجه داشته باشید که علی رغم افزایش قیمت دات، قیمت جدید آن هنوز به اندازه 58 درصد کمتر از سطح 50 دلار است. نکته مهم دیگر این که با وجود این که شاهد افزایش قیمت پولکادات بوده ایم، به نظر می رسد که در حال حاضر سرمایه گذاران اطمینان ندارند که جهت حرکت (در حالی که ارزش دات به سطح مقاومتی 22 دلار رسیده است) در کدام جهت خواهد بود.

افزایش قیمت پولکادات (DOT) و اصلاح قیمت آن در سال جاری
افزایش قیمت پولکادات (DOT) و اصلاح قیمت آن در سال جاری

 

تفاوت پولکادات و kusama چیست؟

Kusama در فارسی به صورت کوزاما یا کوساما ترجمه شده است و یک بستر آزمایشی محسوب می شود که با پولکادات متفاوت است. در ادامه اشاره ای به این تفاوت خواهیم کرد.

پولکادات به کل اکوسیستم گفته می شود که در یک بیس واحد قرار گرفته است و یک پلتفرم شناخته شده است که به عنوان relay chain یا زنجیره اصلی شبکه کار می کند. این لایه بیس لازم را برای شبکه فراهم می کند و به عنوان فراهم کننده امنیت شبکه عمل می کند و علاوه بر این در آن اجماع صورت می پذیرد و تصمیم نهایی یا رای گیری voting نیز در این لایه خواهد بود.

اما از سوی دیگر، kusama یک نسخه اولیه و تصفیه نشده پولکادات است که به گونه ای طراحی شده است که به عنوان شبکه ای برای تست مدیریت، سهامداری، و شاردینگ در شرایط واقعی اقتصادی عمل کند.

در 22 ماه جولای، اولین صرافی غیر متمرکز (DEX) در اکوسیستم پولکادات با نام کارورا سواپ (karura swap) راه اندازی شد. این پروژه به وسیله یک پروژه مالی غیرمتمرکز (Acala) پشتیبانی می شود که به طور مستقیم بر روی پولکادات اجرا نمی شود. اما حتی اگر صرافی غیرمتمرکز karura swap به طور مستقیم روی بلاکچین پولکادات اجرا نمی شود، نشان دهنده ظرفیت های آن خواهد بود.

چارت ها و ثبات یا افزایش قیمت پولکادات

چارت های تحلیل تکنیکال ممکن است که در جهت نشان دادن یک تغییر بزرگ برای افزایش قیمت پولکادات باشند. اما این داده ها خبری از افزایش قیمت می دهند؟

این داده ها اطلاعات متفاوتی را در اختیار ما می گذارند. برای مثال اگر قراردادهای آتی وجود نداشته باشد، این بدان معنا است که سرمایه گذاران تمایلی برای گرفتن پوزیشن طولانی مدت با استفاده از لوریج ندارند.

کاهش در حجم مبادلات صورت گرفته در صرافی نیز نشانه ای از عدم علاقه سرمایه گذاران به قیمت های فعلی ارز دیجیتال پولکادات می باشد. این امر به خصوص برای دات (پس از رالی که پولکادات اخیرا داشته است)، نگران کننده به نظر می رسد.

چارت ها و ثبات یا افزایش قیمت پولکادات
چارت ها و ثبات یا افزایش قیمت پولکادات

 

تحلیل تمایل سرمایه گذاران به معاملات آتی نشان دهنده چیزی است که در حال حاضر در بازار در جریان است. لازم به ذکر است که به جای اندازه گیری تعداد تریدها در روز، این تحلیل تنها پوزیشن های باز را در نظر می گیرد. پس از رسیدن به پیک 1.2 میلیارد دلار در روز 17 آوریل، این متریک به میزان 340 میلیون دلار رسید. اگر چه هنوز هم این متریک سطح مشابهی را در که در اوایل آوریل شاهد آن بودیم دارد (و علی رغم تغییری که در ارزش دات روی داده است تغییر خاصی نکرده است).

تاثیر لوریج و تمایل سرمایه گذاران روی ثبات یا افزایش قیمت پولکادات

خریداران و فروشنده ها همواره در معاملات آتی با هم تعامل می کنند. اما لوریج آن ها متفاوت است. عدم تعادل موجود با اندیکاتور نرخ سرمایه گذاری و تحلیل صرافی ها نشان خواهد داد که کدام سمت از لوریج بیشتری برای متعادل کردن ریسک خود استفاده کرده است.

تاثیر لوریج و تمایل سرمایه گذاران روی ثبات یا افزایش قیمت پولکادات
تاثیر لوریج و تمایل سرمایه گذاران روی ثبات یا افزایش قیمت پولکادات

 

همان طور که در نمودار نشان داده شده است، از اواسط جولای تا آگوست، نرخ فاندینگ یا فاندینگ ریت اغلب منفی بود، که نشان می دهد که فروشنده ها کسانی بودند که تقاضای لوریج بالاتری داشتند. یک نرخ منفی 0.05 درصد هر 8 ساعت معادل نرخ یک درصد در هفته است.

با این وجود شرایط در دو هفته گذشته معکوس شده است و اندیکاتور در محدوده بین 0 تا 0.04 درصد قرار گرفته است، این سطح به طور معمول خنثی در نظر گرفته می شود.

تمایل سرمایه گذاران و فاندینگ ریت نشانه ای از یک تغییر بزرگ از زوایه دید تحلیل های انجام شده ندارند که باعث افزایش قیمت پولکادات شود. علاوه بر این هیچ نشانه ای از لوریج زیاد یا هیجان سرمایه گذاران پس از رالی اخیر و افزایش قیمت پولکادات دیده نمی شود. زیرا که هر دو اندیکاتور در حال حاضر در موقعیت خنثی قرار دارند. برای همین عملکرد دات به احتمال زیاد به توسعه اکوسیستم وابسته خواهد بود.

نکته: مطالب گفته شده در این متن تنها نقطه نظر نویسنده بوده است و لزوما منطبق با نظرات ما نیست. هر گونه سرمایه گذاری مستلزم ریسک است و شما باید با تحقیق بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال بگیرید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست