امنیت پروتکل جدید شیبا تنها سه درصد امتیاز گرفته است

امنیت پروتکل جدید شیبا تنها سه درصد امتیاز گرفته است

ارز دیجیتال شیبا در کوتاه مدت موفقیت بسیاری به دست آورده است. اما هشدارهایی درباره امنیت آن وجود دارد که می‌گوید نقدینگی موجود در صرافی غیرمتمرکز آن، به پرتوکلی که هنوز امنیت و شفافیت مشخصی ندارد، انتقال پیدا کرده است.

ارز شیبا در میان خبرهای چالشی دوج کوین و ایلان ماسک رشد کرد و به شهرت رسید. توسعه دهندگان شیبا صرافی غیرمتمرکز (DEX) منحصر به خود را توسعه داده‌اند. آن‌ها نقدینگی مورد نیاز را با تشویق سرمایه گذاران تأمین کردند. تا جایی که بعد از ۲۴ ساعت، دارایی‌های پروتکل جدید شیبا به بیش از یک میلیارد دلار رسید.

نمره سه درصدی امنیت شیبا

روز چهارشنبه، پلتفرم  DeFi Safety که مقیاس‌هایی برای سنجش میزان امنیت پروژه‌های ارز دیجیتال دارد، سطح امنیت شیبا را ۳ درصد برآورد کرد. این در حالی است که نمره استاندارد یک ارز دیجیتال امن باید حداقل ۷۰% باشد. از میان ۲۲ فاکتوری که  DeFi Safety بررسی می‌کند، شیبا تنها دو ویژگی‌ را داشت. به همین علت، این پلتفرم امتیاز سه درصدی را یک شکست ویرانگر برای شیبا تلقی کرد.

از طرف دیگر تنها حدود سی درصد از اطلاعات مربوط به ارز دیجیتال شیبا در سفید نامه این ارز شفاف سازی شده است. بقیه اسناد و اطلاعات مورد نیاز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

Rex Hygate نویسنده گزارش سنجش ارز شیباست. او در گزارش خود روی ناشناس بودن تیم توسعه دهنده شیبا و اسناد و اطلاعات غیرشفاف تأکید بسیاری دارد. او همچنین اشاره کرد که ارز دیجیتال شیبا هیچ پایگاه نرم افزاری عمومی، تاریخچه و گزارش پیشرفت یا راهی برای سنجش کدهایش ارائه نداده‌ است.

او همچنین در گزارشش نوشت:

امنیت ارز دیجیتال شیبا امتیاز ۳ درصد را کسب کرده است. این مصداق بارز یک پروتکل ناقص است! توصیه می‌کنم بیش از این به دنبال شیبا نباشید. با سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتال، دارایی‌های خود را وارد یک سیاه چاله می‌کنید!

بیشتر بدانید : DeFi چیست

نظر سایر کارشناسان درباره امنیت شیبا

گروه‌های دیگری نیز در حال بررسی امنیت شیبا هستند. یکی از این گروه‌ها Certik است که با Ontology و Crypto.com و Neo همکاری می‌کند. تحقیقات این گروه هنوز ادامه دارد و تاکنون نتیجه‌ای منتشر نشده است.

جوزف اسکیاریزی، یک توسعه دهنده سالیدیتی، مقاله‌ای منتشر کرد و در آن هشدار داد که قرارداد سهام گذاری شیبا در روزهای ابتدایی کار خود تنها با یک آدرس کنترل شده است. البته شیبا بعد از گذشت روزهای اول کار خود، قراردادهای سهام گذاری خود را بروزرسانی کرد. در حال حاضر این قراردادها به صورت چند امضایی کار می‌کنند. یعنی ۶ تا از ۹ Safe Owner موجود در شبکه باید معامله مورد نظر را تایید کنند. اما اسکیاریزی هشدار می‌دهد که هر کدام از این Safe Ownerها ممکن است تحت کنترل یک نهاد مشخص باشند.

او می‌گوید:

چند نفر از Safe Ownerها افرادی با حساب کاربری جدید هستند که تاکنون هیچ تراکنشی انجام نداده‌اند و حتی اتر هم ندارند. به احتمال زیاد هولدرها به عنوان تاییدکنندگان تراکنش‌های شیبا کار می‌کنند. آن‌ها به راحتی می‌توانند هر تراکنشی را تایید کنند تا سهام گذاری انجام شود.»

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست