بازی های کریپتویی راه جدید کسب درآمد| مشهورترین بازی ها به همراه راهنمای کسب درآمد از بازی

بازی های کریپتویی راه جدید کسب درآمد| مشهورترین بازی ها به همراه راهنمای کسب درآمد از بازی

بازی کردن و کسب درآمد یکی از رویاهای کودکی بسیاری از انسان‌‌ها بوده که به لطف دنیای ارزهای دیجیتال تحقق پیدا کرده است. بازی های کریپتویی (GameFi) موضوع جدیدی هستند که در دنیای بلاکچین می‌شنویم. گیمیفای موضوعی است که توجه گیمرها را بیشتر از هرکسی برمی‌انگیزد؛ اگر بازی وجود داشته باشد که در ازای بازی با آن بتوانید درآمدی با ارزهای دیجیتال داشته باشید، یعنی یک فرصت ایده‌آل برای کسب درآمد به دست آورده‌اید. در این مقاله چند و چون بازی های کریپتویی را بررسی می‌کنیم.

بازی کریپتویی چیست؟

تکنولوژی بلاکچین تنها به بازارهای مالی اختصاص ندارد و می‌تواند برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و حتی بازی هم کاربرد داشته باشد. بازی های کریپتویی هم مانند ارزهای دیجیتال در ابتدا ایده بودند که به کمک تکنولوژی بلاکچین توانستند به واقعیت مبدل شوند. اگر هنوز با عملکرد تکنولوژی بلاکچین آشنایی ندارد، می‌توانید مقاله «بلاکچین چیست» را مطالعه کنید.

بازی کریپتویی چیست؟
بازی کریپتویی چیست؟

 

بازی‌های کنونی کاملا متمرکز هستند، یعنی تمام پوسته‌ها، حساب‌های کاربران و دارایی‌های داخل بازی در انحصار توسعه‌دهندگان آن است و عملا گیمرها هیچ استفاده‌ای جز سرگرمی نمی‌توانند داشته باشند. بازی های کریپتویی این قانون را شکسته‌اند و به گیمرها هم اجازه می‌دهند مالکیت بخشی از بازی را به دست آورند. تصور کنید قابلیتی به یک بازی اضافه کرده‌اید و می‌توانید با پرداخت‌های درون برنامه‌ای که افراد برای استفاده از این قابلیت انجام می‌دهند، درآمد به دست آورید یا می‌توانید پولی که در یک بازی برنده شده‌اید را به بازی دیگر انتقال دهید! این‌ها کارهایی هستند که بازی کریپتویی می‌تواند انجام دهد. شما به جای پول‌های داخل بازی، دارایی دیجیتالی که در دنیای واقعی هم ارزشمند است، به دست خواهید آورد.

بازی های کریپتویی بر خلاف بازی‌های سنتی روی یک سرور متمرکز نیستند. بنابراین هر پوسته، اسلحه یا دارایی دیگری که در بازی به دست می‌آورید، در اختیار خودتان است و با استپ کردن بازی از بین نمی‌رود. شما می‌توانید انتخاب کنید که آنچه به دست آورده‌اید را برای دفعات بعدی نگه دارید یا آن را به دیگران بفروشید.

توکن‌های غیر قابل معاوضه و بازی های کریپتویی

احتمالا هنوز فلسفه بازی های کریپتویی در ذهن شما شفاف نشده است و نمی‌دانید چرا در ازای بازی کردن می‌توانید درآمد داشته باشید. تا انتهای این مقاله قطعا متوجه دلیل این موضوع خواهید شد.

توکن‌های غیر قابل معاوضه و بازی های کریپتویی
توکن‌های غیر قابل معاوضه و بازی های کریپتویی

 

توکن‌های غیر قابل معاوضه می‌توانند هر دارایی منحصر به فردی که در شبکه بلاکچین وجود دارد، باشند؛ آیتم‌های درون بازی های کریپتویی نیز به عنوان NFT ذخیره می‌شوند. این آیتم‌ها می‌توانند چیزهای مختلفی مثل پوسته بازی، وسیله‌ای که به دست آوردن آن سخت است یا هر المان الکترونیکی دیگری که در بازی وجود دارد و نمی‌توان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد. در حال حاضر اکثر توکن‌های NFT‌ بر بستر اتریوم فعال هستند، اما هر شبکه بلاکچین و دارایی رمزنگاری شده‌ای امکان بهره‌مندی از NFTها را دارد.

بازیکنان در طول بازی می‌توانند توکن NFT را به دست آورند و بعدا آن را بفروشند. مثلا یکی از قهرمان‌های داخل یک بازی می‌تواند یک توکن NFT‌ باشد که اگر شما آن را به دست آورید، من برای بازی با آن قهرمان باید توکن شما را با ارز دیجیتال خریداری کنم.

روش کسب درآمد از بازی های کریپتویی

بازی های کریپتویی از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کنند؛ برخی از آن‌ها تنها برای بخش اقتصادی درون بازی این این فناوری بهره می‌برند و برخی دیگر تمام ساختار بازی را روی این شبکه توسعه داده‌اند. در حالت دوم، تمام اتفاقاتی که در یک بازی رخ می‌دهد، روی شبکه بلاکچین ذخیره می‌شود و قابل استناد است. بازی‌هایی که از حالت اول استفاده می‌کنند، تنها دارایی‌هایشان را به توکن NFT تبدیل می‌کنند و بازیکنان می‌توانند پوسته‌ها، اسلحه‌ها، شخصیت‌های بازی و المان‌های اینچینی را خرید و فروش کنند.

پیش‌نیازهای ورود به دنیای بازی های کریپتویی

ورود به بازی کریپتویی به مقداری سرمایه اولیه نیاز دارد؛ شما ابتدا باید ارز دیجیتال بخرید. اکثر این بازی‌ها رو بستر اتریوم فعالند، پس به اتر نیاز دارید. همچنین یک والت دیجیتال و حساب صرافی هم نیاز دارید که بتوانید ارزهای دیجیتال خود را ذخیره و معامله کنید.

پیش‌نیازهای ورود به دنیای بازی های کریپتویی
پیش‌نیازهای ورود به دنیای بازی های کریپتویی

 

نصب بازی های کریپتویی رایگان است، اما احتمالا با ورود به بازی باید چند المان را در بازی خریداری کنید. توکن‌های بومی، قهرمان بازی و موارد اینچنینی اولین آیتم‌هایی هستند که باید بخرید. هرکدام از این آیتم‌ها هزینه متفاوتی دارند. در ادامه محبوب‌ترین بازی‌ها را معرفی کرده‌ایم و درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم.

مشهورترین بازی‌های کریپتویی

این بازی‌ها در سبک‌های متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها سبک کارتی دارند، مثل بازی کریپتوکیتیز که شبیه با بازی پوکمون است و شما باید حیوانات مجازی را جمع کنید، آموزش دهید و بفروشید. در بعضی از بازی‌ها شما باید نقشی را ایفا کنید، یعنی یک شخصیت را کنترل می‌کنید و درگیر نبرد می‌شوید و NFT و جایزه به دست می‌آورید. تعداد بازی‌های سبک RPG (نقش‌آفرینی) نسبت به سایر سبک‌ها کم‌تر است. اکثر بازی های کریپتویی در دسته دنیای باز قرار می‌گیرند، شما در این بازی‌ها وارد دنیای ناشناخته می‌شوید که با کشف آن ارز دیجیتال یا توکن غیر قابل معاوضه به دست می‌آورید. شما باید به عنوان یک شخصیت در این بازی‌ها زندگی کنید!

در ادامه ۵ مورد از محبوب‌ترین بازی های مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین را نام می‌بریم.

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

این بازی با الهام از پوکمون و تاگاموچی ساخته شده است و به عنوان محبوب‌ترین بازی کریپتویی در سال ۲۰۲۰ شناخته شد. شما در این بازی از دو راه می‌توانید کسب درآمد داشته باشید: راه اول این است که جادو و مبارزه با موجودات را یاد بگیرید و در جنگ‌ها شرکت کنید. راه دوم هم این است که حیواناتی را آموزش دهید و به دیگران بفروشید.

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)
اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

 

برای این بازی باید دو والت MetaMask و Ronin برای انتقال اتر و خرید توکن WETH که مخصوص بازی است، داشته باشید. توکن دیگری که در این بازی وجود دارد و می‌توان از طریق آن درآمد کسب کرد، AXS نام دارد.

کریپتو بلیدز (CryptoBlades)

این بازی بر بستر بایننس فعال است که در آن شما باید شخصیت‌های مختلف را بسازید و آن‌ها را مسلح کنید. در این بازی باید با هیولاها و شخصیت‌های دیگر مبارزه کنید که هرکدام از آن‌ها ضعف‌ها و قدرت‌های منحصر به فردی دارند که باید با استراتژی‌های مناسب شکست داده شوند. برای کسب درآمد از این بازی دو راه وجود دارد؛ راه اول این است که در مبارزه‌ها پیروز شوید و پاداش بگیرید. راه دوم هم فروش تجهیزات و شخصیت‌ها به دیگران است.

سرزمین بیگانگان (Alien Worlds)

سرزمین بیگانگان یکی از محبوب‌ترین بازی های کریپتویی با سرعت رشد بالاست و تا سپتامبر ۲۰۲۱ حدود ۲.۷ میلیون نفر شرکت کننده داشت. سرزمین بیگانگان تنها بازی کریپتویی است که به صورت همزمان روی سه شبکه بایننس، اتریوم و وکس (WAX) فعالیت می‌کند، اما اکثر تراکنش‌های آن از طریق WAX انجام می‌شود.

سرزمین بیگانگان (Alien Worlds)
سرزمین بیگانگان (Alien Worlds)

 

گیمرها برای کسب درآمد هم می‌توانند ارز دیجیتال محلی این بازی به نام TLM را استخراج کنند و هم می‌توانند آیتم‌های ارائه شده در توکن‌های NFT را بفروشند. استخراج ارز دیجیتال بازی بدون نیاز به حضور بازیکن هم انجام می‌شود و تنها به یک والت وکس نیاز دارد. میزان درآمد بازیکنان در دنیای بیگانه به سرمایه‌ای بستگی دارد که در ابتدا وارد بازی می‌کنند.

اسپلینترلند (Splinterlands)

اسپلینترلند جزو بازی‌های کارتی کریپتویی است که روی بلاکچین Hive کار می‌کند. در این بازی کاربران باید کارت‌های مخصوص به هیولاهای کمیاب را جمع‌آوری کنند؛ این کارت‌ها توکن NFT هستند و در مبارزه با سایر شرکت‌کننده‌ها کاربرد دارند.

اسپلینترلند (Splinterlands)
اسپلینترلند (Splinterlands)

 

منبع اصلی درآمد بازیکنان فروش توکن‌های NFT که در بازی به دست می‌آورند، محسوب می‌شود؛ آن‌ها بسیار ارزشمند هستند، تا جایی که برخی از آن‌ها روی ۷ هزار دلار قیمت‌گذاری شده‌اند. از طرف دیگر افرادی که در نبردها برنده می‌شوند، توکن DEC دریافت می‌کنند. ارز دیجیتال دیگری به نام TRX هم در این بازی وجود دارد که تنها به بازیکنانی با دستاوردهای خاص تعلق می‌گیرد. فروش این توکن‌ها و شرکت در بازی منبع دیگری برای کسب درآمد است.

سیاره R (R-PLANET)

این بازی نیز با NFT کار می‌کند و بر بستر WAX فعال است. داستان بازی این است که شخصیت‌ها باید به مریخ بروند و آن را برای مهاجرت بشر آماده کنند. وظیفه آن‌ها ایجاد آیتم‌هایی است که امکان زندگی روی این سیاره و ساخت خانه برای بشر را فراهم می‌کنند. این آیتم‌ها توکن‌های NFT هستند.

سرمایه‌گذاری روی توکن‌های غیر قابل معاوضه روش اصلی کسب درآمد در بازی سیاره R است. شما می‌توانید این توکن‌ها را در بازی خرید و فروش کنید، همچنین امکان اینکه ارزهای به دست آمده در این بازی را با سایر بازی های کریپتویی موجود بر بستر بلاکچین WAX معامله کنید، وجود دارد.

میزان درآمد بازی های کریپتویی چقدر است؟

درآمد بازیکنان از این بازی‌ها به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که در ادامه آن‌ها را نام برده‌ایم:

  • بازی که انتخاب کرده‌اید.
  • مهارت شما در بازی.
  • میزان سرمایه‌ای که وارد بازی کرده‌اید.
  • آیتم‌هایی که در اختیار دارید.

اگر به «شانس» اشاره نکنیم، لیستمان ناقص می‌ماند! در برخی از بازی های کریپتویی، به خصوص بازی‌های کارتی، شانس بازیکنان نقش مهمی ایفا می‌کند. برخی از گیمرها روزانه تا صد دلار و بیشتر هم درآمد دارند. البته درآمد این بازی‌ها روزانه نیست و ممکن است موفق شوید در یک روز یک NFT هفت هزار دلاری بفروشید!

کلام آخر

بازی های کریپتویی تازه وارد بازار شده‌اند، اما در همین مدت کوتاه طرفداران پر و پا قرص بسیاری پیدا کرده‌اند. یکی از مزیت‌های این بازی‌ها عدم محدودیت به مرزهاست. شما با یک حساب صرافی می‌توانید در این بازی‌ها شرکت کنید. البته بهتر است پیش از تبدیل شدن به یک گیمر کریپتویی اطلاعات کافی درباره بازی مورد نظر، روش‌های سرمایه‌گذاری و میزان سرمایه مورد نیاز و روش‌های کسب درآمد به دست آورید. شرکت در این بازی‌ها وجوه تشابه بسیاری با سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال دارد، زیرا احتمال اینکه افراد غیر حرفه‌ای دارایی‌هایشان را در روزهای اول شرکت در بازی از دست بدهند، بسیار زیاد است.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست