از صفر تا صد بیت کوین| چرا بیت کوین اینقدر ارزشمند شد؟

از صفر تا صد بیت کوین| چرا بیت کوین اینقدر ارزشمند شد؟ |

بیت کوین (BTC) به اندازه‌ای مشهور است که افراد ناآشنا با ارزهای دیجیتال تصور می‌کنند تنها همین یک ارز دیجیتال در دنیا وجود دارد. از زمان انتشار این ارز دیجیتال تنها ۱۳ سال می‌گذرد. روزهایی که صحبت از استخراج آن بسیار داغ شده بود؛ بعضی از افراد به دنبال صحبت‌ها رفتند و ماینینگ را شروع کردند. برخی هم این ریسک را نپذیرفتند و معتقد بودند داستان ارزهای دیجیتال چیزی جز یک کلاهبرداری جهانی نیست!

اما امروزه سرمایه گذاری در بیت کوین خیلی جدی‌تر شده است. حتی عموم مردم هم سعی می‌کنند پول‌های خود را به ارز دیجیتال تبدیل کنند تا به این شکل از افت ارزش دارایی‌های خود جلوگیری کنند.

متاسفانه اطلاعات عمومی درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال همچنان بسیار پایین است. سرمایه گذاری ناآگاهانه حتی روی بیت کوین هم ممکن است باعث از دست رفتن دارایی‌های سرمایه گذاران شود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به معرفی مشهورترین ارز دیجیتال بپردازیم و از صفر تا صد آن را مورد بررسی قرار دهیم.

بیت کوین چیست؟

BTC یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که به عنوان رمز ارز پایه هم شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال از نظر ارزشمندی و تقاضا در رتبه اول بازار قرار دارد و تقریبا تمام افراد آن را می‌شناسند. این ارز دیجیتال می‌تواند مانند تمام واحدهای مالی دیگر از جمله دلار و یورو کاربرد داشته باشد و یک واحد مستقل به شمار رود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بیت کوین غیرمتمرکز بودن آن است. یعنی هیچ حکومت، دولت و یا سازمان خاصی آن را کنترل نمی‌کند. بنابراین مردم می‌توانند بدون واسطه تراکنش‌های مالی خود را انجام دهند. البته ناگفته نماند که همین موضوع باعث شده است معامله و تراکنش با ارزهای دیجیتال در بسیاری از کشورها ممنوع اعلام شود.

این مقاله در پاسخ به سوال بیت کوین چیست، نوشته شده است. برای شناخت بهتر این ارز دیجیتال باید آن را از ابعاد مختلفی بررسی کرد. پس برای اطلاعات بیشتر درباره این ارز دیجیتال همچنان با ما همراه باشید.

بلاک چین بیت کوین

ارزهای دیجیتال با فناوری بلاک چین کار می‌کنند. این تکنولوژی برای اولین بار به همراه بیت کوین معرفی شد و مورد استفاده قرار گرفت، توضیح بلاک چین مفصل است و به همین دلیل در مقاله‌ای به صورت کامل درباره آن توضیح داده‌ایم. برای اطلاعات بیشتر مقاله بلاک چین چیست را مطالعه کنید.

بلاک چین بیت کوین
بلاک چین بیت کوین

 

به صورت خلاصه تکنولوژی بلاک چین برای انتقال داده به صورت امن و رمزنگاری شده ایجاد شده است. تقریبا تمام ارزهای دیجیتال با استفاده از این تکنولوژی کار می‌کنند. زیرا ساختار بلاکچین ایمن، غیر متمرکز و پر سرعت است.

ویژگی‌های بلاک چین به ما کمک می‌کند معاملات بیت کوین را بدون واسطه و بدون محدودیت جغرافیایی انجام دهیم. همچنین تراکنش‌های آن کارمزد بسیار کم‌تری نسبت به تراکنش‌های بین المللی بانکی دارند. با توجه به اینکه بلاکچین نیز بر بستر اینترنت سوار است، به اتصال یکپارچه جهانی کمک بسازیی می‌کند.

چه کسی این ارز دیجیتال را ایجاد کرد؟

طراح اصلی این ارز دیجیتال، شخص یا گروهی ناشناس هستند که تنها با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو شناخته می‌شوند. احتمال می‌رود توسعه دهنده این ارز دیجیتال یک نفر نباشد و چند نفر تیم سازنده بیت کوین را تشکیل داده باشند. تاکنون افراد بسیاری ادعا کرده‌اند که ساتوشی ناکاماتو هستند، اما هیچ دلیلی برای اثبات حرف آن‌ها وجود ندارد.

ساتوشی برای اولین بار بیت کوین را در یک سایت‌ها و فروم‌ها بدین صورت معرفی کرد:

«بیت کوین: یک سیستم تراکنش الکترونیکی نظیر به نظیر».

جالب است بدانید که شخص یا اشخاصی که به عنوان ناکاماتو شناخته می‌شدند، در سال ۲۰۱۰ این پروژه بزرگ را ترک کردند. اما رشد و توسعه بیت کوین به اندازه‌ای بود که رفتن آن‌ها هیچ آسیبی به آن وارد نکرد. توسعه دهندگان کنونی همچنان در حال توسعه پروژه عظیم بیت کوین هستند.

در سایت Bitcoin نوشته شده که هویت مخترع این ارز دیجیتال به اندازه هویت شخصی که کاغذ را اختراع کرده، ناشناس است.

چرا این ارز دیجیتال تا این حد مورد استقبال قرار گرفت؟

عوامل مختلفی باعث محبوبیت بیت کوین در میان مردم شده‌ است. برخی از آن‌ها دلایل بدیهی و منطقی به شمار می‌روند، اما بعضی دیگر هم با منطق سازگاری ندارند! در ادامه به مهم‌ترین دلایل محبوبیت این ارز دیجیتال اشاره کرده‌ایم.

  • اولین بودن در بازار ارزهای دیجیتال.
  • نوسانات و رشد قیمت.
  • عرضه محدود و تقاضای زیاد.
  • پتانسیل بلند مدت به عنوان یک رمز ارز پایه.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

این ارز دیجیتال به صورت نظیر به نظیر و غیرمتمرکز کار می‌کند. درباره غیرمتمرکز بودن صحبت کردیم و گفتیم که یعنی هیچ نهادی آن را کنترل نمی‌کند و بر تراکنش‌های انجام شده نظارت ندارد. اما این موضوع به معنی بی اعتباری معاملات نیست. یک معامله تا زمانی که بیش از ۵۰ درصد از نودهای شبکه آن را تایید نکنند، به عنوان یک تراکنش معتبر شناخته نمی‌شود.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟
بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

 

نظیر به نظیر بودن بلاک چین بیت کوین یعنی اینکه معاملات آن بدون واسطه انجام می‌شود. به عنوان مثال برای انتقال وجه ریالی به حساب شخص دیگر، شما باید یا پول نقد پرداخت کنید و یا به سراغ سیستم‌های بانکی بروید. بانک‌ها یک واسطه در تراکنش‌ها شناخته می‌شوند. چنین واسطه‌ای در تراکنش‌های بیت کوین وجود ندارد و شما می‌توانید مستقیما به طرف مقابل خود انتقال وجه دهید.

چگونه با بیت کوین کار کنیم؟

ارزهای دیجیتال بعد از خریداری در کیف پول‌های دیجیتال ذخیره می‌شوند. این کیف پول‌ها با استفاده از کلیدهای خصوصی کار می‌کنند، بنابراین تنها شما به آن‌ها دسترسی خواهید داشت. زمانی که بخواهید با بیت کوین هزینه چیزی را پرداخت کنید، باید با استفاده از این کیف پول‌ها، به حساب شخص مقابل کوین انتقال دهید. مانند کاری که با سرویس‌های انتقال وجه بانکی انجام می‌دهیم.

معاملات انجام شده، در بلوک‌های شبکه بلاک چین ذخیره می‌شوند. سپس هش گذاری شده و برای همیشه در سیستم بلاک چین باقی می‌مانند. هش گذاری یکی از مهم‌ترین عملیات شبکه بلاک چین است. به بیان ساده، بعد از هش گذاری بلوک‌ها به صورت فشرده ذخیره و کدگذاری می‌شوند.

آیا این ارز دیجیتال ایمن است؟

امنیت بیت کوین باید از دو جهت مورد بررسی قرار گیرد. جنبه اول امنیت یعنی حساب‌ها و کیف پول‌ها به اندازه‌ای ایمن باشند که هکرها نتوانند به سرمایه‌ شما دسترسی پیدا کنند. این موضوع با استفاده از رمزنگاری، امنیت بلاک چین و کلیدهای خصوصی و عمومی تأمین می‌شود. البته این امنیت تا زمانی برقرار خواهد بود که کلیدهای خصوصی کیف پول یا حساب صرافی شما به دست افراد غیر معتمد نیفتاده باشد.

برخی از افراد بر این باورند که ارز دیجیتالی امن است که نوسانات بازار، باعث افت شدید سرمایه‌شان نشود. نکته مهمی که باید در این زمینه بدانید این است که ارزهای دیجیتال جزو پر ریسک‌ترین بازارهای مالی هستند. پس حتی وقتی شما با سرمایه خود تجارت می‌کنید، آن را در معرض خطر قرار می‌دهید. اما تخصص و دانش کافی باعث می‌شود که ریسک‌های شما عموما مثبت باشند و برای شما سود ایجاد کنند.

تاجران حرفه‌ای ارزهای دیجیتال از ابزارهای تحلیل بازار و ابزارهای محدود کننده‌ای که سطح معاملات را تعیین می‌کنند،‌ بهره می‌برند. آن‌ها با استفاده از دانش و ابزاری که در اختیار دارند، ریسک سرمایه گذاری خود را به حداقل می‌رسانند.

منظور از استخراج بیت کوین چیست؟

ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال به نوعی حفاری معدن برای دستیابی طلاست؛ البته به سبک مدرن. با توجه به نحوه کار این ارز دیجیتال، می‌توانیم فرآیند استخراج آن را هم تعریف کنیم.

منظور از استخراج بیت کوین چیست؟
منظور از استخراج بیت کوین چیست؟

 

ماینینگ فرایند جمع آوری معاملات در بلاک‌ها و هش گذاری آن‌هاست. این کار با استفاده از کامپیوترهای مخصوص استخراج انجام می‌شود. به هر یک از این کامپیوترها یک «نود» می‌گویند. بین استخراج کنندگان رقابت هم وجود دارد. اولین استخراج کننده‌ای که یک بلوک را هش گذاری کند، می‌تواند پاداش بگیرد. پاداش آن‌ها بیت کوین است. زمانی که یک ماینر به عنوان پاداش BTC دریافت می‌کند، اصطلاحا می‌گویند که این ارز دیجیتال را استخراج کرده است.

یک استخراج کننده چگونه بلوک ایجاد می‌کند؟

تا اینجا متوجه شدیم که بلوک مجموعه‌ای از اطلاعات است که در یک گروه قرار می‌گیرند. برای ایجاد یک بلوک باید چند مرحله طی شود.

در مرحله اول ماینر بررسی می‌کند که آیا امکان انجام معامله مورد نظر وجود دارد یا خیر. برای تایید معامله، ماینر موجودی حساب شخص اول و سوابق تراکنش‌های او را چک می‌کند. سوابق تراکنش‌های ذخیره شده در بلاک چین در هر معامله مورد بررسی قرار می‌گیرند.

هر استخراج کننده، بعد از پیدا کردن چند معامله معتبر و تایید آن‌ها، یک بلوک ایجاد می‌کند. بعد از ایجاد بلوک، ماینر باید آن را هش گذاری کند. هر هش مخصوص به یک بلوک و معاملات داخل آن است. بنابراین هیچ دو بلوکی با هش یکسان وجود ندارد.

بعد از هش گذاری، اعتبار بلوک و معاملات با استفاده از فرمول‌های ریاضی سنجیده می‌شود. برای ثبت تراکنش بیش از ۵۰ درصد نودهای موجود در شبکه باید تایید کنند که این معاملات معتبر هستند. بعد از آن هم بلوک تایید شده به زنجیره بلاک چین اضافه می‌شود و ماینر پاداش خود را دریافت می‌کند. رمزنگاری هش‌ها با افزایش تعداد سیستم‌های عضو شبکه قدرتمندتر می‌شود  و امنیت بلاک چین افزایش پیدا می‌کند.

استخراج بیت کوین به کامپیوترهای قدرتمندی نیاز دارد که برق خیلی زیادی مصرف می‌کنند. کامپیوترهای ضعیف سرعت بالایی در استخراج ندارند و عملا سودی برای ماینر نخواهند داشت. استخراج کنندگان باید دستگاه‌های قدرتمندی داشته باشند تا آنچه به دست می‌آورند، از هزینه‌هایشان بیشتر شود. برخی از استخراج کنندگان برای تقویت منابع خود از استخرهای استخراج استفاده می‌کنند.

پاداش ماینرها چقدر است؟

همانطور که گفتیم هر ماینری که زودتر بتواند یک بلوک را هش گذاری کند، پاداش می‌گیرد. میزان پاداشی که ماینرها دریافت می‌کنند تقریبا هر چهار سال یکبار نصف می‌شود، در چهار سال چیزی حدود ۲۱۰ هزار بلوک در بلاک چین ایجاد می‌شود. آخرین باری که میزان پاداش استخراج بیت کوین نصف شد، ماه می سال ۲۰۲۰ بود که به ۶.۲۵ کوین به ازای هر بلوک رسید.

کوین‌های جدید به کیف پول ماینر برنده اضافه می‌شوند. همین تراکنش‌ها هم باعث افزایش تعداد بلوک‌ها می‌شوند که به هش گذاری بیشتری نیاز دارد. در نتیجه میزان گردش مالی در بلاک چین بیت کوین افزایش پیدا می‌کند. این روند تا زمانی که همه بیت کوین‌ها استخراج شوند، ادامه خواهد داشت.در حال حاضر حدود  ۱۸ میلیون کوین استخراج شده است و پیش بینی می‌شود استخراج تا سال ۲۱۴۰ ادامه داشته باشد.

مقیاس پذیری یکی از مشکلات اساسی بیت کوین

سرعت در شبکه‌های بلاک چین اهمیت بسیاری دارد. اینکه در یک شبکه چند تراکنش در ثانیه انجام می‌شود، یک مزیت رقابتی است و هنوز هیچ یک از ارزهای دیجیتال به مقیاس پذیری قابل قبولی نرسیده‌اند. به عنوان مثال شبکه بیت کوین می‌تواند هفت تراکنش در هر ثانیه انجام دهد، بدیهی است که این سرعت برای پاسخگویی به نیاز جهانی بسیار پایین است.

مقیاس پذیری یکی از مشکلات اساسی بیت کوین
مقیاس پذیری یکی از مشکلات اساسی بیت کوین

 

تصور کنید سه گزینه امنیت، غیرمتمرکز بودن و سرعت سه رأس مثلث بلاک چین ایده آل باشند. هنوز هیچ بلاک چینی موفق نشده است که هر سه گزینه را در کنار هم داشته باشد. به عنوان مثال اگر یک بلاک چین امنیت خود را ارتقا دهد، سرعت انجام تراکنش‌هایش کاهش پیدا می‌کند و همچنین اگر بخواهد در عین امنیت بالا، سرعت زیادی هم داشته باشد، باید روی تراکنش‌ها نظارت کند و این موضوع باعث متمرکز شدن بلاک چین می‌شود. به این چالش، مقیاس پذیری می‌گویند که تا امروز تمام ارزهای دیجیتال را درگیر کرده است.

علت مشکل مقیاس پذیری در بیت کوین

همانطور که می‌دانید کار با بیت کوین در سال‌های اخیر بسیار گسترش پیدا کرده است و کاربران بسیاری به این زنجیره اضافه شده‌اند. با این وجود هنوز ظرفیت بلوک‌ها محدود است، به همین دلیل مشتریان برای تایید هر تراکنش باید شش الی ۱۰ دقیقه منتظر بمانند.

سرعت پردازش معاملات در کارت‌های اعتباری چون ویزاکارت بسیار بیشتر از سرعت بلاک چین بیت کوین و حتی اتریوم است. به عنوان مثال سرویس ویزا کارت می‌تواند از دو تا ۵۶ هزار تراکنش در ثانیه پشتیبانی کند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که توسعه دهندگان بیت کوین برای مقابله با ارزهای فیات باید مشکل مقیاس پذیری را حل کنند، در غیر این صورت نمی‌توانند بازار را از شیوه‌های تراکنشی که امروز استفاده می‌شوند، بگیرند.

چرا قیمت این ارز دیجیتال تا این حد متغیر است؟

علت کلی این موضوع تغییر در میزان عرضه و تقاضاست. منظور از عرضه تعداد سکه‌هایی است که در حال حاضر در بازار مبادله می‌شوند.

علت‌های مختلفی برای نوسانات بازار بیت کوین وجود دارد. مثلا یکی از علت‌ها حضور وال‌ها در بازار است، برخی از افراد کوین‌های زیادی را خریداری و ذخیره می‌کنند. آن‌ها با نام وال در بازار شناخته می‌شوند و یکی از علت‌های نوسانات قیمتی BTC هستند.

چرا قیمت این ارز دیجیتال تا این حد متغیر است؟
چرا قیمت این ارز دیجیتال تا این حد متغیر است؟

 

وال‌ها کوین‌هایی که در بازار مبادله می‌شوند را کاهش می‌دهند و این موضوع باعث افزایش قیمت می‌شود. حال اگر یک وال تصمیم به فروش کوین‌هایش بگیرد، به صورت ناگهانی حجم زیادی بیت کوین وارد بازار می‌شود. در نتیجه احتمال افت قیمت به شدت افزایش پیدا می‌کند.

نوسان به بیت کوین محدود نیست و همه ارزهای دیجیتال رفتاری متناوب از خود نشان می‌دهند.  پیشبینی و تحلیل نوسانات بازار یکی از هیجان انگیزترین قسمت تجارت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است.

یک نکته مهم درباره نوسانات بازار

قیمت سایر ارزهای دیجیتال به BTC وابسته است. یعنی زمانی که قیمت بیت کوین رشد می‌کند، احتمالا تمام ارزهای دیجیتال روند رشد مثبتی خواهند داشت. در مقابل اگر قیمت BTC سیر نزولی داشته باشد، سایر ارزها هم با افت قیمت مواجه می‌شوند یا در بهترین حالت در قیمت ثابت باقی می‌مانند. به همین دلیل تحلیل رفتار بیت کوین به معنی تحلیل یکی از موثرترین فاکتورهای نوسانات بازار است.

آیا BTC مشکل نقدینگی دارد؟

باید اعتراف کنیم که بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال بیشتر از سایر بازارها (مانند فارکس) با مشکل نقدینگی مواجه هستند. این موضوع حتی سرمایه گذاران و تریدرهای حرفه‌ای را هم به چالش می‌کشد.

مشکل نقدینگی یعنی شما نمی‌توانید بیت کوین‌هایی که دارید را بفروشید یا نمی‌توانید به اندازه‌ای که نیاز دارید، کوین بخرید. این مشکل ناشی از نوسانات بازار است. مشکلات نقدینگی نشان می‌دهد که بازار ارزهای دیجیتال همیشه سودآور نیستند و کسب سود از آنها به مهارت زیادی نیاز دارد. چالش نقدینگی نه تنها برای بیت کوین،‌ که برای تمام ارزهای دیجیتال وجود دارد.

چگونه می‌توانیم BTC بخریم؟

شهرت BTC بسیار زیاد است. به همین دلیل جزو معدود ارزهای دیجیتالی است که امکان خرید آن از طریق صرافی‌های مختلف در سراسر جهان وجود دارد. برای خرید بیت کوین تنها کافی است بهترین صرافی ارز دیجیتال انتخاب کنید. البته بهترین بودن یک امر نسبی است. یعنی شما با توجه به انتظاراتی که دارید، باید یک صرافی ارز دیجیتال مناسب را برای معاملات خود انتخاب کنید.

چگونه می‌توانیم BTC بخریم؟
چگونه می‌توانیم BTC بخریم؟

 

بعد از افتتاح حساب در صرافی مورد نظر، تنها کافی است BTC را خریداری کنید و از کیف پول عمومی صرافی به کیف پول‌های شخصی خود انتقال دهید. بعد از آن انتخاب با شماست که آن را نگه دارید یا خرید و فروش کنید.

چگونه از بیت کوین سود به دست آوریم؟

به طور کلی سه راه وجود دارد که به شما کمک می‌کند از این ارز دیجیتال سود به دست آورید.

1.       خرید و ذخیره (Hodl)

این شاید ساده‌ترین و متداول‌ترین راهی است که در ایران برای کسب درآمد از بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این کار تنها کافی است با استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال BTC خریداری کنید و آن را در کیف پول دیجیتال خود نگه دارید. به مرور زمان با افزایش قیمت ارز دیجیتال، سرمایه شما هم رشد خواهد کرد.

برخی از سرمایه گذاران این روش را انتخاب می‌کنند، اما مرتکب اشتباه بزرگی می‌شوند. آن‌ها در شیب نزولی بازار نگران می‌شوند و اگر قیمت بیت کوین به کم‌تر از آنچه که خودشان خریداری کرده‌اند، برسد، سریعا برای فروش اقدام می‌کنند. به یاد داشته باشید تا زمانی که نتوانید بازار را تحلیل کنید یا برای خرید و فروش خود دلیل منطقی داشته باشید، در بازارهای مالی موفق نخواهید بود.

2.      معامله بیت کوین

تجارت یعنی اینکه بدانید چه زمانی کدام ارز دیجیتال سودآوری بهتری دارد و آن را بخرید. این موضوع چیزی فراتر از خرید و نگهداری است و ریسک بیشتری هم دارد. اما در صورتی که بتوانید به یک تاجر حرفه‌ای در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شوید، سود شما نسبت به روش اول خیلی بیشتر خواهد بود.

3.     استخراج

در قسمت‌های قبلی به صورت کامل درباره استخراج بیت کوین صحبت کردیم. در ایران فرایند ماینینگ قانونی است و هر کسی می‌تواند با دریافت مجوزهای لازم، ارز دیجیتال استخراج کند. این روش کسب درآمد از بیت کوین ریسک بسیاری دارد. چرا که از همان ابتدا برای تهیه کامپیوترهای ماینینگ به سرمایه بسیاری نیاز دارید.

از طرفی بعد از راه‌اندازی این دستگاه باید در رقابت شدید بین ماینرها شرکت کنید. در این رقابت تنها ماینرهایی که قدرت پردازش بالاتری دارند، پیروز خواهند شد و می‌توانند اولین ماینری باشند که بلوک را هش گذاری می‌کنند. پس پاداش را دریافت خواهند کرد و چیزی به افرادی که در رتبه دوم و سوم قرار می‌گیرند، نخواهد رسید. به همین دلیل ممکن است در ابتدای فرایند استخراج نه تنها سود نداشته باشید، بلکه مجبور به پرداخت ضررهایی تحت عنوان هزینه برق و… هم بشوید.

آیا بیت کوین قانونی است؟

هنوز بحث‌های بسیاری بر سر قانونی یا غیرقانونی بودن ارزهای دیجیتال وجود دارد، برخی از کشورها استفاده از آن‌ها برای کاربردهای خاص را مجاز اعلام کرده‌اند. اما برخی از کشورها قوانینی مبتنی بر منع فعالیت ارزهای دیجیتال و تجارت با این ارزها تصویب کرده‌اند. البته قدرت بیت کوین خیلی بیشتر از آن است که محدودیت‌های اعمال شده در کشورهای مختلف، به آن آسیبی برساند. همچنین سودآوری زیاد این ارز دیجیتال تا امروز نکته‌ای است که هیچ دولت، حکومت یا سازمانی نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.

آیا بیت کوین قانونی است؟
آیا بیت کوین قانونی است؟

 

یکی از دغدغه‌هایی که درباره قانونی بودن ارزهای دیجیتال وجود دارد، رمزنگاری آن‌هاست. چرا که هویت معامله گران در تراکنش‌های انجام شده کاملا مشخص و شفاف سازی شده نیست. بنابراین کلاهبرداران و فعالان دارک وب به راحتی می‌توانند با ارزهای دیجیتال پول‌های خود را جابجا کنند. بنابراین ردیابی آن‌ها از طریق معاملاتشان تقریبا غیر ممکن می‌شود. این موضوعی است که توسعه دهندگان تمام ارزهای دیجیتال باید راهکاری برای آن پیدا کنند.

کلام آخر؛ آیا بیت کوین فردا هم جواب اعتماد سرمایه گذاران را خواهد داد؟

اولین باری که بیت کوین معامله شد، فردی برای خرید دو پیتزا در سال ۲۰۱۰ ده هزار بیت کوین پرداخت کرد! اما امروز بیت کوین جزو ارزشمندترین ارزهای موجود در بازار است. سیر صعودی ارزهای دیجیتال باعث شده است که بسیاری از افراد روی آن‌ها سرمایه گذاری کنند.

قابلیت‌های ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین، میزان تأثیر آن‌ها در آینده جهان را نشان می‌دهد. این تأثیر به بخش مالی و سرمایه گذاری محدود نیست و احتمال دارد سیستم عامل‌ها، سخت افزارها و نرم افزارها را هم تغییر دهد. در بازار ارزهای دیجیتال هر چیزی امکان پذیر است.

رشد بیت کوین در آینده ادامه خواهد داشت. اما این بدان معنا نیست که می‌توانید همه سرمایه خود را تبدیل به بیت کوین کنید و منتظر رشد آن بمانید. به یاد داشته باشید که نوسان‌های بازار بارها و بارها افراد بسیاری را به صفر رسانده‌اند. پس لازم است دانش کافی در این زمینه به دست آورید و سپس برای سرمایه گذاری اقدام کنید. مقالات و محتواهای آموزشی اکس مارتی می‌توانند بهترین راهنمای شما در بازار ارزهای دیجیتال باشند.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست