تاثیرات منفی بیت کوین بر محیط زیست و افزایش گازهای گلخانه‌ای در سال اخیر

تاثیرات منفی بیت کوین بر محیط زیست و افزایش گازهای گلخانه‌ای در سال اخیر

بیت کوین به عنوان اولین رمزارز و بلاک چین، تحولات بسیار زیادی را در بازارهای مالی به وجود آورده است. اما پس از گذشت بیش از یک دهه از حضور این رمزارز در بازار و بروزرسانی این تکنولوژی، شاهد افزایش تاثیرات منفی بیت کوین بر محیط زیست هستیم. استخراج بیت کوین به نیروی برق بسیار زیادی نیاز دارد و این انرژی، از سوخت‌های گلخانه‌ای تامین می‌شود. در سال‌های اخیر حامیان محیط زیست، نگرانی‌های خود را درمورد افزایش این تاثیرات منفی بر کره زمین اعلام کرده‌اند و از دولت‌ها انتظار رسیدگی به این موضوع را دارند.

در تحقیقی که به تازگی، از طرف دانشگاه کمبریج و آژانس بین المللی انرژی (IEA) انجام شده، مشخص شده که میزان کربن دی اکسید تولید شده به دلیل استخراج بیت کوین در یک سال اخیر به اوج خود رسیده است. البته به تازگی کشور چین، استخراج بیت کوین را در این کشور ممنوع اعلام کرده و این امر باعث کاهش حدود نصف میزان هش بیت کوین در جهان شده است.

بیشتر بدانید : بیت کوین چیست

افزایش تاثیرات منفی بیت کوین بر محیط زیست و نگرانی‌ها از این افزایش

بر اساس داده‌های منتشر شده از طرف دانشگاه کمبریج و آزانس بین المللی انرژی، شدت کربن دی اکسید تولید شده که به طور غیر مستقیم، حاصل از استخراج بیت کوین است، در سال اخیر به اوج خود رسیده است. افزایش تاثیرات منفی بیت کوین بر محیط زیست باعث شده تا بسیاری به این باور باشند که ممکن است استخراج بیت کوین در انتهای راه باشد. به نظر می‌رسد که در وخیم‌ترین حالت، پروژه‌ی صدور و انتشار بیت کوین تا 5 سال آینده، بیش از دو سوم کاهش یابد.

تاثیرات زیست محیطی بیت کوین، یکی از موضوعات مورد علاقه‌ی روزنامه نگاران و منتقدان بازار ارزهای دیجیتال است. هاس مک کوک، یک مهندس بازنشسته‌ی متخصص، با استفاده از داده‌های موجود، محاسبه کرده که میزان انتشار کربن دی اکسید از طریق استخراج بیت کوین، در چند ماه اخیر به اوج خود رسیده است.

مک کوک این داده‌ها را تحلیل کرد و از نتیجه‌گیری خود درباره این موضوع دفاع کرد. وی در یک پست که به عنوان مهمان در وب سایت مجله بیت کوین و در روز جمعه منتشر کرد گفت:

“با توجه به موارد گفته شده در بالا، به نظر می‌رسد که انتشار بیت کوین در چند ماه گذشته به اوج خود رسیده است. البته خوشبختانه و با ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین از ماه مارچ و رسیدن این میزان تا حدود صفر، خطرات زیست محیطی بیت کوین نیز رو به کاهش است. انتظار می‌رود که در وخیم‌ترین اوضاع، میزان انتشار بیت کوین در 5 سال آینده، به کمتر از یک سوم چیزی که امروز شاهد آن هستیم برسد و در طی 10 سال آینده، شاهد انتشار هیچ بیت کوینی نباشیم.”

شرکت زیرساختی استخراج بیت کوین BitAll، در 12 سال پیش ایجاد شده است و با مزیت در دست داشتن بازار، این امکان را به استخراج کنندگان می‌دهد تا از آخرین و بروزترین تکنولوژی انرژی پاک برای استخراج بیت کوین استفاده کنند.

اطلاعات به دست آمده از شاخص مصرف برق بیت کوین که توسط کمبریج جمع‌آوری شده، نشان می‌دهد که استخراج بیت کوین در سطح جهانی، دارای مقیاس “شدت مصرف شبکه” است (میزان کربن تولید شده به ازای هر واحد برق مصرفی) و این مقیاس نشان‌گر این است که شدت مصرف شبکه بیت کوین، نسبت به شدت مصرف برق جهانی، پاک‌تر است.

میزان متوسط کربن دی اکسید تولید شده در شبکه برق جهانی، 463 گرم در هر کیلووات ساعت است اما این میزان برای استخراج بیت کوین، 418 گرم در هر کیلووات ساعت است. در عین حال و بر اساس اطلاعات IEA، میزان شدت مصرف شبکه بیت کوین در سال گذشته به بیشترین حد خود رسیده بود. البته اگر استفاده از انرژی پاک در مسیر خود و مانند سال 2021 ادامه یابد و در سال‌های بعد نیز به همین منوال ادامه پیدا کند، شاهد کاهش میزان شدت مصرف شبکه بیت کوین خواهیم بود.

بر اساس طراحی بلاکچین بیت کوین، کامپیوترهایی که کار تولید بلاک جدید را در مرکز بلاکچین بیت کوین انجام می‌دهند، نیاز به مصرف برق بالایی دارند تا بتوانند پسورد رمزگذاری شده یک هش sha-256 را به درستی رمز گشایی کنند.

SHA-256 (که مخفف Secure Hashing Algorithm است) یک تابع هش یک طرفه است که توسط آژانس امنیت ملی امریکا در سال 2001 منتشر شده و بخشی یکپارچه از طراحی ساختار بیت کوین است. کامپیوترها، پاسخ‌های خود را با وارد کردن آن‌ها در الگوریتم و بررسی اینکه آیا با هش بلاک قبلی مطابقت دارد یا خیر، آزمایش می‌کنند. اولین نادی (node) که پاسخ درست را برای هش پیدا کند، بلاک بعدی را در بلاکچین قرار می‌دهد و بیت کوین جدید تولید شده را به ماینر پاداش می‌دهد.

این مکانیسم proof-of-work یا PoW، از طریق مجبور کردن ماینرها برای جبران هزینه‌های برق، نادها را برای ورود به شبکه تایید صلاحیت می‌کند. در صورتی که کامپیوتر ماینرها بخواهد تا با تقلب، قوانین شبکه را دور بزند، خطر از دست رفتن هزینه‌های عملیات و عدم دریافت هیچگونه سود برای آن‌ها وجود دارد.

جایگاه کنونی بیت کوین در این میان و آینده آن

برخی از منتقدان و حتی طرفداران بیت کوین، بر این باورند که مصرف انرژی بالای این رمزارز، باعث افزایش تاثیرات منفی بیت کوین بر محیط زیست شده و ممکن است در گرم شدن کره زمین توسط انسان نقش به سزایی داشته باشد. ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، چندین ماه پیش با اعلام اینکه بیت کوین را وارد سیستم خرید خودروهای الکتریکی خود کرده است، باعث افزایش جنجالی قیمت بیت کوین شد.

این فرد پس از مدتی اعلام کرد که به دلیل مصرف انرژی بالای بیت کوین و خطرات زیست محیطی آن، پادشاه رمزارزها را از سیستم خرید شرکت خود حذف کرده است. اعلام این خبر منجر به سقوط شدید در قیمت بیت کوین شد. ماسک اعلام کرد که تسلا زمانی شروع به پذیرش مجدد بیت کوین خواهد کرد که به صورت رسمی تایید شود که 50 درصد یا بیشتر از انرژی مورد استفاده ماینرهای بیت کوین، از انرژی پاک است.

اما مک کوک در صحبت‌های خود اعلام کرد که بیشتر ادعاهایی که به تازگی در خصوص بیت کوین مطرح شده است، مبالغه‌آمیز است. وی گفت:

“یکی از ادعاهایی که به طور گسترده برای تخریب بیت کوین به کار رفته و هنوز هم به طور گسترده‌ای به منابع آکادمیک ارجاع داده می‎‌شود، این است که استخراج بیت کوین به تنهایی، باعث افزایش 2 درجه دما در کره زمین می‌شود.”

بر اساس نتیجه یک پرسش عمومی توسط شورای استخراج بیت کوین، تخمین زده می‌شود که 56% مصرف برق بیت کوین در فصل دوم سال 2021 به صورت ترکیبی خواهد بود.

اخبار مرتبط : با قطع برق ماینرهای چینی، نرخ هش بیت کوین به پایین‌ترین میزان 8 ماهه گذشته رسید

نتیجه گیری

افزایش تاثیرات منفی بیت کوین بر محیط زیست باعث شده تا نگرانی‌های جهانی در مورد این رمزارز بیشتر مطرح شود. اگر بیت کوین نتواند انرژی پاک را جایگزین انرژی کنونی کند، احتمال بالایی دارد که به زودی حجم استخراج آن کاهش یابد و جایگاه فعلی خود را در بازار از دست بدهد.

تکنولوژی استفاده شده در بلاکچین بیت کوین، در زمان ورود این رمزارز بسیار شگفت انگیز بود اما پس از ورود دیگر ارزهای دیجیتال، دیدیم که این تکنولوژی هزینه‌های زیادی را برای ما در بر دارد. بلاکچین‌های پس از بیت کوین، مانند اتریوم، هزینه‌ی تراکنش و میزان انرژی مصرفی بسیار پایین‌تری از بیت کوین دارند. این بلاکچین‌ها همچنین، قابلیت‌های بسیار زیادی دارند و از تکنولوژی‌های روز دنیا بهره‌مندند.

نویسنده : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست