تاثیر توییت‌های ایلان ماسک و مایکل سیلور روی قیمت ارزهای دیجیتال در سه ماهه دوم امسال

تاثیر توییت‌های ایلان ماسک و مایکل سیلور روی قیمت ارزهای دیجیتال در سه ماهه دوم امسال

ایلان ماسک و مایکل سیلور به عنوان دو شخصیت تأثیرگذار در بازار ارزهای دیجیتال شناخته می‌شوند. تحلیل‌ها نشان می‌دهد که توییت‌های ایلان ماسک و مایکل سیلور، باعث واکنش احساسی معامله‌گران و تغییر در بازار می‌شود. در این مقاله تأثیر این دو شخصیت در بازار ارزهای دیجیتال در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ را بررسی کرده‌ایم.

توییت‌های ایلان ماسک و سیلور باعث شده است که سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتالی که به تازگی وارد بازار شده‌اند، همچنان‌ادامه داشته باشد. یکی از بارزترین نمونه‌های این سرمایه‌گذاری‌ها دوج کوین است. به واسطه صحبت‌های ایلان ماسک درباره این ارز دیجیتال، بسیاری از مردم آن را خریده‌اند و قیمت آن رشد خوبی داشته است.

تاثیر توییت‌های ایلان ماسک روی بازار

آمار نشان می‌دهد که توییت‌های ایلان ماسک درباره بیت کوین باعث شد قیمت آن طی ۲۴ ساعت، ۱.۶ درصد افت کند. البته بعد از توییت‌هایی که او درباره بیت کوین گذاشت، فعالان بازار ارزهای دیجیتال واکنش‌های مختلفی  نشان دادند. بعد از اینکه ماسک درباره بیت کوین توییت گذاشت، حجم توییت‌های مربوط به بیت کوین ۴۴.۴ درصد افزایش پیدا کرد.

تحقیقات کارشناسان نشان می‌دهد که توییت‌های ایلان ماسک سه بار قیمت بیت کوین را تحت تأثیر قرار داد. یکی از این تأثیرها در ۱۶ می اتفاق افتاد. ماسک درباره متمرکز بودن استخراج بیت کوین صحبت کرد و ۲۴ ساعت بعد، قیمت بیت کوین ۷.۶ درصد کاهش یافت!

ماسک در توییتر خود در ۱۶ می ۲۰۲۱ نوشته بود:

«استخراج بیت کوین به صورت متمرکز انجام می‌شود. زیرا حجم زیادی از بیت کوین‌ها توسط شرکت‌های بزرگ استخراج می‌شود.

یک معدن ذغال سنگ در سین کیانگ چین دچار آب گرفتگی شد و اکثر کارگران آن کشته شدند. بعد از این اتفاق نرخ هش بیت کوین ۳۵ درصد کاهش پیدا کرد. با این وجود، به نظر شما استخراج بیت کوین به صورت غیرمتمرکز انجام می‌شود؟»

نظرات ایلان ماسک درباره مصرف انرژی برای استخراج بیت کوین

سومین مورد از توییت‌های ایلان ماسک که قیمت بیت کوین را ۹.۴ درصد کاهش داد، در ۱۲ می منتشر شد. این توییت درباره ارتباط سوخت‌های فسیلی و بیت کوین بود. بعد از آن در ۲۰ می، ماسک توییتی منتشر کرد و در آن مدعی شد که استخراج جهانی بیت کوین باعث شده است سرانه مصرف برق برخی از کشورها از سطح استاندارد جهانی بیشتر شود. این توییت هم کمی قبل از افت ۱۱.۳ درصدی قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت منتشر شده بود.

نظرات ایلان ماسک درباره مصرف انرژی برای استخراج بیت کوین
نظرات ایلان ماسک درباره مصرف انرژی برای استخراج بیت کوین

 

ماسک در ۲۰ ماه می نوشت:

«مصرف انرژی ماینینگ باعث شده است که سرانه مصرف برخی از کشورها از متوسط بیشتر شود. تقریبا غیرممکن است که ماینرهای کوچک به تنهایی مسبب این حجم از افزایش مصرف انرژی شده باشند.»

ایلان ماسک گفت بخاطر آسیب‌های زیست محیطی استخراج بیت کوین، دیگر آن را به عنوان یک روش پرداختی قبول نمی‌کند. این موضوع باعث شد بسیاری از طرفداران بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال از او انتقاد کنند. البته زمانی که خبرهایی مبتنی بر موفقیت ماینینگ با استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر منتشر شد، ایلان ماسک عقب نشینی کرد.

تأثیر توییت‌های مایکل سیلور بر ارزهای دیجیتال

مایکل سیلور مدیرعامل شرکت میکرواستراتژی است و به نظر می‌رسد توییت‌های او هم تأثیرات بسیاری روی قیمت ارزهای دیجیتالی که درباره آن‌ها صحبت می‌کند، دارد. البته توییت‌های او بر خلاف توییت‌های ایلان ماسک، باعث رشد بازار می‌شوند! تحلیل‌های TIE و eToro USA درباره توییت‌های سیلور اینگونه توضیح می‌دهد:

«اکثر توییت‌های او زمانی منتشر شد که قیمت بیت کوین از ۱۱ هزار دلار به ۶۰ هزار دلار افزایش یافت. اکثر توییت‌های سیلور مانند اعلامیه‌های خرید شرکت مایکرواستراتژی یا تبلیغات کلی یک دارایی دیجیتال دیدگاه مثبتی به مخاطبان می‌دهند.»

آمار نشان می‌دهد که بعد از توییت‌های سیلور درباره بیت کوین، قیمت این ارز دیجیتال به طور میانگین ۴.۴ درصد افزایش پیدا می‌کند. توییت‌های او همچنین حجم معاملات احساسی در بازار را ۰.۸ درصد کاهش می‌دهد و حجم توییت‌های منتشر شده درباره بیت کوین ۴.۱ درصد افزایش پیدا می‌کند.

مایکل سیلور بر این باور است که بیت کوین بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ بشریت به شمار می‌رود. او می‌گوید بیت کوین تنها راه مبارزه با تورمی است که اقتصاد را به نابودی می‌کشاند. سازمان‌های تحت مدیریت سیلور از اواسط سال ۲۰۲۰ تاکنون بیش از ۱۱۱ هزار عدد بیت کوین خریداری و ذخیره کرده‌اند.

تأثیر توییت‌های مایکل سیلور بر ارزهای دیجیتال
تأثیر توییت‌های مایکل سیلور بر ارزهای دیجیتال

 

سیلور در یکی از توییت‌های خود نوشته است:

«تورم سرطانی است که در طول تاریخ، تمدن‌های بسیاری را از بین برده است. بیت کوین درمان این سرطان است.»

جالب است بدانید که سیلور در توییتر خود یک نظرسنجی هم انجام داد. او از ۱.۳ میلیون فالوور خود پرسید که از نظر آن‌ها بیت کوین چقدر دوام خواهد داشت؟ ۱۰۵ هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کردند و ۳۸ درصد از آن‌ها معتقد بودند بیت کوین تا ده هزار سال دیگر هم باقی خواهد ماند و مورد استفاده بشر قرار می‌گیرد. بعد از این نظر سنجی، سیلور در ۲۳ ژوئیه توییت کوتاهی منتشر کرد و در آن نوشت:

«بیت کوین دوام می‌آورد.»

یوتیوبرها هم بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر دارند

در گزارش‌های منتشر شده، تأثیر یوتیوب بر بازار ارزهای دیجیتال هم بسیار پررنگ است. کارشناسان توضیح می‌دهند:

« اینفلوئنسرهای شناخته شده می‌توانند روی نظر کاربران در صنعت مد و پوشاک و محصولات مصرفی تأثیر بگذارند. تأثیر شخصیت‌های شناخته شده در بازار ارزهای دیجیتال و بلاکچین هم دقیقا مانند تأثیر اینفلوئنسرهاست. آن‌ها روی تصمیمات تریدرها، سرمایه گذاران و فعالان بازار ارزهای دیجیتال تأثیر دارند.»

کلام آخر

توییت‌ها و صحبت‌های افراد شاخص در بازار ارزهای دیجیتال یکی از علت‌های مهم نوسان در این بازار است. به همین دلیل تریدرها باید از اخبار به روز بازار و صحبت‌های اینفلوئنسرها اطلاع داشته باشند.  در برخی موارد، توییت‌ها و ویدیوهای یوتیوب منتشر شده روند بازار را تغییر می‌دهند و باعث بی‌اعتباری تحلیل‌های تکنیکالی که تریدرها انجام داده‌اند می‌شوند.

تریدرهای ایرانی با مشکلاتی چون عدم تسلط به زبان انگلیسی و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی مهم مانند توییتر مواجه هستند. به همین دلیل به منبعی نیاز دارند که در دسترس باشد و اخبار مهم بازار ارزهای دیجیتال را منتشر کند. اکس مارتی اخبار روز دنیای ارزهای دیجیتال را ترجمه می‌کند و آن‌ها را در سایت و پیج اینستاگرام قرار می‌دهد. برای دنبال کردن اخبار روزانه بازار ارزهای دیجیتال، هر روز سایت اکس مارتی را بررسی کنید و با ما در اینستاگرام هم همراه باشید.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست