تپ روت بیت کوین چیست؟

تپ روت بیت کوین چیست؟

یکی از مهم‌ترین نکات در پروتکل قدیمی بیت کوین افزایش امنیت داده‌ها و حفظ حریم خصوصی داده‌های کاربران است. تپ روت بیت کوین یک بروزرسانی جدید است که این شبکه را به بلاکچینی قابل اعتماد‌تر، کاربردی‌تر و امن‌تر تبدیل خواهد کرد.

بروزرسانی تپ روت برای اجرا به تایید بیش از ۹۰ درصد ماینرهای شبکه نیاز داشت و آن را به دست آورد. بنابراین در چند ماه آینده شاهد اجرای این سافت فورک بر بستر بلاکچین بیت کوین خواهیم بود. در این مقاله تپ روت را بررسی می‌کنیم تا متوجه شویم چه نکاتی درباره این سافت فورک کاربران بازار ارزهای دیجیتال را هیجان‌زده کرده است.

سافت فورک چیست؟

بروزرسانی‌هایی که روی شبکه‌های بلاکچین انجام می‌شوند را با نام «فورک» می‌شناسیم. این بروزرسانی‌ها تغییراتی در بلاکچین ایجاد می‌کنند و قوانین حاکم بر آن را تغییر می‌دهند. اگر این تغییرات در سطح نرم افزاری باشد و صرفا ویژگی‌های کنونی را ارتقا دهد، سافت فورک انجام شده است. نودهای قدیمی شبکه می‌توانند بعد از اجرای سافت فورک روی شبکه به فعالیت خود ادامه دهند.

در مقابل هارد فورک ساختار شبکه را به کلی تغییر می‌دهد و به نودهای جدیدی برای فعالیت بر بستر نو نیاز است. به عنوان مثال بیت کوین کش یک هارد فورک بر بستر بلاکچین بیت کوین بود اما تپ روت بیت کوین سافت فورک بر بستر این شبکه است.

سافت فورک چیست؟
سافت فورک چیست؟

 

تپ روت چیست؟

تپ روت یک بروزرسانی پیشنهادی برای پروتکل بیت کوین است که می‌تواند به عنوان یک تغییر سازگار با بلوک‌های بعدی خود توسعه پیدا کند. تپ روت با استفاده از یک زبان اسکریپت‌نویسی به نام Tapscript توسعه پیدا می‌کند و انعطاف‌پذیری قراردادهای هوشمند بلاکچین اتریوم را افزایش می‌دهد. جالب است بدانید که کاربران بعد از این بروزرسانی می‌توانند قراردادهای هوشمند پیچیده را در قالب یک تراکنش ساده روی شبکه ثبت کنند و با این کار حریم خصوصی خود را ارتقا دهند.

هدف از اجرای تپ روت بیت کوین را می‌توان در سه مورد خلاصه کرد:

  • حریم خصوصی داده‌های کاربران ارتقا داده می‌شود.
  • امنیت تراکنش‌ها افزایش پیدا می‌کند.
  • بلاکچین بیت کوین مقیاس‌پذیری بیشتری به دست می‌آورد و می‌تواند تراکنش‌های بزرگ‌تری را اجرا کند و عملکرد آن بهبود می‌یابد.

در واقع تپ روت با ایجاد تغییر در اسکریپت‌های بیت کوین به اهدافی که پیش از این نام بردیم، می‌رسد. توسعه‌دهندگان این بروزرسانی قصد دارند با اجرای طرحی به نام امضای Schnorr امنیت و حریم خصوصی را ارتقا دهند و شبکه را مقیاس‌پذیرتر کنند.

Schnorr signatures چیست؟

فردی به نام Calus Schnorr این طرح را توسعه داده است و به همین دلیل با این نام شناخته می‌شود. در این طرح کلیدهای چندگانه‌ای در یک تراکنش پیچیده در بیت کوین قرار می‌گیرند و یک امضای منحصر به فرد می‌سازند.

به عبارت ساده‌تر این امضاها در پروسه هش‌گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرند و تراکنش را غیرقابل تغییر می‌کنند؛ در این صورت اگر تراکنشی تغییر کند، دیگر در شبکه معتبر شناخته نمی‌شود. پیش از این قابلیت «انعطاف‌پذیری» شبکه بیت کوین باعث می‌شد برخی از تراکنش‌ها قابل تغییر باشند و همچنان در شبکه معتبر باقی بمانند.

پیش از این برای تراکنش‌های چند امضایی، باید به ازای هر شرکت‌کننده در معامله یک کلید عمومی و یک امضا وجود می‌داشت، اما با این قابلیت موجود در تپ روت بیت کوین، همه امضاها و کلیدهای عمومی در یک امضای Schnorr خلاصه می‌شوند، در نتیجه نودهای تایید کننده هم به جای چند امضا، تنها یک Schnorr را تایید می‌کنند و روند کار با شبکه سرعت بیشتری پیدا می‌کند.

تغییرات روش‌های پرداخت با تپ روت

در بروزرسانی تپ روت اسکریپتی جدید برای خرج کردن بیت کوین معرفی شده است. این اسکریپت را با نام Pay To Tap Root یا P2TR می‌شناسند، کاربران با استفاده از این اسکریپت می‌توانند انتخاب کنند که می‌خواهند پرداخت‌هایشان را با استفاده از امضای Schnorr انجام دهند یا از سایر اسکریپت‌ها استفاده می‌کنند.

با استفاده از این قابلیت کاربران می‌توانند کلیدی به نام UTXO ایجاد کنند. این کلید برای مالک یا هرکسی که بتواند رمزها و دسترسی لازم برای ورود به اسکریپت داشته باشد، باز می‌شود و این افراد می‌توانند بیت کوین‌های موجود در حساب کاربری را معامله کنند.

کاربران با استفاده از کلیدهای جدید می‌توانند به جای اسکریپت‌های پیچیده از کلیدهای پرداخت عمومی استفاده کنند. این کلیدها در زمان ارسال و دریافت تراکنش‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. این موضوع باعث می‌شود تمام خروجی‌های تپ روت، ویژگی‌های شبیه به یکدیگر داشته باشند. یکسان به نظر رسیدن تمام خروجی‌ها در شبکه بلاکچین حریم خصوصی کاربران را افزایش می‌دهد.

تغییرات روش‌های پرداخت با تپ روت
تغییرات روش‌های پرداخت با تپ روت

 

مزیت‌های بروزرسانی تپ روت بیت کوین چیست؟

همه اهدافی که برای این بروزرسانی در بلاکچین بیت کوین در نظر گرفته شده، برای کاربران مفید هستند و احتمالا باعث افزایش قیمت بیت کوین و افزایش تعداد کاربران شبکه نیز می‌شوند. اما تپ اسکریپت‌ها و روش‌های پرداخت با تپ روت مزیت‌های دیگری هم دارد.

خروجی‌های تپ روت نسبت به خروجی‌های دیگر شبکه بیت کوین حجم کم‌تری را اشغال می‌کنند. بررسی‌های تخصصی نشان می‌دهد حجم اسکریپت‌های بروزرسانی تپ روت در برخی مراحل تایید تراکنش‌ها و ورود آن‌ها به شبکه بیشتر است. اما نتایج نهایی نشان می‌دهد کلیدهای تپ روت در نهایت در scriptPubKey ذخیره می‌شوند که از اسکریپت‌های کنونی حجم کم‌تری دارد. همچنین فرایند رمزنگاری در بروزرسانی تپ روت بیت کوین نسبت به رمزنگاری‌های کنونی حافظه کم‌تری اشغال می‌کند.

صرفه‌جویی در حافظه به معنی کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت شبکه است که در نهایت بلاکچین بیت کوین را مقیاس پذیرتر می‌کند.

فعال‌سازی تپ روت

تپ روت تا ماه‌های اخیر صرفا به عنوان یک پیشنهاد شناخته می‌شد و هنوز عملی نشده بود. اما کم‌کم توسعه‌دهندگان در حال پیاده‌سازی این سافت فورک روی شبکه هستند.

هر پیشنهادی برای بروزرسانی ابتدا توسط تیم‌های توسعه دهنده بررسی می‌شود و این کار تا زمانی که پیشنهاد به یک پروپوزال رسمی تبدیل شود، ادامه پیدا می‌کند. بعد از آن یک کد BIP به آن اختصاص داده می‌شود و از آن پس پیشنهاد را به عنوان یک بروزرسانی برای شبکه می‌شناسند. بعد از آن توسعه‌دهندگان مشغول کدنویسی و تست کردن کدها می‌شوند و آن‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند بروزرسانی چگونه و چه زمانی روی شبکه اعمال شود.

پیشنهاد تپ روت و مشتقات آن در سال ۲۰۲۰ کد BIP خود را دریافت کردند. در اواخر سال ۲۰۲۰ کدهای تپ روت نوشته و بررسی شد و در حال حاضر به صورت مرحله به مرحله روی شبکه پیاده می‌شود.

کلام آخر

اکثر جامعه بیت کوین و توسعه‌دهندگان و ماینرها از پیشنهاد بروزرسانی تپ روت بیت کوین استقبال کردند و تعداد منتقدان آن به اندازه‌ای کم بود که مانعی در مسیر تایید پروسه ایجاد نکرد. انتظار می‌رود این بروزرسانی شبکه را بیش از پیش تقویت کند و بیت کوین را یک گام برای تبدیل شدن به واحد مالی جهانی نزدیک‌تر کند.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست