رشد دیفای تا پنج سال آینده آن را ۱۰۰ برابر بزرگ‌تر از امروز می‌کند

رشد دیفای تا پنج سال آینده آن را ۱۰۰ برابر بزرگ‌تر از امروز می‌کند

رشد دیفای یکی از وقایعی است که فعالان بازار ارزهای دیجیتال تقریبا به آن مطمئن هستند. در حال حاضر امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi تنها از ۰.۱ درصد از پتانسیل‌ خود استفاده می‌کنند و در آینده این میزان خیلی بیشتر خواهد شد.

امور مالی دیفای با استفاده از تکنولوژی بلاکچین و قراردادهای هوشمند می‌تواند امور مالی را به شیوه‌ای غیرمتمرکز انجام دهد و واسطه‌ها را حذف کند. در حال حاضر این فناوری زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه بیشتر و ایجاد پوشش گسترده برای امور مالی مختلف را دارد.

رشد دیفای تا امروز به کجا رسیده است؟

رشد دیفای نسبت به زمانی که برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ بر بستر اتریوم راه‌اندازی شد، با سرعت سرسام‌آوری ادامه داشته و در طی ۶ سال با رشد ۳۳ برابری به ۱.۲ میلیون تراکنش روزانه رسید. اگر تراکنش‌های سایر شبکه‌های بلاکچین را نیز حساب کنیم، حجم آن‌ها به چند میلیون تراکنش در روز می‌رسد.

بسیاری از پلتفرم‌هایی که امروزه برای تراکنش در شبکه بلاکچین مورد استفاده قرار می‌گیرند، از امور مالی غیرمتمرکز سرچشمه گرفته‌اند.  مثلا یونی سواپ صرافی است که با سرویس دیفای کار می‌کند و انجام تراکنش‌های میلیارد دلاری با استفاده از آن کار ساده‌ای است. پروتکل‌های وام‌دهی مانند Aave، Compound و BondAppetit نیز با استفاده از همین تکنولوژی کار می‌کنند و حجم بازارشان به ده‌ها میلیارد دلار رسیده است.

رشد دیفای تا امروز به کجا رسیده است؟
رشد دیفای تا امروز به کجا رسیده است؟

 

ارقامی که گفتیم، با هر مقیاسی مبلغ بالایی هستند؛ اما این اعداد تنها بخش کوچکی از تراکنش‌های تریلیون دلاری هستند که به صورت روزانه در شبکه صنعت مالی سنتی (TradFi) جابجا می‌شود. به همین دلیل دیفای هنوز نمی‌تواند رقیب قدرتمندی برای سیستم سنتی باشد.

دیفای هنوز به گرد پای امور مالی متمرکز سنتی هم نرسیده است!

سیستم‌های مالی سنتی برای فعالیت به ابزار و سرویس‌هایی برای مبادله پول به روش‌های مختلف نیاز دارند. این موضوع باعث شده است که مراکز مختلفی چون بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، بورس، واسطه‌های مالی، وام‌دهندگان و… شروع به فعالیت کنند. آن‌ها با ارائه این خدمات هزاران میلیارد دلار درآمد به دست می‌آورند.

در مقابل دیفای اکنون تنها در چند حیطه از جمله وام‌دهی، پرداخت غیرمتمرکز و جمع‌آوری سود فعالیت دارد؛ بنابراین نسبت به سیستم مالی سنتی، محدودیت‌های بسیاری دارد.

البته شرایط به همین منوال باقی نخواهد ماند، زیرا توسعه‌دهدگان برنامه‌های مختلفی برای رشد دیفای دارند. آن‌ها در حال انجام تحقیقات و عملیات توسعه سرویس‌ها و خدمات این سیستم هستند. پروتکل‌هایی که بتوانند نیاز بازار را تأمین کنند، رشد زیادی را تجربه خواهند کرد و می‌توانند در رقابت با امور مالی متمرکز سنتی، پیروز باشند.

صنعت چند هزار میلیاردی امور مالی سنتی رو به زوال است

علت اصلی شکست این صنعت در آینده این است که در حال حاضر سیستم بانکداری به صورت کاملا مصرف‌گرا کار می‌کند. در حال حاضر بانک‌های کوچک سراسر جهان حدود ۲.۳ تریلیون دلار درآمد دارند. درآمد آن‌ها از کارمزدهایی است که برای ارائه خدمات دریافت می‌کنند؛ کارمزد تراکنش‌ها، سود وام‌ها و… منبع درآمد بانک‌های کوچک محسوب می‌شود.

صنعت چند هزار میلیاردی امور مالی سنتی رو به زوال است
صنعت چند هزار میلیاردی امور مالی سنتی رو به زوال است

 

آمار نشان می‌دهد در حال حاضر این کارمزدها (که آن‌ها را به عنوان محصولات مصرف‌گرا می‌شناسیم)، ۵۰۰ میلیارد دلار درآمد ناخالص برای بانک‌های جهان ایجاد می‌کنند. این برای مردم دنیا یک هزینه است که می‌تواند به کمک امور مالی غیرمتمرکز از بین برود. برای این کار تنها به یک استیبل کوین و پذیرش گسترده مردم نیاز است. کاهش هزینه‌ها یکی از مزیت‌های رقابتی برای رشد دیفای است.

 آیا دیفای قدرت رقابت با بازار سرمایه را نیز دارد؟

ارزش بازار جهانی سهام در سراسر جهان بیش از ۱۰۰ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود. اما در بازار امور مالی غیرمتمرکز تنها ۲۴۳ میلیارد دلار دارایی قفل شده وجود دارد.

توکن‌های امنیتی در آینده وارد بازار می‌شوند و نهادهای نظارتی برای قانون‌گذاری روی ارزهای دیجیتال به کار می‌روند. با استفاده از این توکن‌ها می‌توان چارچوب نظارتی در حوزه بلاکچین و امور مالی غیرمتمرکز ایجاد کرد. پلتفرم‌های مبادلاتی غیرمتمرکزی که مطابق با این چارچوب‌ها و با رعایت حقوق مشتری کار می‌کنند، می‌توانند بخشی از حجم چند تریلیون دلاری بازار سهام را به دست بگیرند و به مرور زمان آن را افزایش دهند.

رشد دیفای صنعت بیمه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد

در حال حاضر یک سوم حق بیمه‌ای که مردم پرداخت می‌کنند،‌ برای امور اداری و کمیسیون صرف می‌شود. بیمه بخش دیگری از صنعت امور مالی سنتی است که می‌تواند توسط قراردادهای هوشمند و پلتفرم‌های دیفای پوشش داده شود.

رشد دیفای صنعت بیمه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد
رشد دیفای صنعت بیمه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد

 

به کمک قراردادهای هوشمند می‌توان فرایندهای اداری بیمه، از ثبت نام بیمه‌نامه گرفته تا دریافت خسارت، را با کم‌ترین هزینه انجام داد. یکی از پتانسیل‌های رشد دیفای به دست گرفتن بازار بیمه و کسب سود از این طریق است.

 حجم کنونی بازار دیفای

بررسی دقیق حجم بازار و میزان رشد دیفای تا امروز امکان‌پذیر نیست و اطلاعات موجود به صورت تقریبی هستند. آنچه به صورت تقریبی در آمار ثبت شده این است که بلاکچین اتریوم در حال حاضر روزانه بیش از ۱.۳ میلیون تراکنش را پردازش می‌کند. این تراکنش‌ها شامل موارد مختلفی از جمله پرداخت، معامله، وام‌دهی، سرمایه‌گذاری و… هستند.

حجم تراکنش‌های بلاکچین نسبت به رقبای سنتی خود مانند NASDAQ که روزانه ۵.۵ میلیارد تراکنش و سیستم کارت‌های اعتباری که روزانه بیش از یک میلیارد تراکنش را پردازش می‌کنند، بسیار کم‌تر است. اگر اتریوم بخواهد به اندازه یک درصد از کارت‌های اعتباری تراکنش داشته باشد، باید تعداد تراکنش‌های روزانه خود را حداقل۸ برابر افزایش دهد.

مقایسه درآمد دیفای با رقبای سنتی

رشد دیفای باید هنوز با سرعت زیادی ادامه داشته باشد تا بتواند با رقبای سنتی خود مقابله کند، زیرا درآمد و حجم بازار آن نسبت به رقیب سنتی خود بسیار کم‌تر است. تمام پروتکل‌های دیفای که در حال حاضر فعال هستند، در مجموعه سالانه ۵ میلیارد دلار درآمد دارند. این در حالی است که شعب بانک‌های سراسر جهان سالانه ۲.۳ تریلیون دلار به دست می‌آورند. همچنین درآمد حاصل از تراکنش‌های بین‌المللی سالانه ۲ تریلیون دلار و درآمد از بازار بورس ۳۵ میلیارد دلار است.

مقایسه درآمد دیفای با رقبای سنتی
مقایسه درآمد دیفای با رقبای سنتی

 

صنعت امور مالی سنتی به حدی پرسود است که اگر تکنولوژی دیفای بخواهد به اندازه یک درصد آن درآمد داشته باشد، باید رشد ۱۰ برابری درآمد را تجربه کند.

محدودیت علیه بازار ارزهای دیجیتال باعث رشد دیفای می‌شود

کشورهایی مانند چین در حال اعمال محدودیت‌های مختلف علیه ارزهای دیجیتال هستند و تلاش می‌کنند که مردم روی این ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری انجام ندهند. این محدودیت‌ها باعث رشد دیفای می‌شود، زیرا مردم بیشتر از این تکنولوژی استفاده خواهند کرد.

تعداد والت‌های فعال اتریوم و نصب فعال افزونه مرورگر متاماسک در آگوست ۲۰۲۱ ده برابر شد و به ده میلیون نفر رسید. در نگاه اول این عدد بسیار زیاد به نظر می‌رسد، اما تنها ۵ درصد از تعداد کاربران جهانی ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر ۲۲۱ میلیون نفر از مردم جهان در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند.

این موضوع نشان می‌دهد کاربران به پلتفرم‌های متمرکز مثل رابین هود که با استفاده از آن‌ها آشنا هستند، عادت دارند. البته دیفای می‌تواند این گروه را به عنوان یک بازار بکر و بزرگ به شمار آورد و با بهبود رابط کاربری Dappها، آن‌ها را به سمت فناوری‌های غیرمتمرکز جذب کند.

کلام آخر

دیفای به شیوه کنونی تنها سه سال عمر دارد و پلتفرم‌هایی چون صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ و Curve یا سیستم‌های وامدهی مانند Compound و Aave نام خود را به عنوان پروتکل‌های پیشرو در زمینه امور مالی غیرمتمرکز ثبت کردند.

دیفای در حال حاضر زمستان سختی را سپری می‌کند و بیشتر از همیشه به همکاری توسعه‌دهندگان و فضا برای رشد نیاز دارد. البته بعد از گذشتن از این زمستان سرنوشت بسیار خوبی در انتظار این بخش از تکنولوژی بلاکچین خواهد بود. درست مانند فیس‌بوک که از یک پروژه خوابگاهی به شرکتی با یک تریلیون دلار سهام و یک میلیارد کاربر تبدیل شد.

در حال حاضر متخصصین و منابع بسیاری به حوزه امور مالی غیرمتمرکز وارد شده و افراد حرفه‌ای زیادی در این حوزه فعالیت می‌کنند. آن‌ها معتقدند که ۱۰۰ برابر رشد دیفای در پنج سال آینده نه تنها یک رویا نیست، بلکه یک قطعیت غیرقابل اجتناب است!

نویسنده : فاطمه مهراسبی

5/5 (1 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست