سه دلیلی که نشان می‌دهد ۵۶.۵ هزار دلار پایین‌ترین سطح قیمت بیت کوین است

سه دلیلی که نشان می‌دهد 56.5 هزار دلار پایین‌ترین سطح قیمت بیت کوین است

چند هفته قبل تحلیل‌گران به دنبال بررسی بالاترین سطح قیمت بیت کوین بودند و الان در حال تحلیل هستند تا متوجه شوند آیا ۵۶.۵ هزار دلار پایین ترین سطح قیمت بیت کوین هست یا خیر. این اولین اصل تجارت در بازار ارزهای دیجیتال را یادآوری می‌کند: «در این بازار آماده اتفاقات غیرمنتظره باشید».

تنها در یک سال گذشته، بیت کوین پنج روز رشد بالای ۲۰ درصدی را تجربه کرد و پنج مورد هم سقوط ۱۸ درصدی داشت. چیزی که می‌دانیم این است که نوسان‌های بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین در سه ماه گذشته نسبت به آنچه در ۲۰۲۱ تجربه کردیم، بسیار کم بوده است.

همه تازه کاران در بازار بیت کوین، خواه سرمایه‌گذاران خرد خواه مدیران سرمایه‌گذاری شرکت‌های چند میلیون دلاری، اغلب بعد از افت‌های ۱۹ درصدی که بعد از یک اوج قیمت محلی و حتی تاریخی تجربه می‌شود، شوکه می‌شوند. آنچه تازه واردان کنونی بیت کوین دیدند، رسیدن قیمت این ارز دیجیتال بعد از ۶۹ هزار دلار که یک اوج قیمت تاریخی بود، ۱۳۳۶۰ دلار کم‌تر شده است و این اتفاق شوک برانگیز تنها طی ۹ روز رخ داد.

در این مقاله سه دلیلی که تحلیلگران با توجه به آن‌ها گفته‌اند ۵۶.۵ هزار دلار پایین‌ترین سطح قیمت بیت کوین است را بررسی خواهیم کرد.

۱. رسیدن به پایین‌ترین سطح قیمت بیت کوین روی روند صعودی بازار آتی تأثیر زیادی نداشت

تریدرهایی که تنها با استفاده از اهرم‌های معاملاتی ارز دیجیتال خرید و فروش می‌کنند، در چهار روز گذشته قراردادهای آتی بیت کوین خود را با ارزش ۶۰۰ میلیون دلار لغو کرده‌اند. این مبلغ زیاد به نظر می‌رسد، اما زمانی که با دیدگاهی کلی‌تر به بازار آتی نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که این مبلغ تنها ۲ درصد از قراردادهای آتی بیت کوین را شامل می‌شود.

رسیدن به پایین‌ترین سطح قیمت بیت کوین روی روند صعودی بازار آتی تأثیر زیادی نداشت
رسیدن به پایین‌ترین سطح قیمت بیت کوین روی روند صعودی بازار آتی تأثیر زیادی نداشت

 

اولین علامتی که نشان می‌دهد ۵۶.۵ هزار دلار پایین‌ترین سطح قیمت بیت کوین محسوب می‌شود این است که با وجود شیب شدید نمودارهای بیت کوین، هیچ نشانه‌ای مبتنی بر کاهش نقدینگی در بازار وجود ندارد. این یعنی روند نزولی بیت کوین بعد از کاهش ۱۹ درصدی و رسیدن به ۵۶.۵ هزار دلار متوقف خواهد شد.

۲. ریسک‌سنج‌های بازار بیت کوین آرام و بی تلاطم هستند

یکی از مواردی که در تعیین پایین‌ترین سطح قیمت بیت کوین کمک کننده است، سنجش احساسات بازار است. برای بررسی اینکه تریدرهای حرفه‌ای بیت کوین چقدر درباره این روند نزولی نگران هستند، باید انحراف دلتای ۲۵ درصد را تحلیل کنیم. این اندیکاتوری است که دیدگاه درستی درباره احساسات «ترس و طمع» در بازار ارائه می‌دهد.

ریسک‌سنج‌های بازار بیت کوین آرام و بی تلاطم هستند
ریسک‌سنج‌های بازار بیت کوین آرام و بی تلاطم هستند

 

اطلاعات ارائه شده در این اندیکاتور با مقایسه‌ای که بین پوزیشن‌های خرید و فروش تریدرها انجام می‌شود، به دست می‌آید. زمانی که پوزیشن‌های باز شده در حالت تعادل باشند یا تعداد پوزیشن‌های فروش بیشتر باشد، یعنی حس ترس بر بازار حاکم شده و تریدرها برای پیشگیری از ضرر و حفظ ارزش سرمایه‌هایشان قصد فروش دارند. زمانی که حالت برعکس وجود داشته باشد و پوزیشن‌های خرید کفه ترازو را سنگین‌تر کند، یعنی اهالی بازار مشغول خرید هستند و در برخی موارد این موضوع احساس طمع را نشان می‌دهد.

در حال حاضر شاخص این اندیکاتور بین ۷+ تا ۷- درصد را نشان می‌دهد و این یعنی احساسات بازار به حالت خنثی نزدیک است و خرید و فرو‌ش‌ها به شکل معمولی اتفاق می‌افتد. در صورتی که شاخص‌های اندیکاتور درصد مثبت یا منفی بیشتر از ده را نشان می‌دادند، باید منتظر تلاطم در بازار و افزایش حجم معاملات احساسی می‌ماندیم.

۳. تریدرهای مارجینی همچنان در حال فعالیت هستند

تریدرها به کمک معاملات مارجینی می‌توانند ارز دیجیتال قرض بگیرند و معاملات بزرگ‌تری در بازار ارزهای دیجیتال انجام دهند. آن‌‌ها با این کار می‌توانند سودآوری بیشتری داشته باشند. البته این کار ریسک زیادی دارد، زیرا تریدر در هر صورت باید آنچه وام گرفته است را برگرداند و اهمیتی ندارد که از معاملاتی که با ارزهای دیجیتال مارجینی انجام داده، سود به دست آورده است یا ضرر کرده.

تریدرهای مارجینی همچنان در حال فعالیت هستند
تریدرهای مارجینی همچنان در حال فعالیت هستند

 

داده‌ها و نمودارها نشان می‌دهند تریدرها از ۷ تا ۱۰ نوامبر USDT بیشتری وام گرفته‌اند. داده‌ها روند صعودی دارند و نشان می‌دهند تریدرهای مارجینی ۱۳ برابر بیشتر به استفاده از وام‌های استیبل کوین روی آورده‌اند. این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده بازخورد مثبت آن‌ها در برابر روند اصلاحی قیمت بیت کوین است.

البته توجه به رفتار تریدرهای مارجینی همیشه نمی‌تواند ملاکی برای تحلیل شرایط و تعیین بالاترین یا پایین‌ترین سطح قیمت بیت کوین باشد. اما بازارهای آتی همیشه یکی از بهترین علامت‌ها برای تحلیل رفتار تریدرها در برابر کاهش یا افزایش قیمت یک ارز دیجیتال هستند.

کلام آخر

آنچه در این مقاله بررسی کردیم نشان می‌دهد تریدرها و سرمایه‌گذاران رفتار منعطفی در برابر افت قیمت اخیر بیت کوین داشته‌اند. این یعنی به احتمال زیاد ۵۶.۵ هزار دلار پایین‌ترین سطح قیمت بیت کوین است که در روند نزولی کنونی به آن می‌رسد و از این سطح پایین‌تر نخواهد آمد.

در میان تمام تحلیل‌ها و بررسی اندیکاتورها و پیش‌بینی‌ها، نباید اصل اول بازار ارزهای دیجیتال را فراموش کنیم. احتمال اینکه بازار بیت کوین رفتاری فرای انتظار ما نشان دهد هم وجود دارد. به همین دلیل باید با دقت بیشتری تحلیل کرد و معاملاتی انجام داد که در صورت نرسیدن به نتیجه دلخواه، ضرر بیش از حد توان وارد نمی‌کند.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست