صرافی غیر متمرکز چیست؟ روش کار صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی غیر متمرکز چیست؟ روش کار صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی غیر متمرکز (Decentralized exchanges) که با نام DEX هم شناخته می‌شود، صرافی است که در آن معاملات به صورت همتا به همتا انجام می‌شود و تریدرهای ارز دیجیتال به صورت مستقیم می‌توانند معاملاتی که در بازار انجام می‌دهند را مدیریت کنند. به عبارت دیگر تریدرها مدیریت دارایی‌هایشان را به هیچ واسطه یا متولی نمی‌‌سپارد و خودشان همه امور را کنترل می‌‌کنند. صرافی‌های غیر متمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند کار می‌کنند.

در صرافی‌های غیرمتمرکز تراکنش‌های انجام شده نیازی به تایید و مجوز ندارند. منظور از همتا به همتا همین موضوع است که خریدار و فروشنده به صورت مستقیم معامله را انجام می‌دهند و هیچ واسطه‌‌ای بین آن‌ها وجود ندارد. کاربران در این صرافی‌ها با استفاده از کلیدهای خصوصی به دارایی‌هایشان دسترسی دارند. کلیدهای خصوصی با استفاده از رمزگذاری‌‌های قدرتمند ایجاد می‌شوند و کاربران با استفاده از آن‌‌ها می‌‌توانند به دارایی‌هایشان دسترسی داشته باشند. استفاده از این کلید‌های نیاز به احراز هویت را برطرف می‌کند و این موضوع برای افرادی که به حریم خصوصی خود اهمیت زیادی می‌دهند، یک مزیت مهم محسوب می‌شود.

در این مقاله بررسی می‌کنیم که صرافی غیرمتمرکز چیست، چطور کار می‌‌کند و چرا تاکنون توجه تریدرهای بسیاری را  به خود جلب کرده است.

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

همانطور که گفتیم صرافی‌‌های غیرمتمرکز نوعی صرافی ارز دیجیتال هستند که با استفاده از قراردادهای هوشمند امکان معامله بدون واسطه را برای تریدرهای ارز دیجیتال فراهم می‌کنند.

صرافی‌های متمرکز معمولا مجموعه‌هایی هستند که از سوی یک سازمان مالی متمرکز مانند بانک مدیریت می‌شوند و برایشان سودآوری دارند. البته آن‌ها مزیت‌های مختلفی دارند که باعث می‌شود حجم زیادی از معاملات بازار را در اختیار داشته باشند. صرافی‌های متمرکز از دارایی کاربران محافظت می‌کنند و پلتفرم‌هایی ساده برای تازه واردان به بازار ارزهای دیجیتال دارند؛ رابط کاربری موضوع مهمی است که در جذب کاربران برای پلتفرم‌های معاملاتی اهمیت بسیاری دارد. برخی از صرافی‌ها حتی دارایی کاربرانشان را هم بیمه می‌کنند.

صرافی غیرمتمرکز چیست؟
صرافی غیرمتمرکز چیست؟

 

به طور کلی می‌توان گفت خدمات صرافی‌های متمرکز مثل بانک‌هاست و مزیت‌ها و معایب مشابهی با تراکنش‌های بانکی دارد. در مقابل صرافی غیرمتمرکز به کاربران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند، معاملات را مستقیما از والت‌هی دیجیتال شخصی‌شان انجام دهند. حفاظت از دارایی‌های موجود در حساب‌های غیرمتمرکز بر عهده صاحبان آن‌هاست و در صورتی که فردی کلید خصوصی حساب خود را گم کند یا معامله اشتباهی انجام دهد، مسئول از دست رفتن دارایی‌های خودش است و امکان پیگیری از هیچ مرجعی وجود ندارد.

به ازای دارایی‌ها و سرمایه‌های سپرده گذاری شده در صرافی‌های غیرمتمرکز یک توکن IOU صادر می‌شود؛ IOU مخفف عبارت I Owe You و به معنی «من به تو بدهکارم» است. این توکن‌ها مبتنی بر بلاکچین هستند و ارزشی برابر با دارایی سپرده‌گذاری شده دارند.

مشهورترین صرافی‌های غیرمتمرکز روی بهترین بلاکچین‌هایی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند، توسعه داده شده‌اند. آن‌ها پروتکل‌های لایه یک هستند، یعنی مستقیما روی شبکه بلاکچین کار می‌کنند. اکثر DEXهای مشهور بر بستر بلاکچین اتریوم فعالیت دارند.

صرافی‌های غیرمتمرکز چگونه کار می‌کنند؟

همانطور که گفتیم این صرافی‌ها بر بستر بلاکچین با قراردادهای هوشمند کار می‌کنند و معامله‌گران به ازای هر تراکنش کارمزد پرداخت می‌کنند. صرافی‌ غیرمتمرکز سه نوع مختلف دارد: بازارسازان خودکار، صرافی‌های غیرمتمرکزی که دفاتر توزیع شده را با دستور کاربران ایجاد می‌کنند و صرافی‌های غیرمتمرکزی که به صورت تجمیعی کار می‌کنند.

صرافی‌های غیرمتمرکز چگونه کار می‌کنند؟
صرافی‌های غیرمتمرکز چگونه کار می‌کنند؟

 

هر سه نوع صرافی امکان معامله بدون واسطه و با قراردادهای هوشمند را برای کاربران فراهم می‌کنند. صرافی‌های غیرمتمرکز اولیه معمولا از نوع دوم بودند و مانند صرافی‌های متمرکز از دفاتر توزیع شده استفاده می‌کردند. در ادامه روش کار هر سه نوع صرافی را می‌خوانید.

بازارسازان خودکار (AMMs)

بازارسازان خودکار نوعی صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر قراردادهای هوشمند هستند که برای حل مشکلات نقدینگی ایجاد شدند. ویتالیک بوترین، موسس اتریوم، در مقاله‌ای که راجع به صرافی‌های غیرمتمرکز نوشته بود، درباره نحوه انجام تراکنش‌ها بر بستر بلاکچین و با استفاده از قراردادهای هوشمند دارای توکن صحبت کرده بود. AMMها هم بر اساس همین ایده بوترین ایجاد شدند.

استخر نقدینگی چیست؟

این صرافی‌ها بر مبنای خدمات بلاکچینی کار می‌کنند و با استفاده از اطلاعاتی که از صرافی‌ها و سایر پلتفرم‌های معاملاتی به دست می‌آورند، قیمت دارایی‌های ارائه شده را تعیین می‌کنند؛ به این دارایی‌ها اوراکل بلاکچین می‌گویند. قراردادهای هوشمند در این نوع صرافی غیرمتمرکز به جای تطابق میان دستورات خرید و دستورات فروش، مجموعه‌ای از دارایی‌های از پیش عرضه شده خرید و فروش می‌شود، این مفهوم استخر نقدینگی نام دارد.

کاربرانی که دارایی مورد نیاز برای استخرهای نقدینگی را تأمین می‌کنند، کارمزدی که پروتکل برای اجرای معامله هر جفت ارز دریافت می‌کند را به عنوان پاداش می‌گیرند. این تأمین کنندگان باید ارزشی معادل هر جفت موجود در تراکنش را سپرده‌گذاری کنند تا بتوانند در ازای سرمایه‌ای که خوابانده‌اند، سود بگیرند. این پروسه با نام «استخراج نقدینگی (Liquidity mining) شناخته می‌شود. اگر یک تأمین کننده تلاش کند حجم یک دارایی در استخر نقدینگی را نسبت به سایر دارایی‌های موجود بیشتر کند، قراردادهای هوشمند فعال در استخر نقدینگی تراکنش‌های او را باطل خواهند کرد.

استفاده از این صرافی غیرمتمرکز و استخرهای نقدینگی این امکان را برای کاربران فراهم می‌‌کند که دستورات معاملاتی خود را از روشی بدون واسطه و بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث اجرا کنند و سود به دست آورند.

چرا کاهش حجم نقدینگی در صرافی‌های بازارساز خودکار مشکل‌ساز است؟

صرافی‌های AMM بر اساس حجم دارایی‌هایی که در استخرهای نقدینگی‌شان سپرده‌گذاری شده دسته‌بندی می‌شوند. کاهش حجم نقدینگی در این صرافی‌ها باعث ایجاد شکاف در معاملات آن‌ها می‌شود. این شکاف زمانی ایجاد می‌شود که خریداران به دلیل کاهش نقدینگی برای خرید دارایی‌‌ها قیمتی بیشتر از بازار می‌پردازند و هرچه معامله‌ای بزرگ‌تر باشد، اندازه این شکاف هم بیشتر خواهد شد.

چرا کاهش حجم نقدینگی در صرافی‌های بازارساز خودکار مشکل‌ساز است؟
چرا کاهش حجم نقدینگی در صرافی‌های بازارساز خودکار مشکل‌ساز است؟

 

تأمین‌کنندگان استخرهای نقدینگی در این نوع صرافی غیرمتمرکز با مشکلات دیگری هم مواجه هستند. به عنوان مثال زمانی که یک تأمین کننده روی هر دو جفت ارز موجود در یک معامله سپرده‌گذاری می‌کند، در معرض خطر افت دائمی ارزش سرمایه قرار می‌گیرد. اگر یکی از این دارایی‌‌ها نوسان بیشتری نسبت به دیگری داشته باشد، تراکنش‌های صرافی می‌توانند دارایی را در استخر نقدینگی کاهش دهند.

اگر قیمت یک ارز دیجیتال افزایش پیدا کند، اما میزان دارایی سپرده‌گذاری شده در استخر نقدینگی توسط یک تأمین کننده به دلیل افزایش حجم خرید، کم شود، این تأمین کننده متحمل ضررهای جدی خواهد شد.

صرافی‌های دارای دفاتر توزیع شده

دفاتر معاملاتی گزارش‌هایی از انواع دستورات معاملاتی خرید و فروش دارایی‌ها که برای جفت ارزهای مختلف ارائه شده‌اند را ذخیره می‌کند. دستورات خرید نشان می‌‌دهند که یک تریدر تمایل دارد ارز خاصی را با قیمت پیشنهادی خریداری کند و دستورات فروش نشان می‌‌دهند تریدر قصد دارد دارایی را با قیمت خاصی بفروشد. اختلاف قیمت این دستورات، قیمت بازار را تعیین می‌کند.

انواع صرافی غیرمتمرکز دارای دفاتر توزیع شده

این نوع صرافی‌ها به دو شکل کار می‌کنند؛ نوع اول روی بلاکچین است و نوع دوم خارج از آن. صرافی غیرمتمرکزی که روی بلاکچین کار می‌‌کند، اطلاعات و گزارشات تراکنش‌ها را روی زنجیره ذخیره می‌کند، اما اطلاعات مربوط به موجودی حساب کاربران در والت‌هایشان ذخیره خواهد شد.

تریدرها در این صرافی‌ها می‌توانند پوزیشن‌های خود را با استفاده از اهرم‌های معاملاتی مدیریت کنند، این اهرم‌ها سرمایه‌ای هستند که از وام‌دهندگان موجود در پلتفرم قرض گرفته می‌شود. این معاملات پتانسیل‌های درآمدی را افزایش می‌دهند، اما ریسک بزرگ‌تری هم وجود دارد. اگر معاملات بزرگ‌تری با استفاده از این اهرم‌ها انجام شود و شکست بخورد، تریدر باید وام را پس بدهد و ضررهایی که کرده اهمیتی ندارد.

صرافی‌هایی که خارج از بلاکچین کار می‌‌کنند، تنها تراکنش‌هایشان را روی این شبکه انجام می‌دهند تا بتوانند مزیت‌های صرافی‌های متمرکز را به کاربران خود ارائه دهند. وجود دفترها در خارج از زنجیره بلاکچین به این صرافی‌ها کمک می‌کند هزینه‌هایشان را کاهش دهند و با سرعت بیشتری کار کنند. در نتیجه معاملات با قیمت‌های مورد نظر کاربران و در مدت زمانی کوتاه‌تر انجام می‌شود.

ایجاد اهرم‌های معاملاتی در صرافی

کاربران و به ویژه هودلرها می‌توانند دارایی‌ها و سرمایه‌های سپرده‌گذاری شده خود را به تریدرها قرض دهند و برای آن‌ها اهرم معاملاتی ایجاد کنند. این دسته از کاربران می‌توانند سود حاصل از تریدها را نیز دریافت کنند. نکته مهم این است که حفظ سرمایه وام دهندگان با استفاده از قراردادهای انحلال تضمین می‌شود. این قراردادها تضمین می‌کنند که تریدرها حتی اگر در معامله‌ای ضرر کردند و به شروط قرارداد هوشمند نرسیدند نیز موظفند بدهی وام دهنده را بپردازند.

ایجاد اهرم‌های معاملاتی در صرافی
ایجاد اهرم‌های معاملاتی در صرافی

 

یکی از مهم‌ترین چالش‌‌‌های پیش روی این دسته از صرافی‌های غیرمتمرکز مشکلات نقدینگی است. از آنجایی که این مجموعه‌ها تراکنش‌هایشان را بر بستر بلاکچین انجام می‌دهند، نسبت به صرافی‌های متمرکز هزینه بیشتری دارند. به همین دلیل در بازار رقابت با آن‌ها می‌بازند و تعداد کاربرانشان نسبت به صرافی‌های متمرکز کم‌تر می‌شود.

صرافی غیرمتمرکز تجمیعی

این صرافی‌ها نیز از پروتکل‌ها و راهکارهای مختلف برای مقابله با چالش‌های نقدینگی استفاده می‌کنند. این صرافی‌ها نقدینگی را از سایر انواع صرافی‌های غیرمتمرکز جمع می‌کنند، به همین دلیل است که به آن‌ها صرافی‌های تجمیعی می‌گوییم.

عملکرد این صرافی‌ها خطر ایجاد شکاف در نقدینگی را به حداقل می‌رساند. آن‌ها همچنین کارمزد تراکنش‌ها را به حداقل می‌رسانند و می‌توانند بهترین قیمت یک دارایی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به تریدرها اعلام کنند. محافظت از کاربران در برابر اثرات قیمت‌گذاری‌ها و کاهش معاملات ناموفق دو هدف اصلی از توسعه این نوع صرافی غیرمتمرکز است. به عبارتی می‌توان گفت آن‌ها تمام مزیت‌های یک صرافی متمرکز را دارند، اما در کنار آن امکان انجام تراکنش‌های بدون واسطه را هم فراهم می‌کنند.

مزیت‌های صرافی‌‌های غیرمتمرکز

بسیاری از تریدرها تصور می‌کنند کارمزد تراکنش و هزینه کار با صرافی غیرمتمرکز بسیار زیاد است و صرفه اقتصادی ندارد. اما اگر با مزیت‌های این صرافی‌ها آشنا باشید، متوجه می‌شوید که چرا بسیاری از حرفه‌ای‌های بازار ارزهای دیجیتال این صرافی‌ها را ترجیح می‌دهند.

عرضه توکن‌های مختلف

صرافی‌های متمرکز پیش از وارد کردن یک توکن به لیستشان باید آن را بررسی کنند و از مطابقت آن با قوانین مطمئن شوند. اما صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانند هر توکنی که بر بستر بلاکچین کار می‌کند را عرضه کنند. بنابراین هر پروژه جدیدی پیش از ورود به لیست صرافی‌های متمرکز، ابتدا در صرافی‌های غیرمتمرکز کار خود را شروع می‌کند.

عرضه توکن‌های مختلف
عرضه توکن‌های مختلف

 

این موضوع یعنی تریدرهای عضو صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانند جزو اولین افرادی باشند که روی پروژه‌های جدید بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌‌گذاری می‌کنند اما باید به این نکته هم توجه داشته باشند که پروژه‌های تقلبی هم ابتدا در صرافی‌های غیرمتمرکز لیست می‌شوند.

امکان انجام معامله به صورت ناشناس

کاربران صرافی غیرمتمرکز در طی انجام معاملات ناشناس هستند و برای ثبت نام در صرافی هم نیازی به احراز هویت و ارائه اطلاعات شخصی ندارند. کاربران برای ثبت نام چیزی از نام واقعی خود، عکس مدرک شناسایی و یا آدرس محل سکونتشان ارائه نمی‌دهند. این موضوع افرادی که تمایل دارند به صورت ناشناس تراکنش داشته باشند را جذب می‌کند.

افزایش امنیت

کاربران باتجربه بازار ارزهای دیجیتال با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز راحت‌تر می‌‌توانند امنیت دارایی‌هایشان را حفظ کنند و از حملات هکری به دور بمانند. در این صرافی‌ها کنترل دارایی‌ها و دسترسی به آ‌ن‌ها در اختیار هیچ نهادی نیست و امنیت دارایی‌ها کاملا به خود فرد بستگی دارد. اگر پلتفرم صرافی غیرمتمرکز هک شود، تنها افرادی که به عنوان تأمین کننده و وام دهنده فعالیت می‌کنند در معرض خطر قرار می‌گیرند.

کاهش ریسک اعتماد به طرف مقابل

در معاملات غیرمتمرکز احتمال اینکه طرف مقابل بر قرارداد متعهد نماند وجود دارد و معمولا هم امکان پیگیری نیست. اما در معاملات غیرمتمرکز همه چیز بر اساس قراردادهای هوشمند پیش می‌رود و این قراردادها تا زمانی که همه شروط کامل نشده باشند، قرارداد اجرا نمی‌شود.

کاربران می‌توانند با جستجو در وب و بررسی  نظرات دیگران درباره صرافی، درباره شرایط اجرای قراردادهای هوشمند در آن‌ها تحقیق کنند.

معایب صرافی‌های غیرمتمرکز

در بطن مزیت‌هایی که درباره صرافی غیرمتمرکز گفتیم، به برخی از معایب آن‌ نیز اشاره کردیم. برخی از معایب این صرافی‌ها شامل نیاز به تخصص برای کار با پلتفرم، عدم بررسی لیست توکن‌های عرضه شده توسط ناظران، نقطه ضعف‌های قراردادهای هوشمند است که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

نیاز به دانش تخصصی برای کار با صرافی

صرافی‌های غیرمتمرکز به والت دیجیتال نیاز دارند و به قراردادهای هوشمند متصل می‌شوند. کاربران هم باید کار با والت‌هایی که از فرایند این صرافی‌ها پیروی می‌کنند را بدانند و هم لازم است رو‌ش‌های مورد نیاز برای تأمین امنیت دارایی‌هایشان را یاد بگیرند.

نیاز به دانش تخصصی برای کار با صرافی
نیاز به دانش تخصصی برای کار با صرافی

 

توکن‌های بلاکچینی که صرافی روی آن کار می‌کند باید حتما در والت دیجیتال وجود داشته باشند، در غیر این صورت احتمال گیر کردن سایر دارایی‌ها در کیف پول وجود دارد. تریدرها باید با توکن منحصر به بلاکچین هزینه تراکنش‌‌هایشان را بپردازند. انتخاب والت و چیدن سبد ارزهای دیجیتال برای ترید با صرافی غیرمتمرکز هم مبحثی است که تریدرها باید بدانند.

چالش‌های ایجاد شکاف نیز مواردی هستند که حتی تریدرهای حرفه‌ای را هم درگیر می‌کنند؛ زیرا اگر نقدینگی یک توکن در بازار کم باشد، امکان خرید آن تقریبا وجود ندارد. به طور کلی مشکل شکاف در صرافی‌های غیرمتمرکز بسیار پیچیده است و هر کسی نمی‌تواند آن را درک و حل کند.

افراد مبتدی بدون دانش ممکن است اشتباهاتی را تجربه کنند که تمام سرمایه‌شان را می‌سوزاند؛ واریز و برداشت اشتباه توکن‌ها، پرداخت کارمزد بالا و ضررهای پشت سر هم تنها چند نمونه از این مشکلات هستند.

باگ‌های مربوط به قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند کدهایی متن باز هستند که در اختیار افراد مختلف قرار داده شده‌اند. این قراردادها در صرافی غیرمتمرکز توسط شرکت‌های معتبر حسابرسی می‌شوند تا از امنیتشان اطمینان حاصل شود. از آنجایی که انسان ممکن‌الخطاست، احتمال بروز مشکلاتی چون باگ‌های استخراج باعث بروز مشکل در فرایند ممیزی و کدهای بازبینی شده می‌شوند. ناظران همچنین ممکن است متوجه باگ‌هایی که توکن‌های وام‌دهندگان را می‌سوزاند یا کارمزد بیش از حد دریافت می‌کند، نشوند.

توکن‌های بررسی نشده

هرکسی می‌تواند یک پروژه بر بستر بلاکچین ایجاد کند و آن را در صرافی غیرمتمرکز عرضه کند و با جفت کردن توکن خود با سایر ارزهای دیجیتال امکان معامله آن را در بازار این صرافی‌ها فراهم کند. این موضوع مسیر را برای کلاهبرداران فراهم می‌کند، آن‌ها تریدرها و به خصوص افراد مبتدی را فریب می‌دهند و به آن‌ها می‌گویند در حال خرید یک توکن متفاوت هستند.

توکن‌های بررسی نشده
توکن‌های بررسی نشده

 

البته تریدرهای حرفه‌ای کم‌تر در دام این پروژه‌های تقلبی گرفتار می‌شوند، زیرا می‌دانند چطور می‌توانند اعتبار یک پروژه را بررسی کنند. بررسی وایت پیپرهای پروژه‌های مختلف، شبکه‌های اجتماعی آن‌ها و جستجو درباره ممیزی‌های احتمالی راهکار این افراد برای سنجش اعتبار یک پروژه است.

البته برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز قابلیت سنجش اعتبار یک پروژه را نیز به کاربران خود ارائه می‌دهند و از ورود پروژه‌های اسکم به لیست صرافی خود پیشگیری می‌کنند.

چطور از صرافی غیر متمرکز استفاده کنیم؟

برای فعالیت در این صرافی‌ها نیازی به ثبت نام ندارید و حتی یک ایمیل هم از شما درخواست نمی‌شود. تنها چیزی که برای فعالیت در این صرافی‌ها به آن نیاز دارید، والتی است که با شبکه بلاکچین میزبان صرافی و قراردادهای هوشمند سازگار باشد. برای اتصال به صرافی هم به یک موبایل هوشمند یا سیستم و اتصال به اینترنت نیاز دارید.

چطور از صرافی غیرمتمرکز استفاده کنیم؟
چطور از صرافی غیرمتمرکز استفاده کنیم؟

 

بعد از انتخاب والت باید آن را با توکن بومی شبکه پر کنید. همانطور که گفتیم کارمزد تراکنش‌ها باید با استفاده از توکن بومی بلاکچین پرداخت شود. والت‌ها به صورت برنامه‌های غیرمتمرکز ارائه می‌شوند که هم به صورت افزونه روی مرورگر دسکتاپ نصب می‌شوند و هم نسخه اندروید و IOS دارد. با استفاده از این والت‌ها می‌توان تمام امور مالی غیرمتمرکز را انجام داد، بدون اینکه نیاز به مراجعه به لوکیشن خاصی وجود داشته باشد.

کار با ابزار صرافی غیرمتمرکز و گزینه‌های والت‌ها چندان سخت نیست. موضوع مهم این است که بدانید چطور باید ترید کنید که باعث ضرر نشود و با چالش‌های صرافی‌ها مقابله کنید.

مشهورترین DEXهای جهان

شناخت بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز جهان به شما در انتخاب پلتفرم معاملاتی مناسب کمک می‌کند.

  • صرافی Uniswap
  • صرافی KyberSwap
  • صرفی 1inch
  • صرافی OpenSea

کلام آخر

صرافی غیرمتمرکز مبحثی در حال تکامل است. این صرافی‌ها به دلیل عدم وجود نهاد مشخص برای نظارت بر تراکنش‌ها چالش‌های زیادی را تجربه می‌کنند و باید مشکلات مختلفی را از پیش رو بردارند. کاربرد این صرافی‌ها با توسعه بلاکچین افزایش پیدا می‌کند و توسعه دهندگان نیز در تلاشند باگ‌های موجود در پلتفرم‌هایشان را از بین ببرند. در حال حاضر از بین بردن باگ‌ها مسئله‌ای رقابتی برای صرافی‌های غیرمتمرکز فعال در بازار است.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست