فایل کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ راهنمای جامع ارز دیجیتال فایل کوین

فایل کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟ راهنمای جامع ارز دیجیتال فایل کوین

نگهداری و تأمین امنیت اطلاعات هم برای افراد و هم برای شرکت‌ها کاری زمانبر، پرهزینه و سخت است. در سال ۲۰۲۰ متوسط هزینه‌ای که برای نگهداری اطلاعات صرف می‌شد، حدود ۳.۸۶ میلیون دلار بود. فایل کوین که با نام اختصاری FIL شناخته می‌شود، یک فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که قصد دارد به سریع‌ترین، ارزان‌ترین و امن‌ترین روش موجود در اینترنت برای ذخیره اطلاعات تبدیل شود.

فایل کوین این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که بتوانند در یک شبکه بلاکچین غیرمتمرکز هر نوع داده‌ای را ذخیره کنند و به اشتراک بگذارند. آن‌ها همچنین می‌توانند از تراکنش‌های بلاکچینی استفاده کنند تا مطمئن شوند داده‌های بارگذاری شده تا زمان نیاز بدون آسیب باقی می‌مانند و حتی می‌توانند به صورت دائمی روی این شبکه ذخیره شوند.

ما در این مقاله قصد داریم از پایه شبکه و ارز دیجیتال filecoin را مورد بررسی قرار دهیم تا شما به پاسخ پرسش‌های خود در این زمینه برسید.

فایل کوین چیست؟

FIL یک شبکه نظیر به نظیر است که امکان ذخیره‌سازی فایل‌ها در شبکه بلاکچین را فراهم می‌کند؛ یعنی کاربران با اینترنت می‌توانند اطلاعاتشان را در یک زنجیره بلاکچینی ذخیره کنند. در این شبکه بارگذاری هر داده مانند یک تراکنش است و یک واحد حافظه به آن اختصاص پیدا می‌کند.

فایل کوین چیست؟
فایل کوین چیست؟

 

جابجایی‌های مالی و انگیزه‌های اقتصادی موجود در شبکه فایل کوین، باعث اطمینان کاربران از امنیت اطلاعات و ذخیره سازی آن‌ها به صورت دائمی خواهد شد. مقدار فضای ذخیره‌سازی در دسترس و هزینه داده‌های ذخیره شده در شبکه توسط بازار آزاد کنترل می‌شود. افراد و شرکت‌ها برای نگهداری از داده‌های منحصر به فرد، ارزشمند یا محبوب باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.

FIL چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفتیم فایل کوین یک سیستم نظیر به نظیر برای ذخیره داده‌های مختلف است که با استفاده از پروتکل یک سیستم فایلی جهانی (به اختصار IPFS) کار می‌کند. زمانی که کاربری بخواهد از این شبکه برای ذخیره داده‌های شخصی خود استفاده کند، یکی از ماینرهای موجود در شبکه فایل کوین را انتخاب می‌کند و با توکن این شبکه، هزینه را به ماینر پرداخت خواهد کرد تا او داده‌هایشان را در هاست بارگذاری کند. ماینرهای این شبکه کامپیوترهایی هستند که مسئولیت بارگذاری و ذخیره‌سازی داده‌های کاربران را بر عهده دارند و نقش مهمی در تأمین امنیت شبکه داده‌ها ایفا می‌کنند.

FIL چگونه کار می‌کند؟
FIL چگونه کار می‌کند؟

 

از آنجایی که ماهیت شبکه ذخیره‌سازی داده‌ها غیرمتمرکز است، کاربران نیازی ندارند برای ذخیره اطلاعاتشان به کسی اعتماد کنند. آن‌ها می‌توانند در بین ماینرهای مختلف فعال در شبکه بر اساس هزینه، سرعت و فراوانی انتخاب کنند؛ این موضوع باعث می‌شود کاربران قابلیت انتخاب ماینری هماهنگ با نوع اطلاعاتشان را داشته باشند.

فایل کوین همچنین می‌تواند با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dapp) شود و داده‌های آن‌ها را در هر ماینری از شبکه خود ذخیره کند. ماینرهای شبکه FIL می‌توانند از تراکنش‌های مختلف پشتیبانی کنند و در ازای آن دستمزد بگیرند. در هر ۳۰ ثانیه یک بلوک در زنجیره FIL تشکیل می‌شود و ماینرها می‌توانند با توکن این شبکه پاداششان را دریافت کنند.

الگوریتم‌های اثبات در شبکه فایل کوین

اگر کاربری بخواهد بررسی کند که آیا داده‌هایی که ارسال کرده به درستی ذخیره شده است یا خیر، می‌توانند الگوریتم‌های اثبات موجود در شبکه را چک کند. الگوریتم‌های اثبات مسائل ریاضی رمزنگاری شده‌ای هستند که به صورت عمومی می‌توانند احراز شوند. الگوریتم‌های اثبات به صورت منظم و خودکار توسط ماینرهای شبکه فایل کوین ارائه می‌شوند.

الگوریتم‌های اثبات در شبکه فایل کوین
الگوریتم‌های اثبات در شبکه فایل کوین

 

شبکه فایل کوین از الگوریتم اثبات رونوشت (Proof of Replication) که به اختصار PoRep نامیده می‌شود. در این الگوریتم یک ماینر داده‌های ارسال شده از سوی یک کاربر را دریافت و آن را به شیوه‌ای منحصر به فرد نسبت به سایر ماینرها کدگذاری می‌کند. این موضوع نشان می‌دهد حتی اگر دو داده کاملا یکسان در شبکه بارگذاری شود، هرکدام از آن‌ها کدهای منحصر به فردی خواهند داشت.

با استفاده از الگوریتم اثبات PoRep ضمانت می‌کند که داده‌ها و زمان ذخیره‌سازی آن‌ها به صورت کاملا ایمن دریافت و ثبت می‌شود. ماینرها بعد از دریافت اطلاعات از الگوریتم دیگری به نام اثبات زمان (Proof of Spacetime) که به اختصار PoSt نامیده می‌شوند هم استفاده می‌کنند. در این الگوریتم ماینرهایی که به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند، باید فضای ذخیره سازی داده‌هایی که به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند را تایید کنند. این کار اثبات می‌کند که داده‌ها در طول انجام تراکنش به صورت ایمن ذخیره شده‌اند.

تاریخچه فایل کوین

این ارز دیجیتال و شبکه منحصر به آن توسط شرکت Protocol Labs که پشتیبان مجموعه‌های بسیاری چون IPFS ، libp2p ، IPLD ، Multiformats و Testground است، راه‌اندازی شد و عرضه اولیه آن در سال ۲۰۱۷ انجام شد. هر توکن در عرضه اولیه ۱.۳۰ دلار فروخته شد و با فروش ۲۵۷ میلیون دلار نام خود را به عنوان بزرگ‌ترین عرضه توکن در تاریخ ثبت کرد. شرکت توسعه دهنده این ارز دیجیتال توانست در یک ساعت اول ۱۸۹ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

تاریخچه فایل کوین
تاریخچه فایل کوین

 

البته Protocol Labs برای عرضه اولیه خود باید مطابق با قوانین آمریکا عمل می‌کرد و به همین دلیل تنها سرمایه‌گذاران معتبر می‌توانستند توکن‌های این شبکه بلاکچین را خریداری کنند. این شرکت هر توکن FIL را با استفاده از توافقنامه ساده آینده توکن فروخت. سرمایه‌گذاران توکن‌های خود را در یک بلاک اولیه شبکه فایل کوین دریافت کردند؛ البته در صورتی که قصد واگذاری توکن‌هایشان را داشتند نیز می‌توانستند آن‌ها را بفروشند. توکن‌های واگذار شده می‌توانستند بر اساس مدت زمان ذخیره‌سازی در فروش اولیه خود شامل تخفیف هم می‌شدند؛ یعنی هرچه مدت زمان بیشتری در حساب باقی مانده بودند، تخفیف بیشتری داشتند.

در حال حاضر تنها ۳۰ درصد از توکن‌های فایل کوین استخراج شده‌اند. ۱۰ درصد از آن‌ها در ICO فروخته و ارائه شد، ۱۵ درصد دیگ به تیم توسعه دهنده برای پشتیبانی از شبکه اختصاص پیدا کرد و ۵ درصد هم سهم بنیانگذاران این ارز دیجیتال بود. ۷۰ درصد باقی‌مانده از منابع FIL تا ۱۶ سال آینده به عنوان پاداش شبکه بین نودها توزیع می‌شود.

چه چیزی شبکه FIL را به یک فضای ذخیره‌سازی منحصر به فرد تبدیل کرده است؟

سیستم‌های ذخیره‌سازی کنونی معمولا امنیت قابل قبولی برای نگهداری از داده‌ها دارند؛ اما تمام آن‌ها متمرکز هستند. فایل کوین امکان ذخیره‌سازی اطلاعات به صورت نظیر به نظیر و بدون واسطه را فراهم می‌کند.

چه چیزی شبکه FIL را به یک فضای ذخیره‌سازی منحصر به فرد تبدیل کرده است؟
چه چیزی شبکه FIL را به یک فضای ذخیره‌سازی منحصر به فرد تبدیل کرده است؟

 

ویژگی‌های منحصر به فرد این شبکه را در ادامه نام می‌بریم:

  • داده‌های ذخیره شده در برابر فیلترینگ، هک و خرابی مقاومت بیشتری دارند..
  • استفاده از بلاکچین به کاربران برای مشارکت بیشتر و افزایش امنیت شبکه، انگیزه می‌دهد.
  • معماری فایل کوین از نودهای دوگانه برای انجام فعالیت‌های شبکه استفاده می‌کند، در حالی که اکثر شبکه‌ها با نودهای تک بُعدی کار می‌کنند.
  • این شبکه در کنار نودهای ذخیره‌سازی، از نودهای بازیابی هم استفاده می‌کند.
  • نودهای بازیابی شبکه FIL پهنای باند بسیار زیاد و تأخیر خیلی کمی دارند.

گره‌های بازیابی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در زمان کوتاه‌تری فضای ذخیره‌سازی مناسبی برای یک فایل بیایند و آن را برای کاربر بازیابی کنند.

مدل بیزینسی که فایل کوین از آن استفاده می‌کند نیز جزو ویژگی‌های منحصر به فرد این شبکه به شمار می‌رود. افرادی که به عنوان ماینر فعالیت می‌کنند و کاربرانی که اطلاعاتشان را در شبکه بارگذاری می‌کنند، می‌توانند در مناقصه‌های بازار آزاد این شبکه شرکت کنند. این کار باعث می‌شود هزینه‌ای که برای ماینرها در نظر گرفته می‌شود، واقعی و رقابتی باشد و با توجه به شرایط بازار و میزان فضای ذخیره‌سازی در دسترس تعیین شود. با این کار فعالان بازار فایل کوین انگیزه پیدا می‌کنند تا به مرور زمان هزینه کم‌تری برای ذخیره‌سازی داده‌ها دریافت کنند.

چرا Filecoin ارزشمند است؟

این ارز دیجیتال اولین توکنی بود که به صورت کاملا قانونی و درست و در چارچوب قوانین مربوط به اوراق بهادار و دارایی‌های آمریکا راه‌اندازی شد. این موضوع توجه سرمایه‌گذاران بزرگی چون Sequoia Capital و Union Square Ventures جذب کرد. خرید توکن‌های FIL توسط این شرکت‌های بزرگ، انگیزه سرمایه‌گذاران دیگر را نیز برای ورود به این بازار و ذخیره توکن‌ها برای مدت یک تا سه سال افزایش داد.

چرا Filecoin ارزشمند است؟
چرا Filecoin ارزشمند است؟

 

دلیل دیگر ارزشمندی فایل کوین، شرکت توسعه دهنده آن بود؛ Protocol Labs یک شرکت مشهور در زمینه پروتکل‌های متن باز مانند IPFS است. تجربیات قبلی موفق و برند تجاری آن‌ها باعث شد سرمایه‌گذارانی که نسبت به تکنولوژی مردد هستند هم وارد پروژه FIL شوند.

توکن‌های FIL برای راه‌اندازی و پشتیبانی از عملکرد شبکه فایل کوین کار می‌کنند. کاربران دارای این توکن‌ها می‌توانند در اقدامات مختلف شبکه filecoin مشارکت داشته باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند از این شبکه استفاده کنند و در بازار داده‌ها تراکنش انجام دهند یا نقش نودهای ذخیره‌سازی یا بازیابی را ایفا کنند.

تعداد توکن‌های FIL موجود در بازار

در حال حاضر 69،832،523 توکن FIL در شبکه فایل کوین در گردش است و در آینده قرار است حداکثر دو میلیارد توکن در بازار وجود داشته باشد. احتمال افزایش تعداد توکن‌ها و رسیدن به بیشتر از دو میلیارد وجود ندارد؛ اما در صورتی که رفتارهای نادرستی در شبکه صورت بگیرد و جریمه اتفاق بیفتد، احتمال کاهش تعداد توکن‌های استخراج شده وجود خواهد داشت. یعنی اگر یکی از اعضای شبکه رفتار نادرستی داشته باشد که با قوانین فایل کوین در تناقض است، بخشی از توکن‌های FIL آن‌ها که در وثیقه ثبت شده یا پاداش احتمالی آن‌ها در آینده ضبط و سوزانده می‌شود.

تعداد توکن‌های FIL موجود در بازار
تعداد توکن‌های FIL موجود در بازار

 

توکن‌های FIL را می‌توان در بازارهای ثانویه نیز خرید و فروش کرد. اعضای شبکه همچنین می‌توانند با مشارکت در نودهای دوگانه توکن FIL دریافت کنند. نسخه اصلی توکن‌های فایل کوین در اکتبر ۲۰۲۰ منتشر شد و تا پیش از آن توکن‌هایی که در عرضه اولیه ارائه شده بود، در بازار وجود داشت.

تأمین امنیت به شیوه فایل کوین

این شبکه به اعضای صادق، متعهد و فعالی نیاز دارد تا مطمئن شوند کاربران داده‌هایشان را به موقع و دقیق دریافت می‌کنند. به همین دلیل توسعه دهندگان این شبکه برای پیشگیری از ورود نودهای مخرب یا غیرفعال چند ویژگی در نظر گرفته‌اند تا امنیت و تعامل را ارتقا دهند.

در ادامه این ویژگی‌ها را نام می‌بریم.

  • فایل کوین از کاربرانی که قصد دارند در این شبکه فعالیت کنند، وثیقه می‌گیرد.
  • پاداش‌های بلوک‌ها در بازه‌های زمانی مشخص عرضه می‌شوند. با این کار می‌توان اطمینان داشت که هر نود تا پایان تعهدات خود در شبکه فعالیت می‌کند.
  • ماینرها باید اثبات PoReps ارائه دهند تا تضمین کنند تمام داده‌های مربوط به خود را به دقت ذخیره کرده‌اند.
  • کاربرانی که احراز هویت شده باشند در اولویت دریافت خدمات از طرف filecoin قرار دارند.
  • یک لیست فعال شامل ماینرها و کسب و کارهای فعال در شبکه در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و کاربران می‌توانند با بررسی این لیست، با خاطری آسوده تراکنش مورد نظر خود را انجام دهند.
تأمین امنیت به شیوه فایل کوین
تأمین امنیت به شیوه فایل کوین

 

اطلاعات نشان می‌دهد تا ماه می ۲۰۲۱ بیش از ۲۲۰۰ میانر در شبکه فایل کوین فعالیت می‌کرده‌اند. همچنین تا این تاریخ ۱۲۵ سازمان عضو این شبکه بوده‌اند که حداقل ۲۲۰ پروژه را وارد این پروتکل کرده‌اند. بسیاری از این پروژه‌ها توسط دو شرکت Hackathons و Accelerators وارد filecoin شده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد شبکه FIL برای کسب و کارهای بزرگ هم قابل اعتماد و امن است.

کلام آخر

در حال حاضر تقاضا برای فضاهای ذخیره‌سازی ابری روز به روز بیشتر می‌شود. فایل کوین آمده است تا با حافظه‌های ابری قدرتمندی چون Amazon AWS ، Microsoft Azure و Google Cloud به رقابت بپردازد. نودهای دوگانه این شبکه باعث می‌شوند که عملکرد سریع‌تری نسبت به رقبایش داشته باشد. این شبکه در حال حاضر ۶ میلیارد گیگابایت فضای ذخیره‌سازی در اختیار کاربران خود قرار داده و در آینده این میزان را افزایش خواهد داد.

قابلیت‌های filecoin این ارز دیجیتال را در موقعیت منحصربه‌فردی قرار می‌دهد که می‌تواند قابلیت‌های بلاکچین را با قابلیت‌های فضای ذخیره‌سازی ترکیب کند. تجربیات موفق Protocol Labs به عنوان توسعه دهنده متن باز فایل کوین باعث شد کاربران و سرمایه‌گذاران به این پلتفرم توجه ویژه‌ای نشان دهند. رشد این شبکه در آینده به میزان استقبال کاربران و استفاده آن‌ها از بازار filecoin وابسته است.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست