مدیرعامل Nvidia: ما در شرف ساخت یک بلاکچین با قابلیت NFT و metaverse هستیم

مدیرعامل Nvidia: ما در شرف ساخت یک بلاکچین با قابلیت NFT و metaverse هستیم

می‌توانیم NFT را به عنوان توکن رمزنگاری شده‌ای توصیف کنیم که یک دارایی خاص و منحصر به فرد را تعریف می‌کند. این توکن می‌تواند دارایی‌ها را هم به شکل دیجیتال مانند یک تصویر و هم به منظور دنبال کردن یک دارایی در دنیای واقعی مانند یک خودرو و یا یک خانه ارائه کند. از آنجایی که شما می‌توانید دارایی‌ها را به شکل خاص برای هر توکن تعریف کنید، می‌توانید حق مالکیت و یا حتی اصالت یک کالا را نیز تایید و یا اثبات کنید.

مشکلی که در استفاده از توکن‌های عادی که با استاندارد ERC-20 به وجود آمده اند، پیش می‌آید این است که قابل تقسیم هستند و می‌توانند مبادله شوند. در واقع این ویژگی، منحصر به فرد بودن دارایی را زیر سوال می‌برد. یک توکن معمولی ERC-20 می‌تواند با هر توکن ERC-20 دیگری مبادله شود.  ERC-721 دقیقا برای حل این مشکل ساخته شده است. بنابراین هر توکن با قابلیت NFT دارایی متفاوتی را دنبال می‌کند و نمی‌تواند با دارایی دیگری تعویض شود.

بیشتر بدانید : NFT چیست ؟

Nvidia در صدد ساخت یک بلاکچین با قابلیت NFT و metaverse

کمپین خلاقانه‌ی Nvidia مانند شبیه سازی زمانی است که metaverse به حقیقت بپیوند و وارد دنیای واقعی شود. یکی از قدرتمندترین افراد دنیای تکنولوژی بر این باور است که metaverse به زودی خلق می‌شود. (metaverse به مجموعه‌ای از جهان‌های مجازی، متناوب و در ارتباط با یکدیگر در فضای به خود متکی گفته می‌شود.) در واقع متاورس یک جهان مجازی مشترک و قابل واکنش (Interactive) برای تمامی کاربران است.

یکی از خلاقانه‌ترین کاربردهای ترکیب بلاکچین‌هایی با ساختار NFT، که بسیاری در دنیای گیمینگ در آرزوی آن هستند، ترکیب واقعیت پیشرفته (Augmented Reality) یا AR با تکنولوژی واقعیت مجازی یا VR است. این ساختار  (AR/VR) هیجان انگیز مدت قابل توجهی است که در زمینه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. جنسن هانگ (Jensen Huang) مدیر عامل Nvidia بر این باور است که، با ترکیب قابلیت NFT و Metaverse این تکنولوژی در آستانه دست یابی است.

وی در کنفرانس مجازی کامپیوتکس بیان داشت که این فناوری در شرف وقوع است. وی همچنین بیان داشت که این فناوری به‌ زودی برای شبیه سازی آینده نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت. هانگ از دیرباز از علاقه‌مندان و طرفداران ایده‌های این فناوری بوده است. وی برای شبیه سازی توان ترکیب این دو ساختار بیان داشت: تصور کنید در یک جهان مجازی شما یک اثر هنری خلق می‌کنید. این اثر با قابلیت NFT تنها متعلق به شماست. شما در فضای مجازی این اثر منحصر به فرد را به نمایش می‌گذارید. و این اثر همیشه متعلق به شما خواهد بود. هرکسی می‌تواند این اثر را بر روی تلفن همراه خود، یا با عینک مخصوص تماشا کند. و این قدرت و اثر متاورس بر روی واقعیت است.

شرکت Nvidia در حال حاضر، مشغول تست نمونه‌های اولیه این فناوری برای ساخت دفتر مجازی شرکت خود است. این سیستم با استفاده از ابرکامپیوترها و قوی‌ترین GPU های دنیا اداره می‌شود. پس از تکمیل فضای این ساختمان مجازی با کمک طراح‌های ساختمان، کارکنان Nvidia می‌توانند با استفاده از عینک‌های مجازی به فضای کار بپیوندند. این سیستم برای جابه‌جایی اشیا از رباط‌های در فضای شرکت استفاده خواهد کرد.

هانگ در ادامه بیان داشت که این ساختمان مجازی در حال حاضر وجود دارد. ما در حال ساخت یک نمونه کامل دیجیتالی آن در فضای مجازی هستیم. سپس رباط‌ها در این فضا تعلیم خواهند دید. بدین صورت قبل اعمال هر تغییری در ساختمان اصلی، این تغییر در ساختمان مجازی اعمال خواهد شد تا نتایج آن مشخص شود. بدین شکل با استفاده از متاورس، همواره بهینه‌ترین تغییر در فضای واقعی اعمال خواهد شد. همچنین ساختمان مجازی نیز با استفاده از تکنولوژی VR/AR قابل استفاده خواهد بود.

عده بسیاری معتقند که NFTها نقش مهمی در رسیدن به فناوری متاورس ایفا خواهند کرد. از دیگر اشخاصی که نسبت به این تکنولوژی بسیار خوش بین است می‌توان به طراح و پایه‌گذار اصلی بازی معروف Fortnite تیم سوئینی (Tim Sweeny) اشاره کرد. اما در حال حاضر، NFTها در ابتدای مسیر هستند و تکنولوژی آن‌ها نیاز به پیشرف بیشتری برای محقق شدن ایده متاورس دارد. با تقویت ساختار بلاکچین در سال‌های اخیر و ظهور و پیشرفت قابلیت NFTها، عده بسیاری این مسئله را قدمی مثبت به سمت تحقق متاورس در نظر گرفته‌اند. هرچند نتیجه قطعی و تحقق این ایده دیرینه، تنها با گذر زمان مشخص خواهد شد.

مترجم : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست