هارد فورک اتریوم کلاسیک به زودی رونمایی می‌شود

هارد فورک اتریوم کلاسیک به زودی رونمایی می‌شود

اتریوم کلاسیک یکی از توکن‌های مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که منبع باز (open source) و دارای قابلیت قراردادهای هوشمند (smart contract) است. این سکه که در صرافی‌ها با نام ETC معامله می‌شود یکی از موفق‌ترین پروژه‌های مبتنی بر اتریوم است. اکنون توسعه دهندگان این پروژه، خبر از راه اندازی هارد فورک اتریوم کلاسیک، در آینده‌ای نزدیک را داده‌اند.

بلاکچین اتریوم به دلیل قابلیت‌های زیادی که دارد، از محبوبیت بسیاری در بازار رمزارزها برخوردار است. توکن‌های بسیار زیادی روی این بلاکچین راه اندازی شده‌اند و شاهد موفقیت اکثر این توکن‌ها هستیم. اتریوم در حال راه اندازی پروژه‌ی بزرگ اتریوم 2.0 نیز هست. در صورتی که این پروژه راه اندازی شده و وارد بازار شود، احتمالا شاهد انتقال حجم زیادی از سرمایه بازار روی این پروژه خواهیم بود.

در ادامه این مقاله به معرفی قابلیت‌های جدید هارد فورک اتریوم کلاسیک خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : اتریوم کلاسیک چیست ؟

ویژگی‌های هارد فورک اتریوم کلاسیک چیست؟

توسعه دهندگان اتریوم کلاسیک، ماه گذشته در پی انتشار یک پست اعلام کردند که این شبکه در حال انجام یک بروز رسانی جدید در ماه جولای است، اما نگفتند که چه تغییراتی در حال انجام است. روز دوشنبه، تیم این پروژه اعلام کردند که برای اجرای آخرین نسخه‌ی این پروژه، یک هارد فورک را در اواخر ماه جولای رونمایی می‌کنند.

هارد فورک اتریوم کلاسیک، که جامعه‌ی این شبکه، به آن نام “مگنتو” (Magneto) را داده‌اند، شامل چهار پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) است. عملی شدن این پیشنهادات، برای اولین بار در اوایل سال جاری، روی نسخه ارتقا یافته‌ی Ethereum’s Berlin انجام شد و با موفقیت همراه بود. در این پیشنهادها، ویژگی‌هایی وجود دارد که نه تنها شبکه را قادر می‌سازد تا معاملات را بهینه کرده و هزینه‌های gas را کاهش دهد، بلکه امنیت شبکه را نیز افزایش می‌دهد. در راستای صرفه‌جویی در هزینه‌های gas، این هارد فورک، آدرس‌ها و کلیدهای خصوصی را در یک مکان ذخیره کرده تا کاربران با انجام یک معامله، به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

آزمایش بتا روی Ethereum Classic’s Morder و شبکه آزمایشی Kotti، به ترتیب در 2 و 9 ژوئن آغاز شد و هارد فورک مگنتو نیز، قرار است در پایان این ماه، به طور رسمی مورد آزمایش قرار گیرد. این هارد فورک جدید در راستای همگام شدن با اتریوم، هزینه‌های gas را به شدت پایین آورده است. اتریوم کلاسیک برنامه‌هایی برای انجام برخی بروز رسانی‌های جدید دارد، که به شبکه کمک می‌کنند نه تنها با اتریوم، بلکه با سیستم‌عامل‌های نسل جدید نیز سازگار باشند. آزمایشات مربوط به این بروز رسانی در حال حاضر ادامه دارد و پس از موفقیت، در شبکه اصلی مستقر خواهد شد.

استیون لوجا که مدیر توسعه دهنده‌ی روابط شرکت Mantis، کیف پول ETC است، به انجمن اتریوم کلاسیک گفت:

“برای اطمینان از موفقیت‌آمیز بودن هارد فورک اتریوم کلاسیک، از مصرف کنندگان ETC می‌خواهیم که اگر قبلا چنین بروزرسانی انجام نداده‌اند، نرم افزار ناد (node) خود را به نسخه سازگار با مگنتو ارتقا دهند. اگر شما پیش از این، با نادها یا سرویس‌هایی کار نکرده‌اید، اما از طریق سرویس‌های دیگری، از ETC استفاده می‌کنید، با ارائه دهنده‌ی آن سرویس تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که آن‌ها از هارد فورک Magneto پشتیبانی می‌کنند در غیر این صورت ممکن است در یک زنجیره‌ی سازگار گیر کنید.”

اتریوم کلاسیک، از گذشته تا امروز

اتریوم کلاسیک، تحت شرایطی دشوار و موقعیتی سخت، در سال 2016 راه اندازی شد. این پروتکل به دلیل هک 60 میلیون دلاری پروژه‌ی DAO (یک سازمان غیر متمرکز اولیه و خودمختار)، از شبکه اصلی اتریوم جدا شد. به منظور جبران این خسارات، توسعه دهندگان اتریوم تصمیم گرفتند تا معاملات مخرب موجود در شبکه را برای یافتن خطا، بازیابی و لغو کنند تا بتوانند هکر را دور زده و وجوه سرقت شده را به صاحبانشان برگردانند.

برخی معتقد بودند که لغو و بازیابی این معاملات، به معنی زیر پا گذاشتن و نادیده گرفتن یکی از اصول اصلی اتریوم است. این اصل به “کد قانون است” معروف می‌باشد. این افراد عقیده داشتند که نباید این دستکاری در کدها انجام می‌شد. این کاربران بر این باور بودند که بهتر است اتریوم، این ضرر را بپذیرد و از این اشتباهات مهندسی، که اجازه داده بود تا هکر بتواند پول زیادی را از بین ببرد، درس بگیرند.

در نتیجه پروژه‌ی اتریوم کلاسیک، که برخی آن را صحیح‌ترین نماینده‌ی بلاکچین پروژه‌ی اتریوم می‌خواندند، در تلاش برای حفظ این عنوان، از اتریوم جدا شد. در ماه می 2021، برخی از علاقه‌مندان به اتریوم کلاسیک، به شوخی از این پروژه به نام “اشتباه اتریوم” یاد کردند، زیرا به دلیل اشتباه گرفتن معامله‌گران و خرید ETC به جای ETH، قیمت این سکه بیش از 300 درصد افزایش یافت.

ETC، توکن بومی اتریوم کلاسیک، در 24 ساعت گذشته بیش از 10 درصد افزایش قیمت داشته است و در حال حاضر سود قابل توجهی را ثبت کرده است. با توجه به این افزایش قیمت، سود هفتگی این توکن به حدود 20 درصد رسیده است. مانند اکثر آلت کوین‌ها، این سکه نیز که در ماه گذشته، بیشترین قیمت خود تا کنون را ثبت کرده بود، در این مدت بیشتر ارزش خود را از دست داده است.

ETC در ماه گذشته 176 دلار معامله می‌شد. این ارز دیجیتال که اکنون حدودا 41 دلار معامله می‌شود، از ماه گذشته تا کنون بیش از 70 درصد ارزش خود را از دست داده است. سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران انتظار دارند که راه اندازی هارد فورک اتریوم کلاسیک، به افزایش قیمت این سکه کمک کند و آن را دوباره به رکورد بالاترین قیمتش تا کنون برساند.

نتیجه گیری

هارد فورک اتریوم کلاسیک، با ویژگی‌های منحصر به فرد و مخصوصا هزینه gas پایین، که یکی از معایب بلاکچین اتریوم است، بار دیگر ثابت می‌کند که این پروژه، آینده درخشانی خواهد داشت. به احتمال بسیار بالا، پس از رونمایی از این هارد فورک، شاهد افزایش قیمت قابل توجه در این سکه خواهیم بود. ارائه‌ی این هارد فورک به معنی ایجاد یک تغییر اساسی در پروتکل اتریوم کلاسیک و بهبود آن است.

البته به دلیل جدید بودن این عرصه و تکنولوژی آن، توصیه می‌شود که با احتیاط وارد این نوع سرمایه‌گذاری شوید و پیش از ورود به آن، تمام جوانب را در نظر بگیرید. این مقاله شامل هیچ‌گونه‌ توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری و یا معامله در ETC نیست و فقط جنبه معرفی قابلیت‌های جدید این سکه را دارد.

نویسنده : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست