پولکادات چیست؟

پولکادات چیست؟

پولکادات نسل جدید تکنولوژی بلاکچین است که ارز دیجیتال انحصاری خود را نیز با نام DOT عرضه کرده است.

تکنولوژی مورد استفاده در ارزهای دیجیتال هنوز به بلوغ نرسیده است، هنوز هم ظرفیت لازم برای انجام تمام تراکنش‌ها و جایگزین شدن با سیستم‌های مالی و بانکداری قدیمی را ندارد. البته سرعت پیشرفت این تکنولوژی به اندازه‌ای است که احتمالا زودتر از آنچه فکرش را می‌کنیم، مشکلات را حل می‌کند و در رقابت با سیستم‌های قدیمی پیروز خواهد شد.

تکنولوژی بلاکچین پتانسیل بالایی برای تغییر بُعد دیجیتال زندگی ما انسان‌ها دارد، اما برخی از مشکلات، مانند مقیاس پذیری مانع استفاده از پتانسیل‌های آن می‌شوند. نسل‌های جدید بلاکچین‌ها مانند پولکادات با ارائه خدمات و قابلیت‌های جدید در حال حل مشکلات کنونی این تکنولوژی آماده سازی آن برای کاربرد گسترده در جهان هستند. در این مقاله عملکرد و مزیت‌‌های بلاکچین پولکادات را بررسی کرده‌ایم.

پولکادات چیست؟

Polkadot شبکه‌ای است که می‌تواند بین بلاکچین‌های مختلف ارتباط برقرار کند. توسعه دهندگان این شبکه می‌گویند که هدفشان ایجاد یک چاقوی سوییسی که همه نیازها را برآورده می‌کند و هزار کاربرد دارد، نیست و آن‌ها تنها قصد دارند بلاکچینی ایجاد کنند که مشکلات کنونی را نداشته باشد و همچنین امکان ایجاد تعامل بین بلاکچین‌ها را فراهم کند.

در واقع پولکادات قصد دارد مزیت‌های شبکه‌های بلاکچین مختلف را باهم ترکیب کند و باگ‌های آن‌ها را از بین ببرد. به عنوان مثال یکی از مهم‌ترین مشکلات شبکه‌های بلاکچین کنونی، مقیاس پذیری است و اگر سرعت، هزینه و حجم تراکنش‌ها را سه ویژگی مهم یک بلاکچین ایده‌آل در نظر بگیریم، مقیاس پذیری یعنی یک بلاکچین تا چه اندازه می‌تواند این ویژگی‌ها را در اختیار کاربران خود قرار دهد. مقیاس پذیری پایین یکی از مهم‌ترین باگ‌های بلاکچین‌های نسل اول است. اما Polkadot قصد دارد به کمک یکپارچه سازی شبکه‌های بلاکچین این مشکل را از بین ببرد.

منظور از یکپارچه سازی شبکه‌های بلاکچین در پولکادات چیست؟

تصور کنید به دلیل نقص در شبکه برق، در منزل آتش سوزی رخ می‌دهد و شما قصد دارید بابت این حادثه از بیمه خسارت دریافت کنید و این کار را به کمک تکنولوژی بلاکچین انجام ‌دهید. (این امکان در آینده فراهم خواهد شد).

منظور از یکپارچه سازی شبکه‌های بلاکچین در پولکادات چیست؟
منظور از یکپارچه سازی شبکه‌های بلاکچین در پولکادات چیست؟

 

اوراکل‌ها بخشی از شبکه بلاکچین هستند که اطلاعات را مخابره می‌کنند، اوراکل مربوط به شبکه برق، علت نقص شبکه برق و حادثه را ثبت می‌کند. اوراکل‌های مربوط به آتش نشانی نیز اطلاعات مربوط به آتش سوزی را در شبکه بلاکچین ثبت می‌کنند و این اطلاعات به شرکت بیمه که در شبکه بلاکچین سومی فعالیت دارد، ارسال می‌شوند و شرکت بیمه با توجه به به آن‌ها، هزینه‌ها را برآورد می‌کند. سپس هزینه با استفاده از قراردادهای هوشمند به کیف پول دیجیتال شما واریز خواهد شد. ارتباط بین شبکه‌های بلاکچین برق، آتش نشانی و بیمه توسط پلتفرم پولکادات برقرار می‌شود.

با استفاده از بلاکچین‌ها بسیاری از واسطه‌ها حذف خواهند شد و دیگر خبری از بازرس و کاغذبازی‌های اداری نیست. البته این یک مثال ساده از یکپارچه سازی شبکه‌های بلاکچین بود. بدون شک چنین ارتباط قدرتمندی بین شبکه‌های بلاکچین مزیت‌های بسیاری برای ما خواهد داشت.

نسل اول، دوم و سوم بلاکچین

احتمالا بارها شنیده‌اید که پولکادات نسل سوم تکنولوژی بلاکچین است، اما نسل اول و دوم کدام بلاکچین‌ها هستند؟ تفاوت میان این نسل‌ها چیست؟

بیت کوین اولین بلاکچین جهان و نسل اول آن است. این شبکه برای بار اول تکنولوژی و قابلیت‌های بلاکچین را معرفی کرد و گفت که می‌توان اطلاعات را به صورت رمزنگاری شده و غیرمتمرکز انتقال داد. نسل دوم شبکه‌های بلاکچین، اتریوم بود. این شبکه بحث قراردادهای هوشمند را مطرح کرد و یک گام به حذف واسطه‌ها نزدیک‌تر شد. شبکه‌های نسل دوم توانستند بسیاری از مشکلات دنیای واقعی را حل کنند. اما خودشان هنوز باگ‌ داشتند. به همین دلیل باوجود راهکارهای فوق العاده برای حل مشکلات، نمی‌توانستند همه آن‌ها را عملی کنند.

نسل سوم بلاکچین‌ها، شبکه‌هایی چون پولکادات، کاردانو و… هستند، آن‌ها آمده‌اند تا باگ‌های نسل دوم را از بین ببرند و بلاکچین را به اهدافی که از ابتدا برای آن تعیین شده بود، برسانند. توسعه دهندگان پولکادات در تلاشند با از بین بردن محدودیت‌هایی که بلاکچین‌ها تاکنون با آن مواجه بوده‌اند، از کاربران مقبولیت لازم را بگیرند تا در نهایت بلاکچین به عنوان یک تکنولوژی کاربردی مانند اینترنت مورد استفاده قرار بگیرد.

چرا به نسل سوم بلاکچین نیاز داریم؟

در حال حاضر همه مردم، به جز متخصصان حوزه بلاکچین، تصور می‌کنند که وجود این تکنولوژی در زندگی ما واجب نیست، اما احتمالا تا ده سال دیگر، نمی‌توانیم زندگی بدون بلاکچین را تصور کنیم. همانطور که امروز تصور زندگی بدون اینترنت ممکن نیست.

چرا به نسل سوم بلاکچین نیاز داریم؟
چرا به نسل سوم بلاکچین نیاز داریم؟

 

بلاکچین‌ها جایگزین غیرمتمرکز اینترنت خواهند شد. امروزه برای دسترسی به اطلاعات و استفاده روزمره از اینترنت باید از پلتفرم‌های متمرکز استفاده کنیم، یعنی بدون گوگل، فیس بوک، توییتر و… عملا اینترنت هیچ کاربردی ندارد.

اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که چرا این شرکت‌ها به رایگان خدمات خود را ارائه می‌دهند؟ چرا هزینه‌ای برای استفاده از گوگل یا اینستاگرام پرداخت نمی‌کنیم؟ آنچه ما در ازای خدمات شرکت‌ها به آن‌ها پرداخت می‌کنیم، اطلاعاتمان هستند. آن‌ها به تمام فعالیت‌ها و اطلاعاتی که در این پلتفرم‌ها به اشتراک می‌گذاریم، دسترسی دارند. ما نیز چاره‌ای جز اعتماد به آن‌ها نداریم. اعتماد برای اینکه اطلاعاتمان را منتشر نمی‌کنند، آن‌ها را از بین نمی‌برند و از آن‌ها سوء استفاده نمی‌کنند.

اما بلاکچین‌هایی چون پولکادات، مدیریت اطلاعات را به دست خودمان می‌دهند. آنچه ما در این شبکه منتشر می‌کنیم، در اختیار واسطه‌ها و اشخاص ثالث قرار نمی‌گیرد، بنابراین دیگر نیازی نیست برمبنای اعتماد کار کنیم. زیرا حاکمیت اطلاعات در اختیار خود ماست و یک شخص ثالث تنها زمانی به اطلاعات دسترسی خواهد داشت که خودمان رمزها را در اختیارش قرار دهیم.

تاریخچه کوتاه پولکادات

گروه فوندایسون وب ۳ (Web3 Foundation) توسعه دهنده Polkadot هستند. گوین وود (Gavin Wood)، پیتر چابن (Peter Czaban) و رابرت هابرمایر (Robert Habermeier) به عنوان توسعه دهندگان اصلی پولکادات شناخته می‌شوند. این افراد، چند تن از متخصصان حرفه‌ای بلاکچین هستند که تا پیش از توسعه شبکه Polkadot فعالیت‌های بسیاری در زمینه بلاکچین‌ها انجام داده‌ بودند.

عرضه اولیه ارز دیجیتال این شبکه در سال ۲۰۱۷ صورت گرفت و به عنوان یکی از عرضه اولیه‌های موفق این سال شناخته شد. اثبات مفهوم و جذب سرمایه در پولکادات در ماه می ۲۰۱۸ شروع شد و در آگوست ۲۰۱۹ نسخه غیررسمی این شبکه با نام کوساما (Kusama) فعالیت خود را آغاز کرد. هدف از توسعه کوساما این بود که ویژگی‌ها و قابلیت‌های در نظر گرفته شده برای  Polkadot در دنیای واقعی آزمایش شوند. بعد از مشخص شدن نتایج، در نهایت پولکادات اصلی در می ۲۰۲۰ در درسترس کاربران قرار گرفت.

این پلتفرم بلاکچنین فازهای مختلفی را اجرا کرده است و تاکنون موفق شده است به اهدافی که در وایت پیپر آن ذکر شده بود، جامه عمل بپوشاند و به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران و به خصوص فاندامنتالیست‌ها آینده روشنی برای این بلاکچین و ارز دیجیتال مربوط به آن پیشبینی کرده‌اند.

مزایای پولکادات نسبت به سایر بلاکچین‌ها

بهتر است به جای برتری پولکادات، بگوییم قابلیت‌های آن پتانسیل‌های واقعی تکنولوژی بلاکچین را نمایان می‌کند. به عنوان مثال شبکه بیت کوین به دلیل سرعت پایین و کارمزد بالا نمی‌تواند از حجم زیاد تراکنش‌ها پشتیبانی کند. اما پولکادات با ایجاد مقیاس پذیری مناسب این مشکل را تا حد زیادی حل کرده است.

مزایای پولکادات نسبت به سایر بلاکچین‌ها
مزایای پولکادات نسبت به سایر بلاکچین‌ها

 

در ادامه قابلیت‌هایی که باعث کاربرد بیشتر پولکادات نسبت به سایر شبکه‌های بلاکچین می‌شوند را توضیح داده‌ایم.

حل مشکلات مقیاس پذیری

در نسل‌های اول و دوم بلاکچین‌ها، نودها باید تک به تک تراکنش‌ها را تایید کنند. به همین دلیل زمانی که حجم تراکنش‌ها زیاد می‌شود، تایید آن‌ها زمان زیادی طول می‌کشد و کارمزد هم افزایش پیدا می‌کند. اما سازوکارهای پولکادات باعث شده است که با افزایش حجم تراکنش‌ها، سرعت و کارمزد تغییر چندانی نداشته باشد.

از طرف دیگر Polkadot برای حل این مشکل از روش شاردینگ ناهمگون (Heterogeneous Sharding) بهره می‌برد. در این روش، بستری برای پاراچین‌ها فراهم می‌شود که تراکنش‌های مختلف را به صورت موازی پردازش کنند، یعنی هر پاراچین، تراکنش‌های مربوط به یک حوزه خاص را تایید می‌کند و دیگر نیازی به بلاکچینی که عملکرد مشابه چاقوی سوییسی داشته باشد، نداریم. پاراچین‌ها همچنین می‌توانند در بستر پولکادات باهم تعامل داشته باشند و در صورت نیاز اطلاعات تراکنش‌هایشان را به اشتراک بگذارند.

شیوه جدید مدیریتی

نظرات کاربران و اعمال تغییرات مورد نیاز آن‌ها در بلاکچین‌های نسل اول و دوم ساده نیست. به عنوان مثال کاربرانی که از شیوه کار پرتوکل‌های یک شبکه رضایت نداشته باشند، نمی‌توانند کاری برای تغییر آن انجام دهند؛ مگر اینکه نفوذ بسیاری داشته باشند و بتوانند با توسعه دهندگان ارتباط مستقیم برقرار کنند. شاید به همین دلیل بود که توسعه دهندگان اتریوم به جای کمک به پیشرفت بیت کوین، بلاکچین جدیدی ایجاد کردند که باگ‌های آن را رفع کند!

برخی از کارشناسان بر این باورند که این شیوه مدیریت بلاکچین‌های نسل اول و دوم با ویژگی‌ غیرمتمرکز بودن آن‌ها در تضاد است. زیرا تنها عده‌ای خاص می‌توانند درباره پروتکل و ساز و کار یک بلاکچین تصمیم بگیرند. پولکادات این مشکل را نیز حل کرده است.

اولین اصلی که Polkadot در مدیریت انجام می‌دهد، شفافیت است. یعنی همه اقداماتی که در این شبکه انجام می‌شود، برای کاربران مشخص است، اما این موضوع علت اصلی غیرمتمرکز شدن مدیریت این شبکه نیست. علت اصلی این است که تمام سهامداران پولکادات می‌توانند درباره ساز و کار آن تصمیمگیری کنند.

منظور از سهامداران تمام افرادی هستند که ارز دیجیتال دات (DOT)، را خریداری کرده‌اند و در کیف پول دیجیتالی خود موجود دارند. این افراد می‌توانند درباره عملکرد پولکادات نظر بدهد یا موافقت و مخالفت خود با نظرات دیگران را اعلام کند.

بروزرسانی شبکه بدون هاردفورک

بروزرسانی در نسل‌های اول و دوم بلاکچین چالش‌های بسیاری دارد. یکی از مشهورترین بروزرسانی‌های دنیای ارزهای دیجیتال، بروزرسانی شبکه بلاکچین اتریوم بود.

بروزرسانی شبکه بدون هاردفورک
بروزرسانی شبکه بدون هاردفورک

 

برای بروزرسانی شبکه‌های بلاکچین باید هاردفورک انجام شود. به بیان ساده، توسعه دهندگان یک بلاکچین باید در شبکه‌ای جدید باگ‌های آن را رفع و تغییرات لازم را ایجاد کنند، سپس کاربران خود را برای استفاده از بلاکچین جدید تشویق کنند. پولکادات این قابلیت را برای شبکه‌های بلاکچین فراهم کرده است که بدون نیاز به هارد فورک، بروزرسانی‌های مورد نیاز را انجام دهند و با تکنولوژی همگام باشند. احتمال می‌رود با استفاده از این قابلیت درون بلاکچینی، بروزرسانی آن‌ها به اندازه بروزرسانی یک اپلیکیشن ساده شود.

ایجاد تعامل بین بلاکچین‌های مختلف

نسل اول و دوم بلاکچین‌ها به صرافی‌های ارزهای دیجیتال وابسته هستند، یعنی شما بدون یک صرافی نمی‌توانید بیت کوین را به اتریوم تبدیل کنید؛ زیرا هیچ ارتباطی بین بلاکچین‌های این دو ارز دیجیتال وجود ندارد. این موضوع به دلیل انزوای شبکه‌های نسل اول و دوم است.

تعداد بلاکچین‌های کاربرد خاص یا سرویس‌دهنده روز به روز بیشتر می‌شود. این موضوع اهمیت ارتباط بین آن‌ها را مشخص می‌کند. مثالی که در ابتدای مقاله درباره آتش سوزی و پرداخت هزینه توسط بیمه ارائه دادیم، ساده‌ترین کاربردی است که نیاز به ارتباط بین بلاکچین‌ها را مشخص می‌کند.

پولکادات در وهله اول پاراچین‌های خود را توسعه داده است. پاراچین‌های فعال در پلتفرم Polkadot می‌توانند دیتاهایشان را باهم به اشتراک بگذارند، تعامل داشته باشند، پیامرسانی انجام دهند و به طور کلی باهم ارتباط برقرار کنند. اولویت دوم پولکادات ایجاد ارتباط بین پاراچین‌ها و سایر شبکه‌های بلاکچین مانند بیت کوین، اتریوم یا حتی پلتفرم‌هایی چون دیفای است.

بلاکچین Polkadot چگونه کار می‌کند؟

تا اینجای کار می‌دانیم که اهداف پولکادات چیست و همچنین تاحدودی توضیح دادیم که چگونه پتانسیل‌های واقعی تکنولوژی بلاکچین را نمایان می‌کند.

بلاکچین Polkadot چگونه کار می‌کند؟
بلاکچین Polkadot چگونه کار می‌کند؟

 

توضیح تخصصی عملکرد این شبکه، برای متخصصان حوزه ارزهای دیجیتال کاربرد دارد. اما اگر قصد تحلیل فاندامنتال برای ارز دیجیتال دات را دارید، توضیحاتی که در ادامه راجع به عملکرد این بلاکچین ارائه می‌دهیم، برای اطلاعات شما درباره آن کفایت می‌کند.

اجزای شبکه پولکادات

زنجیره‌های مختلفی در این شبکه فعالیت دارند که در ادامه آن‌ها را نام برده‌ایم.

  • پاراچین (Parachains): هرکدام از پاراچین‌ها شبکه بلاکچین مستقل با قوانین و ساز و کار منحصر به فرد خود هستند. پاراچین‌ها به صورت موازی فعالیت می‌کنند. تراکنش‌های آن‌ها در هر اسلات‌ (واحد زمانی مشخص) به ریلی چین منتقل می‌شوند. هر پاراچین اسلات مخصوص به خود را دارد. پاراچین‌ها می‌توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند و دیتاهای مربوط به تراکنش‌ها را باهم به اشتراک بگذارند.
  • ریلی چین (Relay Chain): همه پاراچین‌ها به ریلی چین متصل هستند و بلاک‌های ساخته شده در هر اسلات را در این زنجیره به اشتراک می‌گذارند. نودهای اعتبارسنج شبکه پولکادات وظیفه سهام گذاری توکن‌ها در ریلی چین را بر عهده دارند. این نودها با این کار تراکنش‌های ارسالی از پاراچین‌ها را تایید می‌کنند. رای گیری‌ها و نظرسنجی‌های پروژه Polkadot نیز در بخش ریلی چین انجام می‌شود.

پاراچین‌های شبکه پولکادات در برخی موارد جایگزین‌هایی چون پاراترید و پل‌ خواهند داشت. پاراترید از نظر نحوه اتصال به ریلی چین و مدل اقتصادی با پاراچین متفاوت است. پل‌ها نیز نوعی پاراچین هستند که برای برقراری ارتباط بین بلاکچین‌های مختلف (خارج از شبکه پولکادات) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ارز دیجیتال دات

DOT ارز دیجیتال منحصر به شبکه پولکادات است، این کوین جزو ارزهای دیجیتال کاربرد خاص به شمار می‌رود و سه نقش مهم در شبکه Polkadot ایفا می‌کند.

ارز دیجیتال دات
ارز دیجیتال دات

 

  1. ایجاد حاکمیت در شبکه (Governance): دارندگان دات می‌توانند درباره شبکه بلاکچین Polkadot تصمیمگیری کنند. آن‌ها می‌توانند نظرات خود را درباره باگ‌ها و بروزرسانی‌های این شبکه بیان کنند و در ارتقای آن نقش داشته باشند. حق حاکمیت برای تمام سهامداران این شبکه وجود دارد.
  2. سهام گذاری (Staking): پولکادات از ساز و کار اثبات سهام استفاده می‌کند. کاربران برای تأمین امنیت شبکه، بخشی از دارایی‌های خود را در یک والت دیجیتال ذخیره و قفل می‌کنند. آن‌ها به اندازه دارایی که در کیف پول قفل کرده‌اند، حق اعتبارسنجی دارند. سهام‌گذاران، بلاک‌های معتبر را شناسایی و تایید می‌کنند و به ازای آن پاداش می‌گیرند.

این سیستم جریمه هم دارد. یعنی در صورتی که یکی از نودهای اعتبارسنج عملکرد درستی نداشته باشد، جریمه می‌شود و دارایی دیجیتال خود را از دست خواهد داد.

  1. وثیقه (Bonding): برای ایجاد پاراچین جدید در پولکادات باید چند کوین را به عنوان وثیقه قرار داد. بعد از انقضا یا پایان کاربرد یک پاراچین، کوین‌های وثیقه آن منقضی می‌شوند و پاراچین از دسترس خارج خواهد شد.

به غیر از کاربردهایی که ارز دیجیتال دات روی شبکه پولکادات دارد، بسیاری از تریدرها و سرمایه‌گذاران بازار کریپتوکارنسی برای کسب سود و تجارت روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. نمودارهای این ارز دیجیتال هم در تحلیل‌های تکنیکال بررسی می‌شود.

برای خرید دات نیز مانند هر کوین دیگری باید از طریق صرافی‌های ارز دیجیتالی که آن را در لیست خود عرضه می‌کنند، اقدام کرد. دات را می‌توان روی کیف پول‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند،‌ ذخیره کرد. بعضی از این کیف پول‌ها انحصارا برای پولکادات طراحی شده‌اند و برخی دیگر والت‌های عمومی هستند.

جمع بندی؛ پولکادات اینترنت دنیای آینده

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاربردی مورد نیاز درباره پولکادات و ارز دیجیتال مربوط به آن را ارائه دهیم. Polkadot جزو تازه واردهای بازار ارزهای دیجیتال است. اما در همین مدت کم توجه تحلیلگران، معامله‌گران و کارشناسان زیادی را به خود جلب کرده است. صحبت‌هایی که درباره این شبکه وجود دارد، به معامله گری و کسب سود از بازار مالی ارز دیجیتال محدود نیست. بسیاری از کارشناسان درباره آینده پلتفرم پولکادات و تغییراتی که در ساختار اینترنت جهانی به وجود می‌آورد، صحبت می‌کنند.

جمع بندی؛ پولکادات اینترنت دنیای آینده
جمع بندی؛ پولکادات اینترنت دنیای آینده

 

صرافی اکس مارتی علاوه بر فراهم کردن امکان تجارت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال، دانشنامه جامعی را درباره این بازار ایجاد کرده است. برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به بلاکچین‌ها و کریپتوکارنسی‌ها با مجله اکس مارتی همراه باشید و آن را به صورت روزانه چک کنید.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست