آنچه در ادامه افزایش پذیرش بیت کوین به صورت عمومی با آن روبرو خواهیم شد

آنچه در ادامه افزایش پذیرش بیت کوین به صورت عمومی با آن روبرو خواهیم شد

اثرات پذیرش بیت کوین چیزی است که باید در سطحی گسترده‌تر بررسی شود. در حال حاضر ما به تنها چیزی که فکر می‌کنیم این است که پذیرش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال باعث افزایش قیمت آن‌ها و رشد سرمایه ما می‌شود. اما آیا تاکنون به آثار روانی این موضوع فکر کرده‌اید؟ در این مقاله قصد داریم آنچه بعد از پذیرش بیت کوین رخ می‌دهد را از جنبه‌ای دیگر بررسی کنیم.

پذیرش بیت کوین مردم را تغییر می‌دهد

بیت کوینرها یک ضرب‌المثل مشهور دارند که به مرور زمان بیشتر متوجه معنی آن شده‌ایم. آن‌ها می‌گویند: این شما نیستید که بیت کوین را تغییر می‌دهید؛ بلکه بیت کوین شما را تغییر خواهد داد. در ابتدا نمی‌توانستیم علت ایجاد تغییرناپذیری بیت کوین و تأثیرپذیری انسان‌ها از آن را پیدا کنیم. اما اکنون به نظر می‌رسد دلایلی وجود دارد که می‌تواند علت تغییرات بیت‌کوینرها را تغییر دهد. این دلایل را می‌توان در اثرات پذیرش بیت کوین توسط عموم مردم جستجو کرد.

پذیرش بیت کوین مردم را تغییر می‌دهد
پذیرش بیت کوین مردم را تغییر می‌دهد

 

یکی از دلایل مهم این موضوع این است که بیت کوین یک واحد مالی سالم است (ارزشمند، غیرمتمرکز و غیرقابل کنترل توسط حکومت‌ها). روند بیت کوین باعث شده است که سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال تصورات دیگری راجع به زمان خود به دست آورند. آن‌ها می‌دانند دیگر نیازی نیست برای به دست آوردن چند صد هزار تومان در روز، ده الی دوازده ساعت وقت صرف کنند یا مدت زیادی برای رشد سرمایه‌هایشان زمان بگذارند.

از طرف دیگر بیت کوین فرصت آزادی و ثروتمند شدن را در اختیار افراد قرار داده است و ما انسان‌ها هم به صورت ذاتی علاقه زیادی به آزادی و ثروت داریم. به همین دلیل است که به سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال ترغیب می‌شویم.

اما ثروت یک سکه دو رو است و همانقدر که می‌تواند خوشبختی خلق کند، عامل فساد و ظلم نیز هست. صحبت‌های زیادی درباره پذیرش بیت کوین و ارزهای دیجیتال وجود دارد؛ اما آیا تاکنون به اثرات پذیرش بیت کوین فکر کرده‌اید؟

پذیرش بیت کوین یعنی حق حاکمیت دادن به اشخاص

حضور واسطه‌ها در تراکنش‌های مالی مردم سراسر جهان باعث کنترل حساب‌های بانکی آن‌ها می‌شود و هزینه‌های بسیاری هم دارد. اما حضور آن‌ها مزیت مهمی است که نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم؛ این نهادها مورد اعتماد مردم هستند و اجازه نمی‌دهند هیچکدام یک از طرفین معامله به تعهدات خود عمل نکند. آیا تاکنون تجربه اینکه رسید پولی برای شما ارسال شود، اما خود پول به حسابتان نیاید و قابل پیگیری هم نباشد را داشته‌اید؟ نهادهای واسطه از مشکلات اینچنینی پیشگیری می‌کنند.

پذیرش بیت کوین یعنی حق حاکمیت دادن به اشخاص
پذیرش بیت کوین یعنی حق حاکمیت دادن به اشخاص

 

پذیرش بیت کوین به معنی پذیرش حذف یک واسطه مورد اعتماد بین دو طرف معامله است. در این صورت کاربران ارزهای دیجیتال باید مسئولیت از بین بردن باگ‌های امنیتی را هم بر عهده بگیرند. در بیت کوین، کاربران می‌توانند حق حاکمیت مطلق داشته باشند.

در نظر گرفتن حق حاکمیت در بیت کوین یعنی فراهم کردن امکان انتقال وجه و انجام تراکنش برای تمام فعالان اقتصادی. این افراد برای تراکنش به چیزی جز یک امضای رمزنگاری شده معتبر ندارند. اهمیتی ندارد اهل کجا هستند، چه نژادی دارند یا چه مذهبی، همه اعضا به کمک بلاکچین بیت کوین می‌توانند باهم تراکنش داشته باشند. زمانی که فردی در شبکه احراز هویت انجام می‌دهد و کلیدهای خصوصی و عمومی به دست می‌آورد، می‌تواند حق حاکمیت بگیرد. اهمیتی ندارد که این فرد یک انسان شریف است یا یکی از اعضای دارک وب! به نظر شما ساخت یک امضای رمزنگاری شده با هویت جعلی چقدر سخت است؟ تقریبا هرکسی می‌تواند با صرف مقداری هزینه این کار را انجام دهد و این موضوع باعث ابهام در شبکه بیت کوین شده است.

اثرات پذیرش بیت کوین گسترده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنیم

یکی از توصیه‌های افراد حرفه‌ای در حوزه ارزهای دیجیتال این است: از یک سوراخ خرگوش وارد این بازار شوید!

منظور آن‌ها این است که آهسته و با مقدار سرمایه کم وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید و کم‌کم مسیر خود را پیدا کنید. بسیاری از افراد بعد از پذیرش بیت کوین و مطلع شدن از روند رشد این ارز دیجیتال تمام دارایی‌هایشان را می‌فروشند و به بیت کوین تبدیل می‌کنند. اما بیت کوین همانطور که رشد قیمت دارد، روزهای نزول را هم تجربه می‌کند و گاهی ممکن است این زمستان‌ها چند ماه طول بکشد!

اثرات پذیرش بیت کوین گسترده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنیم
اثرات پذیرش بیت کوین گسترده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنیم

 

همه مردم جهان رفته رفته باید وارد حوزه ارزهای دیجیتال شوند؛ زیرا آن‌ها در حال تبدیل شدن به واحدهای مالی جهان هستند. اما تقریبا هیچکس نمی‌تواند از همان روز ابتدایی سرمایه‌گذاری روی بیت کوین، همه چیز را درست انجام دهد و همیشه بالاترین سود ممکن را به دست آورد. در دنیای ارزهای دیجیتال چالش‌ها بسیار زیاد است،  می‌تواند باورهای ذهنی افراد و عادت‌های آن‌ها را تغییر دهد، آن‌ها را به ترید و سرمایه گذاری عادت دهد. بیت کوین به شکلی کاملا ظریف در حال تأثیرگذاری روی زندگی ماست.

خرید بیت کوین یعنی پذیرش مسئولیت!

موضوع بدیهی این است که قبول کردن اثرات پذیرش بیت کوین و ارزهای دیجیتال کاری است که در نهایت همه ما باید انجام دهیم. با خرید بیت کوین در مسیری قرار می‌گیرید که به شما یاد می‌دهد باید به تنهایی مسئولیت امور مالی، پس‌اندازها و حتی آینده خود و پولتان را در دست بگیرید!

بگذارید با ذکر چند مثال این موضوع را ساده‌تر کنیم. وقتی بیت کوین می‌خرید، هیچ دارایی ملموسی ندارید. بنابراین این دارایی‌ها فقط تا زمانی در اختیار شما هستند که کلیدهای خصوصی حسابتان را در اختیار داشته باشید.

خرید بیت کوین یعنی پذیرش مسئولیت!
خرید بیت کوین یعنی پذیرش مسئولیت!

 

شما با سرمایه‌گذاری در بیت کوین مطمئن نیستید آنچه در حسابتان دارید، واقعا بیت کوین است؛ مگر اینکه خودتان یک ماینر باشید و تراکنش‌‌هایتان را با نود شخصی خود تایید کنید. زمانی که تمام دارایی شما از بیت کوین تشکیل شده باشد، متوجه می‌شوید که ارزش آن ذاتی است و هیچ عامل بیرونی (مانند حکومت یا تصمیمات سیاسی خارجی) نمی‌تواند این ارزش ذاتی را از بین ببرد.

کلام آخر

اثرات پذیرش بیت کوین بیشتر از آنکه منفی باشد، مزیت‌های بسیاری برای ما دارد. اما نکته مهم این است که ما باید اثرات مثبت و منفی آن را به صورت همزمان بپذیریم. دوری از ارزهای دیجیتال و عدم پذیرش آن‌ها دیگر ممکن نیست؛ مگر اینکه بخوانید مثل انسان‌های اولیه در غارها زندگی کنید. بهترین کار این است که یک صندلی در بازار ارزهای دیجیتال برای خود رزرو کنید  تا بتوانید اولین گام را در این بازار بردارید. در نهایت تمام مردم باید یاد بگیرند که ارزش بیت کوین و مزیت‌های ارزهای دیجیتال تنها در صورتی به جهان ما کمک می‌کنند که خودمان مسئولیت آن‌ها را بر عهده بگیریم.

ارزهای دیجیتال می‌توانند رفتار و سبک تجارت ما را هم تغییر دهند. آن‌ها چیزی فراتر از سهام‌هایی برای سرمایه‌گذاری و سودآوری هستند. زمانی که این بازار به بلوغ برسد، اتفاقاتی مشابه زمانی که پول جایگزین مبادله کالا به کالا شد، رخ خواهد داد. واحدهای مالی که نسخه‌های فیزیکی ندارند، کسی بر جابجایی آن‌ها نظارت نمی‌کند و محدودیتی برای تراکنش ندارد. برای کار با چنین واحدهای مالی، ما باید تغییراتی را تجربه کنیم و بیشتر به اثرات پذیرش بیت کوین بر زندگی بشر فکر کنیم.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست