پذیرش استیبل کوین‌ها و ورود به بازارهای مالی در آینده‌ای نزدیک

پذیرش استیبل کوین‌ها و ورود به بازارهای مالی در آینده‌ای نزدیک

تعریف استیبل‌ کوین‌ها یا ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار با نام آن‌ها مشخص است. این ارزها پشتوانه‌ای مثل سپرده بانکی، طلا، سهام یا هر چیز ارزشمند دیگری دارند. یکی از مشهورترین استیبل کوین‌های بازار تتر است که پشتوانه آن دلار آمریکاست. یعنی به ازای هر تتر موجود در بازار، یک دلار آمریکا ذخیره شده است. البته کمپانی توسعه دهنده تتر ارزهای دیجیتال با پشتوانه‌های دیگری هم توسعه داده است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله «تتر چیست» را مطالعه کنید.

در صورتی که قوانین مناسبی برای استیبل‌ کوین‌ها وضع شود، آن‌ها می‌توانند دارایی‌های بیشتری را وارد بازار کنند و با این کار وعده‌هایی که به سرمایه‌گذاران و تریدرها داده‌اند را عملی خواهند کرد. در این مقاله قصد داریم درباره پذیرش ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار و آینده آن‌ها در بازار ارزهای دیجیتال صحبت کنیم.

محبوبیت روزافزون ارزهای دیجیتال و استیبل کوین‌ها

بررسی‌های موسسه Goldman Sachs، شرکت بانکداری و خدمات چند ملیتی در آمریکا، نشان می‌دهد توجه بسیاری از نهادها و موسسات به بازار ارزهای دیجیتال جلب شده است. این موسسه اعلام کرده است که ۴۰ درصد از مشتریانی که بیشترین سرمایه را در این شرکت داشتند، دارایی‌های رمزنگاری شده‌ خریداری کرده‌اند.

استیبل کوین‌ها جزو امن‌ترین دارایی‌های دیجیتال هستند و نسبت به سایر ارزهای دیجیتال پایدارترند. همین موضوع باعث رشد زیاد آن‌ها شده است و اکنون بازاری به ارزش ۱۱۹ میلیارد دلار دارند. بی‌ثباتی و نوسان‌های بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران محتاطی که اهل ریسک نیستند را به سمت استیبل کوین‌ها هدایت کرده است.

تعریف استیبل کوین از کریستینا ناولز

کریستینا سگال ناولز، مدیر اجرایی زیرساخت بازارهای مالی در بانک انگلستان است. او می‌گوید: پول مدرن ترکیبی از دارایی‌های خصوصی و عمومی است. استیبل کوین‌ها پول‌های نوینی هستند که در اقتصادهای توسعه یافته به کار می‌روند و ۹۵ درصد از آن‌ها به صورت خصوصی کار می‌کنند. او همچنین افزود:

تعریف استیبل کوین از کریستینا ناولز
تعریف استیبل کوین از کریستینا ناولز

 

«اگر انواع ارزهای دیجیتال جدید امنیت کافی داشته باشند، می‌توانند پتانسیل بالایی در تسریع تراکنش‌ها، کاهش کارمزدها و به طور کلی عملکرد بهتر سیستم بانکی از خود نشان دهند. به کمک دارایی‌های دیجیتال می‌توانیم روش‌های پرداخت منعطف‌تری داشته باشیم. همچنین از مزیت‌های بلند مدت حفظ ارزش پول بهره‌مند خواهیم شد».

استیبل کوین‌ها در آینده

ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار واقعی، ارزهایی هستند که بدون سود هستند و طراحی شده‌اند تا به ازای یک واحد مالی یا دارایی مرجع ارزش ثابتی داشته باشند. این ارزها نقش مهمی در آینده اقتصادی جهان ایفا خواهند کرد. آن‌ها تراکنش‌های مالی را انجام می‌دهند؛ اما به شیوه‌ای ایمن، در کم‌ترین زمان و با کم‌ترین نرخ کارمزد. با این کار انتقال وجه، حتی به صورت بین المللی، خیلی ساده‌تر می‌شود. با وجود استیبل کوین دولت‌ها می‌توانند برنامه‌های انتقال وجه مشروط را پیاده‌سازی کنند، هزینه پرداخت‌ها را کاهش دهند و بدون نیاز به بانک‌ها به سیستم‌ مالی جهانی متصل شوند.

آیا در گذشته‌ هم ارز دیجیتال پشتوانه‌دار وجود داشت؟

طلا مهم‌ترین استاندارد مالی برای همه مردم جهان است. تمام ابزار مالی جدید به پشتوانه طلا یا دارایی واقعی دیگری که ارزش زیادی داشته باشد، ساخته شده‌اند. استفاده از ابزار مالی پشتوانه‌دار باعث اطمینان خاطر ما از حفظ همیشگی ارزش آن می‌شود. ارزش دارایی‌ها با پشتوانگی طلا مشخص می‌شود و تمام معاملات بشر را منطقی می‌کند. اسکناس یک کاغذ عادی است، اما اگر پشتوانه‌ای مانند طلا داشته باشد، ارزشمند می‌شود و با استفاده از آن می‌توانیم هر چیزی را خریداری کنیم.

آیا در گذشته‌ هم ارز دیجیتال پشتوانه‌دار وجود داشت؟
آیا در گذشته‌ هم ارز دیجیتال پشتوانه‌دار وجود داشت؟

 

سیستم مالی که امروز می‌شناسیم و از آن استفاده می‌کنیم، چندان قدیمی نیست. تقریبا ۷۵ سال است که معاملات به این صورت انجام می‌شوند و پول مفهوم کنونی خود را به دست آورده است. تا پیش از آن طلا پشتوانه دلار آمریکا بود. اما ۵۰ سال قبل، ریچارد نیکسون که رییس جمهور وقت آمریکا بود، اعلام کرد دیگر طلا به عنوان پشتوانه دلار آمریکا نیست. این موضوع تا امروز ادامه داشت. اما اکنون همه می‌دانیم که بدون پشتوانه بودن دلار باعث شده که دولت‌های بی‌دریغ و بدون توجه به آینده، با چاپ پول تورم ایجاد کنند.

از طرف دیگر استیبل کوین‌ها ویژگی‌های متعددی دارند که شایستگی آن‌ها را برای جایگزین شدن با واحدهای مالی کنونی اثبات می‌کند. آن‌ها نیز تهدیدی برای آنچه امروز به عنوان «پول» می‌شناسیم، به شمار می‌روند.

وقایعی که به نفع استیبل کوین‌ها هستند…

فیس بوک با رونمایی از پروژه Libra (ارز دیجیتال مربوط به فیسبوک) در سال ۲۰۱۹ باعث شد رگولاتورها به پتانسیل واقعی خود برای جهانی شدن و دسترسی به میلیون‌ها کاربر از طریق پلتفرم‌های شبکه اجتماعی دست پیدا کنند.

از طرف دیگر چین هم با افزایش پرداخت‌های بین المللی در حال توسعه یوان دیجیتال خود است. چین قصد دارد یوان دیجیتال خود را در بیش از ۵۰ کشور با درآمد پایین توسعه دهد. این بخشی از «طرح یک کمربند یک جاده» یا «ابتکار کمربند و جاده» چینی‌هاست. این ۵۰ کشور بیشترین جمعیت جهان را در خود جای داده‌اند و توسعه یوان دیجیتال در آن‌ها، دلار آمریکا را از رده خارج می‌کند و این ارز دیگر نمی‌تواند ستون فقرات سیستم مالی جهانی باشد.

استیبل کوین‌ها و اقتصادهای نوظهور

اقتصادهای نوظهور جهان نیز جای دیگری هستند که ارزش ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار در آن‌ها مشخص می‌شود و می‌توانند عملکرد مثبتی از خود نشان دهند. شهروندان بسیاری از کشورها مثل ایران، ونزوئلا و لبنان پول‌های خود را به سختی پس انداز می‌کنند. اما با گذشت زمان و بخاطر کاهش ارزش پول، ارزش پس اندازهایشان کم می‌شود. پس آن‌ها برای حفظ ارزش سرمایه خود به دارایی ثابتی مانند استیبل کوین‌ها نیاز دارند.

از طرف دیگر، شیوع ویروس کرونا باعث شده است که همه مردم جهان به نقل و انتقالات مالی برون مرزی به صورت مستقیم و با هزینه کم نیاز داشته باشند. آیا این ویژگی تراکنش با ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار نیست؟

استیبل کوین‌ها و اقتصادهای نوظهور
استیبل کوین‌ها و اقتصادهای نوظهور

 

کاترین فاستر و سایر محققان بر این باورند که استیبل کوین‌ها پتانسیل لازم برای انجام تراکنش‌های امن و راحت، کم هزینه و بدون نوسان را دارند. در نتیجه جابجایی دارایی‌ها با استفاده از آن‌ها خیلی ساده‌تر از جابجایی دارایی با سایر واحدهای مالی دیگر و به خصوص ارزهای فیات است.

فاستر و همکارانش بر این باورند که ویژگی‌های استیبل کوین چیزی است که جهان امروز به آن نیاز دارد. یکی از مهم‌ترین علت‌های آن مهاجرت افراد به کشورهای دیگر برای کار است. آن‌ها باید درآمد خود را به دست اعضای خانواده در وطنشان برسانند. حواله‌های مالی در سال‌های انتشار ویروس کرونا حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده‌اند؛ در سال ۲۰۱۹ مبلغ کل پول جابجا شده ۵۵۴ میلیارد دلار بود. اما در سال ۲۰۲۰ این مبلغ به ۴۴۵ میلیارد دلار رسید.

حمایت حامیان حقوق بشر از ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار

جامعه افراد حامی حقوق بشر نیز به پتانسیل استیبل کوین‌ها واقف است و از تکنولوژی بلاکچین حمایت می‌کند تا به کمک این تکنولوژی بتواند مداخلات موثرتر و کاربردی‌تری در آنچه به آن‌ها مربوط است، داشته باشد.

ریک شروز (Ric Shreves)، مدیرعامل تکنولوژی جدید Mercy Corps، استیبل کوین‌ها را به عنوان یک مورد کاملا کاربردی می‌شناسد و می‌گوید: « تصور کنید واحد مالی کم‌هزینه و بدون نوسانی داشته باشیم که همه مردم جهان آن را پذیرفته باشند و از آن استفاده کنند. این موضوع تا چه اندازه می‌تواند روی کار ما تأثیر بگذارد؟

چنین واحد مالی می‌تواند بر همه ابعاد کاری ما تأثیر داشته باشد؛ از عملیات پشتیبانی گرفته تا انتقال وجه به مکان‌های دور از دسترس. همچنین برنامه‌های توزیع مستقیم یا برنامه‌های شراکتی نیز تحت تأثیر چنین موردی قرار خواهند گرفت. استیبل کوین‌ها ویژگی‌های بسیاری دارند که ما را متقاعد می‌کند بهترین ارز برای دنیای تکنولوژی هستند».

کشورهای در حال توسعه و ارزهای دیجیتال

آمار نشان می‌دهد بسیاری از کشورهای در حال توسعه از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. به عنوان مثال کنیا، نیجریه، آفریقای جنوبی، ونزوئلا، کلمبیا و ویتنام در لیست کشورهای در حال توسعه‌ای که دارایی‌های رمزنگاری شده دارند، قرار گرفته‌اند.

کشورهای در حال توسعه و ارزهای دیجیتال
کشورهای در حال توسعه و ارزهای دیجیتال

 

Finder یک وب سایت مقایسه دارایی‌های مختلف است. گزارش‌های این وب سایت نشان می‌دهد اقتصادهای نوظهور جهان مانند هند، ویتنام و اندونزی در رقابت جهانی پذیرش ارزهای دیجیتال پیشتاز هستند. همچنین به احتمال زیاد مردم کشورهایی چون آمریکای لاتین، آفریقا و شرق آسیا برای حفظ ارزش پس اندازهای خود در اوضاع آشفته اقتصادی، به ارزهای دیجیتال روی خواهند آورد.

استیبل کوین‌ها و نظام مالی جدید

اگر یک سیستم مالی جدید با استفاده از ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار ایجاد شود، روش پس انداز و استفاده از دارایی‌ها و پول کاملا تغییر می‌کند. این موضوع علت‌های مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را بیان کرده‌ایم.

 • استیبل کوین‌ها می‌توانند با محدودیت‌ها و کاستی‌هایی که در روش‌های پرداخت بین المللی وجود دارد، مقابله کنند. این موضوع برای انتقال وجه بین المللی و کاهش هزینه‌های آن اهمیت بسیاری دارد.
 • این ارزها می‌توانند سطح رفاه را ارتقا دهند. زیرا کشورها می‌توانند با پشتوانه مالی کافی از عواقب فاجعه بار پاندمی کرونا نجات پیدا کنند. به عنوان مثال در حال حاضر میلیون‌ها بسته برای انگیزه بخشیدن به افرادی که در جریان کرونا کار خود را از دست داده‌اند، در میان آن‌ها توزیع شده است.
 • با استفاده از این ارزها حتی کسب و کارهای کوچک هم می‌توانند در سطح بین المللی فعالیت داشته باشند.
 • استیبل کوین‌ها امکان دسترسی به سیستم‌های مالی بدون نیاز به بانک‌ها را فراهم می‌کنند. بنابراین مردم می‌توانند تراکنش‌های مورد نظر خود را بدون محدودیت‌هایی که بانک‌ها برایشان ایجاد می‌کند، انجام دهند.

سوفی بلاگستاد، مدیرعامل hiveonline، می‌گوید: «در نتیجه کرونا ما با بحران انسانی جدی مواجه خواهیم شد و پول کم‌تری خواهیم داشت. بنابراین الان باید از تکنولوژی استفاده کنیم تا هزینه دستیابی به اهداف مختلف را تا حد امکان کاهش دهیم».

چالش‌های پیش روی ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار

برای اینکه استیبل کوین‌ها به هدفی که در این مقاله راجع به آن صحبت کردیم، برسند، با موانع مختلفی روبرو هستند.

چالش‌های پیش روی ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار
چالش‌های پیش روی ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار

 

در ادامه به برخی از این موانع اشاره کرده‌ایم.

 • علیرغم نام استیبل کوین که به معنی «سکه باثبات» است، تضمینی برای ثبات همیشگی آن‌ها وجود ندارد.
 • طبقه بندی استاندارد شده یکسانی برای ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار ارائه نشده است. فدرال رزرو آمریکا درخواست نظارت جامع برای این نوع ارزها را ارائه داده است.
 • این ارزها برای دستیابی به اهداف خود به حمایت مصرف کنندگان و ثبات مالی نیاز دارند و همچنین باید از جرایم مالی نیز دور بمانند.
 • این ارزها در اقتصادهای مختلف جهان با چالش‌هایی چون عدم پذیرش توسط سیستم‌های قضایی، حقوقی و سطوح مختلف اقتصادی (مردم هر کشور) روبرو هستند.

استیبل کوین‌ها برای مقابله با این چالش‌ها باید با چارچوب‌های قانونی و نظارتی که برای استفاده و اشتراک داده‌ها، سیاست‌های رقابتی، حمایت از حقوق مصرف کننده و هویت دیجیتالی وجود دارد، هماهنگ شوند.

چالش‌هایی که معاون بانک فدرال رزرو آمریکا مطرح کرد

کریستوفر کالابیا، معاون ارشد سابق و سرپرست بانک فدرال رزرو آمریکا، سوالات مهمی پیش روی استیبل کوین‌ها گذاشته است که همه آن‌ها را می‌توان در یک سوال خلاصه کرد: «آیا ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار برای فقرا هم مناسب هستند؟» برخی از سوالاتی که کالابیا مطرح کرد، عبارتند از؛

 • آیا سرعت پردازش این ارزها در مناطق بی‌امکانات هم کافی است؟
 • آیا افراد فقیر یا ساکنین مناطق محروم تکنولوژی لازم برای استفاده از سرویس این ارزها را در اختیار دارند؟
 • توسعه دهندگان استیبل کوین‌ها چگونه از مقررات مربوط به واحدهای مالی دیجیتال پیروی می‌کنند؟
 • سیستم‌های مالی که ذخایر ارزی محدودی دارند، چگونه می‌توانند با ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار همگام شوند؟

کلام آخر؛ اختراع دوباره پول برای از بین بردن فقر

اکنون باید افراد خلاقی فعالیت کنند که درک درستی از نیازهای مالی فقرا دارند و می‌توانند ابزار کاربردی برای رفع نیازهایشان ایجاد کنند. در عین حال، باید رگولاتورهایی باشند که درباره ارائه دهندگان خدمات مالی و راه‌های ارائه این خدمات تجدید نظر کنند. در حال حاضر ما در عصر هیجان انگیزی قرار گرفته‌ایم که باید دوباره پول، روش استفاده از آن و روش‌های کسب درآمد مردم را دوباره از نو اختراع کنیم!

کلام آخر؛ اختراع دوباره پول برای از بین بردن فقر
کلام آخر؛ اختراع دوباره پول برای از بین بردن فقر

 

با استفاده از قوانین و مقررات مناسب می‌توان یک استیبل کوین را برای استفاده در سطح جهانی آماده کرد و به اهدافی که در طول مقاله راجع به آن صحبت کردیم، رسید. ارزهای دیجیتال پشتوانه‌دار باید برای فقرا مفید باشند و برای دستیابی به این مهم نیاز دارند که توسط مصرف کنندگان، تاجران، مشاغل مختلف و حتی دولت‌ها پذیرفته شوند و مورد استفاده قرار گیرند. متخصصین حوزه بلاکچین با نیازهای افراد فقیر آشنا هستند و بر این باورند که می‌توانند به کمک این تکنولوژی، می‌توانند بسیاری از مشکلات آن‌ها را حل کنند.

بسیاری از ما امیدواریم ارزهای دیجیتال در آینده به اندازه‌ای تأثیرگذار باشند که دیگر در جهان خبری از فقر مالی به گوش نرسد. این چیزی است که از سالیان دور رویای دست نیافتنی بشر بوده و امروز از احتمال تحقق آن صحبت می‌شود. شما چه فکر می‌کنید؟ آیا بلاکچین و ارزهای دیجیتال به اندازه کافی برای از بین بردن فقر قدرتمند خواهند شد؟

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست