افزایش قیمت کاردانو

افزایش قیمت کاردانو

مانند اکثر آلت کوین‌ها، کاردانو (کاردانو چیست) نیز در اواسط ماه می که کل بازار رمزارزها، درصد قابل توجهی از ارزش خود را از دست دادند، سقوط قیمت زیادی را تجربه کرد. اما تنها دو هفته پیش، ADA، توکن بلاکچین کاردانو، به بالاترین قیمت خود تاکنون، یعنی2.50 دلار رسید. افت قیمت بیت کوین و سقوط بازار در هفته‌های گذشته، باعث شده بود تا قیمت ADA به کمتر از یک دلار برسد.

با این حال یک رشد قیمت ناگهانی، باعث شد تا دوباره شاهد افزایش قیمت کاردانو و رسیدن قیمت سکه آن به 1.80 دلار باشیم. دلیل این افزایش قیمت، قراردادهای هوشمند این بلاکچین و ارتقاء هارد فورک آن به نام آلونزو است. این تغییرات اخیر باعث افزایش علاقه سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به این پروژه شده است.

آیا افزایش قیمت کاردانو می‌تواند مانند تابستان 2020 باشد؟

کاردانو همواره جزء رمزارزهایی بوده که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به آینده آن خوشبین بوده‌اند و هنوز هم، چنین است. البته این میزان خوشبینی حال حاضر به کاردانو از برخی جهات، خلاف قاعده کنونی بازار است. به این دلیل که بسیاری از رمزارزهای بازار، از جمله دوج کوین (دوج کوین چیست)، در این مدت شاهد کاهش احساسات مثبت عمومی بوده‌اند. همچنین به دلیل افت شدید اخیر بازار رمزارزها، بسیاری از افراد افزایش قیمت کاردانو را امری دور از ذهن می‌دانند.

اما چرا میزان خوشبینی بازار به ADA زیاد است؟ آیا افزایش قیمت کاردانو می‌تواند مشابه تابستان سال 2020 باشد که در مدت 4 ماه، تقریبا 550% افزایش یافت؟

در یک بازار بی ثبات مانند بازار فعلی، به سختی می‌توان به این سوال پاسخ داد. اما نشانه‌هایی وجود دارد که باید منتظر آن‌ها باشیم. نشانه‌هایی که با وجود آن‌ها، می‌توانیم انتظار افزایش قیمت کاردانو را در مدت کوتاهی داشته باشیم.

لارک دیویس، معامله‌گر و تحلیل‌گر مشهور و محبوب بازار رمزارزها نیز اخیرا به این موضوع اشاره کرد و اظهار داشت که احتمالا “تابستان کاردانو” به زودی در شرف وقوع است. البته دلایل خوبی هم برای این خوشبینی وجود دارد.

در مصاحبه اخیری که چارلز هوسکینسون، بنیان‌گذار کاردانو، با مطبوعات داشت، بیان کرد که کاردانو در حال برنامه‌ریزی هارد فوردک خود به نام آلونزو است که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که قراردادهای هوشمند خود را روی بلاکچین کاردانو طراحی کنند. انتظار می‌رود این هارد فورک در اواخر ماه جولای یا اوایل ماه اوت رونمایی و قابل استفاده باشد. اکنون این برنامه در حال انجام روی شبکه آزمایشی است. هوسکینسون به آینده کاردانو و همچنین هارد فورک جدید آن بسیار امیدوار است.

وی اظهار داشت که کاردانو به زودی شبکه آزمایشی پیشگام خود را راه اندازی می‌کند. این شبکه در حدود چهار تا شش هفته دیگر راه اندازی می‌شود و در پایان ماه ژوئن امکانات این رمزارز قفل خواهد شد. در این دوره، هارد فورک این بلاکچین راه اندازی شده و در نهایت می‌توان قراردادهای هوشمند را برای شبکه اصلی فعال کرد. البته هوسکینسون بعد از اعلام این خبر، اظهارات خود را تصحیح کرد و گفت که سعی دارد انتظارات را مدیریت کند و آلونزو نیازی به حضور 90 روزه در شبکه اصلی ندارد.

پس از این اظهارات هوسکینسون، شاهد افزایش قیمت کاردانو به میزان 30 درصد بودیم. وی همچنین اعلام کرد که کاردانو راه اندازی برنامه Plutus Pioneer را نیز آغاز کرده است. این شبکه، به بیش از 1000 توسعه دهنده، آموزش می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) را با استفاده از زبان برنامه‌نویسی Plutus بنویسند.

وی ادامه داد:

“قرارداهای هوشمند نقطه ایده‌آل سوددهی رمزارزها هستند، بنابراین افزایش قیمت کاردانو دور از انتظارات پیش‌بینی شده نخواهد بود.”

چارت قیمت کاردانو
چارت قیمت کاردانو

 

لارک دیویس نیز به اهمیت این موضوع پرداخت و گفت: “قراردادهای هوشمند به سرعت در حال نزدیک شدن و ورود به بازار هستند و این انتظار مردم برای ورود آن‌ها را می‌توان در رشد و افزایش قیمت سکه‌هایی که از این قراردادها استفاده می‌کنند، دید. این موضوعی بدیهی است که قراردادهای هوشمند در حال رقم زدن انقلابی مانند آنچه در کاردانو شاهد آن هستیم، هستند.”

مبدل ERC-20 Cardano، دیگر دلیل افزایش قیمت کاردانو

کاردانو در حال طراحی مبدل ERC-20 است و این مبدل در حال نزدیک شدن به شبکه آزمایشی خود است. مبدل ERC-20 این امکان را برای کسانی که در حال توسعه اتریوم(اتریوم چیست) هستند فراهم می‌کند تا بتوانند به راحتی پروژه‌های خود را به کاردانو منتقل کرده و توکن‌های ERC-20 خود را مبادله کنند. این پروژه باعث می‌شود تا افرادی که از این امکان استفاده می‌کنند، بتوانند در هزینه‌های دیگر صرفه‌جویی کنند. اما آیا این امر باعث می‌شود تا عده زیادی سرمایه خود را از شبکه اتریوم خارج کنند؟

لارک دیویس در این زمینه بیان کرد: “لازم است تاکید کنیم که این موضوع غیر ممکن نیست. در گذشته پروژه‌هایی چون SingularityNET، به دلیل عدم وضوح و مشکلات مربوط به سرعت و هزینه، سرمایه خود را از بلاکچین اتریوم به کاردانو منتقل کرده‌اند. من فکر می‌کنم بسیاری از پروژه‌ها در حال حاضر برای ادغام با کاردانو هجوم آورده‌اند، به همان روشی که ما قبلا برای ادغام با Binance Smart Chain یا Polygon هجوم برده بودیم. با این حال من فکر نمی‌کنم که این یک تصمیم و تغییر دائمی باشد. از نظر من، اکنون پروژه‌ها به دنبال این هستند که به جای اینکه روی یک بلاکچین طراحی شوند، بر اساس چندین بلاکچین ساخته و طراحی شوند.”

دیویس همچنین اظهار داشت که اکنون، موسسات مالی به دنبال پروژه‌های دیگری به جز بیت کوین و اتریوم برای سرمایه‌گذاری هستند و پروژه‌های کوچکتر بازار در حال دیده شدن هستند. وی معتقد است که صندوق‌های حفاظتی و مالی، اکنون به دنبال پروژه‌های بلاکچین proof-of-stake هستند که از انرژی پاک‌تری استفاده می‌کنند و با محیط زیست سازگارترند.

سرانجام این تحلیل‌گر، به این واقعیت نیز اشاره کرد که طبق گزارشات اخیر CoinShares، کاردانو بیشترین میزان ورودی هفتگی خود را از مدیران موسسات مالی به ثبت رسانده است. کاردانو اکنون درآمدی 10 میلیون دلاری را به خود اختصاص داده است که ممکن است دلیل این انتخاب، ترجیح سرمایه‌گذاران فعال برای انتخاب سکه‌های proof-of-stake است که بر اساس ملاحظات زیست محیطی عمل می‌کنند. کاردانو با این میزان ورودی سرمایه، از تمام آلت کوین‌های بازار و همچنین بیت کوین، پیشی گرفته است.

این بدان معناست که اکنون موسسات مالی، به دنبال چیزی فراتر از بیت کوین و اتریوم هستند و بر تجدید حیات گسترده بازار رمزارزها تاکید دارند. این موضوع باعث امید بیشتر به افزایش قیمت کاردانو می‌شود.

همچنین دیگر خبر خوب در این زمینه این است که اکنون تعداد دارندگان کیف پول ADA، به بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان رسیده است که 70 درصد کل سرمایه این سکه در 2500 کیف پول فعال در سراسر جهان نگهداری می‌شود. این موضوع ADA را به یکی از غیر متمرکزترین بلاکچین‌ها تبدیل کرده است.

کاردانو اخیرا نسخه اولیه کیف پول اصلی خود به نام Daedalus را نیز روانه بازار کرده است. این کیف پول برای امنیت معاملات ADA طراحی شده است و از توکن‌های ساخته شده بر روی بلاکچین کاردانو پشتیبانی می‌کند. با توجه به اینکه اتریوم نیز در حال توسعه زیرساخت‌های بلاکچین خود است، اکنون ممکن است فرصتی مناسب برای ADA باشد تا تاج و تخت را از اتریوم تصاحب کند و به سیستم پیش فرضی برای برنامه‌های غیرمتمرکز dapps در آینده تبدیل شود.

بحث و نتیجه‌گیری

کاردانو یک تیم خارق‌العاده متشکل از دانشگاهیان و توسعه‌دهندگان از سراسر جهان دارد. این تیم حرفه‌ای و متمرکز هستند. کاردانو بر مقیاس‌پذیری و پایداری تمرکز دارد. در حال حاضر، بسیاری از بلاکچین‌ها هنگام پردازش یک تراکنش به یک کپی از کل بلاکچین نیاز دارند که باعث می‌شود تا با افزایش تعداد کاربران، سرعت معاملات به شدت کاهش یابد. کاردانو قصد دارد این مسئله مقیاس‌پذیری را کاهش دهد.

با این اوصاف می‌توانیم استدلال کنیم که کاردانو اهداف بلندمدت امیدوارکننده‌ای دارد و به احتمال زیاد، ADA دوباره رکورد بالاترین قیمت خود را خواهد شکست.

با این حال برای اطمینان بیشتر، باید به وضعیت بیت کوین و اتریوم هم توجه کنیم، زیرا افت قیمت این دو رمزارز به تازگی، باعث کاهش قیمت شدید کاردانو شد. اگر وضعیت بیت کوین و اتریوم بهبود یابد و بازار وارد اصلاحات جدیدی شود، می‌توانیم منتظر افزایش قیمت کاردانو و صعود فوق‌العاده این پروژه باشیم.

مترجم : بهزاد واثق

منبع: Ambcrypto

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست