چرا شرکت‌ها بیش از پیش به سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند؟

چرا شرکت‌ها بیش از پیش به سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند؟

سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال روز به روز بیشتر گسترش پیدا می‌کند و شرکت‌ها این نوع دارایی‌ را به خزانه‌هایشان اضافه می‌کنند. این روند در میان برندهای بزرگ تجاری از نیمه دوم سال ۲۰۲۰ آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. بسیاری از شرکت‌های مدیریت دارایی نیز مشتریان خود را برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال تشویق می‌کنند. به عنوان مثال مشتریان شرکت BVNK که در زمینه خدمات مالی الکترونیکی فعالیت می‌کند، حساب‌های ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلاری برای سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال دارند.

سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال توسط شرکت‌های بزرگ از کجا آغاز شد؟

در ۱۱ آگوست ۲۰۲۰ شرکت MicroStrategy بیت کوین خرید و نام آن به عنوان اولین شرکتی که روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است، ثبت شد. در حال حاضر این شرکت حدود ۱۰۹ هزار بیت کوین در خزانه خود دارد که ۷۵ درصد از دارایی‌هایش را تشکیل می‌دهد.

سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال توسط شرکت‌های بزرگ از کجا آغاز شد؟
سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال توسط شرکت‌های بزرگ از کجا آغاز شد؟

 

بعد از میکرواستراتژی، شرکت‌های دیگری چون تسلا و اسکوئر هم روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کردند و آن را پذیرفتند. بعد از آن نوبت به کشورها رسید و السالوادور اولین کشوری شد که بیت کوین را به عنوان یک دارایی قانونی پذیرفت. این روند تا جایی ادامه داشت که ۵۰۰ شرکت بزرگ جهان وارد بازار ارزهای دیجیتال شدند و بعد از آن هم کسب و کارهای متوسط و بزرگ، یکی از بعد از دیگری به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال روی آوردند. به عنوان مثال شرکت ایکیا که یک برند مطرح در زمینه تولید مبلمان است، روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده و این ارزها بخش مهمی از دارایی‌های آن را تشکیل می‌دهند.

گروه Geely Auto هم که بزرگ‌ترین سهامدار مجموعه خودروسازی ولوو است، به تازگی وارد بازی ارزهای دیجیتال شده است. البته این گروه چشم‌اندازهایی برای آینده درباره استفاده از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز برای خودروهای چینی دارد. Geely Auto همچنین قصد دارد توکن‌های رمزنگاری شده را به خزانه خود اضافه کند.

وضعیت حال و آینده شرکت‌های دارنده ارزهای دیجیتال

مجموعه Fidelity Digital Assets اخیرا تحقیقاتی انجام داده که نشان می‌دهد از هر ۱۰ شرکت، ۷ مورد از آن‌ها یا اکنون در بازار ارزهای دیجیتال فعال هستند یا قصد دارند تا ۵ سال آینده وارد سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال شوند. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد در حال حاضر ۵۲ درصد از شرکت‌های آمریکا، آسیا و اروپا حداقل یک دارایی دیجیتال در خزانه‌های خود دارند.

وضعیت حال و آینده شرکت‌های دارنده ارزهای دیجیتال
وضعیت حال و آینده شرکت‌های دارنده ارزهای دیجیتال

 

یکی از مهم‌ترین علت‌هایی که شرکت‌ها به سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند، این است که باید در آینده‌ای نزدیک به مشتریان خود با استفاده از این نوع واحدهای مالی خدمات ارائه بدهند. بنابراین نیاز دارند که از الان بخشی از سرمایه خود را به دارایی‌های دیجیتال اختصاص دهند.

تحقیق دیگری نشان می‌دهد که شرکت‌های فعال در سطح قاره اروپا می‌توانند حفره‌های ۲۵ تا ۳۰ میلیون دلاری در تأمین مالی خود را با استفاده از سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال پر کنند.

خرید دارایی‌های دیجیتال در کسب و کارهای خانوادگی

کسب و کارهای خانوادگی نیز جزو دسته سرمایه‌گذاران روی ارزهای دیجیتال هستند. آمار گلدمن ساکس نشان می‌دهد ۱۵ درصد از کسب و کارهای خانوادگی سراسر جهان، دارایی دیجیتال دارند. در حال حاضر ۲۵ کسب و کار خانوادگی آمریکایی اعلام کرده‌اند که روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند البته این میزان در مناطق دیگر کم‌تر است و تحقیقات نشان داد تنها ده درصد از کسب و کارهای خانگی در اروپا، آسیا و آفریقا روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اما به احتمال زیاد این آمار در سال‌های آینده تا حد قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

خرید دارایی‌های دیجیتال در کسب و کارهای خانوادگی
خرید دارایی‌های دیجیتال در کسب و کارهای خانوادگی

 

در نظرسنجی‌های انجام شده، ۴۲ درصد از پاسخ‌دهندگان که از گروه‌های مختلف مردم بودند، اعلام کردند که سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال اولویت آن‌هاست. در این نظرسنجی، فلزات گرانبها در اولویت دوم مردم برای سرمایه‌گذاری قرار داشتند.

چرا سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال بهترین ایده برای شرکت‌هاست؟

آمار و تحقیقات نشان می‌دهد مردم در مناطق مختلف جهان ترجیح می‌دهند به روش‌های گوناگونی برای حفظ ارزش سرمایه خود استفاده کنند؛ ذخیره دارایی‌های دیجیتال، خرید فلزات گرانبها و خرید واحدهای مالی سنتی از جمله راه‌هایی است که می‌توان برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد.

اولین دلیلی که باعث می‌شود اختصاص دادن بخشی از دارایی‌های یک شرکت به دارایی‌های دیجیتال ایده خوبی باشد این است که ارزش آن‌ها با تورم کاهش پیدا نمی‌کند. آن‌ها حتی می‌توانند مانعی در برابر تورم به شمار بروند. حتی اگر ارزهای سنتی برای چند ده سال دیگر هم با کاهش ارزش جدی مواجه نشوند، باز هم سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال می‌تواند یک برگ برنده برای شرکت‌ها باشد. زمانی که بیت کوین به یک دارایی کاربردی در سراسر جهان تبدیل شد، نمی‌توان به اندازه‌ای که اکنون خرید آن سودآور است، سود به دست آورد. نکته مهم این است که هنوز بعد از ۱۳ سال بازار بیت کوین به بلوغ نرسیده است و می‌توان سرمایه‌گذاری زودهنگام انجام داد.

علاوه بر سودآوری دارایی‌های دیجیتال، مزیت‌های دیگری نیز برای سرمایه‌گذاری روی آن‌ها وجود دارد. یکی دیگر از مزیت‌ها این است که ۴۰ درصد از مشتریانی که با استفاده از ارزهای دیجیتال خرید می‌کنند، معمولا دو برابر کسانی که با استفاده از کارت‌های اعتباری خرید می‌کنند، پول خرج می‌کنند.

چرا سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال بهترین ایده برای شرکت‌هاست؟
چرا سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال بهترین ایده برای شرکت‌هاست؟

 

دارایی‌های دیجیتال و بلاکچین‌های میزبان آن‌ها، تراکنش‌های مالی را شفاف‌تر می‌کنند و باعث می‌شوند پول در کوتاه‌ترین زمان ممکن منتقل شود. همچنین در صورت نیاز به تقسیم دارایی‌ها، به کمک بلاکچین می‌توان این کار را سریع‌تر انجام داد. شرکت‌ها با سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال به صورت کامل اختیار دارایی‌هایشان را در دست می‌گیرند و خودشان می‌توانند ریسک‌ها را مدیریت کنند.

همه این مزیت‌ها در کنار مزیت‌های منحصر به فردی که ارزهای دیجیتال می‌توانند برای هر شرکت داشته باشند، به ما نشان می‌دهد که چرا در حال حاضر ۴۰ درصد از شرکت‌های کوچک و متوسط علاوه بر سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال، این دارایی‌ها را به عنوان یک روش پرداخت هم قبول دارند.

کلام آخر

آمار و ارقام نشان می‌دهد تعداد افراد و شرکت‌هایی که درباره سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال تحقیق می‌کنند و وارد این بازار می‌شوند، رو به افزایش است. این موضوع در کنار مزیت‌های بسیار زیاد، معایبی نیز دارد. مثلا اینکه بسیاری از افراد و شرکت‌ها (به خصوص کسب و کارهای کوچک‌تر) اطلاعات چندانی درباره بازار ارزهای دیجیتال ندارند و ممکن است آموزشی هم در این زمینه ندیده باشند. در نتیجه احتمالا نمی‌توانند شایعات را از حقایق تشخیص دهند و با توجه به آن‌ها ترید می‌کنند.

افزایش معاملات احساسی در بازار یکی از معایب ورود سرمایه‌گذاران بدون دانش به بازار ارزهای دیجیتال است. مدیران شرکت‌ها می‌توانند با یادگیری درباره این بازار یا استخدام مدیر دارایی‌های دیجیتال در شرکت خود، ریسک سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال را به حداقل برسانند.

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست