به دنبال ایجاد قوانین نظارت بر رمزارزها در انتاریو، بایننس خدمات خود را در این استان متوقف کرد

به دنبال ایجاد قوانین نظارت بر رمزارزها در انتاریو، بایننس خدمات خود را در این استان متوقف کرد

در سال‌های اخیر، رمزارزها به بخش مهمی از بازار اقتصادی جهان تبدیل شده‌اند و حجم سرمایه در گردش آن‌ها روز به روز در حال افزایش است. همین امر موجب شده است تا بسیاری از کشورها خواستار ایجاد قوانین نظارتی بیشتری بر این بازار باشند. ایالات متحده، کانادا و ژاپن از جمله کشورهای خواستار ایجاد قوانین نظارتی دقیق بر این بازار هستند. این کشورها که اقتصاد بسیار قوی و پویا دارند، در حال ایجاد راه‌هایی برای نظارت دقیق‌تر بر فعالیت‌های رمزارزها هستند. به تازگی و به دنبال ایجاد قوانین نظارت بر رمزارزها در انتاریو، بایننس که بزرگترین صرافی رمزارزها در جهان است، اعلام کرده که خدمات خود را در این استان متوقف خواهد کرد.

افزایش حجم بازار رمزارزها تا 2 تریلیون دلار، باعث شده تا این بازار زیر ذره‌بین آژانس‌های نظارتی و دولت‌های کشورهای مختلف قرار بگیرد. این آژانس‌ها و دولت‌ها ادعا می‌کنند که با ایجاد قوانین نظارتی در بازار ارزهای دیجیتال، می‌توانند از دارایی مردم خود محافظت کرده و جلوی خروج سرمایه و فعالیت‌های مجرمانه مالی را بگیرند.

قوانین نظارت بر رمزارزها در انتاریو چه پیامدهایی دارد؟

به گزارش Cointelgraph سرکوب شدید صرافی‌ها و معاملات رمزارزها در انتاریو همچنان ادامه دارد و این موضوع باعث شده تا صرافی بایننس تصمیم بگیرد از تاریخ 31 دسامبر 2021، خدمات خود را در این استان پایان بخشد. صرافی بایننس دیروز در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که ارائه خدمات به کاربران مستقر در استان انتاریو کانادا را متوقف خواهد کرد. پیش از این نیز، در روز جمعه هشدارهایی از طرف ناظران رمزارزها در ژاپن منتشر شده بود.

بیانیه بایننس به شرح زیر است:

“به عنوان بخشی از تلاش‌های مداوم ما برای تطابق با شرایط، بایننس شرایط استفاده خود را برای کاربران انتاریو (کانادا) که به یک حوزه قضایی تبدیل شده است، بروز رسانی کرده و این تغییرات از تاریخ 26/6/2021 در ساعت 3.59.59 صبح (در ساعت هماهنگ جهانی)، اعمال خواهند شد. متاسفانه صرافی بایننس دیگر قادر به ارائه خدمات به کاربران مستقر در انتاریو نخواهد بود. به کاربران مستقر در انتاریو توصیه می‌شود تا فورا اقدامات لازم را جهت بستن حساب‌های فعال خود تا تاریخ 31 دسامبر 2021 انجام دهند.”

بایننس تا زمان انتشار این بیانیه، درخواستی برای اظهار نظر ارسال نکرد. در هفته‌های اخیر، کانادا به عنوان یکی از تهاجمی‌ترین نظارت کننده‌ها بر فعالیت‌های رمزارزها عمل کرده است و قوانین نظارت بر رمزارزها در انتاریو سخت‌گیرانه‌تر شده است. در نوزدهم آپریل، نظارت کنندگان در انتاریو، اطلاع نامه و الزامات جدیدی برای ثبت نام در صرافی‌های رمزارزها را معرفی کردند. هفته گذشته، کمیسیون اوراق بهادار کانادا (OSC) اعلام کرد که جلسه‌ای برای رسیدگی به محاکمه‌ی دارایی‌های صرافی رمزارز Bybit، مطابق با قوانین کانادا برگزار خواهد کرد.

علاوه بر این، نظارت کنندگان در اوایل ماه نیز گام‌هایی را بر علیه دو شرکت مرتبط با صرافی Kucoin، برداشته بودند. کمیسیون اوراق بهادار انتاریو اعلام کرد: “صرافی KuCoin با استفاده از یک پلتفرم ثبت نشده برای معاملات دارایی‌های رمزارزها، مردم این استان را به استفاده از این پلتفرم تشویق می‌کند و به ساکنان انتاریو اجازه می‌دهد محصولات دارایی‌های رمزنگاری شده را که اوراق بهادار و مشتقات آن‌ها هستند را معامله کنند.”

نظارت کنندگان انتاریو تنها کسانی نیستند که فعالیت‌های بایننس را در حوزه قضایی خود از نزدیک بررسی کرده‌اند. روز جمعه، آژانس خدمات مالی ژاپن (FSA) هشدار داد که ممکن است فعالیت‌های بایننس در این کشور بدون مجوز باشد. این اخطار در حالی منتشر شد که پیش از این نیز رئیس بانک مرکزی ژاپن در اوایل سال جاری، بیت کوین را به عنوان یک “دارایی دلالانه” مورد انتقاد قرار داده بود.

کاربران ژاپنی و کانادایی بایننس نگران پایان یافتن ارائه خدمات این صرافی در کشور خود هستند. اما شاید با دانستن این موضوع که برای برخی از کاربران امریکاییِ بایننس، معامله در سایت اصلی بایننس تا ماه‌ها پس از درخواست این سایت برای کوچ کردن به سایت Binance US ادامه داشت، آسوده خاطرتر شوند. همچنین مدیرعامل بایننس، چانگ پنگ ژائو، اعتراف کرد که آمریکایی‌ها همچنان روش‌های هوشمندانه‌ای برای دور زدن ژئوفنس (یک محیط مجازی برای تشخیص یک منطقه جغرافیایی در دنیای واقعی) پیدا می‌کنند.

نتیجه گیری

قوانین نظارت بر رمزارزها در انتاریو باعث شده تا صرافی بایننس از ادامه ارائه خدمات در این استان منصرف شود. البته درخواست آژانس‌های نظارتی برای ایجاد قوانین سخت‌گیرانه‌تر در مورد رمزارزها، مسئله‌ای است که مدت‌هاست مطرح شده و کشورهای زیادی ساختار عملی شدن آن هستند. بسیاری از کارشناسان مسائل اقتصادی معتقدند که اگر دولت‌ها خواستار ایجاد این قوانین هستند، باید خود عضوی از جامعه رمزارزها باشند.

این افراد معتقدند که در صورتی که دولت‌ها وارد فضای رمزارزها شوند، قادر به نظارت بر فعالیت‌های داخل این بازار خواهند بود. همچنین کارشناسان بر این باورند که راه نظارت بر رمزارزها، ایجاد قوانین سفت و سخت و یا حذف این معاملات نیست، بلکه باید خود سازمان‌های نظارتی وارد عمل شوند و به عنوان بخشی از این بازار فعالیت کنند. اکنون باید دید که صرافی بایننس پس از ایجاد این قوانین نظارت بر رمزارزها در انتاریو و ژاپن، چه اقدامات دیگری برای کاهش این اعمال تهاجمی انجام خواهد داد.

نویسنده : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست