مارکت خونین

کاهش قیمت بیت کوین تا کمتر از 34000 دلار و افت قیمت شدید آلت کوین‌ها

در هفته‌های اخیر، اخبار و اتفاقات زیادی باعث کاهش قیمت بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها شده است، این اخبار، یکی پس از دیگری ضربه‌های مهلکی را بر بازار رمزارزها وارد کردند و باعث ترس همگانی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران و به دنبال آن، افت شدید قیمت‌ها شدند.

اکنون دور دیگری از FUD (ترس، عدم اطمینان و تردید) به وجود آمده و باعث شده تا قیمت بیت کوین به زیر 34 هزار دلار برسد. این ترس و اضطراب عمومی باعث افت شدید قیمت آلت کوین‌ها نیز شده و بیشتر آن‌ها را به پایین‌ترین قیمت خود در چند ماه اخیر رسانده است.

البته که این افت قیمت شدید بازار رمزارزها و کاهش قیمت بیت کوین، تماما مربوط به اخبار و اتفاقات اخیر نیست، بلکه ترس معامله‌گران تازه وارد و اخبار بی پایه و اساس، باعث شده تا حجم زیادی از بازار که از سرمایه‌گذاران خرده پا تشکیل می‌شود، دارایی‌های خود را از بازار خارج کرده و شاهد کاهش قیمت بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها باشیم.

دلایل کاهش قیمت بیت کوین در هفته‌های اخیر

دلایل کاهش قیمت بیت کوین در هفته‌های اخیر
دلایل کاهش قیمت بیت کوین در هفته‌های اخیر

 

پس از اینکه جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، اعلام کرد که دولت آمریکا از این پس برای تراکنش‌های رمزارزها، مالیات در نظر خواهد گرفت، شاهد افت قیمت در بازار رمزارزها بودیم. این اولین ضربه به بازار رمزارزها در مدت اخیر بود. البته دولت آمریکا و بسیاری از کشورها از جمله چین، به دلایل متعددی با معاملات رمزارزها مخالفت می‌کنند، یکی از این دلایل تغییر نظام اقتصادی مبتنی بر ارزهای فیات است که در بسیاری از کشورها این تغییر به معنی از دست رفتن سلطه دولت بر دارایی‌ها و معاملات مردم است.

سپس ایلان ماسک، مالک و موسس کمپانی ایکس اسپیس و خودروهای تسلا، که در چند ماه گذشته اعلام کرد که سیستم خرید و فروش خودروهای تسلا را با استفاده از بیت کوین راه اندازی کرده است و حمایت خود را از بیت کوین و چندین رمزارز دیگر مانند داج کوین اعلام کرده بود، در هفته‌ی گذشته اعلام کرد که به دلیل اینکه استخراج بیت کوین انرژی زیادی نیاز دارد و این موضوع به محیط زیست آسیب می‌رساند، پادشاه رمزارزها را از سیستم خرید و فروش شرکت خود خارج کرده است. در اینجا دومین ضربه اساسی به بازار رمزارزها وارد شد!

پس از اعلام این خبر توسط ایلان ماسک، شاهد کاهش قیمت بیت کوین و به دنبال آن، کاهش قیمت آلت‌ کوین‌های دیگر بودیم. البته که نقدهای بسیار زیادی هم به ایلان ماسک وارد شد و عده زیادی وی را فردی سودجو خواندند که از تاثیری که در بازار رمزارزها دارد سواستفاده‌های مالی می‌کند.

اما در تاریخ 21 می 2021، شاهد سومین ضربه پی در پی به بازار رمزارزها و افت شدید قیمت‌ها بودیم. دور جدیدی از ترس، عدم اطمینان و تردید باعث شد تا قیمت بیت کوین به زیر 34000 دلار برسد و فشار بیش از پیشی به آلت کوین‌ها نیز وارد شود، اکنون شاهد پایین‌ترین قیمت آلت کوین‌ها در چند ماه اخیر هستیم.

این‌بار شایعات و اخباری از سمت چین رسیده که باعث کاهش قیمت بیت کوین شده است. چین اخباری مبنی بر اینکه نهادهای نظارتی این کشور به دنبال سرکوب معاملات و استخراج بیت کوین هستند را منتشر کرد. چین یکی از قوی‌ترین کشورها در زمینه ماینینگ بیت کوین است و با این وجود، سقوط قیمت رمزارزها امری طبیعی به نظر می‌رسد. به گفته رسانه‌ها، مقامات هنگ کنگ همچنین پیشنهاد منع معاملات بیت کوین افراد خرده پا را در بازار رمزارزها داده‌اند.

دولت چین، موسسات مالی از جمله بانک‌ها و سیستم‌های پرداخت آنلاین را از ارائه خدمات مرتبط با رمزارزها منع کرده و همچنین به سرمایه‌گذاران، درباره معاملات رمزارزها هشدار داده است. این ممنوعیت شامل خدماتی مثل برداشت، فروش، مبادلات و حتی ثبت نام در صرافی‌های رمزارزها می‌شود.

در بیانیه‌ای مشترک از سمت انجمن مالی اینترنت چین، انجمن بانکی چین و انجمن پرداخت و تسویه حساب چین، این سه نهاد اعلام کردند که “معامله رمزارزها به طور جدی ایمنی مالی مردم را نقض کرده و اخلال در نظم اقتصادی و مالی محسوب می‌شود”.

چین همچین در سال 2017، صرافی‌های مبادلات رمزارزها را تعطیل کرده بود و در سال 2019 گفته بود که دسترسی به وبسایت‌های خارجی رمزارزها را مسدود می‌کند.

آیا بازار می‌تواند پس از کاهش قیمت بیت کوین دوباره سرپا شود؟
آیا بازار می‌تواند پس از کاهش قیمت بیت کوین دوباره سرپا شود؟

 

آیا بازار می‌تواند پس از کاهش قیمت بیت کوین دوباره سرپا شود؟

اطلاعات به دست آمده از Cointelegraph Markets Pro و TradingView نشان می‌دهد که بیت کوین قبل از بیانیه‌ی جدید چین، نقطه ساپورت 40 هزار دلار را حفظ کرده بود ولی پس از این خبر، به سرعت این نقطه را از دست داد و سقوط کرد. بیت کوین پیش از آنکه سقوط بیشتری داشته باشد، در نقطه ساپورت 36 هزار دلار قرار گرفت. قیمت بیت کوین به نسبت ماه آوریل که در بالاترین حد خود و به قیمت 64 هزار دلار رسیده بود، تقریبا به نصف رسیده است.

با اینکه تغییر جهت بازار به سمت مثبت در روز پنجشنبه، بخشی از ترس سرمایه‌گذاران را از بین برد، برخی از تحلیل‌گران از جمله جارویس لبز، موسس بن لیلی، وضعیت بازار را نامطمئن و متزلزل پیش‌بینی کردند. روز پس از این پیش‌بینی، یعنی در روز جمعه بازار سقوط کرد.

کاهش قیمت بیت کوین

 

البته هنوز جای امیدواری وجود دارد که بیت کوین بتواند بازار را دوباره در دست بگیرد و صعود کند، زیرا فعالیت‌هایی در کیف پول‌های نهنگ‌ها دیده می‌شود که نشان از صعود بیت کوین تا 39931 دلار دارد که این به معنی نقطه ساپورت جدید بیت کوین است.

ورودی قابل توجهی بیت کوین (حدود 115 هزار سکه) به کیف پول یکی از نهنگ‌ها در قیمت 39931 دلار اتفاق افتاده است که این به معنی نقطه ساپورت جدید بیت کوین در این قیمت است. اگر بیت کوین به این قیمت برسد احتمال افزایش قیمت آن تا 52 هزار دلار بسیار محتمل است، چون نقاط مقاومت بعدی بیت کوین در 52 و 56 هزار دلار قرار دارند.

افزایش فعالیت صرافی‌ها در زمان حجوم معامله‌گران به فروش

چهارشنبه گذشته به “چهارشنبه سیاه” در بازار رمزارزها معروف شد. صرافی‌های رمزارزها نقش بزرگی را در تغییرات قیمت این روز در بازار رمزارزها داشتند. این مورد در گزارشات اخیر روزانه دلفی توسط اشوات بالاکریشنان، ذکر شده‌اند.

 

مارکت خونین

 

به گفته اشوات بالاکریشنان،

صرافی بایننس مسئول خروج 100 میلیارد دلاری معامله‌گران از رمزارزهای غیرمتمرکز است که 10 میلیارد دلار آن بر روی بلاک چین اتریوم اتفاق افتاده است.

این روز، فعال‌ترین روز از نظر حجم معاملات صرافی‌های ارز دیجیتال است. تنها در صرافی Uniswap  نزدیک به 6 میلیارد دلار نقدینگی از ارزهای دیجیتال خارج شده است.

به گفته میکا اسپرویل، مدیر عامل و مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در S2F Capital، در تعدیل بازاری که در این هفته اتفاق افتاد، 9 میلیارد دلار سرمایه منحل شد و این اتفاق بسیار مشابه تعدیل بازاری بود که در مارچ 2020 اتفاق افتاد.

اسپرویل همچنین با اشاره به ” واقعه تاریخی بیت کوین خارج شده از صرافی‌ها در 19 ماه می در مقایسه با چند سال اخیر” ذکر کرد که این اتفاق باعث رشد شدید قیمت دلار شده و افراد سرمایه خود را از بازار رمزارزها خارج کرده و به خرید دلار روی آورده‌اند.

برای اینکه یک دیدگاه کلی نسبت به وضعیت بازار داشته باشیم، اسپرویل اشاره کرد که کیف پول‌های معامله‌گران بازار رمزارزها علی رقم وضعیت آشفته بازار، در حال پر شدن و خریداری رمزارز است و این موضوع نشانه‌ای برای ادامه رشد رمزارزها خواهد بود.

اسپرویل همچنین بیان کرد:

“تعداد کیف پول‌های وارد شده به بازار در حال افزایش است و این موضوع به این معنی است که این کاهش قیمت بیت کوین و آلت‌ کوین‌ها، پایان کار رمزارزها نیست و ما فقط در یک چرخه افت موقتی که عضوی از یک چرخه بزرگ رشد است، قرار داریم”.

تاثیر کاهش قیمت بیت کوین بر آلت کوین‌ها

کاهش قیمت بیت کوین به بازار آلت کوین‌ها نیز سرایت کرده و باعث افت قیمت شدید در آلت کوین‌ها شده است. در حال حاضر قیمت 100 توکن برتر بازار نیز به شدت سقوط کرده و به رنگ قرمز درآمدند. اتریوم (اتریوم چیست)، رمزارز قدرتمندی که روی بلاک چین اتریوم(بلاک چین اتریوم چیست) قرار دارد و دومین رمزارز از لحاظ حجم بازار بعد از بیت کوین است، با بیش از 40% افت قیمت، به حدود 2000 دلار رسید.

دوج کوین که پیش از این توسط ایلان ماسک حمایت شده بود، با افت بیش از 25% درصدی مواجه شد و قیمت آن به کمتر از 36 سنت رسید.

حجم بازار رمزارزها در حال حاضر 1.4 تریلیون دلار است، اما میزان تسلط بیت کوین بر بازار کاهش یافته و به 44.3% رسیده است. با این حال همچنان قیمت بیت کوین نسبت به سال گذشته، 30% و نسبت به 12 ماه گذشته 300% رشد داشته است.

نتیجه گیری

کاهش قیمت بیت کوین باعث ناامیدی بسیاری از مردم شده و چشم انداز ناخوشایندی از بازار رمزارزها ارائه داده است، اما اگر به گذشته نگاه کنیم می‌بینیم که بیت کوین، چالش‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. بازار رمزارزها اکنون قوی‌تر از گذشته است و این اتفاقات موانع کوچکی در راه طولانی آن محسوب می‌شوند.

بهترین گزینه در حال حاضر، توجه نکردن به شایعات بی پایه و اساس و حفظ خونسردی است، زیرا این نوسانات شدید همیشه در بازار اتفاق می‌افتد ولی افرادی که از بازار آگاهی دارند و حساب شده عمل می‌کنند، همواره می‌توانند بهتر از دیگران این بحران را پشت سر بگذارند.

بازار رمزارزها به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست و به عنوان نکته پایانی شایان ذکر است که بدانیم، بسیاری از افرادی که در طی اتفاقات اخیر سرمایه خود را به طور کل از دست داده‌اند، از گزینه اهرم‌ها (مارجین) استفاده کرده‌اند.

توصیه ما به شما این است که به هیچ عنوان از اهرم‌هایی با مقادیر بالا استفاده نکنید، به خصوص در وضعیت کنونی که بازار آشفتگی زیادی دارد و به هیچ عنوان قابل اطمینان نیست.

مترجم : بهزاد واثق

منبع: Cointelegraph

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست