موارد ضد امنیتی بلاک چین در فضاهای موسوم به اسپیس چین، بلاک استریم و کریپتو ست

موارد ضد امنیتی بلاک چین در فضاهای موسوم به اسپیس چین، بلاک استریم و کریپتو ست

در سال 1988محقق و نویسنده و سایپرپانک تیموتی سی می پیش بینی کرد که یک انقلاب اجتماعی و اقتصادی ایجاد خواهد شد که با پیشرفت های فن آوری، از جمله در شبکه های پرسرعت، رایانه های شخصی و ماهواره ها امکان پذیر شود. امروزه، اشخاصی از جمله جف گارزیک (توسعه دهنده قبلی بیت کوین که در حال حاضر با اسپیس چین کار می کند) و دیگران این دیدگاه را به واقعیت تبدیل می کنند. شرکت های رمزنگاری خصوصی از جمله اسپیس چین، بلاک استریم و کریپتو ست سیستم های ماهواره ای را به سرعت در مدار قرار می دهند تا ساختار بلاک چین، کیف پول های چند امضایی و توابع تأخیر زمانی قابل تأیید را از طریق فضا ارائه دهند.

در حالی که بازار رمز ارزها به سیر کلی خود در هر ماه ادامه می دهند، بخش سهام لازم برای پروتکل های بلاک چین بیشتر می شود. امنیت بلاک چین ها نه تنها باید از لحاظ فنی حفظ شود بلکه باید بتوانند در برابر عقب گرد های قانونی نیز مقاومت کنند. اگر دولت ها تهدیدی بالقوه برای چشم انداز شبکه های غیر قابل توقف و غیرمتمرکز به شکل زمینی هستند، استقرار گره های سنجش اعتبار بلاک چین در فضا جنبه پشتیبان آن ها را دارد.

آقای گارزیک، بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری اسپیس چین ، استدلال می کند که قرار دادن گره های سرویس دهنده دور از دسترس افراد، در فضا، می تواند به رفع مشکلات امنیتی و آسیب پذیری پیش روی سرورهای متمرکز مستقر در زمین کمک نموده و از فرصت های جدید برای سایر افراد استفاده کند. این بدان معنی است که حتی اگر چنین گره هایی از کار افتاده و یا خاموش شوند ( یا حتی اگر دسترسی به اینترنت اینترنت به نوعی قطع شود) یک نسخه قابل تأیید از بلاک چین در فضا باقی خواهد ماند و به ویژگی های “تغییر ناپذیری” و مقاومت در برابر سانسور این فن آوری اضافه می شود . گارزیک اظهار داشت: “فضا برای همه مناسب است.

موارد ضد امنیتی بلاک چین
موارد ضد امنیتی بلاک چین

 

زیرساخت های فضایی برای سرویس های بلاک چین امکانات کاملاً جدیدی را برای ساختارهای غیر متمرکز و غیر قابل ترکیب فراهم می کند. متولیان اسپیس چین و کریپتو ست در حال بررسی طیف وسیعی از موارد استفاده علاوه بر گره ها از جمله توابع تأخیری- قابل تأیید (VDF) می باشند. این موارد منابع قابل اعتماد آنتروپی را فراهم می کنند و یک مولفه اساسی برای ایجاد یک نتیجه غیر قابل پیش بینی خواهند بود.

به عنوان مثال ، در سلسله عملیات رمزنگاری و بلاک چین، تنظیم اولیه مورد اعتماد جفت کلیدها به یک منبع تصادفی نیاز دارد. مجموعهVDF ها توابع را بعد از گذشت مدت زمان مشخصی برای معاملات یا توابع قراردادی هوشمند اجرا می کنند. با استفاده از ماهواره ها می توان این برچسب های زمانی را که دارای امضا الکترونیک هستند، توسط مدارهای اطراف زمین تعیین کرده و از طریق فضا منتقل کرد. گیل شوتان، بنیانگذار کریپتو ست، می گوید: “این داستان اساساً مانند یک ساعت قابل اعتماد در فضا است”.  این تعاملات با استفادهه از رابط های نرم افزاری مبتنی بر مشتری به سازمان هایی مانند شرکت مدیریت دارایی دیجیتال Nexus Inc و مبادله رمز ارز Biteeu، برای انجام معاملات چند وجهی، در تعامل است.

در حالی که اسپیس چین و کریپتو ست از  بلاک چین برای خدمات فضایی ارائه شده اند، بلاک استریم که توسط آدام باک یکی از بنیانگذاران اصلی و مخترع Hashcash تاسیس شد، به طور خاص در استفاده از فضا برای گسترش قابلیت های شبکه بیت کوین متمرکز شده است. شبکه ماهواره ای بلاک استریم، بلاک چین بیت کوین را در سراسر جهان 24 ساعته 7 ساعته پخش می کند تا امکان دسترسی مستمر به شبکه بیت کوین را فراهم نماید. چنین عملی به این دلیل است تا خطر قطع شدن شبکه یا ردیابی IP را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. هر کسی می تواند با استفاده از یک آنتن ماهواره ای مناسب و گیرنده USB برای مشاهده این بلوک ها و جهت اطمینان از همگام شدن گره آنها خریداری کند.

موارد ضد امنیتی بلاک چین
موارد ضد امنیتی بلاک چین

 

موارد ضد امنیتی بلاک چین و امکانات فضایی

اداره ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده یا به صورت خلاصه ناسا، در هر مأموریت نقاطی را برای پرتاب های تجاری خود در نظر می گیرد. براساس پیشنهادی که بر موارد استفاده امنیتی برای بلاک چین ها تأکید داشت، اسپیس چین که در سال 2017 تاسیس شد، اولین شرکت مبتنی بر بلاک چین بود که با ناسا همکاری دارد. با هدف تهیه زیرساخت های لازم فضایی، اسپیس چین اولین مجموعه خود را با یک گره به ایستگاه فضایی بین المللی در سال 2019 راه اندازی کرد.  در سال 2021 گره چهارم آن یا همان اعتبارسنج ایتریوم، از مرکز فضایی کندی ناسا با یک SpaceX ارسال شد. این مجموعه امکان می دهد تا یک ثبت تغییر ناپذیر از معاملات بلاک چین جهانی باشد، تا عملکرد برنامه های غیرمتمرکز در فضا بیشتر شود.

هر چند ممکن است تصور شود که ISS یا ماهواره کاملاً هدف حمله هر شخصی است که واقعاً تمایلی به کار با بلاک چین ندارد، اما استفاده کنندگان اسپیس چین به عکس این موضوع اعتقاد دارند. زی ژنگ، بنیانگذار و مدیرعامل اسپیس چین، اظهار داشت: “تا زمانی که زنده است، مجددا بر خواهد گشت”. زیرساخت های فضایی ویژگی های امنیتی پیشرفته تری را ارائه می دهند، زیرا به طور آزادانه و مستمر توسط هر آژانس فضایی در استراتوسفر کنترل می شوند. اگرچه این موضوع هنوز مشکل قابل حل اعتماد به زنجیره های پشتیبانی سخت افزاری را حل نمی کند، اما اگر یک بار راه اندازی شود نتایج شگفت انگیز خود را به منصه ظهور خواهند رساند. در حقیقت، دولت ها کاملاً علاقه مند به حمایت از بلاک چین های موجود در فضا هستند.

نویسنده : بابک کاظم ارگی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست