فناوری بلاکچین چگونه کتابخانه الکساندریا را نجات خواهد داد؟

فناوری بلاکچین چگونه کتابخانه الکساندریا را نجات خواهد داد؟

فناوری بلاکچین می تواند به عنوان ابزاری برای ذخیره و ثبت آرشیو کتابخانه های مهم کمک زیادی به ما بنماید و برای همین اگر تلاشی برای نجات کتابخانه الکساندریا در آینده نیاز باشد می توان از این فناوری استفاده کرد.

مطالعه تاریخ و مردمان گذشته و حفظ میراث آن ها بسیار مهم است و باید اطلاعات ارزشمندی که از طریق نسل های گذشته به ما رسیده است را به هر روشی که ممکن است حفظ کنیم.

متاسفانه تنها وقتی که اطلاعات موجود از دست می روند به اهمیت آن ها توجه می شود. با فاجعه بزرگی که در آتش گرفتن کتابخانه الکساندریا رخ داد، یا با غارت هایی که در بغداد به عنوان یکی از مراکز علمی دنیا در گذشته های دور صورت پذیرفت (ممکن است اشاره به حمله مغول داشته باشد)، یا با توجه به اشیای ارزشمندی که اخیرا از موزه های کشور عراق دزدیده شد، باید تهمیداتی اندیشیده شود که این وقایع دیگر تکرار نشوند.

فناوری بلاکچین چگونه کتابخانه الکساندریا را نجات خواهد داد؟
فناوری بلاکچین چگونه کتابخانه الکساندریا را نجات خواهد داد؟

 

در گذشته آثار ارزشمندی و کتاب هایی از دست رفت که هر یک می توانست دید بهتری به ما در مورد مردمان گذشته بدهد و باعث پیشرفت در فلسفه، ادبیات و علم و هنر شود. اما امروز این آثار از دست رفته و دیگر فراموش شده اند، این اتفاقات و اتفاقات مشابه می تواند باعث نابودی زبان و ترجمه آثار علمی و حتی باعث نابودی تمدن در آینده شود.

فناوری بلاکچین راهی برای حفظ میراث بشری

هنگامی تلاش می کنیم تا تاریخ را حفظ کنیم، این نکته توجه ما را به خود جلب می کند که از چه راهی می توانیم میراث ارزشمند گذشتگان خود را از وقوع فجایع مصون نگه داریم؟

استفاده از فناوری بلاکچین برای ثبت و ذخیره داده بر روی شبکه های غیرمتمرکز می تواند خدمتی به ما ارائه کند که بسیاری از افراد علاقه مند به تاریخ و اشیای ارزشمند یا عتیقه به آن نیاز دارند.

در ادامه خواهیم گفت که استفاده از بلاکچین می تواند این آثار را از خرابی، غارت و روش های کهنه نگهداری از آن ها (که بنا به شواهد بازده زیادی ندارند) حفظ کند.

صنعت آرشیو در بسیاری از زیربخش های خود بودجه کمی دریافت می کند و این بدان معنا است که به خوبی از داده ها و میراثی که در این صنعت وجود دارد محافظت نمی شود.

به گونه ای که در سال 2014 بیانیه ای مبنی بر اختصاص بودجه بیشتر به این صنعت در ایالات متحده آمریکا صادر شد. به خوبی می توان دید که این کمبود بودجه در بسیاری از بخش ها قابل ملاحظه است. برای همین است که ممکن است همین حالا هم اطلاعات دیجیتال و یا فیزیکی زیادی در معرض خطر باشند. یک راه حل جایگزین برای رفع این مشکل قرار دادن داده ها بر روی شبکه بلاکچین می باشد.

فناوری بلاکچین و مزایای آن
فناوری بلاکچین و مزایای آن

 

فناوری بلاکچین و مزایای آن

یکی از متخصصان به کوین تلگراف گفت: “یک مزیت بسیار بزرگ استفاده از فناوری بلاکچین این است که شما می توانید یک بازار آزاد برای اطمینان از قیمت گذاری مناسب ایجاد کنید. این کار می تواند از سو استفاه عده ای از موقعیت های خاص پیشگیری کند.”

علاوه بر این اعضای کامیونیتی که علاقه مند به حفظ آثار خود هستند می توانند یک مکان برای ذخیره امن اطلاعات خود در سیستم بلاکچین پیدا کنند. این متخصص می گوید که البته این امر وابسته به زیرساختی است که برای استفاده وجود دارد.

در صورتی که شما به کسی که زیرساخت ها را به وجود آورده است این توانایی را بدهید که از اطلاعات شما سوء استفاده کند، ممکن است که او از این موقعیت به دلیل برخورداری از زیرساخت ها به نفع خود سوء استفاده کنند. برای همین است که در این شرایط نگرانی هایی در ارتباط با قانونی بودن، امن بودن و محرمانه ماندن اطلاعات وجود دارد.

چه کسانی نیاز به حفظ داکیومنت های خود دارند؟

افراد زیادی هستند در کامیونیتی وجود دارند که داکیومنت هایی را برای محافظت از آن دارند. این افراد نیاز به نگهداری از آن ها به گونه ای امن و محرمانه دارند تا به عنوان یک میراث از آن ها به جا بماند (برای مثال عکس ها، ویدئوها و متن های ارزشمند).

طبیعت ذاتی فناوری بلاکچین می تواند از این داده ها محافظت کند. اما این کار با استفاده از دیتابیس های متمرکز انجام نمی شود، بلکه این کار با نگهداری از داده ها در چند نود یا گره در شبکه انجام خواهد شد که ایمنی بسیار بیشتری را به دنبال خواهند داشت. این کار امکان کنترل و دسترسی به داده های محرمانه توسط افراد غیرمجاز را محدود خواهد کرد.

تغییرناپذیری اطلاعات در فناوری بلاکچین
تغییرناپذیری اطلاعات در فناوری بلاکچین

 

یک جنبه مهم آرشیو داده روی بلاکچین این است که داده های ذخیره شده در این شبکه هرگز تغییر نخواهند کرد. این در حالی است که بسیاری از آرشیوهای آنلاین ممکن است که حذف شوند و هرگز امکان بازیابی آن ها وجود نداشته باشد.

برای مثال در سال 2001 نویسندگان این حق را داشتند که در یک آرشیو آنلاین نوشته های خود را ذخیره کنند. اما ممکن بود که افراد دیگر به این آرشیوها رفته و نوشته های نویسنده را حذف کنند. این کار در حالی انجام می شد که اصلا مشخص نمی شد که چرا نوشته های یک فرد حذف شده است.

این دلایل باعث شده اند که مقالات و محتواهای زیادی از بین بروند تنها به صرف این که ارزشمند محسوب نمی شدند. علاقه مندان به فناوری بلاکچین می گویند که تغییرناپذیری این شبکه باعث حفاظت از داده ها می شود و برای همین از داکیومنت ها به خوبی نگهداری خواهد نمود.

برای مثال توکن های NFT باعث شده اند که این صنعت نگاه متفاوتی به حقوق مالکیت فردی داشته باشد. این توکن ها می توانند به هنرمندان اجازه محافظت از آثار خود را بدهند. این کار به هنرمندان اجازه می دهد تا از کپی غیر قانونی آثار خود در دنیای مجازی پیشگیری کنند. از همین راه می توان از داده های جمع آوری شده توسط افراد با ایده مشابهی محافظت نمود. با این کار فرمت اورجینال و مالک اصلی داده برای همیشه بدون تغییر خواهد ماند.

فناوری بلاکچین چگونه به ما کمک می کند؟
فناوری بلاکچین چگونه به ما کمک می کند؟

 

باید در تاریخ به گذشته بازگردیم و ببینیم که چه کارهایی اشباه بود و با روش هایی می توان کمک به رفع این اشتباهات نمود؟

این راهکار می تواند از بروز مشکلات مشابه پیشگیری کند.

بیایید فرض کنیم که همه اطلاعات دوباره در آتش سوزی کتابخانه الکساندریا در یونان باستان از بین رفته است. یا این که در ریزش معبد Serapeum (که 500 سال پس از آتش گرفتن کتابخانه الکساندریا از بین رفت) آثار ارزشمندی را از دست داده ایم، اما  این بار بلاکچین این اطلاعات را در خود حفظ کرده است.

در زمان غارت خانه علم در بغداد در زمان باستان بهترین ترجمه های مربوط به کتب قدیمی از بین رفت، و بسیاری از آثار فلسفی در رودخانه دجله ریخته شد و باعث شد که آب رودخانه برای شش ماه از جوهر کتاب ها به رنگ سیاه در آید. ممکن است بتوان با این راهکار مناسب آثار ارزشمند و حتی زبان بومی را که در حال نابود شدن است را با استفاده از فناوری بلاکچین زنده نگه داشت (منظور زبان های محلی هستند که ممکن است به زودی نابود شوند).

در صورتی که دوباره هزاران کتاب از بین برود، فهم ما از بشریت محدود خواهد شد. حافظه تاریخ پاک خواهد و فجایع بزرگی به وجود خواهد آمد. برای همین باید اقدامی برای پیشگیری از وقوع این حوادث صورت پذیرد.

اهمیت فناوری بلاکچین در واقعه سال 2018

استفاده از فناوری تغییرناپذیر بلاکچین می تواند مزایای بسیار زیادی برای ذخیره داده ها داشته باشد. در صورتی که این کار در سال 2018 برای کتابخانه ملی برزیل انجام شده بود می توانستیم امیدوار باشیم که بسیاری از اطلاعات حفظ شوند.

یک پروفسور در ارتباط با واقعه سال 2018 میلادی می گوید که آنچه در ارتباط با باستان شناسی در این موزه جمع آوری شده بود به طور فاجعه آمیزی از بین رفت. این آثار باستان شناسی در بردارنده زبان مردم بومی بود که حال برای همیشه نابود شده است.

اگر چه فناوری بلاکچین نمی تواند اشیای فیزیکی را در برابر حوادث احتمالی یا حوادثی که به عمد برنامه ریزی می شوند حفظ کند، اما می تواند داده هایی که در ارتباط با این اشیای فیزیکی می باشد را برای همیشه در خود نگهداری کند. برای مثال همان طور که گفته شد می توان زبان مردم بومی را که در حال از بین رفتن است برای همیشه به صورت دیجیتالی نگه داشت.

یک آنتروپولوژیست و انسان شناس آمریکایی در مقاله خود می گوید که سیستم مذهبی به عنوان یک سیستم فرهنگی که تمدن را به صورت تاریخی به صورت سمبولیک حفظ کرده است، سیستمی از تصورات انسان ها است که به شکل سمبولیک نشان دهنده ارتباط، جاودانگی و توسعه اطلاعات و نگاه مردم به زندگی می باشد. برای همین است که باید این گونه زبان ها، سمبل ها و آثار برای حفاظت از تمدن و فرهنگ حفظ شوند.

فناوری بلاکچین و مالکیت معنوی

استفاده از حق مالکیت در بلاکچین می تواند بحث های موجود در مورد این که چه کسی مالک آثار است را تا حدودی کاهش دهد و کمک زیادی به حل مشکلات موجود بنماید.

این امر به خصوص وقتی به موفقیت های مصر و عراق در بازگرداندن حدود 11500 شی تاریخی فکر می کنیم (پس از جدالی که در مورد مالکیت این آثار صورت گرفت) بیشتر صحیح به نظر خواهد رسید.

با توجه به این که بازگرداندن بیش از 5000 قطعه پاپیروس و 6500 قطعه شی سفالی به دلیل عدم امکان مالکیت تاریخی با مشکل مواجه شد، می توان گفت که با استفاده از فناوری بلاکچین، کشورها و کامیونیتی ها دیگر نیاز به اثبات مالکیت این سفال ها و هر داکیومنت دیگری ندارد، زیرا که اطلاعات لازم در ارتباط با مالکیت آن ها در بلاکچین به صورت امن و بدون هرگونه دستبردی ضبط خواهد شد. حال که ما به فناوری بلاکچین مجهز شده ایم، می توانیم خود را در موقعیتی قرار دهیم که از خود محافظت کنیم و دانش و تاریخچه خود را به نسل های بعد منتقل کنیم. بدون این که از نابود شدن آن ها واهمه ای داشته باشیم.

اگر ما می خواهیم بدانیم که فناوری بلاکچین تا چه حد برای ذخیره و بازیابی داده ها و اطلاعات مهم است، باید تصور کنیم که تعداد زیادی کتابخانه الکساندریا وجود دارد که می توان در آینده با استفاده از بلاکچین نجات داد.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست