کارمزد معاملات بیت کوین و اتریوم ۹۵ درصد کم‌تر از اوج همیشگی

کارمزد معاملات بیت کوین و اتریوم ۹۵ درصد کم‌تر از اوج همیشگی

به گزارش Cointelegraph کم شدن فعالیت‌های شبکه باعث کاهش کارمزد معاملات بیت کوین و اتریوم شد، چرا که فاصله قیمت امروز هردوی آن‌ها با بالاترین قیمتی که تاکنون ثبت کرده‌اند، بسیار زیاد است.

کارمزد معاملات بیت کوین و اتریوم و تعداد معاملاتی که در این دو بلاک چین انجام می‌شود، رو به کاهش است، هزینه‌های کار با این دو بلاک چین به ۹۳ تا ۹۵ درصد کم‌تر از متوسط کارمزد در چند ماه گذشته رسیده است.

کارمزد معاملات بیت کوین و اتریوم چگونه تعیین می‌شود؟

کارمزد معاملات به استخراج کنندگانی که با استفاده از الگوریتم POW تراکنش‌ها را تایید می‌کنند، پرداخت می‌شود. هزینه هر معامله به تعداد بایت‌های درگیر در آن و تعداد سکه‌هایی که طرفین معامله در گذشته جابجا کرده‌اند، بستگی دارد. تعداد کوین‌ها باید در هر تراکنش بررسی شود.

میزان عرضه و تقاضا نیز در کارمزد معاملات بیت کوین و اتریوم تأثیر دارد. از آنجایی که ظرفیت معاملات در شبکه بلاک چین آن‌ها محدود است، در ساعت‌های پرتراکنش، کارمزدها بیشتر خواهد بود. بدیهی است که قیمت ارزهای دیجیتال نیز در هزینه کارمزدها تأثیر داشته باشد. هرچه ارزش یک ارز بالاتر برود، کارمزد تراکنش‌‌های مربوط به آن بیشتر خواهد شد.

کارمزد معاملات هر دو ارز دیجیتال در ماه می و آوریل به اوج خود رسید، چرا که در این دو ماه، قیمت ارزهای دیجیتال در اوج سال ۲۰۲۱ قرار داشت. بعد از این ماه‌ها، قیمت بیت کوین و اتریوم سیر نزولی خود را شروع کردند.

بیشتر بدانید : اتریوم چیست ؟

هزینه تراکنش‌های ارز دیجیتال

کارمزد معامله بیت کوین در آوریل ۲۰۲۱ به ۶۲.۷۷ دلار رسید و این بالاترین هزینه‌ای بود که برای معاملات پرداخت می‌شد. این رقم حدود سه برابر قیمت کارمزد قبلی بود، کارمزد قبلی در دسامبر ۲۰۱۷ تعیین شد و تا حدود سه سال بعد هم ثابت باقی ماند. کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در روزهای اخیر به حدود ۵ دلار رسیده است. این یعنی کارمزدها (نسبت به ماه آوریل) تا ۹۵ درصد هم کاهش داشته‌اند. این قیمت از دسامبر ۲۰۲۰ تا قبل از پامپ بازار ۲۰۲۱ بی‌سابقه بوده است.

هزینه تراکنش‌های ارز دیجیتال
هزینه تراکنش‌های ارز دیجیتال

 

روند افزایش و کاهش قیمت کارمزدهای اتریوم نیز مشابه بیت کوین است، کارمزد تراکنش اتریوم در ۱۲ می به ۷۰ دلار هم رسید. این قیمت یکی از بالاترین کارمزدهایی بود که در تاریخچه اتریوم ثبت شد و بخشی از این هزینه توسط یونی سواپ که تا مدت‌ها بزرگ‌ترین مصرف کننده منابع بلاک چین اتریوم به شمار می‌رفت، تأمین می‌شد. کارمزد تراکنش‌های اتریوم در حال حاضر به ۳.۵ دلار رسیده است که این مقدار از روز اول ژانویه ۲۰۲۱ دیده نشده بود.

احتمالا کارمزد معاملات بیت کوین و اتریوم دوباره افزایش پیدا می‌کند. این موضوع به افزایش قیمت ارزهای دیجیتال یا هر فعالیتی که منجر به افزایش کاربرد بلاک چین شود، بستگی دارد.

آمار نشان می‌دهد که تعداد معاملات بیت کوین و اتریوم هم در حال کاهش است. در ماه‌های ژوئن و ژانویه تعداد معاملات بیت کوین از ۴۰۰ هزار به ۱۷۵ هزار رسیده است! تعداد معاملات اتریوم نیز از ۱.۶ میلیون به یک میلیون کاهش پیدا کرده است. این اعداد کاهش ۳۷.۵ درصدی در تعداد تراکنش‌های اتریوم را نشان می‌دهند.

ترجمه : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست