دادگاه فرانسه، بنیان‌گذار صرافی BTC-e را به 5 سال حبس محکوم کرد

دادگاه فرانسه، بنیان‌گذار صرافی BTC-e را به 5 سال حبس محکوم کرد

BTC-e یک صرافی معاملات ارزهای دیجیتال بود که در سال 2011 توسط الکساندر وینیک و الكساندر بیلیوچنكو تأسیس شد و از فوریه 2015 حدود 3٪ از کل معاملات بیت کوین را در دست داشت. این صرافی توسط ایالات متحده توقیف و مصادره شد. در پی دستگیری اعضای این سازمان و توقیف تجهیزات و سرور آن‌ها در یکی از پایگاه داده‌های آن‌ها، وب سایت اصلی صرافی BTC-e در 25 جولای 2017، بسته شد.

این حوادث منجر به تعطیلی کامل سرویس و خدمات BTC-e شد. در 28 جولای 2017، مقامات ایالات متحده، نام دامنه سایت BTC-e.com و همچنین 38 درصد از وجوه مشتریان این شرکت را ضبط کردند. موسس BTC-e به اتهاماتی مانند اخاذی، پولشویی غیرقانونی، توطئه و آسیب رساندن به سیستم‌های خودکار پردازش داده روبرو شده است. در دادگاهی که به تازگی و در فرانسه برای رسیدگی به این پرونده فساد مالی تشکیل شد، الکساندر وینیک به 5 سال زندان محکوم شد.

موسس صرافی BTC-e در آستانه‌ی سپری کردن دوران محکومیت

به گزارش Cointelegraph الکساندر وینیک، بنیان‌گذار صرافی BTC-e و تبعه‌ی کشور روسیه، در دادگاه روز دوشنبه در پاریس مجرم شناخته شد و به 5 سال زندان محکوم شد. وینیک که در زمان دستگیری، در حال سپری کردن تعطیلات با خانواده‌اش در یونان بود، به درخواست وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) در استراحتگاهی در نزدیکی شهر تسالونیکی دستگیر شد.

دادستان‌ این دادگاه وینیک را به “اخاذی، توطئه و آسیب رساندن به سیستم‌های پردازش خودکار داده” متهم کرد. دادستان‌ ادعا كرد كه وینیک به توسعه بدافزار Locky نیز كمك كرده است، اما دادگاه، وینیک را از این اتهامات مبرا کرد. اکنون وکلای وینیک ترس از این دارند که مقامات یونانی، پس از صدور حکم محکومیت وی، قصد رسیدگی به جرائم دیگر وینیک را داشته باشند. دادگاه تجدید نظر در پاریس نیز مجرم بودن وینیک و حکم 5 سال زندان برای وی را تایید کرد.

این دادگاه اعلام کرد که وینیک و صرافی BTC-e، به عنوان بخشی از یک گروه مجرمانه سازمان یافته، مرتکب پولشویی شده است. همچنین این دادگاه، حکم زندان و تشخیص دادگاهی که در دسامبر 2020 جهت رسیدگی به جرائم وینیک تشکیل شده بود را تایید کرد.

وزارت دادگستری امریکا از وینیک به عنوان مغز متفکر یکی از اولین صرافی‌های رمزارز نام برد و وی را به نفوذ در رایانه‌ها و هک، کلاهبرداری و اخاذی، سرقت هویت، عضویت در حلقه‌های توزیع مواد مخدر و فساد عمومی متهم کرد. صرافی BTC-e در سال 2017 توسط FBI توقیف شد. اگرچه کمی بعد، این صرافی با نام WEX دوباره شروع به کار کرد، اما این شروع دوباره دیری نپایید و یک سال بعد، دوباره سقوط کرد.

نظرات وکلای وینیک درباره پرونده مجرمانه‌ی صرافی BTC-e

پس از دستگیری وینیک در یونان، مقامات ایالات متحده، روسیه و فرانسه برای رسیدگی به پرونده وی تلاش کردند و در نهایت فرانسه برنده شد و وینیک به این کشور منتقل شد. فردریک بلوت، وکیل وینیک اعلام کرد که ایالات متحده همچنان در صدد گرفتن پرونده وینیک و انتقال وی به این کشور است، اما از توضیح جزئیات و چگونگی تلاش‌های ایالات متحده برای این اقدام خودداری کرد.

بلوت معتقد است که اگر وینیک در یک سال گذشته، به تحقیقات دادگاه کمک می‌کرد و در آن‌ها شرکت داوطلبانه داشت، اکنون می‌توانست به طور کامل از این جرائم تبرئه شود. اما وینیک به توصیه دو وکیل دیگری که پیش از پیوستن بلوت، مسئولیت دفاع از وینیک را به عهده داشتند، این کار را انجام نداد.

بلوت همچنین بیان کرد که تمام مدارک ارائه شده در دادگاه فرانسه که اثباتی برای اعمال مجرمانه‌ی وینیک بودند، توسط FBI ارائه شده بودند و در صورتی که وینیک در پروسه این تحقیقات نقش فعال‌تری داشت، می‌توانست صحت این اسناد را زیر سوال ببرد. بلوت گفت:

“الکساندر تصمیم گرفت سکوت کند و هیچ سوالی از قاضی نپرسد و به سوالات دادگاه نیز پاسخی ندهد. نتیجه این رفتار، این است که اکنون می‌بینیم وی به این جرائم محکوم شده و باید دوران محکومیت خود را سپری کند.”

زیمرا، وکیل پیشین وینیک، این سخنان بلوت را رد کرده و اعلام کرد که الکسندر وینیک قصد همکاری کامل در پرونده را داشته است. اما از آنجایی که وی به پرونده خود به زبان روسی، که زبان مادری اوست دسترسی نداشته، نه می‌توانسته از خود دفاع کند و نه متوجه اتهاماتی که بر علیه وی مطرح شده بود می‌شد. به گفته زیمرا، وینیک دو فرزند دارد و همسرش را 11 نوامبر بر اثر بیماری سرطان از دست داده و فرزندانش اکنون با مادر وینیک زندگی می‌کنند.

اتهامات نهاییِ بنیان‌گذار صرافی BTC-e در دادگاه پاریس

دادگاه پاریس درخواست تیم وکلای مدافع وینیک را مبنی بر درخواست مجدد شواهد ارائه شده توسط FBI را رد کرد. همچنین این دادگاه، وینیک را از جریمه‌ی 100 هزار یورویی که در دادگاه پیشین وی در دسامبر به آن محکوم شده بود، معاف کرد. الکساندر وینیک در ابتدا به کلاهبرداری و اخاذی از 200 نفر با استفاده از بدافزارها متهم شده بود. اما در این دادگاه وی از اتهامات اخاذی و کلاهبرداری که در دسامبر به آن‌ها محکوم شده بود، مبرا شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی روسیه (TAAS)، دادستانی با ابراز تردید در مورد توانایی پرداخت خسارت به قربانیان این حادثه، جریمه کمتری از دادگاه درخواست کرد و این درخواست مورد قبول واقع شد. تیم وکلای مدافع وینیک قصد دارند مطابق با قوانین فرانسه، در طی 5 روز آینده، درخواست تجدیدنظر در حکم صادر شده را از دادگاه پاریس داشته باشند. این متخصص رایانه‌ی روسی که به درخواست ایالات متحده بازداشت شده بود، از طرف این کشور به 4 میلیارد دلار پولشویی از طریق صرافی BTC-e متهم شده است.

در ژانویه 2020، الکساندر وینیک به فرانسه منتقل شد و در ماه دسامبر به 5 سال زندان محکوم شد. بلوت، وکیل وینیک، از اقدامات مقامات یونان برای برگرداندن دوباره وینیک به یونان، پس از گذراندن دوره محکومیت در فرانسه و وارد کردن اتهامات مشابه، به استناد مدارک امریکا ابراز نگرانی کرد. روسیه نیز با استناد به دلایل بشر دوستانه و رعایت حقوق بشر، درخواست انتقال وینیک به کشور زادگاهش را دارد.

وینیک در سال 2018 و در یونان، دست به اعتصاب غذا زد و همین امر باعث شد تا تاتیانا مسکالکووا ، مدافع حقوق بشر روسیه، خواستار کمک از طرف نمایندگان سازمان ملل متحد برای برگرداندن وینیک به روسیه باشد. این مدافع حقوق بشر در آن زمان، به وخیم شدن اوضاع سلامتی وینیک و همسرش که به سرطان مغز مبتلا بود، تاکید می‌کرد، ولی با این درخواست موافقت نشد.

به نظر می‌رسد با وجود اتهامات جدیدی که موسس صرافی BTC-e با آن‌ها روبرو است، این پرونده همچنان ادامه داشته باشد. با این حال گزارش شده است که ممکن است درخواست روسیه برای انتقال وینیک به این کشور به دلیل جلوگیری از درز اطلاعات حساس مربوط به امنیت این کشور، به دست مخالفان آن‌ها باشد. به گفته برخی از تحلیل‌گران، ممکن است سازمان‌های اطلاعاتی روسیه از صرافی BTC-e برای بدست آوردن بیت کوین برای عملیات سری و مخفیانه استفاده کرده باشند. در صورت بازگشت وینیک به روسیه، احتمالا وی با اتهامات کمتری در زمینه کلاهبرداری و جرائم رایانه‌ای روبرو خواهد بود.

به تازگی پلیس نیوزیلند نیز اعلام کرده که 140 میلیون دلار نیوزلند (90 میلیون دلار امریکا) از وجوه بانکی مرتبط با الکساندر وینیک را کشف و ضبط کرده است. گفته می‌شود که این وجوه ضبط شده که توسط یک شرکت در نیوزیلند کنترل می‌شد، بیشترین میزان توقیف اموال در تاریخ پلیس فدرال این کشور است. واحدهای بازیابی دارایی در نیوزیلند، با همکاری مقامات امریکایی، برای توقیف این وجوه اقدام کردند.

نویسنده : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست