به احتمال ۷۵ درصد ETF بیت کوین در ماه اکتبر تصویب خواهد شد.

به احتمال ۷۵ درصد ETF بیت کوین در ماه اکتبر تصویب خواهد شد.

اریک بالچوناس، یکی از تحلیلگران بلومبرگ، گفت که سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا ETFهای قدیمی بیت کوین را از رده خارج می‌کند و در همین حال معادل‌های آتی ETF بیت کوین برای دریافت تاییدیه احتمالی آماده خواهند شد.

ETF بیت کوین چیست؟

ETF نوعی دارایی است که برای سرمایه‌گذاری به کار می‌رود و جزو دسته اوراق بهادار محسوب می‌شود. به عنوان مثال ETF نفت، اوراق بهاداری است که با توجه به قیمت نفت قیمت‌گذاری می‌شود. بنابراین سرمایه‌گذارانی که این دارایی را خریداری می‌کنند، بدون اینکه واقعا نفت داشته باشند، در سود و زیان بازار آن شریک می‌شوند.

ETFها همچنین می‌توانند به عنوان صندوق سهام فعالیت داشته باشند و سهامشان در بازار معامله شود. بنابراین یک ETF بیت کوین، صندوق سرمایه‌گذاری شامل تعداد زیادی بیت کوین است که سهام‌های آن در میان سرمایه‌گذاران عرضه می‌شود و آن‌ها بدون اینکه واقعا بیت کوینی خریداری کرده باشند، از نوسان‌های قیمت این ارز دیجیتال سود می‌برند یا ضرر می‌کنند.

ETF بیت کوین به صورت همزمان مزیت‌های اوراق بهادار و ارزهای دیجیتال را دارد. نگهداری از اوراق بهادار نسبت به ارزهای دیجیتال ساده‌تر است؛ همچنین این اورا قابل به ارث رسیدن هستند و وارثان لزوما به کلیدهای خصوصی والت نیازی نخواهند داشت. سهام‌های ETF با بازار بروز ارزهای دیجیتال کار می‌کنند و یکی از بهترین پیشنهادات برای سرمایه‌گذاری هستند. اکنون که می‌دانید ETF بیت کوین چیست، بهتر است به سراغ خبری که به تازگی درباره صندوق سهام آتی این ارز دیجیتال منتشر شده، برویم.

شانس بالای تایید شدن ETF بیت کوین

تحلیلگر ارشد بلومبرگ گفت احتمالا قانونگذاران به صندوق سرمایه‌گذاری آتی بیت کوین، چراغ سبز نشان خواهند داد.

شانس بالای تایید شدن ETF بیت کوین
شانس بالای تایید شدن ETF بیت کوین

 

سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) اکتبر را با به تاخیر انداختن تصمیم خود درباره تایید یا عدم تایید ETF بیت کوین آغاز کرد. این سازمان اعلام کرد هنوز تصمیمی درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین نگرفته است و بخاطر برنامه‌های گسترده‌ای که باید به آن‌ها رسیدگی کند، تصمیم‌گیری در این باره را به ماه نوامبر موکول می‌کند.

اما بالچوناس معتقد است که پرونده ETFهای آتی بیت کوین تا چند هفته آینده هم باز می‌ماند. او تایید کرد که سازمان SEC تاکنون پرونده ETFهای قدیمی بیت کوین را بسته و آن‌ها را منحل کرده است. اما همچنین تاکید کرد که این ETFها پشتوانه فیزیکی داشته‌اند و با توجه به ماده ۳۳ قانون جمع آوری می‌شوند. او گفت:

«ETFهای جدید مبتنی بر ماده ۴۰ قانون کار می‌کنند، در جریان هستند و احتمالا به زودی در دستور کار قرار می‌گیرند. (ما فکر می‌کنیم ۷۵ درصد احتمال دارد که آن‌ها در همین ماه تایید شوند)».

بالچوناس در صحبت‌های خود به گری گنسلر، رییس سازمان SEC، اشاره کرد که هفته قبل موضع سختگیرانه‌ای در برابر اسناد نداشت. بالچوناس همچنین در کنفرانس «آینده مدیریت دارایی» که در آمریکای شمالی برگزار شده بود، گفت:

«به دنبال نظر گنسلر، ما شاهد پرونده‌هایی بودیم که  در آن مجموعه‌های مختلف قصد داشتند تحت قوانین مربوط به شرکت‌های سرمایه‌گذاری، سهام‌های مرتبط با بیت کوین در بورس کالای شیکاگو را خریداری کنند».

ETF‌ بیت کوین کانادا که در ابتدای امسال (۲۰۲۱) راه‌اندازی شده بود، از صندوق‌های سرمایه‌گذاری آمریکایی پیشی گرفته است و روز به روز قدرت بیشتری به دست می‌آورد. این صندوق یکی از قدرتمندترین ETFهای مربوط به ارزهای دیجیتال است.

مسیر طولانی پیش روی ETFها

اولین ETFهای بیت کوین سال‌ها قبل در حالی کار خود را آغاز کردند که تمام طرفداران آن‌ها بر این باور بودند که سازمان SEC به راحتی آن‌ها را تایید می‌کند. اما چنین اتفاقی رخ نداد و این صندوق‌ها تا اینجای کار مسیر پر پیچ و خمی را طی کرده‌اند.

مسیر طولانی پیش روی ETFها
مسیر طولانی پیش روی ETFها

 

معاملات آتی بیت کوین در سال ۲۰۱۷ و زمانی که این ارز دیجیتال برای اولین بار قیمت ۲۰ هزار دلار را تجربه کرده بود، به تصویب رسید. اما از همان ابتدا، قیمت بیت کوین بخاطر شایعات مرتبط با ETFها و داستان‌هایی که با SEC داشتند، نوسان‌های قابل توجهی را تجربه می‌کرد. البته این اثرات قیمت بیت کوین را برای مدت زیادی تغییر نداد و با گذشت زمان، این نوسان‌ها در روند اصلی قیمت بیت کوین گم شد.

کلام آخر

سازمان SEC تاکنون بارها و بارها تصمیمگیری درباره ETF بیت کوین را به تاخیر انداخته است؛ اما نکته بدیهی این است که دیر یا زود باید اعلام کند که آیا این صندوق‌های سرمایه‌گذاری به رسمیت شناخته می‌شوند یا خیر.

برخی از اهالی بازارهای مالی نیز بر این باورند که تصویب ETF برای بیت کوین خیلی زود است و عمر این دارایی به حدی نرسیده است که بتواند صندوق سرمایه‌گذاری داشته باشد. آن‌ها می‌گویند آخرین دارایی که توانست مجوز ETF‌ بگیرد، مس بود که قدمتی ۸۰۰۰ ساله داشت. صدور مجوز ETF مس سه سال طول کشید. بنابراین بدیهی است که ETFهای بیت کوین مسیری طولانی را در پیش داشته باشند.

البته با بررسی تاریخچه ارزهای دیجیتال و بیت کوین به این نتیجه می‌رسیم که آن‌ها شبیه به هیچ دارایی دیگری نیستند و اگر توانسته‌اند طی ۱۲ سال به چنین نقطه‌ای برسند، احتمالا از همین الان هم برای داشتن ETF آماده هستند.

 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست