آینده بیت کوین بعد از چراغ سبز سازمان بورس آمریکا به سهام این ارز دیجیتال

آینده بیت کوین بعد از چراغ سبز سازمان بورس آمریکا به سهام این ارز دیجیتال

بعد از مدت‌ها انتظار صندوق سهام بیت کوین در سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا راه‌اندازی شد و این ارز دیجیتال رکورد قیمتی جدیدی ثبت کرد. آینده بیت کوین بعد از این اتفاق چگونه خواهد بود؟ آیا لطف سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا در حق این ارز دیجیتال سیاستمداران را برای قانونی کردن آن تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

نگاهی مختصر به تاریخچه بیت کوین در ماه‌های اخیر

بعد از سقوط سنگین بیت کوین در ماه ژوئن و رسیدن به ۳۰ هزار دلار، روند نزولی به پایان رسید و این ارز دیجیتال در چهار ماه بعدی کمابیش روندی مثبت را تجربه کرد و ارزش آن بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد. قیمت این ارز دیجیتال در روز جمعه ۲۳ مهر افزایشی ۷.۵۶ درصدی را تجربه کرد و دوباره قیمت ۶۰ هزار دلاری خود را باز پس گرفت.

بعد از اینکه سازمان SEC به ETF بیت کوین چراغ سبز نشان داد، هیجان دوباره‌ای در بازار این ارز دیجیتال برقرار شد و از آن نقطه دانستیم که یک اوج قیمت جدید در روزهای آینده بیت کوین دیده می‌شود! بعد از آن سرعت رشد BTC بیشتر شد و چند روز بعد به اوج قیمت قبلی خود در ۶۴۸۹۹ دلار رسید.

نگاهی مختصر به تاریخچه بیت کوین در ماه‌های اخیر
نگاهی مختصر به تاریخچه بیت کوین در ماه‌های اخیر

 

در روز سشنبه، ۲۷ مهرماه، لیست استراتژی‌های ETF بیت کوین با نام ProShares منتشر شد و به نظر می‌رسد یک نیروی محرک برای حکومت‌های کشورهای مختلف باشد تا بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به صورت قانونی بپذیرند. یکی از مهم‌ترین نکات استراتژی ETF بیت کوین این بود که سرمایه‌گذاران مستقیما روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری نمی‌کنند؛ دارایی آن‌ها به قراردادهای آتی این ارز دیجیتال اختصاص داده می‌شود.

ثبت صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین در بورس آمریکا

این صندوق با نام BITO در بورس آمریکا به ثبت رسیده است و به عنوان اولین سهام مرتبط با ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. البته برخی از افراد بر این باورند که آینده بیت کوین حداقل تا ده سال با تصمیمات SEC پیوند خورده است. این سازمان باید درباره اینکه کدام یک از ETFهای بیت کوین باقی بمانند و کدام یک مسدود شوند، تصمیم‌گیری کند.

 

البته ProShares تنها برنامه‌ای نبود که به سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا ارائه شد، سایر ETFهای مشهوری چون WisdomTree و VanEck هنوز نتوانسته‌اند مجوز بگیرند. ProShares بخاطر برنامه‌های مبتنی بر بازار آتی و پیروی از قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا مورد تایید قرار گرفت. این سازمان با ساختارهای این‌چنینی موافق‌تر است، زیرا با روش‌های معاملاتی ارزهای دیجیتال که هنوز قانون‌گذاری نشده‌اند، ارتباطی ندارد.

آینده بیت کوین و افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال

ETF‌ بیت کوین باعث می‌شود تقریبا تمام افراد به این ارز دیجیتال دسترسی داشته باشند. بسیاری از سرمایه‌گذاران کنونی در هیچ یک از صرافی‌های ارز دیجیتال حساب کاربری ندارند؛ بنابراین نمی‌توانند به صورت مستقیم روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند. این سرمایه‌گذاران به روش‌های سنتی‌تر کار می‌کنند و معمولا در کارگزاری‌های بورس حساب کاربری دارند. پس اکنون می‌توانند با همان حساب روی ارز دیجیتال بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند. همین موضوع باعث افزایش پذیرش این ارز دیجیتال در میان مردم می‌شود و شاید بسیاری از افراد بعد از آشنایی با میزان سودآوری آن در بازار بورس، به سراغ سرمایه‌گذاری مستقیم و باز کردن حساب در صرافی‌های ارز دیجیتال هم بروند.

مدیرعامل صندوق سرمایه‌گذاری ProShares در بیانیه‌ای اظهار کرد مردم با خرید سهام BITO دیگر دغدغه‌ای بابت عدم اعتماد به صرافی‌ها یا گم کردن کلیدهای خصوصی یا نگرانی‌های مربوط به کیف پول‌های دیجیتال را نخواهند داشت.

آینده بیت کوین و افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال
آینده بیت کوین و افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال

 

BITO همچنین می‌تواند مسیر را برای پذیرش سایر دارایی‌های دیجیتال هم هموار کند. بزرگ‌ترین سازمان مدیریت دارایی‌های دیجیتال در جهان، گری اسکیل (Grayscale)، قصد دارد به محض روشن شدن تکلیف ETFهای بیت کوین و دریافت تاییدیه‌های رسمی از سازمان SEC، صندوق بیت کوین (GBTC) خود را به یک ETF تبدیل کند. این مجموعه همچنین اعلام کرده است احتمالا بعد از موفقیت BITO، یک ETF مبتنی بر بیت کوین نیز کار خود را آغاز می‌کند و مراحل قانونی برای دریافت تاییدیه از سازمان SEC را طی خواهد کرد.

خبرها حاکی از آن است که سایر ETFهای بیت کوین هم در حال فراهم کردن شرط‌های لازم برای دریافت تاییدیه از سازمان SEC هستند و حتی صندوق Valkyrie موفق به دریافت تاییدیه از نزدک (Nasdaq) که بعد از بورس نیویورک باارزش‌ترین بازار بورس آمریکاست، شده است.

Melanion Capital نیز شرکتی فعال در فرانسه در حال مذاکره درباره یک ETF بیت کوین، با قانون‌گذاران بخش مالی این کشور است. در صورت تایید، سهام‌های مبتنی بر بیت کوین وارد بازار بورس پاریس هم می‌شوند.

افزایش سودآوری بازارهای آتی

از دیگر اتفاقاتی که ما را به آینده بیت کوین خوشبین می‌کند، افزایش سودآوری این ارز دیجیتال برای سرمایه‌گذاران است. اتفاقات اخیر بیت کوین سود قراردادهای آتی این ارز دیجیتال را افزایش داده است. داده‌های منتشر شده از سوی صرافی ارز دیجیتال Bybit نشان می‌دهد سود حاصل از بازار آتی بیت کوین در روز ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر ماه) به ۲۳.۱ میلیارد دلار رسید. اوج سودآوری این بازار در ماه آوریل بود که جمع سود آتی چند صرافی به ۲۷.۳۸ میلیارد دلار رسیده بود.

افزایش سودآوری بازارهای آتی
افزایش سودآوری بازارهای آتی

 

در میان تمام صرافی‌ها، بایننس با سود ۵.۳ میلیارد دلاری از قراردادهای آتی بیت کوین پیشگام است. بازار بورس شیکاگو (CME) در این لیست، در رتبه سوم قرار دارد. در هشت ماه گذشته تمایل فعالان بورس شیکاگو نسبت به سرمایه‌گذاری در بازارهای آتی به بیشترین حد خود رسیده و همین موضوع جایگاه این بازار را به رتبه سوم رسانده است. سودهایی که اکنون درباره آن صحبت می‌کنیم، سودهای باز هستند؛ یعنی سرمایه‌گذاران هنوز آن‌ها را برداشت نکرده‌اند. سود باز، ملاکی برای سنجش قدرت یک روند در بازار یا احساسات سرمایه‌گذاران است.

آنچه افزایش سود باز درباره آینده بیت کوین نشان می‌دهد

اعداد و ارقام سودهای باز بازارهای بورس و صرافی‌های ارز دیجیتال باعث شده است که بسیاری از تریدرها به تداوم روند صعودی بیت کوین امیدوارتر شود. البته برخی از افراد هم بر این باورند که قیمت ETFهای کنونی بیت کوین، هفته‌های قبل تعیین شده بود. اما نشانه‌ها حاکی از آن است که روند صعودی بیت کوین دوباره بازگشته و احتمالا سرمایه‌گذاران به آنچه در ابتدای سال انتظار داشتند، خواهند رسید.

قراردادهای آتی بیت کوین سال ۲۰۲۱ را با قیمتی حدود ۷۴۰ هزار دلار آغاز کردند. اما زمانی که بازار نزولی شد و قیمت ارزهای دیجیتال در شیب سقوط قرار گرفت، سود قراردادهای آتی هم کاهش پیدا کرد. اما بعد از مدتی که ارزهای دیجیتال به مرور زمان دوباره ارزش واقعی خود را به دست آوردند، سود بازار آتی نیز با قیمت لحظه‌ای ارزها هماهنگ شد و رشد کرد.

آنچه افزایش سود باز درباره آینده بیت کوین نشان می‌دهد
آنچه افزایش سود باز درباره آینده بیت کوین نشان می‌دهد

 

جالب است بدانید که بسیاری از سرمایه‌گذاران و حتی شرکت‌ها به شدت روی تاثیر افزایش سود بازارهای آتی بر آینده بیت کوین حساب باز کرده‌اند و معتقدند این موضوع به همراه صندوق‌های ETF، باعث می‌شود قیمت این ارز دیجیتال در انتهای ۲۰۲۱ یا اوایل ۲۰۲۲ به ۱۰۰ هزار دلار هم برسد.

افزایش تعداد آدرس والت‌های دیجیتال: نشانه دیگری از آینده روشن بیت کوین

از دیگر علامت‌هایی که افزایش قیمت را در آینده بیت کوین به ما نشان می‌دهد، رشد تعداد آدرس‌های فعال والت‌های ارز دیجیتال است. احتمالا زمانی که بیت کوین بیش از پیش در میان سرمایه‌گذاران و مردم پذیرفته شود، باز هم تعداد آدرس‌های فعال افزایش پیدا می‌کند و افراد بیشتری به جمع دارندگان ارزهای دیجیتال می‌پیوندند.

داده‌ها نشان می‌دهد تعداد آدرس‌های فعال از سال ۲۰۲۰ تاکنون روند رشد ثابتی داشته و در حال حاضر حدود ۷۷ میلیون آدرس فعال وجود دارد. همچنین تعداد آدرس‌هایی که به عنوان هولدر شناخته می‌شوند و ارزهای دیجیتال خود را بیشتر از یک سال در والتشان نگهداری کرده‌اند، رو به افزایش است.

یک نکته مهم

ثبت اوج قیمت جدید و خبرهای هیجان انگیز درباره ارزهای دیجیتال یک تله مهم را پیش روی مردم عادی قرار داده است. بسیاری از افراد از این رشد سوء استفاده می‌کنند و مردم را به سرمایه‌گذاری‌های ناآگاهانه تشویق می‌کنند.

یک نکته مهم
یک نکته مهم

 

برخی از افراد هم به صورت خودجوش و برای افزایش سود، دارایی‌های ضروری مانند خانه، ماشین و… را می‌فروشند تا در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند. اما باید به یاد داشته باشید که این بازار با افراد غیرحرفه‌ای چندان مهربان نیست و حتی در روند صعودی هم نباید بدون دانش کافی وارد آن شد!

کلام آخر

احتمالا در آینده طرح‌های تعداد سرمایه‌گذاری جدید مرتبط با بیت کوین بیشتر و بیشتر می‌شود و بسیاری از آن‌ها برای ورود به بازار و جذب سرمایه چراغ سبز دریافت خواهند کرد. همچنین سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی کشورهای مختلف نیز همچنان به سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال ادامه خواهند داد و با وجود BITO پای سرمایه‌گذاران جدید هم به بازار این ارز باز خواهد شد.

حتی اگر BITO و سایر صندوق‌های ETF قطعا تاثیر مثبتی بر آینده بیت کوین دارند، حتی اگر باعث رسیدن قیمت این ارز دیجیتال به ۱۰۰ هزار دلار نشوند. زیرا ورود BTC به بورس آمریکا این ارز را به عنوان یک دارایی ارزشمند می‌شناساند و افراد بیشتری آن را به عنوان یک واحد مالی مستقل خواهند پذیرفت.

نویسنده: فاطمه مهراسبی 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست