نرخ هش بیت کوین

با قطع برق ماینرهای چینی، نرخ هش بیت کوین به پایین‌ترین میزان 8 ماهه گذشته رسید

به گزارش Cointelegraph دولت چین چندی پیش اعلام کرد که دیگر اجازه استخراج و معاملات بیت کوین را در این کشور نخواهد داد و قصد تعطیلی استخرهای استخراج را نیز دارد. پس از اعلام این کشور، شاهد افت قیمت دوباره‌ای در بازار رمزارزها بودیم. این افت شدید قیمت تا کنون ادامه دارد و باعث ایجاد نگرانی‌های جدی در معامله‌گران و سرمایه‌گذاران شده است. دولت چین پس از این بیانیه، اقدام به قطع برق ماینرهای چین کرد و اینکار باعث کاهش نرخ هش بیت کوین و رسیدن این میزان به پایین‌ترین عدد در 8 ماهه گذشته شد.

نرخ هش بیت کوین تعداد دفعاتی است که رایانه‌های موجود در شبکه بیت کوین برای تأیید تراکنش‌ها و انجام رمزنگاری شبکه، داده‌ها را هش می‌کنند. پس از اینکه برق ماینرهای استان سیچوان چین قطع شد و دولت اجازه استخراج بیت کوین را از آن‌ها گرفت، نرخ هش بیت کوین حدودا به 91 تریلیون هش در ثانیه (EH/S) رسید.

کاهش نرخ هش بیت کوین و تاثیرات آن

نرخ هش بیت کوین از اوایل نوامبر به پایین‌ترین میزان خود رسیده است، زیرا کشور چین شروع به قطع برق ماینرهای خود کرده است و عملیات استخراج در این کشور تعطیل شده است. نرخ هش شبکه‌ی بیت کوین، مقیاسی برای محاسبه‌ی قدرت استخراج بیت کوین است. این مقیاس در اواسط ماه می به اوج خود رسیده بود و از آن زمان تا کنون، 46 درصد کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های Bitinfocharts، نرخ هش این سکه در حال حاضر 91.2 تریلیون هش در ثانیه (EH/S) است، که این مقدار نسبت به شش هفته گذشته‌ که در بالاترین میزان خود قرار داشته، حدودا نصف شده است. میزان هش بیت کوین در ماه گذشته، 171.4 تریلیون هش در ثانیه بود.

Bitinfocharts همچنین در گزارش خود اعلام کرد که سودآوری استخراج بیت کوین کاهش یافته است و از بالاترین میزان خود یعنی، 0.449 دلار تِراهش در ثانیه‌ی روزانه، به سطح کنونی یعنی، 0.226 دلار رسیده است. مقدار هش بیت کوین در هشت ماه گذشته، هیچگاه تا به این میزان کاهش نیافته بود. آخرین بار در 3 نوامبر 2020، نرخ هش این سکه به کمتر از 90 تریلیون هش در ثانیه رسیده بود.

نرخ هش بالاتر به معنای رقابت بیشتر بین استخراج کنندگان برای اعتبارسنجی بلوک‌های جدید است. همچنین این نرخ هش بالا، مقیاس منابع مورد نیاز برای جلوگیری از حمله به 51 درصد سیستم‌های شبکه را افزایش می‌دهد و از این طریق باعث بهبود امنیت شبکه نیز می‌شود.

افت نرخ هش و همچنین کاهش سودآوری از طریق استخراج بیت کوین، به دلیل سخت‌گیری مداوم مقامات چینی در مورد امکانات و تسهیلات استخراج بیت کوین در سراسر این کشور است. در اواخر هفته گذشته، تصاویری از استخرهای عظیم استخراج در استان سیچوان چین، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

در روز جمعه، مقامات شهر Ya’an، که شهری در بخش غربی استان سیچوان است، دستور توقف عملیات محلی استخراج بیت کوین را دادند. در اواخر سال 2019، CoinShares تخمین زده بود که استان سیچوان، میزبان بیش از نیمی از نرخ هش جهان است و با استفاده از انرژی آبی و فصلیِ فراوان و ارزان، توجه استخراج کنندگان را به خود جلب می‌کند.

در تاریخ 12 ژوئن، مقامات استان Yunnan نیز با صدور اطلاعیه‌ای، دستور تحقیقی در مورد ادعای استفاده غیرقانونی از نیروی برق توسط افراد و شرکت‌های درگیر در استخراج بیت کوین را صادر کردند. طبق گزارشی از CNBC که در 15 ژوئن منتشر شد، نیک کارتر، از شرکای شرکت Castle Island Ventures، با بیان این که نرخ هش بیت کوین در حال کاهش است، اظهار داشت:

“به نظر می‌رسد که دستگاه‌های استخراج بیت کوین در سراسر کشور خاموش هستند.”

تاثیرات ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین

در اوایل ماه می، Cointelegraph در گزارشی اعلام کرد که در حال حاضر نشانه‌هایی وجود دارد که نرخ هش بیت کوین در چین به شدت کاهش یافته و استخراج بیت کوین در این کشور رو به اتمام است. کارتر پیش بینی کرد که با گذشت زمان، حداقل نیمی از میزان هش بیت کوین در چین کاهش یابد. آمریکای شمالی به ویژه ایالت تگزاس، به دلیل قوانین مطلوب و فراوانی انرژی‌های تجدیدپذیر و ارزان قیمت، به یکی از مقاصد اصلی برای “مهاجرت بزرگ استخراج کنندگان بیت کوین” تبدیل شده است.

با این حال، برخی از تحلیل‌گران پیش بینی می‌کنند که سرکوب استخراج بیت کوین در چین، در نهایت باعث ترک این کشور توسط برخی ماینرها و مهاجرت آن‌ها به سایر مناطق مجاز استخراج خواهد شد. Zack Voell مدیر محتوای Compass Mining، بیان کرد:

“اگر بخواهیم در ابعاد بزرگتری به این موضوع نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که حجم و اندازه‌ی این کاهش نرخ هش، با سایر افت‌های پیش از این، همخوانی دارد. پس از اینکه دستگاه‌های استخراج در مناطق جدیدی مسقر شوند و قدرت هش بیت کوین به سایر کشورها منتقل شود، انتظار می‌رود که رشد مداوم نرخ هش بیت کوین، دوباره از سر گرفته شود.”

به دنبال سرکوب گسترده‌ی چین در هفته گذشته، Antpool که یکی از بزرگترین استخرهای استخراج بیت کوین است، 37 درصد از قدرت هش خود را از دست داد و پس از F2Pool و ViaBTC، به رتبه سوم سقوط کرد. استخرهای استخراج بیت کوین که پس از این ممنوعیت گسترده، کاهش قابل توجهی در میزان هش داشته‌اند، AntPool ، Foundry USA ، SlushPool و OKKONG هستند.

در حالی که این ممنوعیت عملیات استخراج، ماینرهای چینی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است، دولت این کشور مشغول کار کردن بر روی پیشرفت ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود است. چین با توجه به رهنمودهای اخیر خود برای توسعه بلاکچین، قصد دارد تا سال 2025 پیشرفته‌ترین فناوری بلاکچین را داشته باشد.

بیشتر بدانید : بلاک چین چیست؟

چین در حال ارائه ارز دیجیتالی داخلی خود (یوآن دیجیتالی)، از طریق لاتاری‌های داخل کشوری است. ساکنین پکن می‌توانند از طریق چند نمونه از اپلیکشن‌های بانکی، در این لاتاری‌ها ثبت نام کرده و یکی از 200 هزار برنده این بسته‌های قرمز باشند. هر بسته شامل 200 یوآن است. چین همچنین به بیش از 3000 دستگاه خودپرداز در سراسر پکن، گزینه‌ی پشتیبانی یوان دیجیتال را اضافه کرده است. همچنین دو بانک در چین در حال حاضر خدمات مبادله نقدی برای یوان دیجیتال را ارائه می‌دهند.

نتیجه گیری

چین به عنوان یکی از بزرگترین کشورها در زمینه استخراج بیت کوین، نقش مهمی در بازار ارزهای دیجیتال بازی می‌کند. با ممنوعیت و حذف عملیات استخراج در این کشور، اکنون به استخرهای استخراج دیگری برای جبران این افت شدید نرخ هش نیاز است. به نظر می‌رسد آمریکا شرایطی را فراهم کرده تا ماینرها بتوانند با انرژی پاک و تجدیدپذیر و همچنین قوانین ساده‌تر، به استخراج بیت کوین بپردازند. احتمالا امریکا قصد دارد تا با این روش، جایگزینی برای استخرهای عظیم استخراج بیت کوین در چین باشد و به نظر می‌رسد تاکنون در انجام این کار موفق بوده است.

مترجم : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست