استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر

استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر و دوستی این ارز دیجیتال با طبیعت

استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر روش جدیدی است که ماینرها از آن استفاده می‌کنند و همین موضوع احتمالا سرعت روند رشد قیمت بیت کوین را بیشتر می‌کند. در یکی دو سال اخیر، مصرف زیاد انرژی در استخراج بیت کوین به یک جریان همه‌گیر تبدیل شد و اعتراض مردم بسیاری از کشورها را برانگیخت. تا جایی که فرایند استخراج در برخی نقاط جهان ممنوع اعلام شد.

البته یک نکته مهم در این زمینه وجود دارد که نادیده گرفته می‌شود؛ همین الان هم بسیاری از شرکت‌های استخراج کننده در چند ماه اخیر به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای استخراج بیت کوین رفته‌اند که این موضوع می‌تواند در تسریع روند رشد قیمت این ارز دیجیتال هم موثر باشد.

آمارهای مرتبط با استخراج بیت کوین چه می‌گوید؟

برای درک بهتر تاثیر استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر در روند افزایشی قیمت ارزهای دیجیتال بهتر است ابتدا از نظر آمارهای منتشر شده این موضوع را بررسی کنیم. دانشگاه کمبریج تحقیقی در این زمینه انجام داده که نشان می‌دهد در حال حاضر ۷۵ درصد از ماینرها برای انجام فعالیت‌های روزانه خود از منابع انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌کنند.

آمارهای مرتبط با استخراج بیت کوین چه می‌گوید؟
آمارهای مرتبط با استخراج بیت کوین چه می‌گوید؟

 

شرکت مینتگرین (MintGreen) استخراج‌کننده‌ای است که در کانادا فعالیت می‌کند و با سوخت پاک ماینینگ انجام می‌دهد. او نیز اعلام کرده به تازگی توافقنامه‌ای با شرکت Lonsdale امضا کرده که در آن برنامه‌هایی برای کنترل گرمای تولید شده در فرایند ماینینگ در بریتیش کلمبیا و ونکوور شمالی تا پایان ۲۰۲۲ اجرا می‌شود.

مینتگرین برای توضیح بیشتر درباره این توافقنامه گفت که بویلرهای دیجیتال این شرکت می‌توانند ۹۶ درصد از برق مصرفی در فرایند ماینینگ را ریکاوری کنند. گزارش‌ها نشان می‌دهد اگر چنین زیرساختی پیاده‌سازی شود، می‌توان از ورود ۲۰ هزار تن بر هر مگاوات برق گاز گلخانه‌ای به جو زمین پیشگیری کرد.

مینتگرین همچنین اعلام کرد که علاوه بر کاهش تولید گاز گلخانه‌ای، می‌توان از برق ریکاوری شده هم استفاده کرد و به کمک آن برق ۱۰۰ ساختمان تجاری و مسکونی در کانادا را تأمین نمود. چنین حجمی نیاز حداقل ۱۵۵ هزار نفر به برق را برآورده می‌کند.

آنچه تاکنون گفتیم تنها نوک قله کوه عظیمی است که درباره تأثیر مثبت ارزهای دیجیتال بر محیط زیست صحبت می‌کند. آگاهی از این تاثیرات، رفته رفته روند پذیرش و رشد قیمت بیت کوین و سایر ارزها را افزایش می‌دهد.

استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر نتیجه بازی را تغییر داده‌ است

مدیرعامل شرکت مینتگرین گفت که قرارداد آن‌ها با Lonsdale برای پیشگیری از مشکلات آب و هوایی و زیست محیطی است که مردم آن‌ها را به استخراج ارزهای دیجیتال نسبت داده‌اند و به همین دلیل خواستار توقف آن‌ها شده‌اند.

استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر نتیجه بازی را تغییر داده‌ است
استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر نتیجه بازی را تغییر داده‌ است

 

زک برادفورد، مدیرعامل CleanSpark، گفت رابطه بین انرژی تولید شده و استخراج بیت کوین در دهه آینده عمیق‌تر می‌شود و گسترش پیدا می‌کند. او همچنین گفت در آمریکای شمالی منابع انرژی استاندارد بسیاری وجود دارد که برای استخراج بیت کوین مناسب هستند. کلین‌اسپارک یک شرکت استخراج کننده پایدار ارزهای دیجیتال و فناوری انرژی است؛ به همین دلیل نظرات مدیرعامل این شرکت درباره استخراج بیت کوین و تأثیر آن در روند رشد قیمت بیت کوین قابل توجه است. او همچنین گفت:

بسیاری از نیروگاه‌های انرژی در مناطق برون‌شهری هستند. ماینرها می‌توانند با استفاده از این نیروگاه‌ها، در حفظ ذخایر انرژی شهر سهیم باشند و اجازه دهند انرژی تولید شده در نیروگاه‌های نزدیک، به بخش‌های دیگر برسد.

نظر برادفورد درباره طرح ریکاوری برق ماینینگ

برادفورد نظر خود را درباره توافقنامه بین مینتگرین و Lonsdale هم اعلام کرد و گفت درباره این طرح دو سناریوی احتمالی وجود دارد. در سناریوی اول هنگام استخراج بیت کوین با انرژی تجدید پذیر، بخشی از انرژی از دست می‌رود یا به هر دلیلی اضافه می‌ماند که ماینرها می‌توانند آن را به نوعی انرژی کاربردی برای خودشان یا سایر قسمت‌ها تبدیل کنند. در سناریوی دوم هم احتمالا ماینرهای بیت کوین سطح تولید انرژی را افزایش می‌دهند و بخشی از آن به سایر قسمت‌ها می‌رسد.

نظر برادفورد درباره طرح ریکاوری برق ماینینگ
نظر برادفورد درباره طرح ریکاوری برق ماینینگ

 

با توجه به آنچه مدیرعامل CleanSpark می‌گوید، متوجه می‌شویم که با راه‌اندازی چنین زیرساختی، احتمالا انرژی بیشتر از آنچه برای ماینینگ نیاز است در دسترس خواهد بود. بنابراین در صورتی که شبکه برق محلی در مواقعی چون ساعات اوج مصرف به کمک نیاز داشته باشد، می‌تواند از ذخیره اضافه شبکه ماینینگ بیت کوین استفاده کند.

 آینده‌ای سبز در انتظار بیت کوین است

مطابق با نظرات برادفورد، استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر و حتی سوخت‌های فسیلی یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌های دهه‌های اخیر بوده است؛ زیرا ماینرها به تقویت زیرساخت‌های نیروگاه‌های این کشور کمک بسیاری کرده‌اند. او بر این باور است که بیت کوین علاوه بر افزایش سرانه مصرف انرژی در آمریکا، میزان تولید انرژی را هم افزایش داده است. او همچنین افزود:

ما در مذاکرات ایدئولوژیک خود یک نکته کلیدی را فراموش می‌کنیم و آن هم این است که میزان مصرف انرژی در آمریکای شمالی در دهه آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت؛ زیرا خودروهای برقی قرار است جایگزین خودروهایی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند، بشوند. همین الان هم در کالیفرنیا استفاده زیاد از خودروهای الکتریکی، نیروگاه‌های این منطقه را تحت فشار قرار داده است. شرایطی که امروز در کالیفرنیا وجود دارد، آینده‌ای است که برای تمام آمریکای شمالی پیشبینی می‌شود.

 آینده‌ای سبز در انتظار بیت کوین است
آینده‌ای سبز در انتظار بیت کوین است

 

او معتقد است که در این میان استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر یا سوخت‌های فسیلی، انگیزه را برای توسعه نیروگاه‌ها و تولید انرژی بیشتر، افزایش داده است. بنابراین علاوه بر ماینرها، مردم نیز از توسعه ماینینگ بیت کوین سود می‌برند. او گفت:

ما در آستانه یک روند عجیب و غیرقابل کنترل قرار داریم؛ جایی که اهداف زیست محیطی و آب و هوایی با تقاضای انرژی بیشتر از طرف ماشین‌های الکتریکی و سیاست‌های مالی برخورد می‌کند. مرکز این آشوب هم بیت کوین است که روند تغییرات را پیچیده‌تر می‌کند.

نظر مدیر ارشد استراتژی بیت دیجیتال درباره محکومیت ماینرها

سمیر تبار (Samir Tabar) که علاوه بر مدیر استراتژی بیت دیجیتال در لیست نزدک (Nasdaq) به عنوان یک ماینر هم شناخته می‌شود، گفت: ماینرهای بیت کوین بخاطر عوارض ماینینگ برای محیط زیست سرزنش می‌شدند و هنوز هم سرزنش می‌شوند. با این حال، حقیقتی که اکنون مشخص شده این است که استخراج‌کنندگان بیت کوین در نوآوری و خلاقیت در زمینه توسعه راه‌های تولید انرژی پاک پیشتاز بوده‌اند. او از توافقنامه مینتگرین و شریکش به عنوان مثالی از نبوغ در این زمینه یاد کرد.

استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر، ارزهای دیجیتال را به سمت آینده‌ای پایدار می‌برد

در سال ۲۰۲۰ گزارشی منتشر شد که نشان می‌داد فرایندهای مرتبط با ساخت و ساز املاک و پروسه‌های ساختمان‌سازی در سراسر جهان، ۳۸ درصد از کربن دی‌اکسیدی که به هوا وارد می‌شود را تولید می‌کنند. بنابراین تئوری اینکه استخراج ارزهای دیجیتال بزرگ‌ترین دلیل گرمایش جهانی و ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی است، باطل می‌شود.

استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر، ارزهای دیجیتال را به سمت آینده‌ای پایدار می‌برد
استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر، ارزهای دیجیتال را به سمت آینده‌ای پایدار می‌برد

 

نتایج مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده، نشان می‌دهد نیروهای برق‌آبی مهم‌ترین منابعی هستند که ماینرها در حال حاضر برای استخراج بیت کوین از آن استفاده می‌کنند. در حال حاضر ۶۲ درصد از مزارع استخراج از نیروهای برق‌آبی برای انجام عملیات ماینینگ روزانه خود استفاده می‌کنند. این گزارش سندی برای اثبات افزایش استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر است. البته در نتیجه این گزارش، ۳۸ درصد از ماینرها از زغال‌سنگ و ۳۶ درصد از آن‌ها از گاز طبیعی برای استخراج استفاده می‌کنند. انرژی باد و خورشید هم در رتبه‌های بعدی تأمین کننده برق مورد نیاز برای ماینینگ قرار دارند.

طرح‌های جدید شرکت مینتگرین هم روند ماینینگ را بروزرسانی می‌کند و احتمالا بسیاری از شرکت‌ها برای تأمین برق و رفع نیازهای گرمایشی خود، از این دستگاه‌های ماینینگ مدرن در محل کارشان بهره ببرند. این موضوع بازار بیت کوین و استخراج این ارز دیجیتال را توسعه می‌دهد.

کلام آخر

صنایع مختلف در تلاشند که هرچه بیشتر دوستدار محیط زیست باشند و تولید آلودگی را به حداقل برسانند. به نظر می‌رسد اصول کار بدون تولید کربن در حال تبدیل شدن به یکی از قواعد استخراج بیت کوین با انرژی تجدیدپذیر است. منابع نشان می‌دهد که در حال حاضر استخراج طلا خیلی بیشتر استخراج بیت کوین برای محیط زیست ضرر دارد. آمار همچنین نشان می‌دهد شبکه استخراج بیت کوین می‌تواند میزان هدررفت گاز طبیع را تا ۶.۲ برابر کم‌تر کند؛ پس می‌توانیم بگوییم ماینرهای بیت کوین در آینده به جای تلف‌کننده انرژی، محافظان آن خواهند بود.

نویسنده: فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست