لایتنینگ نتورک بیت کوین چیست؟

4 دلیل برای ادامه رشد لایتنینگ نتورک بیت کوین

پروتکل پرداخت لایه دوم بیت کوین (لایتنینگ نتورک بیت کوین) طی سال‌های گذشته، به صورت تصاعدی ظرفیت خود را افزایش داده است. ظرفیت این شبکه از زمان راه اندازی آن در سال 2018، از 1000 بیت کوین به 1800 بیت کوین تا کنون رسیده است. بسیاری از طرفداران بیت کوین این را یک مزیت برای این رمزارز می‌دانند و به ادامه رشد این شبکه امیدوارند.

اما برای درک بهتر این موضوع، ابتدا لازم است بدانیم لایتنینگ نتورک چیست و چه کاربردی دارد؟ دلایل رشد این شبکه چیست و وجود آن، چه مزیتی برای بیت کوین دارد؟ در ادامه به پاسخ این سوالات و بررسی دقیق‌تر این شبکه خواهیم پرداخت.

لایتنینگ نتورک بیت کوین چیست؟

لایتنینگ نتورک ابتدا و در سال 2015 و توسط توسط جوزف پون و تادئوس دریجا پیشنهاد شد. این شبکه یک تکنولوژی لایه دوم (لایه دوم یا کانال دوم، بستری خارج از بلاک چین است که شامل معاملات نظیر به نظیر بین دو طرف است و یک ناظر به عنوان تضمین کننده ارزش معامله در آن حاضر است.) است که برای رمزارز بیت کوین استفاده می‌شود.

این شبکه شامل کانال‌های ریزپرداختی است که قابلیت بلاک چین را اندازه‌گیری کرده و از این عملیات برای انجام معاملاتی با کارایی بیشتر استفاده می‌کنند. معاملات انجام شده در این شبکه با سرعت بیشتری انجام می‌شوند، هزینه کمتری دارند و نسبت به تراکنش‌های انجام شده روی شبکه اصلی بیت کوین، آسان‌تر تایید تراکنش می‌شوند.

معاملات انجام شده روی شبکه اصلی بیت کوین داخل زنجیره‌ای هستند اما معاملات انجام شده روی شبکه لایتنینگ، توسط نادهای خارج از زنجیره پردازش می‌شوند. این شبکه با دور کردن معاملات از شبکه اصلی بیت کوین و از زنجیره خارج کردن آن‌ها، باعث کاهش هزینه‌های معامله و همچنین رفع تجمع در بلاک چین بیت کوین و افزایش سرعت معاملات می‌شود. از لایتنینگ نتورک می‌توان برای انجام انواع دیگری از معاملات خارج از زنجیره، مانند معاملات بین رمزارزها نیز استفاده کرد.

به عنوان مثال از این شبکه می‌توان برای انجام atomic swap استفاده کرد. این مبادلات نوعی از قراردادهای هوشمند هستند که امکان مبادله دو رمزارز بدون استفاده از واسطه‌هایی مانند صرافی‌ها را فراهم می‌کنند.

رشد فزاینده‌ی لایتنینگ نتورک بیت کوین در سال اخیر

سال 2021 مهم‌ترین سال از نظر رشد شبکه لایتنینگ بیت کوین بوده است. همان‌طور که Arcane Research نیز به این موضوع اشاره کرده است، فقط از ژانویه امسال، بیش از 800 بیت کوین به ظرفیت این شبکه افزوده شده است. رشد این شبکه در حالی رو به افزایش بود که فقط 39 روز زمان برد تا ظرفیت این شبکه از 1100 به 1200 بیت کوین رسیده و همچنین فقط 5 روز برای رسیدن از 1700 به 1800 بیت کوین طول کشید. این داده‌ها نشان می‌دهند که تقاضای زیادی برای توسعه این شبکه وجود دارد.

رایان جنتری، مسئول بخشی از توسعه تجارت در آزمایشگاه‌های لایتنینگ، بر این باور است که این رشد اخیر شبکه به 4 دلیل اصلی حاصل شده است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

دلایل اصلی رشد لایتنینگ نتورک بیت کوین

یکی از اصلی‌ترین دلایل رشد این شبکه، پیوستن سه شرکت RaspiBlitz، Umbrel و Voltage برای تولید مطالب آموزشی و راهنما مربوط به این شبکه بود. به گفته جنتری، این مطالب راهنما، توسط توسعه دهندگانی به نام لئو ویز و هانا روزنبرگ و تولید شد و دستیابی و اتصال به نادهای این شبکه را به صورت خنده‌داری ساده کرد.

جنتری همچنین بیان کرد: “سازنده‌ی این راهنما به موضوعات مهمی از قبیل مکان شناسی شبکه، چرخه عمر کانال‌ها، چرخه عمر پرداخت‌ها، فاکتورها و مسیریابی که به سوالات متداولی پاسخ می‌دهد، و موارد دیگر اشاره کرده است. بنابراین مردم به ابزارهای اساسی برای راه اندازی نادهای خود دسترسی دارند و همچنین به توسعه جوامع ایجاد شده در اطراف این راه حل پرداخت مبتنی بر بیت کوین، کمک می‌کنند. این امر زمینه‌ای را برای ظهور برخی از جوامع پر تحرک و علاقه‌مند به DeFi و NFT فراهم کرده است. البته این‌ها گروه‌های ابتدایی هستند که موج بعدی استارت آپ‌هایی مانند IMO از پسِ آن‌ها ظهور می‌کند.”

بیشتر بدانید : DeFi چیست ؟

یکی دیگر از دلایل رشد لایتنینگ نتورک این است که این شبکه پتانسیل نظیر به نظیر بیت کوین را افزایش می‌دهد. همچنین این افزایش حجم که توسط شبکه لایتنینگ ساخته شده است، هجوم مقدار زیادی از سرمایه را به خود جلب کرده است. طبق اطلاعات منتشر شده توسط جنتری، در ماه گذشته محبوب‌ترین نادها، 4 میلیون دلار بیت کوین دریافت کرده‌اند.

علاوه بر این جنتری معتقد است که قانون تصویب بیت کوین به عنوان پول رسمی در السالوادور، ثابت کرده است که می‌توان از شبکه لایتنینگ، برای “عبور از شکاف” استفاده کرد. به عبارت دیگر، این شبکه باعث هدایت پذیرش بیت کوین در جریان اصلی و از بین بردن شکاف بین پذیرندگان اولیه و اکثریت کاربران اولیه بیت کوین خواهد شد. پرداخت مستقیم بین افراد در شبکه نظیر به نظیر، می‌تواند راهی عالی برای دستیابی به این هدف باشد.

در نهایت جنتری نتیجه گرفت که شرکت‌های بیشتری در حال درک این مسئله هستند که لایتنینگ نتورک بیت کوین می‌تواند باعث تسهیل در درآمدزایی از نقدینگی، ذخیره سازی، پهنای باند و محاسبه شود. این شرکت‌ها به عنوان منابعی هستند که در آینده به بازار افزوده خواهند شد. وی همچینین افزود:

“چیزی که مردم در آینده به آن توجه خواهند کرد این است که چگونه شبکه لایتنینگ، بهترین راه حل برای حل مشکل مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی از طرف سازمان‌های پیشنهاد دهنده حراج‌ها است. این مشکلی است که جامعه حراج‌‌کنندگان نرم افزارها برای دهه‌ها از آن به ستوه آمده‌اند.”

نتیجه گیری

یکی از مشکلاتی که بیت کوین به عنوان اولین بلاک چین و رمزارز وارد شده به بازار با آن روبرو است، مشکلات مربوط به هزینه و سرعت تراکنش‌ها است. برای رفع این مشکلات نیاز به تغییرات بسیار هزینه‌بر در بلاک چین بیت کوین و بهبود قدرت پردازش رایانه‌هایی است که این معاملات را انجام می‌دهند. با ورود لایتنینگ نتورک بیت کوین، برخی از این مشکلات، نظیر هزینه بالا و سرعت معاملات تا حدودی حل شده‌اند. در این معاملات خارج از زنجیره، دو طرف می‌توانند بدون اطلاع بلاک چین اصلی از فعالت‌هایشان، به معامله بپردازند و از آنجایی که لازم نیست تا همه تراکنش‌ها توسط همه نادها تایید شود، سرعت معاملات به طرز چشم‌گیری افزایش می‌یابد.

البته یکی از معایبی که برای این شبکه ذکر شده، آسیب‌پذیر بودن آن در برابر هکرها و سرقت است، زیرا این شبکه باید همیشه آنلاین باشد. اما به طور کلی مزایای این شبکه باعث افزایش علاقه هواداران بیت کوین به آن شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، شبکه لایتنینگ در حال توسعه روز افزون است و این امر روزنه امیدی است برای طرفداران سرسخت و اولیه بیت کوین برای اثبات قدرت این رمزارز.

نویسنده : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست