از صفر تا صد بیت کوین| چرا بیت کوین اینقدر ارزشمند شد؟

طرفداران بیت کوین با حجم خرید بالا، از سقوط قیمت بیت کوین جلوگیری کردند

سقوط قیمت بیت کوین در ماه اخیر باعث ایجاد ترس و دلهره‌ی زیادی در سرمایه‌گذاران و معامله‌گران شده است. بیت کوین در یک ماه گذشته تقریبا بیش از50 درصد از ارزش خود را از دست داد. این سکه از 65 هزار به حدود 30 هزار دلار رسید. اما کاهش قیمت بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟ نقطه‌ی بعدی برای این رمزارز کجاست؟ آیا می‌توانیم به افزایش قیمت دوباره‌ی بیت کوین امیدوار باشیم؟

تحلیل‌گران بسیاری در این مدت دست به کار شده‌اند و از تمامی ابزار و امکانات برای رسیدن به پاسخ این سوال‌ها بهره برده‌اند. اما همچنان نمی‌توان به طور قطع درباره آینده بیت کوین اظهارنظر کرد. زیرا بازار ارزهای دیجیتال، مانند تمامی بازارهای اقتصادی غیرقابل پیش‌بینی است و سقوط یا صعود قیمت دارایی‌های مالی به عوامل زیادی بستگی دارد.

اخبار مرتبط : پیش بینی قیمت بیت کوین بر اساس یک مدل مالی قدیمی

آیا سقوط قیمت بیت کوین ادامه خواهد داشت؟

در روز گذشته، قیمت بیت کوین دوباره شروع به کاهش کرد، اما طرفداران بیت کوین که به صعود دوباره‌ی قیمت امیدوار بودند، شروع به خرید این سکه در حجم بالا کردند و از سقوط قیمت بیت کوین به زیر 30.9 هزار دلار جلوگیری کردند. این حجم بالای خرید کارساز بود و بیت کوین نتوانست بیش از این سقوط کند. در بعدازظهر و اوایل دیشب نیز این سکه، یک روند صعودی را شروع کرد و توانست به بالاترین قیمت خود در 35.7 هزار دلار برسد.

تقریلا یک ماه از صدور بیانیه‌ی ایلان ماسک در رابطه با عدم پذیرش بیت کوین در سیستم خرید و فروش ماشین‌های تسلا می‌گذرد و هنوز بیت کوین نتوانسته به نقطه‌ی قبلی و یا حتی نزدیک به آن بازگردد. این موضوع نشان می‌دهد که عدم توانایی بیت کوین در بازگشت به نقطه‌ی قبلی، به چیزی بیش از تاثیر منفی ایلان ماسک مربوط است.

کف قیمت دیروز بیت کوین باعث شد تا یک محدوده مستحکم از قیمت این سکه در 3 هفته‌ی اخیر تشکیل شود. این محدوده قیمت بین 31 تا 40 هزار دلار است. اما از این نقطه چه انتظاری داریم؟ این محدوده قیمت تقریبا ثابت به این معنی است که کاهش قیمت، کمتر از 31 هزار دلار و افزایش قیمت بیشتر از 40 هزار دلار در شرایط کنونی کار ساده‌ای نیست.

سقوط قیمت بیت کوین
سقوط قیمت بیت کوین

 

دوره‌ی عدم اطمینان و ترس از بیت کوین

این هفته شاهد ترکیب زیادی از اخبار مربوط به بیت کوین بودیم. در حالی که قانون‌گذاران السالوادوری به قانونی بودن بیت کوین به عنوان پول رسمی این کشور در آمریکای مرکزی رای مثبت دادند، همچنان شاهد خودنمایی ترس، تردید و عدم اطمینان (FUD) از دارایی‌های بیت کوین نیز بودیم.

در توئیت پاک شده در رابطه با باج‌گیری از طریق بیت کوین، که مربوط به خطوط نفتی بود و FBI توانست آن وجوه را بازگرداند، یکی از مقامات رسمی این سازمان به سخنگوی مذاکرات دولتی، جئوف بنت اعلام کرده بود که دستیابی به آدرس والت‌های بیت کوین برای این سازمان امکان‌پذیر است. هرچند به چگونگی این امر اشاره‌ای نشده است.

مایکل بینگر، رئیس شرکت سرمایه‌گذاری گرادیانت عنوان کرد که دلیل سقوط قیمت بیت کوین در حال حاضر، کاهش اعتماد و نگرانی مردم در مورد امنیت دارایی‌ها است. وی همچنین افزود که اکنون تقاضای اصلی مشتریان آن‌ها، کاهش نوسانات بیت کوین است. به همین ترتیب، جینا سانچز، مدیرعامل Chantico Global و استراتژیست ارشد بازار در Lido Advisors، نیز معتقد است که بیت کوین همچنان در روند نزولی قرار دارد.

سانچز گفت که پول در بازار، از سمت دارایی‌های پرنوسان به سمت اقتصاد واقعی در حال بازگشت است. وی برای استناد صحبت‌های خود به کاهش دارایی‌ها و سهام‌های موجود در SPACها (بازار خرید و فروش سهام‌ شرکت‌ها توسط عموم) و IPOها (بازار خرید شرکت‌های بزرگ توسط شرکت‌های کوچک) اشاره کرد.

وی اضافه کرد:

“بازارهای وسیع‌تر و گسترده‌تر و اقتصاد، به ما نشان می‌دهند که مقدار زیادی از پول موجود در بازار، از طریق سرمایه گذاری و مصرف‌گرایی (خرید بیش از حد نیاز) در حال بازگشت دوباره به بازار است و این موضوع به دارایی‌های پرنوسان آسیب می‌رساند.”

سقوط قیمت بیت کوین یک پدیده‌ی طبیعی بود

لیلی لیو، سرمایه‌گذار و یکی از بنیان‌گذاران Earn.com گفت که شاید بتوانیم بیانات ایلان ماسک و کشور چین را در خصوص بیت کوین، عامل اصلی این سقوط قیمت بدانیم، اما این افت شدید بازار، بیشتر مربوط به چرخه‌های طبیعی است. خصوصا با توجه به رشد قیمت چندماهه‌ی استلار، پیش از اینکه این سقوط اتفاق بیفتد.

وی افزود:

“اگر دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم و بازه‌ی چند ساله‌ی اخیر را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که این یک روند کاملا غیرقابل خطا و مطمئن برای رشد و حرکت رو به جلو است. ما حدود 6 ماه، شاهد افزایش بدون سقف و بسیار زیاد قیمت بیت کوین در بازار بودیم و من فکر می‌کنم که این یک امر کاملا طبیعی است که این افزایش قیمت برای همیشه ادامه پیدا نکند و در جایی متوقف شود.”

لیو در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند که اکنون وارد روند نزولی چندساله شده‌ایم یا خیر؟ پاسخ داد که به نظرش چنین نیست و معتقد است که این اتفاق نیفتاده است. استدلال وی برای این بیانات این بود که او معتقد است که اکنون شاهد تحرک مالی مداوم و تحقق موارد استفاده از رمزارزها و اپلیکیشن‌های آن‌ها هستیم، که این اتفاق در آخرین چرخه‌ی نزولی که شاهد آن بودیم، نیفتاده بود.

نتیجه گیری

درست است که سقوط قیمت بیت کوین باعث ترس و عدم اطمینان عمومی به این سکه شده است، اما مقاومت شدید بیت کوین برای توقف این روند نزولی و استقرار آن در یک محدوده تقریبا ثابت، بسیاری از تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران را امیدوار کرده که این روند کاهشی دیگر ادامه نخواهد یافت. البته به گفته بسیاری از متخصصان، اگر قیمت بیت کوین به زیر 30 هزار دلار برسد، ممکن است شاهد کاهش و سقوط قیمت بی سابقه‌ی آن حتی تا کمتر از 20 هزار دلار نیز باشیم. بیت کوین قبلا و در سال 2017 نیز چنین سقوط قیمتی را تجربه کرد و از حدود 18 هزار دلار به حدود 3 دلار رسید.

اینکه سقوط قیمت بیت کوین ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر، مسئله‌ای که تنها با گذشت زمان می‌توان به پاسخ دقیق آن دست یافت، اما در حال حاضر، بسیاری از طرفداران این ارز دیجیتال، در حال تلاش برای جلوگیری از کاهش قیمت بیشتر آن هستند. اگر این افراد موفق به ادامه‌ی این روند شوند، شاید در آینده‌ای نزدیک، شاهد روند صعودی قیمت بیت کوین باشیم.

مترجم : بهزاد واثق

منبع : Bitcoinist

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست