افت قیمت بیت کوین

افت قیمت بیت کوین هنوز تمام نشده است!

افت قیمت بیت کوین — به گزارش Cointelegraph بیت کوین که یک ارز دیجیتال، با سابقه‌ی فراز و نشیب‌های زیاد است. این رمزارز در ماه آپریل به بالاترین قیمت خود رسید و زمانی که ایلان ماسک اعلام کرد که بیت کوین را از سیستم پرداخت شرکت خود حذف کرده است، قیمت آن کاهش یافت و ضربه بعدی را هم کشور چین با اعلام ممنوعیت معامله و استخراج بیت کوین، به بازار رمزارزها وارد کرد.

به دلیل تسلطی که بیت کوین در بازار دارد، زمانی که به این رمزارز ضربه کوچکی وارد می‌شود، بقیه آلت کوین‌ها نیز با سقوط مواجه می‌شوند، زیرا بیت کوین نه تنها ارزشمندترین و اولین رمزارز، بلکه به نوعی به ابزاری برای سنجش احساسات بازار هم تبدیل شده است. اکنون افت قیمت بیت کوین دیگر فقط به دلیل اعلام خبرهای منفی نیست، بلکه موجی از ترس، عدم اطمینان و تردید، باعث شده تا سرمایه‌گذاران و معامله‌گران، اشتیاق خود را برای معامله و سرمایه‌گذاری روی این رمزارز از دست بدهند.

تحلیل‌گران JPMorgan، بیان کردند که به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران سازمانی، از بیت کوین دورتر شده و دوباره به سرمایه‌گذاری روی طلای سنتی روی آورده‌اند و افت قیمت بیت کوین همچنان ادامه خواهد یافت.

آیا افت قیمت بیت کوین ادامه خواهد داشت؟

نیکولاس پانیگیرتزوگلو، تحلیل‌گر JPMorgan، بیان کرد که اکنون ارزش منصفانه و میان مدت برای بیت کوین بین 24 تا 36 هزار دلار است. به گفته تحلیل‌گران JPMorgan، به دنبال بدترین شکستی که بیت کوین در 10 سال گذشته تجربه کرده است، احتمالا بزرگترین رمزارز بازار همچنان به سقوط ادامه دهد.

نیکلاس پانیگیرتزوگو، استراتژیست و کارشناس بیت کوین JPMorgan، در آخرین یادداشت تحقیقاتی خود برای مشتریانش نوشت: “تقاضای سازمانی ضعیف، احتمالاً قیمت بیت کوین را به زیر 30 هزار دلار می‌رساند.”

بر اساس نسبت نوسانات بیت کوین به طلا، تحلیل‌گر JPMorgan پیش‌بینی کرد که احتمالا قیمت بیت کوین در معاملات به قیمتی بین 24000 تا 36،000 دلار در میان مدت خواهد رسید.

وی در بیانات خود گفت: “ارزش منصفانه بیت کوین بر اساس نسبت نوسانات بیت کوین به طلا در حدود یک چهارم قیمت طلا یا به عبارتی یک چهارم عدد 145 هزار دلار که 36 هزار دلار است، خواهد بود. همچنین اگر ارزش منصفانه بیت کوین بر اساس نسبت نوسانات بیت کوین به طلا در حدود یک ششم باشد، شاهد یک ششم عدد 145 هزار دلار که 24 هزار دلار است، خواهیم بود. بنابراین در بازه زمانی میان مدت شاهد بازه ارزشی 24 تا 36 هزار دلار هستیم.”

پانیگیرتزوگلو گفت: “در صورتی نواسانات بیت کوین نسبت به طلا در یک مسیر مشترک باشد و تخصیص بیت کوین نسبت به طلا در سبد خرید سرمایه‌گذاران به طور برابری ادامه پیدا کند، JPMorgan همچنان یک نقطه 145 هزار دلاری را به عنوان هدف تئوری بلند مدت در نظر دارد.”

وی ادامه داد: “اگر بخش‌های خصوصی به جای ذخیره‌ی طلا که چیزی در حدود 2.7 تریلیون دلار است، بیت کوین را تنها برای اهداف سرمایه‌گذاری ذخیره می‌کردند، قیمت بیت کوین چیزی در حدود 145 هزار دلار بود. نیازی به گفتن نیست، ولی برابری نوسانات، همگرایی کامل با مسیر طلا و یا برابری تخصیص بیت کوین و طلا در آینده‌ی قابل پیش‌بینی امری بعید به نظر می‌رسد.”

وی در ادامه بیان کرد: “سیگنال‌های طولانی مدت همچنان دردسر سازند، زیرا هنوز هم دارند به سمت افت قیمت بیت کوین پیش می‌روند و ممکن است پیش از اینکه قیمت طولانی مدت بیت کوین بتواند افزایش پیدا کند، آن را تا 26 هزار دلار کاهش دهند.”

پانیگیرتزوگلو اشاره کرد که به نظر می‌رسد، سرمایه‌گذاران سازمانی پس از افت قیمت بیت کوین پس از 19 ماه می، دیگر تمایل زیادی به خرید این رمزارز ندارند. این استراتژیست اظهار داشت: ” تردیدی وجود ندارد که کاهش پویایی و رونق هفته‌های گذشته، نشان‌دهنده عقب نشینی سازمان‌ها و موسسات از پذیرش بازار رمزارزها و به ویژه بیت کوین و اتریوم است. البته ما این نکته را متذکر می‌شویم که صرفا افزایش نوسانات بیت کوین، به ویژه در مقابل طلا، باعث ایجاد مانعی برای خرید بیت کوین توسط سازمان‌ها می‌شود، زیرا از جذابیت این طلای دیجیتال نسبت به طلای سنتی می‌کاهد.”

JPMorgan پیش از این، این احتمال را بررسی کرده بود که احتمالا موسسات بزرگ در حال فروش بیت کوین خود در ازای طلا هستند، زیرا بیت کوین به پایین‌ترین قیمت خود در پنج ماه اخیر یعنی حدود 30 هزار دلار رسیده است.

روز دوشنبه، پیتر برانت، تحلیل‌گر و معامله‌گر با سابقه مالی، این سوال را مطرح کرد که آیا قیمت بیت کوین در آینده‌ای نزدیک، افزایش پیدا خواهد کرد یا خیر؟ بر اساس داده‌های CoinGecko، در زمان نوشتن این مقاله، بیت کوین با قیمت 36،638 دلار معامله می‌شد که نسبت به 24 ساعت گذشته، 1 درصد کاهش قیمت داشته است. در طی 30 روز گذشته شاهد 37 درصد افت قیمت بیت کوین بودیم، اما همچنان این رمزارز نسبت به سال گذشته 286 درصد افزایش قیمت داشته است.

آیا بیت کوین می‌تواند دوباره افزایش قیمت را تجربه کند؟

در این هفته، شاخص ترس و طمع بیت کوین و رمزارزها به عدد 11 رسید. عدد صفر در این شاخص به معنی ترس شدید از خرید و عدد 100 به معنای حرص و طمع شدید برای خرید بیت کوین است. این شاخص در اوایل سال جاری عدد 90، یعنی تمایل بسیار زیاد برای خرید بیت کوین را نشان می‌داد.

این شاخص که توسط شرکت مقایسه نرم افزاری Alternative که در آلمان مستقر است، با استفاده از نوسانات بازار، حجم بازار، احساسات و تمایلات شبکه‌های اجتماعی، روند رسانه‌ها و تسلط بیت کوین بر بازار محاسبه می‌شود، در حال حاضر نشان می‌دهد که “سرمایه‌گذارن بیش از حد نگران هستند که این می‌تواند یک فرصت خوب برای خرید باشد.”

علی‌رقم افت قیمت بیت کوین و ترس و عدم اطمینان از بازار، در حال حاضر بسیاری از افراد جامعه ارزهای دیجیتال معتقدند که این افت قیمت بیت کوین، یک اصلاح و تعادل سالم است که بازار برای ادامه‌ی راه خود در بلند مدت به آن احتیاج دارد.

آناتولی کراچیلوف، مدیر اجرایی و سرمایه گذاری شرکت Nickel Digital، در ایمیلی با اشاره به افزایش 122 درصدی قیمت بیت کوین از ابتدای سال جاری تا ماه آپریل، اشاره کرد:

“این سقوط شدید در بازار رمزارزها از جهتی سالم و مناسب است، زیرا بازار را قادر می‌سازد تا از سیر بدون تعدیل صعودی فاصله بگیرد تا بتواند وارد فاز بعدی رشد شود. ما این الگو را بارها و بارها در چرخه‌های مختلف مشاهده کرده‌ایم و انتظار داریم این وضعیت تا زمان رشد بازار و دستیابی به مشارکت بیشتر سرمایه‌گذاران سازمانی، در جای خود باقی بماند.”

واریت بولاکول، رئیس بانکداری سرمایه‌گذاری و دارایی‌های دیجیتال در مشاوره مالی و شرکت مدیریت سرمایه بروکر گروپ، در اظهارات خود در ایمیلی گفت: “ما نوسان قیمت و گمانه زنی‌های فعلی را به عنوان اصلاح کوتاه مدت در بازار پررونق آینده می‌بینیم. این افت قیمت بیت کوین که بسیار شدید بود و توسط ضربه اساسی که به آن خورد اتفاق افتاد، اهمیت گوناگونی سبد دارایی را نشان می‌دهد. پس از رشد قوی بیت کوین، شرکت‌هایی که قیمت بیت کوین را بسیار بالا پیش بینی می‌کردند در حال حاضر سردرگمند و در مقابل سرمایه‌گذاران و سهام‌داران عصبانی خود قرار گرفته‌اند.”

تحلیل‌گران بیت کوین، برای تایید لزوم اصلاح بازار، به افت قیمت بیت کوین و سقوط آن در سال‌های گذشته اشاره می‌کنند. به دنبال اوج گرفتن قیمت بیت کوین تا 20 هزار دلار در سال 2017، این رمزارز در افت شدیدی که تجربه کرد، چیزی در حدود 90 درصد از ارزش خود را از دست داد.

پیت هومیستون، مدیر اطلاعات بخش بیت کوین و ارز رمزنگاری شده Kraken ایالات متحده، در توییر خود گفت:

“رمزارزها طی حدود 6 ماه گذشته، یک روند رشد و صعود نفس‌گیر را تجربه کرده‌اند، بنابراین جای تعجبی وجود ندارد که اکنون شاهد یک عقب‌نشینی و کاهش قیمت باشیم، این چیزی است که ما در صعودهای قبلی نیز دیده‌ایم.”

نتیجه‌گیری

ماهیت بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال ناپایدار است، بنابراین نمی‌توان با قطعیت گفت که آیا بیت کوین این بار نیز این بحران را پشت سر می‌گذارد و اگر بله، این اتفاق چه زمانی می‌افتد. به احتمال خیلی زیاد، اگر بیت کوین سیستم استخراج خود را تغییر داده و انرژی پاک استفاده کند، دوباره می‌توانیم شاهد افزایش تمایل سازمان‌ها و سرمایه‌گذاران برای خرید آن باشیم.

اصلاح در بازار ارزهای رمزنگاری شده یک پدیده رایج است و به این معنی نیست که بازار نزولی در جریان است، پس نمی‌توان به طور قطع درباره آینده اظهار نظر کرد. ولی اگر به تازگی قصد سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را دارید، بدانید که دقیقا روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید و با بخشی از سرمایه خود وارد بازار شوید که توانایی از دست دادن آن را دارید.

مترجم : فرزاد واثق

خبرهای مرتبط:

برخی شاخص ها نشان از کاهش قیمت بیت کوین می دهند

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست