پیش بینی قیمت بیت کوین توسط مایکل بِری

بیت کوین از ابتدای ورود خود به بازار رمزارزها، فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. اما سقوط قیمت این سکه در ماه اخیر و عدم توانایی آن در بازگشت به حالت قبلی، باعث نگرانی سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال شده است. بسیاری از تحلیل‌گران با سابقه‌ی بازار، در حال پیش بینی قیمت بیت کوین و یافتن الگویی هستند که بتواند امیدی برای بازگشت به حالت قبلی را به جامعه رمزارزها به ارمغان آورد.

پیش بینی قیمت بیت کوین توسط مایکل بِری
پیش بینی قیمت بیت کوین توسط مایکل بِری

 

بیت کوین در هفته گذشته نیز نواسانات زیادی را تجربه کرد. پادشاه رمزارزها که دارای بیشترین حجم بازار نیز هست، در هفته اخیر دو نقطه‌ی حیاتی ساپورت را از دست داد. در زمان نوشتن این مقاله، قیمت بیت کوین 34312 دلار  بود که نسبت به روز گذشته، 5.3 درصد کاهش قیمت داشته است. در ادامه‌ی مقاله، نظرات مایکل بری را درباره قیمت بیت کوین می‌خوانیم.

بیشتر بدانید : همه چیز درباره بیت کوین

پیش بینی قیمت بیت کوین

مایکل بری مدیر افسانه‌ای و پیشین صندوق‌های سرمایه‌گذاری، به تازگی به شبکه‌های اجتماعی بازگشته است. او از طریق حساب کاربری خود در توئیتر، پیش بینی‌هایش را درمورد بازار رمزارزها منتشر کرده است. بسیاری از این پیش بینی‌ها، دیدگاه مثبتی در مورد آینده بازار رمزارزها ندارند و می‌توانند حامل خبرهای ناخوشایندی برای سرمایه‌گذاران بلند مدت باشند.

شهرت بری به دلیل پیش بینی‌های او در مورد بازار وام‌های بانکی است. مدیر مالی بخش Scion شرکت او، از اواسط تا اواخر سال 2000، از افت قیمت‌های بازار سود زیادی برای شرکت وی کسب کرد. بری در اخرین توئیت خود، بیت کوین را با تروی پولامالو، بازیکن لیگ حرفه‌ای فوتبال آمریکایی، مقایسه کرد. وی با لحنی همراه با شوخی، از دنبال‌کنندگان خود پرسید که به نظر آن‌ها ارزهای دیجیتال چه وجه اشتراکی با پولامالو دارند؟ و سپس نمودار زیر را در حساب کاربری خود با دنبال‌کنندگانش به اشتراک گذاشت.

پیش بینی قیمت بیت کوین
پیش بینی قیمت بیت کوین

 

مدیر سابق صندوق‌های سرمایه‌گذاری، با توجه به این نمودار معتقد است که پیش بینی قیمت بیت کوین، از طریق الگوی Head and Shoulders امکان پذیر است. این نوع الگو در نمودار، معمولا از طریق یک خط پایه که شامل سه قله است، خود را نشان می‌دهد. این الگو نشان دهنده‌ی تغییر روند صعودی به سمت روند نزولی است.

بسیاری از افراد جامعه رمزارزها، به این پیش بینی قیمت بیت کوین توسط بری پاسخ دادند. برخی این پیش بینی را صحیح می‌دانند و عده دیگری نیز سعی در رد آن دارند. یکی از معامله‌گران بازار گفت:

“به نظر می‌رسد که در مقیاس‌های منفی و رو به پایین، باید شاهد کاهش قیمت 5000 دلاری نیز باشیم.”

بری به تعداد بسیار زیاد سرمایه‌گذاران که در معاملات خود از اهرم‌ها استفاده کرده بودند به شدت انتقاد کرد. موضع کنونی وی، بر علیه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و همچنین شرکت‌های سودآور در بازارهای سنتی است.

وی در ادامه گفت:

“هنگامی که بازار ارزهای دیجیتال چند میلیارد دلار متضرر می‌شود، یا سهام‌ دارایی‌های میم (meme) میلیون‌ها دلار از دست می‌دهد، افت شاخه‌های اصلی بازار به اندازه بودجه کشورها می‌شود. اگر که شما نمی‌دانید قدرت اهرم در (leverage) رمزارزها چقدر است، پس اطلاعات زیادی در رابطه با این دارایی‌ها ندارید.”

پیش بینی قیمت بیت کوین در کوتاه مدت

افرادی که به رشد بیت کوین معتقدند و با حجم خرید بالا، از ریزش قیمت آن جلوگیری می‌کنند، در آخرین نقطه ساپورت این سکه قرار دارند. بیت کوین باید بتواند قیمت خود را بیش از 33500 دلار نگه دارد، در غیر این صورت خطر اصلاح مجدد و ریزش قیمت تا 20 هزار دلار آن را تهدید می‌کند. علی مارتینز، تحلیل‌گر بازار رمزارزها، چندین سیگنال فروش برای بیت کوین در 24 ساعت گذشته ثبت کرده است.

اولین سیگنال توسط شاخص TD Sequential، که یک شاخص برای اندازه‌گیری زمانی است که قیمت ممکن است روند صعودی یا نزولی را از بین ببرد، در 24 ساعت گذشته، ثبت شده است. در طی این مدت قیمت بیت کوین به زیر 37 هزار دلار رسید و سپس چندین ساعت در محدوده‌ی 35 هزار دلار متغیر بود، تا اینکه قیمت بیت کوین تا سطح کنونی کاهش یافت.

مارتینز همچنین افزود:

“بر اساس شاخص TD، این احتمال وجود دارد که بیت کوین بتواند قیمت خود را بالاتر از 33.5 هزار دلار حفظ کند، زیرا این شاخص، در نمودار 12 ساعته بیت کوین، در این نقطه به ما سیگنال خرید می‌دهد.”

پیش بینی قیمت بیت کوین در کوتاه مدت
پیش بینی قیمت بیت کوین در کوتاه مدت

 

بنا به گفته مارتینز، محدوده‌ی قیمت بین 31700 و 33500 دلار، یک محدوده مقاومت قوی برای بیت کوین است و شکستن این منطقه و سقوط قیمت، کار ساده‌ای نیست. زیرا در این محدوده، 1.3 میلیون حساب‌ کاربری که 643 هزار بیت کوین خریداری کرده‌اند، وجود دارد. مارتینز گفت که شاخص TD Sequential، در نمودار 12 ساعته به ما سیگنال خرید می‌دهد و در صورتی که نقاط ساپورت بیت کوین بتوانند قیمت را حفظ کنند، بیت کوین می‌تواند به قیمت 37 هزار دلار بازگردد.

قابل توجه‌ترین محدوده ساپورت برای بیت کوین، بین 31.7 و 33.5 هزار دلار است و در صورتی که این سکه، پشتیبانی این محدوده را از دست بدهد، احتمال دارد که به نقطه‌ی حیاتی بعدی برای تقاضا، یعنی 23.4 هزار دلار برسد.

نتیجه گیری

پیش بینی قیمت بیت کوین بر اساس شاخص‌ها و الگوهای متفاوتی انجام می‌شود. نمی‌توان به طور قطع بیان کرد که آیا تمام پیش بینی‌ها 100% صحیح‌اند یا خیر. زیرا بازار، تا حد بسیار زیادی به احساسات افراد درگیر در آن، بستگی دارد. اگر ترس و عدم اطمینان کنونی ادامه یابد و حامیان بیت کوین نتوانند آن را در سطح فعلی حفظ کنند، احتمالا شاهد افت بسیار سنگین این سکه خواهیم بود.

البته بر اساس گفته‌های تحلیل‌گران مطرح بازار، این افت قیمت فعلی یک اصلاح ضروری برای بازار است و امیدوارند که به زودی تمام شده و شاهد افزایش دوباره‌ی قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال باشیم.

نویسنده : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست