پیش بینی قیمت بیت کوین بر اساس یک مدل مالی قدیمی

بیت کوین، پادشاه رمزارزها در ماه اخیر دچار نوسانات بسیاری بود که این نوسانات باعث ایجاد نگرانی زیادی در سرمایه‌گذاران و معامله‌گران شد. هنوز هم این نوسانات تمام نشده و عده زیادی همچنان از ورود دوباره به بازار احساس ترس و عدم اطمینان دارند. بیت کوین که سال‌های زیادی یکه‌تاز بازار ارزهای دیجیتال بوده، اکنون در وضعیت بی ثباتی قرار دارد. وضعیتی که حتی تحلیل‌گران بزرگ نیز به پیش بینی قیمت بیت کوین در آینده روی آورده‌اند و از تمام امکانات موجود برای درستی این پیش بینی‌ها استفاده می‌کنند.

سقوط شدید بازار باعث شد تا حجم سرمایه بسیار زیادی در مدت کمی از بین برود. البته برخی، این سقوط را نوعی اصلاح برای بازار می‌دانند و معتقدند که این اصلاح برای ادامه فرآیند رشد بازار ضروری است. اکنون تحلیل‌گران زیادی دست به کار شده و قیمت بیت کوین را بر اساس رفتار این رمزارز و مدل‌های متفاوت پیش بینی بازار، بررسی می‌کنند.

بیت کوین فراز و نشیب زیادی را تا کنون پشت سر گذاشته و اینکه اکنون رفتار این سکه مطابق با کدام پیش بینی ادامه پیدا کند، به طور قطع قابل بیان نیست و به عوامل زیادی بستگی دارد. در حال حاضر بر اساس یک مدل تحلیلی قدیمی، پیش بینی قیمت بیت کوین تا زیر 36 هزار انجام شده بود و این اتفاق افتاد.

پیش بینی قیمت بیت کوین طبق یک مدل قدیمی

رشد شدید قیمت بیت کوین تا 40 الی 42 هزار دلار، نمی‌تواند باعث شود تا بیت کوین بعدها با خطرات کاهش قیمت دوباره روبرو نشود. ممکن است حتی پس از رسیدن به این قیمت، شاهد افت دوباره قیمت آن باشیم. پیش از این بسیاری از تحلیل‌گران، نقاط 40 و 42 هزار دلار را نقاط مقاومت اصلی بیت کوین می‌دانستند. این پیش بینی قیمت بیت کوین توسط یک مدل قدیمی بازار که تحلیل‌گری تکنیکال به نام تیتان ریچارد ویکوف ارائه داده بود، نشان داده شده است.

افرادی که به صعود قیمت بیت کوین اعتماد زیادی دارند، در نبرد با ایلان ماسک (به عنوان یک مدل برای پیش بینی قیمت بیت کوین) هستند. پیش بینی قیمت بیت کوین بر اساس این مدل قدیمی که توسط تحلیل‌گر تکنیکال پیشگام، تیتان ریچارد ویکوف، در 100 سال پیش ابداع شده است، بر خلاف انتظار این افراد برای رشد صعودی و شدید بیت کوین است.

این مدل که روش ویوکف نامیده می‌شود، شامل یک رویکرد پنج فازی برای تعیین روند قیمت است که عمدتاً شامل واکنش روانی سرمایه گذاران نسبت به عرضه و تقاضای دارایی‌ها است. به عنوان مثال، زمانی که یک دارایی به میزان زیادی خریداری شده و در بازار انباشته می‌شود، تمایل آن به سمت کاهش قیمت می‌رود. در این فرآیند کاهش قیمت و حرکت نزولی شدید قیمت، پنج مرحله به ترتیب وجود دارد:

  • اوج فروش (Selling Climax)  یا (SC).
  •  آزمایش موفقیت آمیز ثانویه (Successful Secondary Test) یا (ST).
  • آخرین نقطه‌ی حمایت Last Point of Support) ) یا .(LPS)
  • نشانه قدرت (Sign of Strength) یا (SOS).
  • سنگ قدم (stepping stones) که نشان‌گر تقاضای بیشتر برای دارایی است.

در شکل زیر مراحل پنجگانه‌ی چرخه‌ی تجمع را مشاهده می‌کنید.

پیش بینی قیمت بیت کوین بر اساس یک مدل مالی قدیمی
پیش بینی قیمت بیت کوین بر اساس یک مدل مالی قدیمی

 

از طرف دیگر، چرخه‌ی توزیع در بازار، مانند یک نسخه 180 درجه‌ای مخالف چرخه‌ی تجمع است. این حالت نیز شامل پنج مرحله است که روند صعودی قیمت را نشان می‌دهند.

عرضه مقدماتی (PSY) یا Preliminary Supply نشان‌گر یک تغییر تقاضای قوی به سمت مثبت است، زیرا روند افزایش قیمت‌ها همزمان با افزایش حجم تقاضا در بازار همراه است. با این حال، روند صعودی تا جایی ادامه می‌یابد که دیگر به اتمام می‌رسد و منجر به نقطه‌ی اوج خرید (BC) یا buying climax می‌شود.

این امر به دنبال فروش گسترده‌ای به وجود می‌آید که ناشی از کمبود تقاضا در نزدیکی نقطه توقف قیمت در مقابل عرضه فراوان است. ویكوف این اصلاح بازار را به عنوان یک واكنش خودكار (AR) می‌نامد.

عرضه مقدماتی، اوج خرید و واکنش خودکار، باهم فاز A را به وجود می‌آورند.

فاز B شامل یک جهش غیرواقعی به سمت نقطه اوج خرید (BC) است که به آن آزمایش ثانویه (SET) یا Secondary Test گفته می‌شود. به دنبال این جهش، دارایی دوباره افت می‌کند و آن را نشانه‌ی ضعف دارایی (SOW) یا Sign of Weakness می‌نامند. فاز B نیز معمولاً شاهد تلاش‌های ضعیف برای برگشت از سمت SOW (نقطه‌ی ضعف دارایی) به سمت حرکت صعودی (UT) یا Upthrust  است.

انتقال به فاز C شامل یک شوک انتهایی در مرحله توزیع است که به آن حرکت صعودی پس از توزیع (UTAD) یا Upthrust After Distribution گفته می‌شود.

فاز D شامل یک لغزش هشدار دهنده‌ی تقاضا در برابر عرضه است که به عنوان آخرین نقطه‌ی عرضه (LPSY) یا Last Point of Supply نیز شناخته می‌شود و منجر به سقوط قیمت تمام شده در فاز E خواهد شد. در شکل زیر مراحل پنجگانه چرخه‌ی توزیع را مشاهده می‌کنید.

بیت کوین در فاز C
بیت کوین در فاز C

بیشتر بدانید : تاریخچه ارزهای دیجیتال

بیت کوین در فاز C

یک تحلیل‌گر مستقل بازار با نام مستعار تمپتینگ بیف، به دنبال کنندگان خود هشدار داد که بیت کوین وارد چرخه‌ی تجمع مدل کلاسیک ویکوف شده است. وی به بازگشت دوباره‌ و اخیر بیت کوین به قیمت پایین‌تر اشاره کرد و گفت که پتانسیل BTC/USD در حفظ روند صعودی بیش از 40 هزار دلار، در گرو کاهش عرضه و افزایش تقاضا است. وی بیان کرد: “عرضه بیت کوین رو به اتمام است و این سکه می‌تواند برای شروع فاز C آماده باشد.”

اما تمپتینگ بیف، یک سناریوی متناقض را هم با تصور دوباره‌ی فاز A در نمودارهای مرحله توزیع مدل ویکوف، ارائه داد. این تحلیل‌گر، بازگشت بیت کوین از 30 هزار دلار یعنی کمترین قیمت آن را، به عنوان نشانه‌ی مرحله عرضه مقدماتی (PSY) دانست که منجر به اوج خرید (BC)، واکنش خودکار (AR)، آزمایش ثانویه (SET) و نقطه‌ی ضعف دارایی (SOW) و سایر رویدادهای متوالی در مرحله توزیع می‌شوند.

وی معتقد است که بیت کوین دوباره خود را در فاز C قرار داده که این فاز، درباره اتمام تقاضا در مرحله توزیع ویکوف هشدار می‌دهد. این بدان معناست که بیت کوین در نقطه‌ی خطرناکی برای سقوط قیمت قرار دارد. پیش بینی قیمت بیت کوین توسط بیف، نشان از کاهش دوباره قیمت دارد.

منحنی‌های تکنیکال به سمت نزول حرکت می‌کنند
منحنی‌های تکنیکال به سمت نزول حرکت می‌کنند

 

آخرین اصلاحات بیت کوین در بازار، پس از اینکه این رمزارز یک سال مداوم در حال ذخیره و انباشته شدن بود، بلاخره رخ دادند. بین مارچ 2020 و آوریل 2021، نرخ تبادل BTC/USD سر به آسمان گذارد و تا 1.582 درصد افزایش یافت. بیت کوین بالاترین قیمت خود تا کنون را در حدود 65 هزار دلار ثبت کرد.

با این حال، این جفت ارزی (BTC/USD)، بیش از 50 درصد ارزش خود را از دست داد و پیش بینی قیمت بیت کوین، اینبار نادرست از آب درآمد. قیمت بیت کوین سقوط کرد، بهبود یافت و اکنون بدون اشاره به جهت خاصی در کوتاه مدت، در حال تحکیم غیرمستقیم و ادغام است. اکنون مدل توزیع ویکوف بیشتر در حال نشان دادن خود است، زیرا فازهای آن، یک حرکت یک‌ ساله‌‌ی رو به بالا را دنبال می‌کنند، نه رو به پایین.

در همین حال، بیت کوین پس از یک تصحیح نزولی شدید پس از اواسط ماه می، در داخل یک ساختار مثلث متقارن در حال ادغام است و این نکته را القا می‌کند که در واقع یک الگوی bearish pennants در حال شکل‌گیری است. از نظر تکنیکی، bearish pennants ها به اندازه‌ی مقیاس حرکت قبلی، قیمت‌ها را پایین می‌آورند. در نمودار زیر، شکل‌گیری مثلث متقارن را مشاهده می‌کنید.

پیش بینی قیمت بیت کوین
پیش بینی قیمت بیت کوین

 

در زمان نوشتن این مقاله، BTC / USD، حدود 36 هزار دلار و 44.59 درصد پایین‌تر از بالاترین قیمت خود در 65 هزار دلار معامله می‌شود.

نتیجه‌گیری

پیش بینی قیمت بیت کوین بر اساس مدل ویکوف، نشان می‌دهد که همچنان احتمال دارد که بیت کوین دوباره سقوط قیمت را تجربه کند. در حالی که پیش از این، پیش بینی می‌شد که نقاط 40 و 42 هزار دلار، نقاط مقاومت قوی بیت کوین هستند و اگر بیت کوین بتواند این نقاط را پشت سر بگذارد، شاهد صعود آن خواهیم بود. البته هیچ تحلیلی 100 درصد مورد اطمینان نیست و ممکن است بیت کوین روندی متفاوت و دور از انتظار را در پیش بگیرد.

مطالب این مقاله فقط جهت آگاهی و اطلاعات روز بازار است و به هیچ عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری یا عدم سرمایه‌گذاری نمی‌باشد. بخاطر داشته باشید که ورود به بازار و انجام معاملات، نیازمند دانش، تخصص و تحقیق گسترده‌ای است و نمی‌توان بر اساس احتمالات و شنیده‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

مترجم : بهزاد واثق

منبع : Cointelegraph

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست