کاهش قیمت بیت کوین

برخی شاخص‌ها نشان‌ از کاهش قیمت بیت کوین می‌دهند

به گزارش Cointelegraph بدلیل کاهش قیمت بیت کوین بازار رمزارزها در هفته‌های اخیر، ضربه‌های سنگینی خوردند که باعث شد بیشتر رمزارزها تا حدود 60 درصد نیز کاهش قیمت پیدا کنند. پس از این افت سنگین بازار، اکنون شاهد اصلاحات بازار و بهبود نسبی اوضاع برای بیت کوین و سایر آلت کوین‌ها هستیم. عده زیادی از معامله‌گران، دوباره به بازار خوشبینند و امیدوارند که بازار ارزهای دیجیتال به زودی این بحران را پشت سر بگذارد.

اما برخی دیگر هم هستند که هنوز به وضعیت بازار اطمینان ندارند و معتقدند که همچنان باید منتظر یک افت قیمت دیگر برای بیت کوین بود. معامله‌گران و تحلیل‌گران از استراتژی‌های مختلفی برای تحلیل و تشخیص وضعیت بازار استفاده می‌کنند، اما اکنون برخی از شاخص‌ها و فعالیت‌های روی بلاکچین و داده‌های مشتق از این اطلاعات، نشان می‌دهد که وضعیت بازار همچنان ناامن است و ممکن است شاهد کاهش قیمت بیت کوین برای چندین بار متوالی باشیم.

آیا کاهش قیمت بیت کوین همچنان ادامه دارد؟

به گفته یکی از کاربران توییتر به نام Noshitcoins، داده‌های مشتق از فعالیت‌هایی که روی بلاکچین‌ها در حال انجام است، نشان می‌دهد که باید منتظر روند نزولی بیشتری در بازار ارزهای دیجیتال باشیم. از زمانی که بیت کوین در 12 ماه می، 48 درصد افت قیمت پیدا کرد و به 30 هزار دلار رسید، معامله‌گران در حال تلاشند تا بتوانند این تغییر روند بازار را پیش‌بینی کنند و متوجه شوند که چه زمانی این کاهش قیمت بیت کوین، متوقف شده و این رمزارز روند صعودی را پیش خواهد گرفت.

کاهش قیمت بیت کوین و دیگر آلت کوین‌ها، باعث انحلال و از بین رفتن 12 میلیارد دلار سرمایه از بازار رمزارزها شد و بی اعتمادی معامله‌گران به بیت کوین به اوج خود رسید. اکنون هنوز هم عده‌ای هستند که به بازار بی اعتمادند و معتقدند که قیمت بیت کوین بیش از پیش کاهش پیدا خواهد کرد.

اکنون جامعه رمزارزها شروع به تحقیق و جستجو برای یافتن علائمی هستند که نشان دهد بازار روند صعودی را شروع خواهد کرد. این نشانه‌ها شامل الگوهای فنی، اطلاعات بدست آمده از داده‌های تورم CPI ایالات متحده و سپرده‌های موجود در صرافی‌های بیت کوین است. به عنوان مثال برخی از تحلیل‌گران معتقدند که رسیدن قیمت بیت کوین به 40 هزار دلار می‌تواند شروعی برای صعود و افزایش قیمت پادشاه رمزارزها باشد. اما برای پیدا کردن بالاترین قیمتی که بیت کوین می‌تواند داشته باشد، باید پایین‌ترین قیمت آن را نیز تعیین کنیم.

طبق داده‌های بدست آمده، برخی معتقدند که بیت کوین اگر بتواند سطح قیمت 40 هزار دلار را دوباره بدست آورد، می‌تواند تا 50 هزار دلار نیز پیش برود. با این حال، بیت کوین دو روز پس از سقوط قیمت خود، موفق شد مرز 40 هزار دلار را بشکند، اما متاسفانه این صعود قیمت دیری نپایید و 6 ساعت بعد، دوباره شاهد کاهش قیمت بیت کوین بودیم. در همین حین برخی از معامله‌گران معتقدند که یک بازگشت تا نقطه 30 هزار دلار، برای رشد و صعود بیت کوین لازم و ضروری است.

بیت کوین در حال تشکیل یک روند نزولی ملایم و وسیع است. ممکن است این روند باعث ایجاد یک موج صعودی شود، اما در این حالت دو احتمال وجود دارد: اول اینکه بیت کوین بتواند خط مقاومت خود را شکسته و به حفظ روند صعودی خود ادامه دهد، و دومین مورد اینکه دوباره شاهد کاهش قیمت بیت کوین تا 30 هزار دلار باشیم.

جانی وو در 25 می 2021 گفت: “قیمت‌های بازار همیشه به اخبار خارجی یا شکل‌های قبلی نمودارها واکنش نمی‌دهند و نمی‌توان انتظار داشت که دقیقا مطابق با آن باشند، این اظهارات را نمی‌توان با شواهد تجربی و یا منطقی توجیه کرد. بر خلاف بازار سهام، در حال حاضر سرمایه‌گذاران بیت کوین نمی‌توانند به معیارها و ارزیابی‌های معمولی که در بازار استفاده می‌شوند، اعتماد و تکیه کنند.”

مطمئنأ ذخیره کردن دیجیتالی یک دارایی، یکی از راه‌های مورد استفاده امروزه برای ما است اما در عین حال، این روش غیرقابل سانسور شدن و همچنین به راحتی قابل انتقال است. به علاوه برای برخی از کاربران، قابلیت تبدیل نظیر به نظیر بیت کوین به ارزهای فیات در خارج از صرافی‌های معمولی که توسط مشتریان تنظیم می‌شود، باعث ارزشمندی بیت کوین می‌شود. یکی دگیر از فاکتورهایی که باید مورد توجه قرار بگیرد، سرمایه‌گذارانی هستند که به دلیل عدم ارتباط با دارایی‌های مالی سنتی، در حال افزایش سبد خرید بیت کوین خود هستند.

پخش کردن سرمایه در کوین‌های مختلف و متناقض، باعث ایجاد موانعی برای مدل سازی پتانسیل واقعی بازار، عدم شناخت وضعیت مناسب برای سرمایه‌گذاری روی یک سکه و حتی اندازه‌گیری اثربخش تحولات اخیر بازار می‌شود.

برخی از افراد، تسلا و شرکت‌های بزرگ را برای ایجاد ذخایر بیت کوین و رفتن بیت کوین به سمت یک ذخیره ارزشی مانند طلا، تشویق می‌کنند، در حالی که دیگران اهمیتی به کسانی که بیت کوین را نگه می‌دارند نمی‌دهند و در عوض بر روی چالش‌های مقیاس پذیری و قابلیت کاربردی بودن بیت کوین تمرکز می‌کنند.

Skew: شاخص تخصصی برای “ترس و طمع”

کاهش قیمت بیت کوین / شاخص ترس
شاخص ترس

 

گزینه‌ی Call در صرافی‌ها، به خریداران این امکان را می‌دهد تا با پایان یافتن قرارداد، بیت کوین را با قیمت ثابت خریداری کنند. از طرف دیگر، گزینه‌ی Put، چیزی مانند بیمه برای خریداران فراهم می‌کند و از آن‌ها در برابر افت و کاهش قیمت بازار محافظت می‌کند (سفارشات خرید و فروش).

زمانی که maker های بازار یا معامله‌گران حرفه‌ای به سمت صعود و رشد می‌روند، درخواست‌های بالاتری را برای گزینه‌های خرید فعال می‌کنند. این روند باعث ایجاد یک شاخص 25 درصدی منفی skew خواهد شد. از طرف دیگر، هرچه که حمایت در مقابل ضرر، هزینه بیشتری در بر داشته باشد، شاخص skew به سمت مثبت شدن پیش خواهد رفت. یک دلتای 25 درصدی skew که بین 10 درصد مثبت و 10 درصد منفی در حال نوسان است، معمولا خنثی و بی طرف تلقی می‌شود. این وضعیت متعادل، تا 16 ماه می ادامه داشت و سپس از بین رفت، زیرا بیت کوین نقطه بحرانی حمایت خود در 47 هزار دلار را که برای 76 روز حفظ کرده بود، از دست داد.

با بدتر شدن وضعیت بازار، دلتای 25 درصدی شاخص skew کاهش پیدا کرد و هزینه گزینه‌های محافظتی افزایش یافت. بنابراین تا زمانی که این شاخص‌ها در نزدیکی 5 درصد، ثبات بیشتری را در الگو نشان ندهند، برای اعلام اینکه در پایین‌ترین قیمت بازار هستیم زود است.

برخی به دنبال الگوهای ترند نزولی هستند و معتقدند که توییت‌های غیرقابل پیش‌بینی ایلان ماسک، باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران سنتی از صحنه کنار زده شوند. مایکل پوروز، مدیر اجراییTallbacken Capital Advisors LLC که ماه گذشته، کاهش قیمت بیت کوین را به درستی پیش بینی کرده بود گفت: “حرکت اکنون بازار، به طرز قاطعانه‌ای به سمت افت و کاهش است.”

Purves معتقد است که مهم‌ترین سطح بعدی برای بیت کوین 42 هزار دلار است، زیرا تقریبا برابر با افزایش قیمت در ماه ژانویه و 50 درصد اصلاحاتی است که در دسامبر 2020 اتفاق افتاد. Purves پیش‌بینی می‌کند که اگر بیت کوین از این نقطه عبور کند، ضررهای بیشتری در پیش است. اما اگر قیمت بیت کوین بتواند به بالاتر از نقطه ساپورت برسد، احتمال به وجود آمدن یک روند صعودی زیاد است.

برای اشنایی با برترین صرافی های ارز دیجیتال خارج از ایران می توانید این مقاله را مطالعه بفرمایید

برترین صرافی های ارز دیجیتال

سیگنال‌های فعال بیت کوین نشان می‌دهد که معامله‌گران غیرحرفه‌ای باید بیشتر احتیاط کنند

سیگنال‌های فعال بیت کوین نشان می‌دهد که معامله‌گران غیرحرفه‌ای باید بیشتر احتیاط کنند
سیگنال‌های فعال بیت کوین نشان می‌دهد که معامله‌گران غیرحرفه‌ای باید بیشتر احتیاط کنند

 

معامله‌گران حرفه‌ای بازار، همواره تعداد بیت کوین‌های فعال در بازار را نظاره می‌کنند. این شاخص به تنهایی نمی‌تواند صعودی یا نزولی تلقی شود، زیرا اطلاعاتی در مورد تاریخ و نوع فعالیت آدرس‌های فعال به ما ارائه نمی‌دهد. افزایش 500 درصدی قیمت بیت کوین از اول اکتبر سال 2020 و رسیدن قیمت آن در اوج و به 64900 دلار در 14 آپریل 2021، باعث افزایش حجم جابه‌جایی بازار پیش از رشد و صعود چشم‌گیر بیت کوین شد. اکنون کاهش تعداد حساب‌های فعال بیت کوین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بیت کوین دیگر علاقه‌ای به مشارکت و معامله در قیمت فعلی بازار ندارند.

در حال حاضر و در 30 روز گذشته، 2.2 میلیون بیت کوین فعال در بازار وجود دارد که این مقدار، به طور قابل توجهی بالاتر از سطحی است که در اکتبر 2020 شاهد آن بودیم. با توجه به وضعیت فعلی، معامله‌گران نباید با این فرض که بیت کوین به پایین‌ترین قیمت خود رسیده است عمل کنند. حداقل نه تا زمانی که نوسانات و فعالیت‌های قابل توجهی تا زیر 40 هزار دلار دیده می‌شود.

جاستین چوه، معامله‌گر ارشد در Wave Financial، که در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کند در مورد کاهش قیمت بیت کوین در ماه اخیر گفت: “این افت بازار باید اتفاق می‌افتاد و این امری کاملا طبیعی است، با اینکه همه ما آرزو داشتیم این اتفاق نیفتد.”

Anchorage Digital Bank، که یک پلتفرم دارایی دیجیتال را برای سرمایه‌گذاران سازمانی راه اندازی می‌کند، گفت: “ما اکنون شاهد افزایش نگهداری یا افزایش دارایی‌های رمزارز مشتریان هستیم.” دیوگو مونیکا، رئیس و بنیانگذار بانک مستقر در کالیفرنیا، گفت:

“اکثر مردم به این موضوع به عنوان یک نقطه ورود خوب به بازار نگاه می‌کنند.”

نتیجه‌گیری

کاهش قیمت بیت کوین باعث نظرات متفاوت و همچنین ایجاد ترس و وحشت در برخی از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران شده است. اما اکنون شاهد این هستیم که در عین تناقضات و مخالفت‌هایی که در نظرات تحلیل‌گران وجود دارد، اکثر قریب به اتفاق آن‌ها معتقدند که حتی اگر باز هم شاهد کاهش قیمت بیت کوین باشیم، این اتفاق پایان کار این رمزارز نیست و می‌توانیم به صعود دوباره بازار امیدوار و خوشبین باشیم.

بازار ارزهای دیجیتال، بازاری با صعود و فرودهای زیاد است و اگر می‌خواهید که در این بازار سرمایه خود را از دست ندهید، همواره با دقت و بررسی بازار وارد معاملات شوید و به شایعات بی اساسی که گاها باعث سود بردن عده خاصی می‌شود توجه نکنید. همواره این نکته را در نظر داشته باشد که با آن بخشی از سرمایه خود وارد بازار شوید که توان از دست دادن آن را داشته باشید. مقاله بالا فقط جهت اطلاع شما آورده شده و هیچ نظری مبنی بر سرمایه‌گذاری در بازار فعلی به شما داده نشده است. پس قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری، ابتدا به طور کامل تحقیق کنید و سپس وارد بازار شوید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست