اتحاد قانونگذاران چینی برای مقابله با ارزهای دیجیتال متحد می‌شوند

اتحاد قانونگذاران چینی برای مقابله با ارزهای دیجیتال متحد می‌شوند

بانک مرکزی چین به همراه نهادهای دولتی در این کشور در حال ایجاد مکانیزم‌های هماهنگ برای مقابله با ارزهای دیجیتال است. حکومت چین قصد دارد به صورت کاملا جدی با ارزهای دیجیتال مقابله کند و تمام نیروهای خود را روی این موضوع متمرکز کرده است.

سازمان‌های مشارکت‌کننده در طرح مقابله با ارزهای دیجیتال در چین

بانک مردم چین (PMoC) در روز جمعه دوم مهر ماه اعلام کرد قصد دارند مجموعه‌ای از اقدامات جدید را اجرا کنند تا بتوانند با قدرت بیشتری به مقابله با پذیرش ارزهای دیجیتال در این کشور بپردازند. یکی از اقدامات این است که تمام بانک‌ها و بخش‌های مرتبط با آن‌ها، فعالیت‌های ارزهای رمزنگاری شده را محدود کنند و خدماتی در این راستا ارائه ندهند. همچنین کاربرانی که از ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند نیز نمی‌توانند از خدمات مالی بانک‌ها بهره‌مند شوند.

۱۰ نهاد دولتی در چین به صورت جدی برای مقابله با ارزهای دیجیتال اعلام آمادگی کرده‌اند؛ بانک مردم، سازمان فضای مجازی چین و وزارت امنیت عمومی سه مورد از مهم‌ترین نهادهای مشارکت‌کننده در این طرح هستند. آن‌ها قصد دارند مکانیزم هماهنگی ایجاد کنند تا مانع از انجام هرگونه تراکنش ارز دیجیتال توسط فعالان بازارهای مالی شوند.

بر اساس گزارش‌های اعلام شده، سازمان‌های مشارکت‌کننده در این طرح تاکنون به پیشرفت‌های قابل توجهی برای مقابله با ارزهای دیجیتال دست پیدا کرده‌اند. آن‌ها از پلتفرم‌هایی استفاده می‌کنند که می‌تواند معاملات غیرقانونی ارزهای دیجیتال را به صورت کامل شناسایی کند.

اعلامیه بانک مردم چین

این بانک اعلام کرده است که در حال حاضر بسیاری از آژانس‌های دولتی چین مطابق با قوانین این کشور درباره ارزهای دیجیتال عمل می‌کنند و در تلاشند تا حد امکان تراکنش‌های رمز ارزی در چین را محدود کنند.

اعلامیه بانک مردم چین
اعلامیه بانک مردم چین

 

در این اعلامیه نوشته شده است:

بخش‌های مدیریت مالی، بخش‌های امنیت سایبری، بخش‌های مخابراتی، بخش‌های امنیت عمومی و بخش‌های نظارت بر بازار به صورت کاملا هماهنگ باهم عمل می‌کنند و در صدد قطع تمام روش‌های پرداختی ارزهای دیجیتال هستند. آن‌ها قصد دارند وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مربوط به ارزهای دیجیتال را از دسترس خارج کنند.

ون شینشیانگ، مدیر بخش پرداخت بانک مردم چین، درباره افزایش محبوبیت بیت کوین، آلت کوین و استیبل کوین‌ها ابراز نگرانی کرد و از مسئولان مربوطه خواست اقدامات جدی‌تری برای مقابله با ارزهای دیجیتال در چین انجام دهند. او می‌خواهد سیستم مالی سنتی، همچنان در رقابت با سیستم مالی آینده پیروز باشد.

تداوم وضعیت فشار قانون‌گذاران چینی علیه ارزهای دیجیتال

مقامات چینی اعلام کرده‌اند که مردم این کشور باید آگاهی خود را درباره ریسک‌های سرمایه‌گذاری افزایش دهند و از خرید ارزهای دیجیتال برای حفظ ارزش سرمایه و کسب سود، خودداری کنند. آن‌ها همچنین اعلام کردند که خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال قانونی نیست و این ارزها ارزش واقعی ندارند. این موضوع از دیگر اقدامات سرکوب‌گرانه برای مقابله با ارزهای دیجیتال بود که در آگوست ۲۰۲۱ انجام شد.

یین یوپینگ، معاون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان بانک مردم چین، در ماه آگوست گفته بود بانک مرکزی قصد دارد وضعیت پرفشاری علیه ارزهای دیجیتال ایجاد کند و به سرکوب این ارزها ادامه خواهد داد. او گفت معاملات ارزهای دیجیتال باعث اعتیاد به سرمایه‌گذاری می‌شود و مدام مردم را به خرید بیشتر این ارزها ترغیب می‌کند. او گفت مقامات چینی برای مقابله با این موضوع، به مسدود کردن سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و کانال‌های شرکتی که در زمینه تراکنش‌های ارز دیجیتال فعالیت دارند، ادامه خواهند داد.

تأثیر قوانین مقابله با ارزهای دیجیتال در چین روی ارزهای دیجیتال

بعد از صحبت‌های مقامات چینی درباره ارزهای دیجیتال و اعلام اقدامات جدیدی که علیه این بازار انجام می‌دهند، بازار دچار نوسان شد. قیمت بیت کوین بیش از ۵ درصد افت کرد و به ۴۲۳۰۵ دلار رسید. این اولین باری نیست که صحبت‌ها و اقدامات چین باعث ایجاد نوسان در بازار ارزهای دیجیتال شده بود و احتمالا آخرین بار هم نیست.

تأثیر قوانین مقابله با ارزهای دیجیتال در چین روی ارزهای دیجیتال
تأثیر قوانین مقابله با ارزهای دیجیتال در چین روی ارزهای دیجیتال

 

چین سابقه‌ای طولانی در زمینه مقابله با ارزهای دیجیتال دارد. این کشور در سال ۲۰۱۷ معامله ارزهای دیجیتال را در این کشور ممنوع اعلام کرد. مدتی بعد از اعلام این محدودیت توسط کشور چین، قیمت بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ برای اولین بار قیمت ۲۰ هزار دلار را تجربه کرد.

کلام آخر

اقدام بعدی دولت چین، ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین در این کشور بود. بسیاری از مزارع استخراج در این کشور تعطیل شدند یا به کشورهای دیگر نقل مکان کردند. مقامات از استان‌هایی که استخراج‌کنندگان در آن‌ها کار می‌کردند، خواستند منابع آب و برق آن‌ها را قطع کنند. چین در ماه‌های قبلی اعلام کرده بود قصد دارد برقی که دیگر توسط ماینرها مصرف نمی‌شود را به توسعه خودروهای الکتریکی در این کشور اختصاص دهد.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست