Coinbase ادعای سکه USDC مبنی بر اینکه این کوین با "پشتوانه دلار آمریکا" است را حذف کرد

Coinbase ادعای سکه USDC مبنی بر اینکه این کوین با “پشتوانه دلار آمریکا” است را حذف کرد

وب سایت صرافی Coinbase به تازگی بیان کرد که سکهUSDC  با دارایی‌های کاملا ذخیره شده پشتیبانی می‌شود و این ادعا که این سکه توسط دلار آمریکا در یک حساب بانکی پشتیبانی می‌شود را خلاف واقعیت خواند و آن را حذف کرد.  با توجه به این موضوع، به نظر می‌رسد که USD Coin (USDC)، استیبل کوین وابسته به دلار، یکی از بزرگترین مزیت‌های رقابتی خود را نسبت به اصلی‌ترین رقیب خود یعنی Tether (USDT)، از دست داده است.

تغییرات صفحه سکه USDC در وبسایت Coinbase

پس از رسیدگی و اطلاع از اینکه همه ذخایر سکه USDC به صورت نقدی نگهداری نمی‌شوند، Coinbase که یکی از بزرگترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال در دنیاست، تغییرات مهمی را در صفحه مربوط به سکه USDC در وبسایت خود ایجاد کرد. اظهارات قبلی موسسان این سکه مبنی بر این بود که هر سکه USDC با یک دلار آمریکا در یک حساب بانکی پشتیبانی می‌شود.

بازدیدکنندگان سایت Coinbase در هنگام ورود با این متن رو به رو می‌شوند که usdcها هم اکنون توسط دارایی‌های ذخیره شده پشتیبانی می‌شوند. در این بیانیه جدید آمده است: “هر سکه USDC با یک دلار  آمریکا یا دارایی‌ای با ارزش منصفانه‌ی معادل پشتیبانی می‌شود که در حساب‌های موسسات مالی تنظیم شده ایالات متحده نگهداری می‌شود.”

بر اساس آخرین گزارش صندوق ذخایر تلفیقی، USD Coin با سرمایه بازار بیش از 28 میلیارد دلار، هشتمین ارز دیجیتال در بازار از نظر حجم سرمایه در گردش است. USDC همچنین، دومین استیبل کوین بزرگ بازار پس از تتر است. تتر تقریبا 63 میلیارد دلار دارایی در گردش در بازار دارد. USDC از بدو تأسیس به عنوان یک استیبل کوین به طور کامل توسط دلار ایالات متحده پشتیبانی شده است.

از طرف دیگر قیمت تتر به دلیل اینکه ارتباط مستقیمی با خزانه داری آمریکا و در واقع قیمت دلار دارد، بارها در شرایط مختلف نامناسب قرار گرفته است، زیرا تتر یک کوین دیجیتال است و به مستقیما به خزانه داری آمریکا مرتبط است.

با این حال، رسیدگی و بررسی شرکت مشاوره چند ملیتی گرانت هورتون نشان داد که 61 درصد از ذخایر USDC به صورت نقدی و معادل نقدینگی آن در بازار وجود دارد، در حالی که 9 درصد از ذخایر این سکه یه صورت اوراق قرضه نگهداری می‌شوند.

در این گزارشِ حسابرسی، وجوه نقد به عنوان سپرده‌های موجود در بانک‌ها و صندوق‌های بازارهای مالی متعهد به دولت تعریف شده است. در حالی که معادل نقدینگی، به عنوان اوراق بهادار با سررسید اولیه کمتر یا مساوی 90 روز تعریف می‌شود.

این گزارش نشان داد که ذخایر سکه USDC شامل گواهی‌های سپرده یانکی (گواهی سپرده یانکی (CD) نوعی سپرده هستند که در ایالات متحده توسط شعبه‌ای از یک بانک خارجی صادر می‌شود. سپرده‌های یانکی معادل دلار آمریکا هستند و توسط بانک‌های خارجی برای جمع آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران آمریکایی استفاده می‌شود.) و خزانه داری ایالات متحده است به طور کامل توسط دلار آمریکا در حساب بانکی نگهداری نمی‌شود.

به گفته بلومبرگ، روزی که رسانه‌های اصلی در مورد گزارش‌های رسیده و بررسی‌های انجام شده، با Coinbase تماس گرفتند، عبارات مربوط به سکه USDT در وبسایت این صرافی تغییر کرد. سخنگوی Coinbase به وبسایت Cointelegraph گفت که هر USDC با یک دلار امریکا یا دارایی‌ای با همان ارزش معادل و منصفانه پشتیبانی می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود گفت:

“کاربران همیشه می‌توانند 1 سکه USDC را با 1 دلار آمریکا بازخرید کنند. ما جزییات بیشتری را به وب سایت خود اضافه کرده‌ایم تا مشتریان در مورد ذخایر USDC بیشتر بدانند.”

Circle شرکتی است که USDC را با همکاری Coinbase تحت عنوان The Consortium Center نظارت می‌کند، اخیراً برنامه‌های خود را برای تبدیل شدن به یک بانک ارز دیجیتال ملی با ذخیره کامل در ایالات متحده اعلام کرده است. جرمی آلیر، مدیرعامل Circle گفت که این شرکت مایل است تحت سرپرستی نظارت کنندگان بازار و مقررات مدیریت ریسک فعالیت کند.

به عنوان بخشی از این اعلامیه، او گفت که USDC قصد دارد تا سرمایه خود را به صدها میلیارد دلار در گردش افزایش دهد و همچنان از فعالیت‌های اقتصادی با اعتماد بالا حمایت می‌کند. جرمی آلیر پیش‌بینی می‌کند که این سکه به زودی به یک ابزار محبوب در خدمات مالی و برنامه‌های تجارت اینترنتی تبدیل خواهد شد.

نتیجه گیری

به نظر می‌رسد که با توجه به اتفاقات اخیر در بازار، USDC ارزش خود را نسبت به تتر از دست بدهد. این سکه برای جلب اعتماد دوباره کاربران راه درازی در پیش خواهد داشت. البته هیچ چیز در بازار ارزهای دیجیتال قابل پیش بینی نیست و ممکن است موسسان این سکه، از وضعیت فعلی به شکل یک فرصت تازه برای پیشرفت هرچه بیشتر این سکه استفاده کنند.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست