قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین به صورت کاملا بی‌طرفانه تصویب خواهد شد

قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین به صورت کاملا بی‌طرفانه تصویب خواهد شد

بانک مرکزی بیانیه‌ای درباره قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین منتشر کرد. بانک مرکزی اوکراین (NBU)  بر این باور است که بیت کوین زمانی یک واحد مالی جدی در جهان خواهد بود که بتواند پذیرش مردم را به اندازه‌ای به دست آورد که نوسان‌های کم‌تری داشته باشد.

قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین و بیانیه بانک مرکزی در این باره

پارلمان اوکراین در اوایل ماه سپتامبر قوانین مرتبط با ارزهای دیجیتال را تصویب کرد و بعد از آن، بانک مرکزی این کشور به صورت رسمی حمایت خود را از صنعت ارزهای دیجیتال آغاز کرد.

بانک مرکزی این کشور بیانیه‌ای رسمی درباره اصول کلی سیاست‌های مالی سال آینده در این کشور منتشر کرد. بخش زیادی از این بیانیه روی قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین که در 13 سپتامبر تصویب شده بود، تمرکز داشت. در این بیانیه اعلام شده بود که بانک مرکزی این کشور اهمیت نوآوری‌های تکنولوژیکی مرتبط با دارایی‌های دیجیتال را به رسمیت می‌شناسد و اطمینان دارد که در این فناوری جدید، فرصت‌های امیدوارکننده بسیاری برای آینده وجود دارد. قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین به گونه‌ای تدوین شده‌اند که در آینده بتوانند خدمات پرداخت را بهبود دهند.

بانک مرکزی اوکراین از آینده ارزهای دیجیتال می‌گوید

بانک مرکزی اوکراین بر این باور است که حتی بزرگ‌ترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین هم هنوز محدود هستند و به اندازه‌ای که بتوانند به عنوان یک واحد مالی مستقل به کار روند، پذیرفته نشده‌اند. این محدودیت و نوسان‌های شدید قیمت باعث شده است که ارزهای دیجیتال همچنان نقش مهمی در سیاست‌های پولی و ثبات مالی اوکراین نداشته باشند.

بانک مرکزی اوکراین از آینده ارزهای دیجیتال می‌گوید
بانک مرکزی اوکراین از آینده ارزهای دیجیتال می‌گوید

 

با این حال، NBU بر این باور است که در آینده ارزهای دیجیتال بیشتر از امروز پذیرفته می‌شوند و همین موضوع باعث کاهش نوسان‌های قیمت خواهد شد. اما تا زمانی که در بازار ارزهای دیجیتال ثبات کافی ایجاد نشده باشد، بانک مرکزی اوکراین سیاست‌های پولی خود را بر اساس آن‌ها نخواهد چید.

با توجه به بیانیه‌ای که بانک مرکزی درباره قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین منتشر کرد، متوجه می‌شویم که این کشور توجه ویژه‌ای نسبت به ریسک‌های ارزهای دیجیتال توجه ویژه‌ای دارد. این بیانیه همچنین تمرکز ویژه‌ای روی استیبل کوین‌های خصوصی داشته است. استیبل کوین‌ها نوعی ارز دیجیتال هستند که یک پشتوانه ارزشمند مانند ارز فیات یا طلا یا… دارند. به عنوان مثال تتر نوعی استیبل کوین است که به پشتوانه دلار آمریکا فعالیت می‌کند.

ریسک‌های آینده ارزهای دیجیتال

بانک مرکزی اوکراین بر این باور است که ارزهای دیجیتال در نهایت خطراتی چون جایگزین شدن با واحدهای مالی ملی و ایجاد چرخه‌های مالی موازی با آن‌ها را ایجاد می‌کنند. خطر اصلی به این دلیل ایجاد می‌شود که دیگر بانک‌های مرکزی توانایی کنترل چرخه‌های مالی و کنترل پول ملی را نخواهند داشت. البته دغدغه‌های دیگری مانند خروج سرمایه از کشورها، دغدغه افزایش احتمال پولشویی و غیرقابل پیگیری بودن و در نهایت از بین رفتن شیوه بانکدار سنتی نیز وجود دارد.

در نهایت بانک مرکزی اوکراین با ارزهای دیجیتال چه خواهد کرد؟

قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین تا اندازه‌ای می‌توانند این ریسک‌ها را کاهش دهند. اما بانک مرکزی این کشور برای اطمینان از پیشگیری از ریسک‌های احتمالی ارزهای دیجیتال، تلاش می‌کند که هریونیای اوکراینی همچنان به عنوان واحد مالی رسمی این کشور باقی بماند؛ اما همزمان به توسعه ارزهای دیجیتال و استفاده از این تکنولوژی در اوکراین متعهد بماند.

در نهایت بانک مرکزی اوکراین با ارزهای دیجیتال چه خواهد کرد؟
در نهایت بانک مرکزی اوکراین با ارزهای دیجیتال چه خواهد کرد؟

 

یکی از مسئولان بانک مرکزی اوکراین گفت:

«بانک مرکزی تلاش می‌کند سیستمی بسازد که قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین را به صورت شفاف و قابل درک برای مردم اجرایی کند تا به کمک آن بتوانند به صورت عادلانه و تأثیرگذار از دارایی‌های دیجیتال استفاده کنند و آن‌ها را توسعه دهند».

این بانک همچنین در حال تحقیق و بررسی پروژه ارز دیجیتال بانک مرکزی است که توسط بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف جهان انجام می‌شود. رییس جمهور در پی قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین، به صورت رسمی اعلام کرد که بانک مرکزی این کشور از ژوییه 2021 اجازه راه‌اندازی ارز دیجیتال اوکراینی را خواهد داشت.

کلام آخر

پیش نویس‌های لوایح تصویب شده درباره دارایی‌های دیجیتال در اوکراین در 8 سپتامبر منتشر شده بود. با مطالعه این پیش نویس متوجه شدیم که قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین به دارایی‌هایی چون بیت کوین اعتبار قانونی می‌دهند. البته این بدان معنا نیست که ارزهای دیجیتال به عنوان واحد مالی رسمی این کشور پذیرفته شده‌اند. رسمیت آن‌ها تنها بدان معناست که امکان تبدیل دارایی‌های دیجیتال به واحد مالی اوکراین وجود دارد و همچنین این ارزها می‌توانند به عنوان یک روش پرداختی در کشور مورد استفاده قرار بگیرند.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست