اقبال عمومی ممکن است رمز ارزها را به سمت تمرکز گرایی سوق دهد

اقبال عمومی ممکن است رمز ارزها را به سمت تمرکز گرایی سوق دهد

مقدمه:

به گزارش Cointelegraph امسال بالاخره رمز ارزها وارد جریان اصلی بازار شدند. از ایلان ماسک و شرکت تسلا و سرمایه گذاری و پذیرش بیت کوین در معاملات گرفته تا جنون اخیر رمز ارز  NFT (NFT چیست ) همگی باعث شده تا امروزه سلطه فناوری بلاک چین و رمزنگاری سایفر پانک ها را پشت سر بگذاریم.

هرچند هنوز این تکنولوژی در جامعه به وفور عرضه نشده تا عموم مردم به راحتی از آن استفاده کنند و هر چقدر میزان استفاده از رمز ارزها دیرتر به سطحی برسد که برای استفاده کاربران غیر متخصص قابل درک و استفاده باشد، خطر انحصارگرایی شرکتهایی که بخواهند وظیفه توسعه دسترسی را به عهده بگیرند بیشتر خواهد بود که نتیجتا مقاومت به سانسوراین فناوری نسبتا جدید را در زمانی که آگاهی جمعی نسبت به آن افزایش یابد را، تخریب خواهد کرد.

بیایید با هم نگاهی به چشم انداز موارد مصرف رمز ارزها در وضعیت حال حاضر بیندازیم.

مواجه رویکرد “شبکه لایتنینگ یا باست” بیت کوین با موانع

زمانی که بیت کوین انتخاب مقیاس بندی زنجیره ای از طریق احجام بالا را  رد نمود، در واقع تمامی امید و آرزوی خود را به این موضوع معطوف کرد که به عنوان یک واحد پولی در معاملات روزمره مبتنی بر روشهای پیمایشی لایه دوم مورد استفاده قرار بگیرد که در میان آنها روش شبکه لایتنینگ معمولترین روش است. با این وجود امروزه شبکه لایتنینگ پیچیدگی های زیادی را پدید آورده که از جمله آنها میتوان به تراز نقدینگی، کانالهای افتتاح و اختتام، مسیریابی پرداختها، برقراری اتصال تمام  وقت برای دریافت وجوه و غیره اشاره کرد. و احتمالا برای کاربران تازه کار چالش برانگیزترین کار انتقال مبالغ غیر رمزارز به شبکه لایتنینگ خواهد بود که مستلزم یک تراکنش بر زنجیره ای ( و همچنین تعدادی عملکرد دیگر در شبکه لایتنینگ ) خواهد بود که خود باعث صرف زمان زیاد برای اخذ تاییدیه ها و صرف هزینه های تراکنش زیادی خواهد شد که روی هم رفته برای کاربران مبتدی تجربه ای فرسایشی حتی برای کاربران حرفه ای ارز دیجیتال به دنبال خواهد داشت.

خوشبختانه توسعه دهندگان خستگی ناپذیر، نسل جدیدی از کیف  پولهای ارز دیجیتال شبکه لایتنینگ را طراحی نموده اند که به طور مشخص کمک شایانی به افزایش سطح رضایتمندی نموده به طوری که کاربران میتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. نسل دوم کیف پولهای دیجیتال شبکه لایتنینگ مثل فونیکس این مهم را از طریق برون سپاری بعضی از عملکردهای معمول شبکه لایتنینگ از قبیل باز کردن کانال، مدیریت نقدینگی، پشتیبانی خودکار و… به تامین کننده خدمات کیف پول الکترونیک، انجام داده.

در واقع آنها از هر لحاظ مشابه کیف پولهای مالکیتی هستند با این تفاوت که مالکیتی نیستند که به این معنی است که کاربران اختیار وجوه خود را در دست دارند و تامین کننده خدمات نمیتواند در پول ایشان دخل و تصرفی بنماید و یا دسترسی به مبالغ را محدود یا لغو کند. اساسا دو هدف الویت بندی شده اند: راحتی استفاده و نظارت کاربر بر مبالغ، که تمامی تهاترها بر این اساس انجام می شوند و نتایج بسیار رضایت بخش بوده است:اگر شما از نسل دوم کیف پولهای شبکه لایتنینگ را استفاده میکنید به آسانی می توانید ارسال و دریافت داشته باشید بدون اینکه نیازی داشته باشید در جریان اتفاقات درون شبکه ای باشید و در عین حال همیشه نظارت کامل بر ارز دیجیتال خود داشته باشید. فقط بایستی به تامین کننده خدمات شبکه لایتنینگ یا LSP خود بیش از موقعی که فقط کاربر بیت کوین بر زنجیره بودید اعتماد کنید.

این چالش در الگوی قبلی و مسیری قرار می گیرد که برای اکوسیستم تعیین می کند. این رویکرد تعداد زیادی از کاربران را جهت انتقال راحت و بدون دردسر بیت کوین متکی به تعداد محدودی از تامین کنندگان خدمات شبکه لایتنینگ میکند که به نوعی، شبیه سیستم مالی قدیمی است که در آن پردازش معاملات در تعداد کمی از شرکت های اصلی پرداخت به هم متصل میگردد. به طور قطع، بسیاری از کاربران همچنان  قادر خواهند بود که بر  مبالغ خود نظارت کرده و آن را در مقابل تورم و بالا پایین شدن ارزش پول محافظت نمایند. اما صرف نظر از تعداد معدودی علاقه مندان به فناوری که از روشهای خاص خود استفاده میکنند اکثریت افراد برای معامله ارز دیجیتال به نهادهای متمرکز اعتماد می کنند.

حتی رقبای “سریع” از دید مشتری اینگونه به نظر نمیرسند

انصافا هر یک رمز ارزها از پیچیدگی های یک زنجیره اصلی فشرده و یک راه حل نسبتا نوظهور رنج نمی برد. بسیاری از رمز ارزها مانند مشتقات اصلی بیت کوین و پروژه هایی مانند لایت کوین دارای هزینه های زنجیره ای پایین و زمانهای تاییدیه منظم هستند هرچند همین تجارب نیز برای کاربران نهایی ناکافی هستند.

مهم نیست هواداران بیت کوین کش چه میگویند، تراکنشها در واقع سریع نبوده و پرداخت از طریق بسیاری از پردازشگران مشهور یا واریز برای مبادلات،مستلزم انتظار برای تاییدیه های مختلف بوده که میتواند از چند دقیقه تا گاهی اوقات چندین ساعت به طول انجامد. کاربر عادی نمی تواند متوجه شود که چرا باید منتظر بماند، و یا چرا زمان انتظار متفاوت است، یا این که این خدمت بایستی قابلیت انجام تراکنش های بدون تاییدیه را داشته باشد اما ترجیح داده شده که به این صورت نباشد. آنها فقط می دانند که بایستی صبر کنند و در نتیجه ناامید خواهند شد.

البته بعضی رمز ارزها مانند آنهایی که بر اساس اثبات حق سهم هستند میتوانند بعد از یک بار تطابق، ایمن در نظر گرفته شوند که به طرز قابل توجهی زمان انتظار را کاهش خواهد داد. بسته به نوع ارز دیجیتال ممکن است منجر به رضایت خاطر کاربر منجر گردد یا نگردد. تراکنشهای رمز ارز DASH بعد از دریافت یکبار تاییدیه که به ندرت بیشتر از دو ونیم دقیقه طول میکشد، همیشگی میشوند و در کمتر از دوثانیه بسیار امن به حساب می آیند که با وجود اینکه بر مبنای اثبات کار عمل میکند میتواند به ایجاد حس رقابت و برتری نسبت به ارز دیجیتالی که بر اساس اثبات سهم عمل میکند منجر بشود. هرچند تمامی مبادلات یا خدمات از فن آوری پایه مطلع نیستند و این تجربه می تواند شانسی باشد. هنوز سایر شبکه ها مانند نانو در عرض چند ثانیه تراکنش را نهایی میکنند. هرچند که ممکن است این مورد از اثر قابل اتکا بودن بالای شبکه تهاترها ایجاد گردد. اگر شبکه ای به دلیل حملات هرزنامه ای روزها یا هفته ها غیر قابل اتکا باشد کسی به این موضوع که خیلی سریع می تواند پرداختی را نهایی کند اهمیت نخواهد داد.

در یک شبکه ازمایشی نام کاربری ها متمرکز ابتدایی و یا بهم ریخته هستند

حتی هنگامی که مشکل معاملات سریع و قابل اعتماد برطرف شود، هنوز یک کلید اصلی قابلیت استفاده برای استفاده عامه مردم از رمز ارزها وجود دارد: نام های کاربری. در حالی که اسکن کد QR به اندازه کافی ساده است، اما برای استفاده در وب، ارسال از راه دور و سایر موقعیت های دیگر، کپی و جایگذاری کدهای رمزنگاری طولانی شروع مناسبی نیست. ما به یک روش ساده و اجتماعی برای انجام پرداختها توسط مردم نیازمندیم، استفاده از نام های کاربری و لیست تماسهایی که برای انسانها به سادگی قابل دسترسی و خواندن باشد.

امروزه تعداد محدودی از سامانه ها وجود دارند که این موضوع را تا حدودی انجام میدهند. با این وجود، بیشتر آنها معاملات قابل ملاحظه ای چه در حالت کاربردی یا حالت اعتباری و یا هر دو دارند.

رمز ارز  اتریوم (اتریوم چیست)  یک آدرس استاتیک مقرر کرده که هنوز هم اغلب یک آدرس طولانی و زشت را در رابط کاربری نشان میدهد و باعث ایجاد مشکلاتی در زمینه حفظ حریم خصوصی از طریق  در اختیار قرار دادن کل سوابق معاملاتی فرد ایجاد میکند به این صورت که هر شخصی میتواند آدرس شما را در یک بلوک جستجوگر قراردهد. اساس عملکردی سیستم اینتراولت نیز شبیه به همین سیستم بالاست بجز اینکه دارای پیچیدگی بیشتر به خاطر دامنه های مربوط به کیف پول و پیاده سازی آن است.

مرتبط : تراکنشهای ارز دیجیتال بایستی آسانتر شوند. همینه! موضوع اصلی این است

راه حل دیگری توسط هندکش، کیف پول محبوب  بیت کوین  اس وی ارائه شده، که به آدرس ایستا محدود نمی گردد و از لیست تماس پشتیبانی می کند. مشکل اینجاست  که راه حل به صورت متمرکز ارائه شده و کاربران باید کاملاً به شرکت و زیرساخت های آن اعتماد نمایند. یک ساز و کار مشابه در سیستم بی اس وی به نام پی میل وجود دارد که به کاربران اجازه میدهد هر دفعه بدون وابستگی به به یک سیستم متمرکز به راحتی به یک آدرس جدید دسترسی داشته باشند. با وجود این، همانند ایمیل، پی میل نیز به سروری که میزبان دامنه شماست متکی است و این تنها راه حل موجود برای  مقاومت در برابر سانسور است، یعنی میزبانی سرور توسط خود شما. علاوه بر این، هیچ سامانه لیست تماس جهانی وجود ندارد. هر دو این راه حلهای کاربرپسند تر، کاربران را به سمت و سوی  ایجاد تمرکز هدایت می کنند، زیرا ایجاد سازوکارهای غیر متمرکز برای ساختارهای با عملکرد آسان و راحت برای انجام تراکنشهای ارز دیجیتال بسیار دشوار خواهد بود.

مجددا ارز دیجیتال دش بر ارائه هوشمندانه ترین راه حل ممکن برای حل مشکل کارایی متمرکز شده است که همان ساخت یک لایه برنامه غیرمتمرکز که، نسبت به سایر موارد مشابه، نام کاربری و لیست های تماس را در سطح پروتکل به صورت ملموس، کاربر پسند و کاملاً غیرمتمرکز ارائه می دهد. هرچند که، این راه حل  فعلا در حال انجام تستهای مربوطه در شبکه تست نت است و باید منتظر بود و دید که آیا ارائه عمومی گسترده ای به موقع اتفاق می افتد تا بر روند اقبال عمومی گسترده خدمات متمرکز تأثیر بگذارد یا خیر؟

خطر! کاربران نهایی رمز ارزها به سادگی به شرکت های بانک مانند اعتماد خواهند کرد

البته این تهدیدی واقعی نیست که ارزهای دیجیتال با راهکارهای آسان سازی استفاده نتوانند در مقابل آن مقاومت کرده یا از وقوع آن جلوگیری نکنند. تهدید بزرگتر این است که راه حل های مالکیت مطلق به سادگی پیروز شوند و ما را به همان سیستم مالی قدیمی که می خواستیم از آن فرار کنیم بازگرداند، تنها با این تفاوت که پشتیبانی رمزنگاری ارز دیجیتال صورت می پذیرد. قبلا هم نمونه هایی از این مورد را در خصوص بسترهای مشوق مدیریت بلاگ مشاهده کرده ایم. پابلیش اوکس به منظور جلوگیری از هزینه های بالای اتریوم به غول فست فود ایالات متحده آمریکا، چیپوتل که به طور انحصاری از بیت کوین به منظور انجام مبادلات خود استفاده میکند را، مستقیماً به سمت و سوی مبادلات متمرکز سوق می دهد. بعد از آن بزرگان صنعت پرداخت مانند پی پال و ویزا هم تلاش هایی برای ورود به حوزه رمز ارزها داشته اند. چنانچه مراقب نباشیم، در آینده ممکن است ارز دیجیتال خود را از طریق همان شرکت ها و خدماتی که برای پول بدون پشتوانه خود استفاده می کردیم، هزینه کنیم و نتیجتا همچنان هنوز مورد عنایت همان بازیگران جریانهای اقتصادی و مالی باشیم که در وهله اول به دنبال رهایی و اعلام استقلال از آنها بوده ایم. ما در یک بزنگاه مهم قرار گرفته ایم: سهولت استفاده به روش غیرمتمرکز را پایه گذاری کنیم یا اجازه دهیم همجهتی با جریان اصلی بازار باعث مرگ عدم تمرکز گردد.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست