ارزهای دیجیتال و ممنوعیت آن ها در روسیه

ارزهای دیجیتال و ممنوعیت آن ها در روسیه

علی رغم تصمیمات جدید روسیه در مورد ارزهای دیجیتال به نظر می رسد که اپراتورهای دیتاسنترها و یا پایگاه های داده در روسیه نگرانی جدی در مورد ضوابط و قوانین جدید وضع شده در روسیه در ارتباط با رمزارزها نداشته باشند، در حالی که روسیه در حال تلاش است تا با شفافیت بیشتر به ممنوعیت استفاده از رمزارزهای رایج بپردازد، اپراتورهای بزرگ ترین دیتا سنتر روسیه چندان نگران این تلاش ها نیستند که در ادامه به دلایل آن اشاره خواهیم نمود.

ارزهای دیجیتال و ممنوعیت آن ها در روسیه
ارزهای دیجیتال و ممنوعیت آن ها در روسیه

 

بزرگ ترین مرکز ارائه دهنده خدمات استخراج ارز دیجیتال در روسیه که با نام بیت ریور bitriver شناخته می شود، بر اساس گفته های CEO این مرکز داده به نظر می رسد چندان تحت تاثیر تصمیمات جدید در روسیه که توسط بانک مرکزی این کشور اتخاذ شده است قرار نگیرد.

در روز چهارشنبه، بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که مسئولین این بانک کار خود را (با همکاری بانک های محلی)، به منظور کاهش خدمات پرداخت به صرافی های ارز دیجیتال شروع کرده اند.

بر اساس گزارش های رسیده، معاون اول مدیر کل بانک مرکزی روسیه گفته است که قانون گذاران روسی در فکر اصلاح قانون هستند تا استفاده از ارزهای دیجیتال را با شفافیت بیشتری دنبال کنند و بتوانند مدیریت بیشتری بر تبادل رمزارزها داشته باشند.

قانون گذاران روسیه ممکن است که جرم هایی را برای فعالیت در این حوزه تعریف کنند. با این وجود معاون اول مدیر کل بانک مرکزی اشاره روشنی به محدودیت هایی که در این زمینه اعمال خواهد شد نکرده است. بنا به گزارش ها، مقامات روسیه اعلام کرده اند که قصد دارند خدمات بانک ها را به صرافی های ارزهای دیجیتال محدود کنند تا از واکنش هیجانی مردم برای خرید ارز دیجیتال بکاهند.

گفتگوی مدیر مرکز استخراج ارزهای دیجیتال با کوین تلگراف

پایگاه داده BITRIVER (و CEO این دیتاسنتر) در گفتگوی خود به کوین تلگراف اعلام کرده اند که محدودیت ها و قوانین جدیدی که روسیه برای اجرای آن ها برنامه ریزی کرده است، بعید به نظر می رسد که فعالیت های این مرکز داده را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا که این پایگاه داده بزرگ که به عنوان مرکزی برای استخراج ارز دیجیتال فعالیت می کند بیشتر به ارائه خدمات خود به شرکت های خارجی می پردازد.

مسئولین این پایگاه داده می گویند که آن ها ارزهای دیجیتال را برای صرافی های روسیه نمی فرستند. آن ها می گویند که:

“هیچ یک از تجهیزات ما برای فعالیت در داخل روسیه اختصاص نیافته است. برای همین است که تصمیمات بانک مرکزی روسیه تاثیری بر ارائه خدمات ما به مشتری هایمان نخواهد داشت.”

مدیر این مرکز داده می گوید که بیت ریور برای مدت مدیدی استوار در مقابل سیاست های اتخاذ شده توسط دولت روسیه ایستاده است و به کلاینت های روسی پیشنهاد می کند که از خدمات این مرکز داده اختصاصی ارز دیجیتال با تاسیس یک شرکت در خارج از روسیه استفاده کنند.

او می گوید: “گاهی شنیده می شود که مشتری ها قصد تاسیس شرکت خود در روسیه را دارند. حتی برای این کلاینت ها، بانک مرکزی روسیه به طور جدی نمی تواند محدودیتی ایجاد کند. زیرا که با مکانیزم ایجاد شده ارزهای دیجیتال وارد حساب شرکت های مذکور نخواهند شد.”

تصمیمات اخیر روسیه در ارتباط با ارزهای دیجیتال

تصمیمات اخیر بانک مرکزی روسیه بر علیه ارزهای دیجیتال چند ماه پس از تصویب قانون جامع کریپتو در روسیه اتخاذ شده است. این قانون در ماه ژانویه تصویب شده بود.

یک وکیل و قانون گذار سرشناس سابق روسی می گوید که با تصمیمات محدود کننده بانک مرکزی روسیه که بخشی از حرکت این کشور به سمت جایگزینی ارزهای دیجیتال با روبل دیجیتال می باشد، پروژه جدیدی شروع به اجرا کرده است، بانک مرکزی روسیه در روز دوشنبه به طور رسمی تایید کرد که برنامه هایی برای عرضه CBDC قبل از سال 2030 میلادی دارد. این طرح یک بخش کلیدی از پروژه دیجیتال سازی این کشور است.

این وکیل می گوید انتظار دارم که اسناد جدید اداری و پیشنهاد تصویب قوانین جدید که اجازه استفاده از روبل دیجیتال را خواهد داد، در واقع اقدامی از سمت دولت باشد که باعث مخالفت با مبادلات کریپتو خواهد شد.

نویسنده : محمدرضا فاتحی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست