امور مالی غیر متمرکز

مجمع اقتصاد جهانی، سیاست‌های جدیدی را برای امور مالی غیر متمرکز (DeFi) منتشر کرد

امور مالی غیر متمرکز — مجمع اقتصاد جهانی، یک سازمان بین المللی برای همکاری‌های خصوصی و عمومی است. این مجمع برای شکل دادن به دستور کارهای جهانی، منطقه‌ای و صنعتی، مهم‌ترین رهبران سیاسی، تجاری، فرهنگی و سایر جامعه را به کار می‌گیرد. این سازمان در سال 1971 به عنوان بنیادی غیرانتفاعی تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در ژنو سوئیس قرار دارد.

این سازمان مستقل، بی‌طرف است و وابسته به منافع خاصی نیست، این مجمع در تلاش است تا ضمن حفظ بالاترین استانداردهای دولت‌ها، کارآفرینی را در جهت منافع عمومی جهانی نشان دهد. مجمع اقتصاد جهانی، سیاست‌های جدیدی را برای ابزارهای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) منتشر کرده است. این سیاست‌ها در جهت ترویج مقررات منصفانه، کارآمد و قابل اجرا برای بازارهای در حال ظهور دارایی‌های دیجیتال است.

ابزارهای جدید امور مالی غیر متمرکز

امور مالی غیرمتمرکز تحت نظارت، به یکی از بحث‌های داغ در فضای ارزهای دیجیتال و همچنین خارج از این فضا تبدیل شده‌اند. در همین راستا، مجمع اقتصاد جهانی (WEF) سیاست‌های جدیدی را برای استفاده از ابزارهای DeFi منتشر کرد. طبق بیانیه‌ی جدیدی که در روز سه شنبه منتشر شد، این ابزارها با هدف ارائه‌ی راهنمایی‌های سودمند و کاربردی برای نهادهای نظارتی و سیاست‌گذاران دولتی در رابطه با قوانین و مقررات امور مالی غیرمتمرکز ارائه شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های اخیر، مجمع اقتصاد جهانی، در دانشکده وارتون دانشگاه پنسلوانیا، با پروژه‌های بلاکچین و دارایی‌های دیجیتال همکاری کرده است. کارآفرینان، کارشناسان حقوقی و تنظیم کنندگان امور مالی DeFi، برای توسعه و پرورش این ابزار، با مجمع اقتصاد جهانی همکاری داشته‌اند.

تنظیم کنندگان مالی که در توسعه چهارچوب سیاست‌های جدید مشارکت دارند، شامل نمایندگانی از آژانس‌های ایالات متحده و همچنین افرادی که در ساخت بازارهای از پیش تعیین شده اروپا در زمینه تنظیم دارایی‌های دیجیتال (MiCA) شرکت داشتند، هستند. در بخشی از این اطلاعیه، مجمع اقتصاد جهانی اظهار داشت که این ابزار پیشنهاد شده، مبنایی اساسی برای بررسی عوامل حیاتی و موثر مربوط به امور مالی غیرمتمرکزِ تحت نظارت، ارائه می‌دهد.

برخی سرمایه گذاران معتقند که با توجه به موسسات دولتی و بین دولتی که سعی بر ساخت و تقویت روش‌های نظارتی بر روی امور مالی غیرمتمرکز دارند، شرکت‌ها و موسسات کوچک و تازه تاسیس در این حوزه، توان و کنترل خود را به زودی از دست خواهند داد. در واقع، کمیسیون اروپا در حال کار کردن بر روی چهارچوب‌های نظارتی MiCA است و این موضوع نگرانی‌های قابل توجهی را از سوی سرمایه‌گذاران این صنعت به همراه داشته است. در ماه مارچ، مجمع بین‌المللی اپلیکیشن‌های بلاکچین یا به اختصار INATBAT، بیان داشت که برخی از پشتیبانی‌هایی که در آئین نامه اعلام شده، نسبت به بانک‌های سرمایه‌دار، به ضرر استارتاپ‌های ارزهای دیجیتال خواهد بود.

طبق نظر شیلا وارن (Sheila Warren) معاون مجمع اقتصاد جهانی، در راستای انقلاب صنعتی چهارم، چنین نگرانی‌هایی نیز در این ابزار در نظر گرفته شده است. وی اشاره کرد که سازمان WEF زمان زیادی را صرف پیدا کردن متدی بهینه برای شرکت‌های تازه تاسیس که به هدف نوآوری پایه‌گذاری شده‌اند، کرده است. همینطور این سازمان اهمیت حالت‌های دسترسی را نیز در نظر داشته است. وارن در ادامه گفت: بخشی از وعده DeFi، یک مسیر دموکراتیک‌تر برای تعامل با خدمات مالی است، چه از طریق اعطای وام، یا طرق دیگر. هزینه انطباق گاها می‌تواند به معنای دلسرد شدن برخی از شرکت کنندگان از ورود به بازار باشد. این امر، هم نوآوری را خفه می‌کند و هم موازنه قدرت موجود را در سیستم فعلی تکرار می‌کند.

وارن همچنین به نیاز ایجاد یک توازن میان غیرمتمرکزسازی سازمان‌ها و نگرانی‌های خصوصی سازی آن‌ها و نظارت در جهت مبارزه با سیستم‌های پولشویی و دیگر رفتارهای زیان‌بار اشاره کرد. طبق گفته وی، ایجاد نظارت صحیح یک هدف نیست، بلکه راهی برای پاداش به سیستم‌های صحیح غیرمتمرکز و در عین حال روشی برای مبارزه با رفتارهای غیرقانونی مالی است. در همین راستا ران کریستنسن، یکی از بنیان‌گذاران MakerDAO نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که شفافیت نظارتی بر امور مالی غیرمتمرکز، برای ارتباط این بخش با دارایی‌های واقعی، یک امر حیاتی است. این نظارت‌ها نقش اساسی در حل شدن نگرانی‌های مالی و حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و مبارزه با پول‌شویی است.

در دیدگاه وارن، حمایت از مصرف کننده، مالیات و اقدامات AML، نباید مانعی برای رشد امور مالی غیرمتمرکز باشد. وی چندی پیش در همین راستا بیان داشته بود: که رشد بخش غیرمتمرکز برای صنعت Defi یک امر ضروری است. همینطور بسیاری از فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری در بخش Defi، مخصوصا در خصوص سیستم‌های مدیریتی به این موضوع وابسته است.

داده‌های DappRadar نشان می‌دهد ارزش کل سرمایه قفل شده در بازار DeFi بیش از 67 میلیارد دلار است. به نظر می‌رسد تا زمانی که فضای مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بازار Ethereum یافت نشود، DeFi در حال سر و صدا بر روی زنجیره‌های دیگر، از جمله Binance Smart Chain است.

بیشتر بدانید : DeFi چیست

نتیجه گیری

امروزه نیاز به سیستم‌های مالی غیرمتمرکز، بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود. سیستم‌های مالی متمرکز اغلب، قدیمی و کند هستند و هزینه بالایی دارند. DeFi مزایای بیشماری دارد که باعث می‌شود توجه مردم و سرمایه‌گذاران به آن جلب شود. یکی از این مزایا سرعت انجام معاملات DeFi است و دیگری هزینه بسیار پایین این معاملات است.

از دیگر ویژگی‌های DeFi که آن را بسیار محبوب کرده، امنیت معاملات مالی است. سیستم‌های مالی تمرکز در برابر هکرها، کلاهبرداری و مسائل امنیتی آسیب پذیرند اما DeFi و بخش غیرمتمرکز این مشکل را تا حد زیادی حل می‌کنند. از دیگر مزایای استفاده از سیستم‌های غیرمتمرکز این است که این سیستم‌ها همواره و در 24 ساعت شبانه روز و همه‌ی روزهای سال در دسترس هستند، کافی است تا شما به اینترنت متصل شوید. سیستم‌های غیرمتمرکز، نیاز به بانک‌ها را از بین می‌برند و باعث صرفه‌جویی زیادی در زمان و هزینه می‌شوند، زیرا واسطه‌های مالی نیز در انجام معاملات DeFi حذف می‌شوند. بنابراین، افزایش علاقه‌مندی و اشتیاق مردم به استفاده از این سیستم، کاملا منطقی و قابل درک است. DeFi می‌تواند برابری و عدالت را در معاملات مالی به طور گسترده‌ای فراهم کند. اگر دولت‌ها به زودی، سیستم‌های خود را با امور DeFi هماهنگ نکنند، ممکن است سیستم متمرکز و سنتی مالی در آینده‌ای نزدیک به طور کامل نابود شود.

مترجم : بهزاد واثق

منبع: Cointelegraph

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست