یورو دیجیتال

اطلاعیه بانک مرکزی اروپا در خصوص لزوم ارائه یورو دیجیتال

سیستم‌های بانکی سنتی همچنان با ورود ارزهای دیجیتال به عنوان یک پول رایج در کشورها مخالفند و آن را باعث به خطر افتادن امنیت دارایی افراد و ایجاد بحران‌های مالی می‌دانند. در این زمینه، کشورهای مختلف اقداماتی متفاوت را انجام داده‌اند. مثلا سیستم مالی امریکا، برای تسلط بیشتر بر روی این معاملات، در حال طراحی سیستمی است که بتواند اطلاعات افرادی که در این کشور معامله انجام می‌دهند را در یک پایگاه داده ذخیره کند.

رییس جمهور ایالات متحده نیز پیش از این پیشنهاد پرداخت مالیات معاملات رمزارزها را مطرح کرده بود. کشور چین نیز به تازگی محدودیت‌هایی را برای معاملات و ماینینگ ارزهای دیجیتال در نظر گرفته است. چین همچنین درصدد ساخت یوان دیجیتالی برای انجام معاملات خود در سراسر دنیاست. در این خصوص، بانک مرکزی اروپا در بیانیه‌ای، به تازگی اعلام کرده است که ممکن است برای مقابله با ارزهای مجازی به یورو دیجیتال نیاز داشته باشند. یورو دیجیتالی می‌تواند ابزاری سریع، آسان و مطمئن برای پرداخت‌های روزانه افراد باشد. این ارز می‌تواند از دیجیتالی شدن اقتصاد اروپا پشتیبانی کند و فعالیت‌های نوآورانه را در پرداخت‌های خرده فروشی تشویق کند.

یورو دیجیتال، دغدغه جدید بانک مرکزی اروپا

به گزارش Cointelegraph بانک مرکزی اروپا در گزارش سالیانه‌ی خود تاکید کرده است که برای مقابله با تهدید “ارزهای مجازی” از سوی “غول‌های فناوری خارجی” ممکن است به یورو دیجیتال نیاز باشد. بانک مرکزی اروپا هشدار داده است که ممکن است به یک CBDC یا یورو دیجیتال برای پایان دادن به شبح “ارزهای مجازی” مسلط بر پرداخت‌های برون مرزی نیاز باشد. ارزهای مجازی یک واسطه مالی هستند که برای حسابرسی یا معاملات مالی استفاده می‌شوند، هرچند برای معاوضه یا تبادل، قابل استفاده نیستند.

در بررسی سالانه ECB از یورو با عنوان “نقش بین المللی یورو”، اقتصاددانانی به نام ماسیمو فراری و آرنود مهل، نگرانی‌هایشان را در مورد افزایش تاثیر ارزهای مجازی در هدایت “غول‌های فناوری خارجی” بدون نام اعلام کردند. احتمالاً این افراد اشاره‌ای غیرمستقیم به پروژه‌ی سکه‌ی Diem فیسبوک (Diem یک stablecoin متعلق به فیسبوک است) داشته‌اند:

“یکی از نگرانی‌های ما می‌تواند وضعیتی باشد که در آن پرداخت‌های داخلی و برون مرزی تحت سلطه ارائه دهندگان غیر داخلی، از جمله غول‌های فناوری خارجی باشد که به طور بالقوه در آینده، ارزهای مجازی ارائه می‌دهند.”

همچنین افزودند: “این موضوع نه تنها می‌تواند ثبات سیستم مالی را تهدید کند، بلکه افراد و تجارت‌کنندگان نیز در برابر تعداد اندکی از ارائه دهندگان غالب که قدرت بازار را در دست دارند، آسیب پذیر خواهند بود.”

بانک مرکزی اروپا مدتهاست که در مورد افزایش ارزهای مجازی یا سکه‌های پایدار (stablecoin) در اروپا نگرانی دارد و قبلاً از قانون‌گذاران اتحادیه اروپا خواستار حق وتو در مورد پروژه‌های پایدار خصوصی مانند سکه Diem فیس بوک شده بود.

بانک مرکزی اروپا، به دقت در حال نزدیک شدن به راه‌اندازی یک یورو دیجیتال است. رئیس بانک مرکزی اروپا، کریستین لاگارد در ماه ژانویه اشاره کرد که “برای اطمینان از ایمن بودن این پروژه زمان زیادی لازم است” و اضافه کرد: “امیدوارم که راه اندازی این پروژه بیش از پنج سال طول نکشد.”

در گزارش فراری و مهل در مورد “CBDC و ارزهای جهانی، چندین سناریو را که در آن‌ها نیاز به صدور یورو دیجیتال مهم است” بررسی شده است. این اقتصاددانان بر لزوم رقابت با شرکت‌های بزرگ فناوری برای پرداخت محصولات و خدمات تأکید کردند و خاطر نشان کردند که همراهی یورو دیجیتال با خدمات مکمل می‌تواند راهی برای انجام این کار باشد.

این دو در ادامه افزودند: “CBDC می‌تواند دیجیتال شدن تراکنش‌های اطلاعاتی را در پرداخت از طریق فاکتورهای الکترونیکی، رسیدهای الکترونیکی، هویت الکترونیکی و امضای الکترونیکی تسهیل کند. همچنین به واسطه‌ها امکان می‌دهد تا خدمات با ارزش افزوده بالاتر و محتوای فناوری با هزینه کمتری ارائه دهند.”

براساس این گزارش، استفاده از یورو دیجیتال همچنین ممکن است برای بهبود زیرساخت‌های پرداخت برون مرزی فعلی مورد نیاز باشد. نویسندگان این گزارش خاطر نشان کردند که یورو دیجیتال می‌تواند نیاز به استفاده از ارزهای خارجی را برای معاملات بین المللی از بین ببرد و هزینه‌های مربوط به آن را کاهش دهد، که به نوبه خود “گسترش تجارت الکترونیکی جهانی را تسهیل می‌کند”.

همچنین ادامه دادند: “کم بودن هزینه‌های معاملات و اثرات باندلی (Bundling effect)، این ترکیب را به منظور استفاده برای صورتحساب معاملات مرزی، جذاب می‌کند تا در تراکنش‌های فعلی و مانند واحدی برای انجام تراکنش‌های مالی استفاده شود.

نویسندگان این گزارش همچنین اظهار داشتند که “ویژگی‌های خاص طراحی CBDC برای توسعه جهانی آن مهم خواهد بود” و بر لزوم ایجاد انگیزه در استفاده از یورو دیجیتال از طریق قابلیت همکاری، ناشناس بودن کاربران و امکان انجام پرداخت‌های آفلاین تأکید کردند.

با این حال، این اقتصاددانان تأکید کردند که ناشناس ماندن نیز باید با داشتن اطلاعات کافی در مورد کاربران CBDC به منظور “ایجاد لایه امنیتی” و شناسایی سواستفاده‌های مالی در جهت تأمین هزینه‌های تروریسم، فعالیت‌های مجرمانه بین المللی و پولشویی، تعدیل شود.

بیشتر کشورها در حال ساخت CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی خود هستند. CBDCها درست مانند پول نقد هستند، با این تفاوت که این ارزها، به ارز فیات کشورها وابسته‌اند و بر روی یک بلاکچین متمرکز طراحی می‌شوند. این بدان معناست که کشورها و بانک‌های مرکزی می‌توانند شبکه را کنترل کنند و در عین حال ظرفیت تعداد معاملات را تا حد زیادی بالا ببرند. به عنوان مثال بیت کوین می‌تواند 7-8 تراکنش در ثانیه را انجام دهد در حالی که pilot CBDC کشور چین بیش از 200000 معامله را همزمان انجام می‌دهد.

بیشتر بدانید : بلاک چین چیست؟

نتیجه گیری

کشورهای اروپایی به شدت در صدد راه‌اندازی هرچه سریع‌تر CBDC خود هستند. بانک مرکزی اروپا معتقد است که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، باعث افزایش کارایی پرداخت‌های داخلی و همچنین بین‌المللی می‌شوند، علاوه بر این، اروپا با راه اندازی CBDC به دنبال کاهش پولشویی و فعالیت‌های مجرمانه‌ی مالی است که از طریق رمزارزها قابل انجام هستند. البته بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز به راه‌اندازی ارزهای دیجیتال خود روی آورده‌اند، زیرا CBDC می‌تواند علاوه بر کمک به جابه‌جایی و انتقال راحت‌تر پول، به دور زدن تحریم‌ها نیز کمک کند. مزایای ارزهای دیجیتال بانک مرکزی برای کشورهای در حال توسعه بسیار زیاد است، اما اروپا نیز به دنبال دیجیتالی کردن سیستم مالی خود و تعیین الگوریتمی برای معاملات مالی آینده است.

از این رو، ارز دیجیتال بانک مرکزی همچنان بهترین گزینه برای همگام سازی جریان‌های مالی با جریان خدمات و هموار کردن مسیر اقتصاد جدید است. به همین دلیل، هر ارزی که بخواهد تاثیر خود را در سال‌های آینده گسترش دهد، نیاز به دیجیتالی شدن دارد.

مترجم : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست