قاضی دادگاه ریپل و SEC، اجازه برکناری یکی از مقامات SEC را توسط ریپل صادر کرد

قاضی دادگاه ریپل و SEC، اجازه برکناری یکی از مقامات SEC را توسط ریپل صادر کرد

ماجرای دادگاه ریپل در چند ماه گذشته از داغ‌ترین اخبار بازار رمزارزها بود. اختلافات این شرکت با کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا، گویی تمامی ندارد. این چندمین مورد اختلاف و برگزاری دادگاه بین ریپل و SEC است و هربار، یکی سعی بر پیروزی بر دیگری را دارد. این بار نیز شاهد اختلاف جدیدی بین صاحبان شرکت ریپل و یکی از مقامات SEC هستیم که منجر به این شد تا قاضی این دادگاه، اجازه عزل و برکناری یکی از مقامات SEC را صادر کند. این فرد همان کسی است که گفت اتریوم یک دارایی از نوع security نیست.

(security نوعی از دارایی‌های قابل معامله مالی است، اما تعاریف قانونی آن از نظر قضایی متفاوت است.)

پیروزی دیگری در دادگاه ریپل

شرکت fintech ریپل که در سانفرانسیسکو مستقر است، پیروزی کوچک دیگری را در نبرد مداوم خود با کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا بدست آورد. سارا نتبورن قاضی ایالتی آمریکا، تقاضای SEC برای ارائه گواهی برکناری مدیر سابق بخش مالی کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا، ویلیام هینمن، را در یک جلسه دادرسی در پنجشنبه گذشته، رد کرد. این امکان وجود دارد که ویلیام هینمن درباره نظراتی که در رابطه با دارایی اتریوم در سال 2018 بیان کرده بود، برای شهادت در دادگاه حاضر شود.

در ژوئن 2018، هینمن در یک سخنرانی گفت که براساس درک او از شبکه اتریوم و ساختار غیرمتمرکز آن، “خرید و فروش‌های فعلی اتریوم، شامل خرید و فروش دارایی‌های security نمی‌شوند.”

برکناری این مقام SEC می‌تواند باعث قوت گرفتن و استناد بیشتر به ادعای ریپل، مبنی بر اینکه XRP یک دارایی security نیست، شود. اگر SEC نتواند در این دادگاه درخواست تجدید نظر داشته باشد، ریپل می‌تواند از هینمن درخواست کند تا در مورد دلیل تصمیم‌گیری خود در مورد اینکه اتریوم یک دارایی security نیست، در دادگاه توضیح دهد و سپس از همین روش برای اثبات security نبودن XRP استفاده کند.

در دادگاه ریپل و SEC، شرکت ریپل استدلال کرد که SEC نمی‌تواند XRP را در دسته دارایی‌های security طبقه بندی کند. زیرا XRP دارایی است که از آن در مبادلات بین المللی و داخلی استفاده می‌شود. به گفته بلومبرگ، SEC با احضاریه اعمال شده مخالفت کرد و بیان داشت اینگونه تحقیق و پرسش، “مقامات عالی رتبه دولتی را در معرض فشار و یا اخراج، در رابطه هر قانون، مقررات یا سیاستی که با آن‌ها مشورت شود” قرار خواهد داد.

 

پیروزی دیگری در دادگاه ریپل
پیروزی دیگری در دادگاه ریپل

 

در دادگاه ریپل و SEC، تنظیم کننده مالی SEC، استدلال کرد که این امر از سوی کارمندان یا اشخاص مربوطه انجام نمی‌شود؛ بلکه تنها از طریق اقدامات اجرایی اعمال خواهد شد. بنابراین هر چیزی که هینمن گفته باشد، به عنوان امتیاز “مشورتی” در نظر گرفته خواهد شد. این مقام SEC همچنین به قاضی گفت که در صورت برکناری هینمن، از امتیاز مشورتی که به نام “معافیت 5” نیز شناخته می‌شود، استفاده خواهد کرد.

قاضی نتبورن بیان داشت که این یک پرونده غیر معمول برای SEC نبوده است و برکناری هینمن رویداد بزرگی را رقم نخواهد زد. وی ادامه داد که این پرونده

“شامل تصمیمات مهمی در زمینه سیاست گذاری بازارهای مالی است. مبلغ مورد مناقشه در این پرونده قابل توجه است و علاقه عموم به آن بسیار زیاد است”.

در دسامبر 2020، SEC شکایتی علیه ریپل مطرح کرد و مدعی شد که مدیرعامل این شرکت، برد گارلینگهاوس و بنیان‌گذار آن، کریس لارسن، به طور مداوم با فروش توکن‌های XRP، در حال فروش دارایی‌های secutiry ثبت نشده هستند.

در اواخر ماه ژوئن، SEC، هواداران ریپل، که به آن‌ها لقب “ارتش ریپل” هم داده شده است، را به صدور بیانیه‌های دروغین علیه رئیس SEC در رسانه‌های اجتماعی محکوم کرد. در ادامه، SEC، از این کنفرانس درخواست کرد تا در این رابطه، درخواست Ripple برای احضاریه Hinman متوقف شود. در آن زمان هینمن اظهار داشت که این “اولویت صفی طولانی از درخواست‌های شهادت مقامات عالی رتبه دولت” و تداخل در عملیات دولت را به همراه خواهد داشت.

در یک سخنرانی دوستانه در نوامبر 2020، درست قبل از اینکه هینمن آژانس را ترک کند، اظهار داشت که پیشینه SEC برای پذیرفتن تکنولوژی‌های جدیدی مانند ارزهای دیجیتال و بلاکچین، بدون نیاز به بازنگری در چارچوب‌های نظارتی موجود و کنونی، علنی و صریح است.

در آخر…

دادگاه ریپل و SEC، سروصدای زیادی در جامعه رمزارزها بر پا کرده است و بسیاری از هواداران رمزارزها، این پیروزی را نشانه خوبی برای ادامه راه این بازار می‌دانند. ریپل همچنان در حال ایستادگی در مقابل مقامات SEC است و ممکن است به زودی بتواند تغییرات مهمی را در قوانین رمزارزها در امریکا ایجاد کند.

باید ببینیم که این کشمکش تا کجا ادامه خواهد یافت و در نهایت چه کسی پیروز این میدان خواهد بود. آیا ریپل می‌تواند به نمایندگی از جامعه رمزارزها با کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا در مجادله باشد و جایگاه تضغیف شده ارزهای دیجیتال را به آنجایی که سزاوار آن هستند برساند؟

نویسنده : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست