دوج کوین و شیبا اینو در میان ده ارز دیجیتال برتر بازار| چرا این ارزها تا این اندازه ارزشمند شدند؟

دوج کوین و شیبا اینو در میان ده ارز دیجیتال برتر بازار| چرا این ارزها تا این اندازه ارزشمند شدند؟

دو میم کوین بازار با نام‌های دوج کوین و شیبا اینو در ماه‌های اخیر بازار ارزهای دیجیتال غوغا کرده‌اند و خود را به لیست ده ارز دیجیتال برتر بازار رسانده‌اند.

دوج کوین در سال ۲۰۱۳ به عنوان یک شوخی راه‌اندازی شد؛ اما در چند روز اخیر ارزش بازار آن به ۳۵ میلیارد دلار رسید و به عنوان دهمین ارز دیجیتال ارزشمند جهان شناخته شد. در زمان نگارش این مقاله، دوج کوین با قیمت ۵۳ سنت معامله می‌شود. جالب است بدانید که در سال ۲۰۲۰ شیبا اینو نیز توکنی با لوگوی سگ شیبا (مشابه دوج کوین) بود که برای شوخی با میم کوین بزرگ (دوج کوین) وارد بازار شد. اکنون بازار همین شوخی کوچک با دوج کوین، بیش از ۳۸ میلیارد دلار ارزش دارد و در رتبه نهم بهترین ارزهای دیجیتال بازار قرار گرفته است. این ارز دیجیتال در حال حاضر با قیمت 0.000050 دلار معامله می‌شود.

دوج کوین و شیبا اینو حامیانی دارند که به این ارزهای دیجیتال متعهد هستند و سروصدای زیادی در بازار ایجاد می‌کنند. به همین دلیل است که توانسته‌اند خود را به رتبه‌های اول بازار برسانند.

حمایت کنندگان دوج کوین و شیبا اینو

داگلاس بونپارث (Douglas Boneparth)، یک برنامه‌ریز مالی مشهور در آمریکا می‌گوید ارزش ارزهای دیجیتالی چون شیبا اینو و دوج کوین به جامعه‌ای است که از آن‌ها حمایت می‌کند. در واقع موفقیت این ارزها وابسته به میزان حمایت مردم از آن‌هاست، نه ارزش واقعی که دارند.

جالب است بدانید که توسعه‌دهندگان شیبا اینو در وایت پیپر این ارز دیجیتال نوشته‌اند این ارز دیجیتال یک نسخه آزمایشی برای ساخت خودکار یک جامعه غیرمتمرکز است.

حمایت کنندگان دوج کوین و شیبا اینو
حمایت کنندگان دوج کوین و شیبا اینو

 

یکی دیگر از تحلیلگران حرفه‌ای بازار هم با بونپارث موافق است و می‌گوید علت اصلی رشد دوج کوین و شیبا اینو تبلیغاتی است که حامیان این ارز دیجیتال انجام می‌دهند. این افراد به اندازه‌ای قدرت دارند که می‌توانند روی رفتار مردم در بازار ارزهای دیجیتال تأثیر داشته باشند و آن‌ها را به گرایش مورد نظر خود حمایت کنند.

نمونه‌ای مشهور در این زمینه، توییت‌های ایلان ماسک است. توییت‌های او تاکنون حتی در نوسان‌های قیمت بیت کوین هم تأثیر داشته‌اند! یکی از علت‌های اصلی رسیدن دوج کوین به رتبه دهم بازار، حمایت این شخصیت مشهور از آن است. جالب است بدانید که ایلان ماسک چند بار در توییتر خود تصویری از توله سگ شیبا اینو را منتشر کرد و کاربران تصور کردند ایلان ماسک از این ارز دیجیتال هم حمایت می‌کند. اما او در ۲۶ اکتبر در اکانت توییتر خود نوشت که تنها بیت کوین، اتر و دوج کوین در والت خود نگهداری می‌کند.

تحلیلگران بر این باورند که شرایط کنونی بازار به گونه‌ای است که اگر هر ارز دیجیتالی یک حامی مشهور پیدا کند که با صدای بلند درباره خرید این ارز دیجیتال صحبت کند، می‌تواند به رتبه‌های اول بازار برسد. این موضوع رمز موفقیت دوج کوین و شیبا اینو هم هست.

خطرات رشد زیاد میم کوین‌ها

اگر حمایت مردم علت اصلی رشد قیمت دوج کوین و شیبا اینو باشد، یعنی بازار این ارزهای دیجیتال بسیار بی‌ثبات است و هر لحظه امکان دارد مردم دیگر از آن‌ها حمایت نکنند و قیمتشان سقوط کند. استعداد نوسان قیمت در این ارزهای دیجیتال سرمایه افرادی که روی آن‌ها حساب کرده‌اند را در معرض خطر قرار می‌دهد.

خطرات رشد زیاد میم کوین‌ها
خطرات رشد زیاد میم کوین‌ها

 

تحلیلگران معتقدند هر دو میم کوین بر اساس گمانه‌زنی‌ها کار می‌کنند و تریدرهای حرفه‌ای هم هیچوقت به چشم سرمایه‌گذاری بلند مدت به این ارزها نگاه نمی‌کنند. اکثر هودلرها هیچ علتی برای نگهداری دوج کوین و شیبا اینو در مدت طولانی ندارند و معمولا بعد از اینکه به سود مورد نظرشان رسیدند، دارایی‌هایشان را می‌فروشند.

ریسک بازار به دوج کوین و شیبا اینو محدود نیست

نکته مهم این است که احتمال از دست رفتن سرمایه حتی با سرمایه‌گذاری روی بیت کوین هم وجود دارد! به همین دلیل تریدرها هم باید مهارت کافی برای فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشند و هم آماده ضرر کردن باشند. تبدیل دارایی‌های ضروری به ارز دیجیتال برای به دست آوردن سود، کار عاقلانه‌ای نیست. شما تنها باید بخشی از سرمایه خود که توانایی از دست دادن آن را دارید، وارد بازار کنید.

ریسک بازار به دوج کوین و شیبا اینو محدود نیست
ریسک بازار به دوج کوین و شیبا اینو محدود نیست

 

میم‌کوین‌ها بخاطر ساختار و علت‌هایی که برای رشدشان در نظر گرفته شده است، ریسک بیشتری دارند و برای سرمایه‌گذاری روی آن‌ها باید بیشتر دقت کنید. ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین ویژگی‌هایی چون عرضه محدود و اکوسیستم منحصر به فرد دارند. بنابراین می‌توان آن‌ها را به عنوان دارایی‌هایی که ذاتا ارزشمند هستند، شناخت. احتمال اینکه یک ارز دیجیتال ارزش ذاتی خود را از دست بدهد یا قیمت آن در بلند مدت کم‌تر از ارزشش باشد، کم است.

کلام آخر

اینکه دوج کوین و شیبا اینو جامعه طرفداران گسترده‌ای دارند و حتی برخی از شخصیت‌های مشهور هم از آن‌ها حمایت می‌کنند، نکته مثبتی است. اما نکته این است که این دو میم کوین محدودیت در عرضه یا کاربرد منحصر به فردی ندارند و قیمت آن‌ها صرفا به استقبال مردم و خرید و فروش آن‌ها در بازار، وابسته است.

آنچه در این مقاله گفتیم بدان معنا نیست که دوج کوین و شیبا اینو لزوما افت قیمت پیدا می‌کنند و از بازار حذف می‌شوند. آینده این ارزهای دیجیتال قابل پیشبینی نیست و حتی احتمال اینکه در لیست ارزهای بزرگ جهان باقی بمانند هم وجود دارد. شاید این ارزهای دیجیتال در آینده به صورت گسترده در بازار توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار بگیرند و به عنوان یکی از واحدهای مالی اصلی جهان شناخته شوند. زمان تنها چیزی است که می‌تواند سرنوشت بازار را مشخص کند.

ما در اکس مارتی توصیه‌ای نسبت به خرید و فروش هیچ ارز دیجیتالی نداریم. صرفا با بررسی نکات مثبت و منفی درباره ارزهای دیجیتال مختلف، سعی می‌کنیم اطلاعاتی ارائه دهیم که به ترید موفق‌تر در بازار کمک می‌کنند. جمع‌آوری این اطلاعات و توجه به آن‌ها هنگام باز کردن پوزیشن خرید و فروش احتمال افزایش سود و کاهش ضرر در بازار را بیشتر می‌کند.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست