افزایش قیمت دوج کوین

موج 40 درصدی افزایش قیمت دوج کوین پس از اضافه شدن این سکه به لیست صرافی Coinbase

دوج کوین سکه‌ای است که ابتدا بخاطر شوخی و زیرسوال بردن دیگر رمزارزها وارد بازار شد ولی پس از مدتی، این سکه به یکی از سکه‌های محبوب و معروف بازار تبدیل شد. قبل از سقوط و ریزش بازار در ماه جاری، دوج کوین شاهد رشد 1500 درصدی در سال اخیر بود و در 8 ماه می به بالاترین قیمت خود یعنی 0.74 دلار رسید. اما از آنجایی که بازار رمزارزها هیچ‌گاه قابل پیش‌بینی نیست، در 19 ماه می شاهد یک افت سنگین در قیمت دوج کوین و دیگر رمزارزها بودیم و قیمت این سکه تا 0.22 دلار کاهش یافت.

مقالات مرتبط:   دوج کوین چیست

افزایش قیمت دوج کوین اغلب به دلیل تاثیرات شبکه‌های اجتماعی و اخبار مرتبط به این سکه بوده است. ایلان ماسک، مالک شرکت خودرو سازی تسلا و شرکت فضایی ایکس اسپیس، از طرفداران پر و پا قرص این سکه است و توییت‌های جنجالی او درباره دوج کوین، تا کنون باعث رشد بسیار زیادی در قیمت این سکه شده است. اکنون دوج کوین طرفداران دیگری به جز ایلان ماسک، مانند شرکت‌های Snickers، Slim Jim beef jerky، AirBaltic و Newegg نیز پیدا کرده و این شرکت‌ها دوج کوین را به سیستم پرداختی خود اضافه کرده‌اند.

اخیرا توییتی از ایلان ماسک منتشر شده و در کنار اضافه شدن این سکه به لیست صرافی Coinbase،  شاهد افزایش قیمت دوج کوین به میزان 40 درصد بودیم.

افزایش قیمت دوج کوین در روزهای اخیر

اندکی پس از اینکه دوج کوین به لیست سکه‌های صرافی Coinbase اضافه شد و ایلان ماسک میم جدیدی را درباره این سکه توییت کرد، شاهد موج جدیدی در افزایش قیمت دوج کوین بودیم. در اوایل صبح روز چهارشنبه و پس از افزوده شدن این سکه به لیست Coinbase Pro و همچنین انبوهی از توییت‌های ایلان ماسک، افزایش قیمت دوج کوین به 40 درصد رسید.

صرافی Coinbase روز سه شنبه، دوج کوین را در لیست پلتفرم معاملات حرفه‌ای خود به نام Coinbase Pro قرار دارد و باعث احیای قیمت این سکه شد. بنابراین در روز سه شنبه و ساعاتی پس از اعلامیه Coinbase، قیمت دوج کوین از 0.3137 دلار به 0.4398 دلار افزایش یافت و این سکه 40 درصد افزایش قیمت پیدا کرد. به دنبال سقوط گسترده بازار در اوایل ماه مارس، قیمت دوج کوین در ماه گذشته، 59 درصد کاهش یافت. البته این سقوط بازار متخص به دوج کوین نبود و تمام بازار را در بر گرفت و اکنون شاهد بهبود اوضاع و افزایش نسبی قیمت‌ها هستیم.

Coinbase اکنون، با فرض اینکه نقدینگی کافی در بازار وجود داشته باشد و با پیش‌بینی اینکه معاملات دوج کوین از روز پنج شنبه به طور جدی آغاز خواهد شد، سپرده‌های ورودی این سکه را می‌پذیرد. معاملات دوج کوین در ابتدا با پنج جفت معاملاتی انجام خواهند شد. این جفت‌ها عبارتند از: DOGE/USD, DOGE/BTC, DOGE/EUR, DOGE/GBP و DOGE/USDT.

مالک تسلا، ایلان ماسک، هنگامی که یک میم دیگر درباره دوج کوین و در روز سه شنبه منتشر کرد، بیشتر در معرض نظرات عمومی قرار گرفت. وی بخاطر نظرات متناقضش درباره بیت کوین، مورد اعتراض بسیاری از افراد جامعه رمزارزها قرار گرفته بود و بسیاری وی را فردی سودجو خواندند. همچنین بسیاری او را دلیل سقوط اخیر بازار می‌دانند و از این بابت ماسک، خشم عده زیادی را برانگیخته است.

این بار در این توییت ماسک، تصویری از سگی از نژاد دوج کوین نشان داده شده بود که روی کامپیوتری که متعلق به دهه 1980 بود خم شده و نوشته‌ای با این عنوان زیر عکس بود: “من باید احساساتم را از دید مردم پنهان کنم وگرنه از نظر اجتماعی طرد خواهم شد.”

ماسک همچنین یک میم قدیمی از دوج کوین که وی برای اولین بار در سال 2020 توییت کرده بود را دوباره توییت کرد که این میم، تصویر دوج کوین را به عنوان سیستم مالی جدید جایگزین به جای سیستم کنونی نشان می‌دهد. در بین این نواسات قیمت بیت کوین و دوج کوین، ماسک همچنین مراقب است تا به 56 میلیون فالوور خود یادآوری کند که وی به هیچ وجه و به طور رسمی به هیچ کدام از این دو پروژه مرتبط نیست و توانایی او برای تغییر و تاثیر او بر روی این پروژه‌ها محدود است.

در ماه‌های اخیر و پس از اعلام حمایت ایلان ماسک از دوج کوین، شرکت‌ها و افراد مهمی به حمایت این سکه پیوستند. درست است که دوج کوین ابتدا برای سرگرمی طراحی شد، اما اکنون به دلیل سرعت انتقال و جابه‌جایی بالا در مبالغ پایین و هزینه تراکنش‌های پایینی که دارد، طرفداران مخصوص خودش را پیدا کرده است و اکنون تعداد شرکت‌هایی که دوج کوین را به سیستم پرداخت خود اضافه کرده‌اند در حال افزایش است. از نمونه این‌ها شرکت CoinFlip است که اپراتور ATM رمزارزها است و دوج کوین را به شبکه 1800 پایانه خود پرداز خود در ایالات متحده اضافه کرده است.

همچنین مارک کوبان، میلیاردر و مالک تیم بسکتبال دالاس ماوریکس، اظهار نظرهایی را درباره دوج کوین داشته است. چندی پیش وی بیان کرد:

“دوج کوین در واقع سکه‌ای است که مردم برای معاملاتشان از آن استفاده می‌کنند. ما سکه‌های دیگری را نیز از طریق BitPay می‌گیریم ولی مردم دوج کوین خود را برای خریدهایشان خرج می‌کنند و این به این معناست که کسب و کارهای بیشتری شروع به استفاده از این سکه می‌کنند.”

وی همچنین خاطر نشان کرد که تیم بسکتبال دالاس ماوریکس در NBA، در آستانه انجام 6000 معامله دوج کوین در ماه آوریل است.

نتیجه گیری

دوج کوین از جمله سکه‌های بی ثبات بازار رمزارزهاست که تا کنون صعود و سقوط‌های شدیدی را تجربه کرده و به خبرها و شایعات واکنش شدیدی نشان می‌دهد. افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در ماه ژانویه و فوریه، باعث افزایش قیمت دوج کوین نیز شد و این سکه در 8 ماه می، به چهارمین سکه از نظر حجم بازار پس از بیت کوین، اتریوم و بایننس کوین تبدیل شد.

پس از سقوط بازار، این سکه نیز حجم زیادی از بازار خود را از دست داد و با اینکه ایلان ماسک در این مدت چندین توییت در مورد دوج کوین منتشر کرده بود و باعث افزایش قیمت دوج کوین در کوتاه مدت شده بود، ولی همچنان این سکه تحت فشار زیادی بود و دوباره قیمتش کاهش می‌یافت.

اکنون و مثل همیشه، نمی‌توان به طور قطع گفت که آیا این سکه آینده امیدوار کننده‌ای خواهد داشت یا خیر. مسائل زیادی در قیمت این سکه و دیگر آلت کوین‌ها تاثیرگذارند. تنها زمان مشخص خواهد کرد که آیا دوج کوین، طبق گفته ایلان ماسک، می‌تواند جایگزینی برای سیستم‌های مالی آینده باشد یا خیر.

مترجم : فرزاد واثق

منبع : Cointelegraph

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست