بنیان‌گذار اتریوم، میلیاردها دلار سکه Shiba را سوزاند

کمتر از یک هفته پیش، بنیان‌‌گذار اتریوم، جوان‌ترین میلیاردر دنیای رمزارزها در جهان، از اهدا بیش از 1 میلیارد دلار ارز دیجیتال Shiba به صندوق امداد کرونا هند و طیف وسیعی از خیریه‌ها خبر داد. وی اکنون و در عملی شوکه کننده‌، بیش از 6.7 میلیارد دلار سکه Shiba را سوزانده است. روز یکشنبه 16 می، ویتالیک باترین، بنیان‌گذار اتریوم اعلام کرد که تقریبا 420 تریلیون سکه شیبا را سوزانده و نابود کرده است.

توکن شیبا یک رمزارز غیرمتمرکز است که در سال 2020 توسط یک فرد یا گروه ناشناس معروف به ریوشی (Ryoshi)، ایجاد شد. شیبا یک توکن ERC-20 و مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که با الهام از سکه داج کوین ساخته شده است. شیبا به محض ورود به بازار، خود را “قاتل داج کوین” نامید. این سکه که Shiba Inu نیز نامیده می‌شود، فاقد قابلیت قراردادهای هوشمند (smart contract) است و همچنین توسط سازمان حقوقی یا دارایی پشتیبانی نمی‌شود. شیبا یک سکه ساده و قابل انتقال است.

بیشتر بدانید : بلاک چین اتریوم

دلایل سوزاندن سکه Shiba توسط باترین

بنیان‌گذار سکه Shiba، تقریبا نیمی از سکه‌های در گردش این توکن را به کیف پول ویتالیک باترین ارسال کرد تا از این طریق، پیشنهاد تبلیغ سکه خود را به این فرد مطرح کند. اما باترین در پاسخ، حدود 420 تریلیون از این سکه‌ها، که حدود 90 درصد کل سکه‌های شیبایی بود که وی در کیف پول خود داشت را سوزاند. به عبارت دیگر، اکنون با این کار حدودا نصف سکه‌های در گردش Shiba از بین رفته و دیگر قابل استفاده نیست.

(سوزاندن سکه‌ها عملی است که در آن، سکه‌ها به طور دائمی از گردش بازار خارج می‌شوند. این امر کاملا عادی است و در بیشتر اوقات، به وسیله تیم توسعه دهنده‌ی سکه‌ها و برای افزایش قیمت آن‌ها (عرضه کم و تقاضای زیاد) انجام می‌شود. زمانی که سکه‌ها سوزانده می‌شوند، دیگر امکان دسترسی به آن‌ها وجود نخواهد داشت.)

باترین این سکه‌ها را به یک “کیف پول مرده” ارسال کرد. رمزارزهای ارسال شده به کیف پول‌های مرده، قفل می‌شوند و دیگر قابل بازیابی و دسترسی نخواهند بود. باترین یادداشتی را به این معامله پیوست کرد و دلیل این کار خود را توضیح داد. مدیر عامل اتریوم که تحت تاثیر سخاوت‌مندی جامعه داج کوین قرار گرفته بود، برای حمایت از آن‌ها، سکه‌های Shiba را سوزاند. او این کار را به عنوان راهی برای حمایت از مردمی انجام داد که سعی داشتند دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کنند.

وی در این رابطه گفت:

“من واقعا تحت تاثیر چگونگی برخورد جامعه داج کوین قرار گرفته‌ام. بسیاری از افراد این جامعه، سخاوت و تمایل خود را نشان داده‌اند و من متوجه شدم که این افراد، نه تنها بر سود شخصی خود، بلکه به بهتر شدن کل دنیا نیز علاقه‌مندند. من از همه‌ی کسانی که با جدیت این کار را انجام می‌دهند، حمایت می‌کنم.”

وی 90 درصد سکه‌های شیبای خود را سوزاند و اعلام کرد که قصد دارد 10 درصد باقیمانده آن‌ها را به یک موسسه خیریه اهدا کند، اما هنوز نام آن خیریه را فاش نکرده است. پیش از اینکه باترین این سکه‌ها را بسوزاند، 50 تریلیون سکه Shiba را به یک موسسه امداد کرونا در هند اهدا کرده بود. هند شاهد افزایش آمار مبتلایان به کرونا است و آمار جان باختگان آن‌ها هر روز، بیش از پیش است.

باترین خاطر نشان کرد که در نهایت و برای حفظ ایمنی، مجبور شده تا این سکه‌ها را به یک کیف پول مرده انتقال دهد. همچنین وی نمی‌خواسته که در آینده هیچ معامله‌ای با این سکه‌ها انجام دهد، زیرا هر معامله‌ای که وی انجام می‌دهد،از طرف دیگران و به غلط، تفسیر می‌شود. از این رو انتقال سکه‌ها به یک کیف پول مرده، از نظر وی بهترین اقدام در حال حاضر بود.

پیام باترین توسط شخصی به نام VB Goat در توییتر کپی و منتشر شده است. باترین همچنین به مردم اعلام کرد که دیگر نمی‌خواهد بدون رضایت قبلی خود، سکه‌ای دریافت کند یا قدرت بیشتری در پروژه‌های رمزارزها داشته باشد. کیف پول رمزارز باترین عمومی است و وی از افرادی که قصد انتقال سکه به این کیف پول را دارند درخواست کرد تا سکه‌های خود را به یک موسسه خیریه شایسته اهدا کنند.

ظهور Shiba و به اوج رسیدن آن

ظهور Shiba و به اوج رسیدن آن
ظهور Shiba و به اوج رسیدن آن

 

همانطور که گفته شد، سکه Shiba که SHIB و Shiba Inu نیز خوانده می‌شود، یک توکن غیرمتمرکز است که حدود یک سال پیش و با عنوان “قاتل داج کوین” وارد بازار شد. این سکه، با افزایش محبوبیت داج کوین، شناخته شد و به محبوبیت رسید. همانطور که از نامش پیداست، این سکه معرف سگ نژاد Shiba است که داج کوین نیز از آن الهام گرفته است.

سکه‌های شیبا تا چندی پیش، ارزش چندانی نداشتند، اما زمانی که به عنوان سکه‌های معاملاتی وارد لیست صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی شدند، قیمت آن‌ها اوج گرفت. در مدت کمی شاهد آن بودیم که حجم معاملات این سکه در صرافی‌های Binance و OKEx، به روزانه 500 میلیون دلار رسید. اکنون حدودا 497 تریلیون سکه Shiba در گردش بازار است.

به دنبال انتشار اخبار به سوزاندن این سکه‌ها توسط باترین، قیمت این سکه از 0.00000722 دلار به 0.00000985 رسید. حجم بازار این سکه، در حال حاضر 4.49 میلیارد دلار است.

نویسنده : بهزاد واثق

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست