هاردفورک جدید اتریوم و آتش سوزی بزرگ این ارز دیجیتال

هاردفورک جدید اتریوم و آتش سوزی بزرگ این ارز دیجیتال

هاردفورک جدید اتریوم با نام هاردفورک لندن طبق برنامه در ساعت ۱۲:۳۳ دقیقه روز ۵ آگوست (۱۴ مرداد) در بلوک شماره 12،965،000 راه‌اندازی شد و طرح بهبود اتریوم با نام EIP-1559 را پیشنهاد داد. از همان ابتدا انتظار می‌رفت با راه‌اندازی این هارد فورک، تغییراتی در نرخ کارمزد و کوین‌های فعال شبکه ایجاد شود. این تغییرات در همان ساعات ابتدایی اجرای هاردفورک به واقعیت پیوست.

هاردفورک جدید اتریوم طرح EIP-1559 را پیاده می‌کند

در طرح EIP-1559 مبلغی به عنوان کارمزد اصلی از هر تراکنشی که در اتریوم انجام می‌شود، کم خواهد شد. این موضوع باعث کاهش منابع درگیر با تراکنش‌های اتریوم می‌شود. به دنبال پیاده‌سازی هاردفورک جدید، برخی از صرافی‌ها انجام تراکنش‌های مربوط به این ارز دیجیتال را برای مدتی متوقف کردند.

برخی از تحلیلگران و کارشناسان بازار بر این باورند که طرح EIP-1559 باعث تورم‌زایی در شبکه اتریوم می‌شود. زیرا با هر تراکنش مقداری اتریوم به عنوان کارمزد برای همیشه از شبکه خارج خواهد شد. با افزایش حجم تراکنش‌ها، مقدار اتریوم‌هایی که از بازار بیرون می‌روند، غیرقابل چشم پوشی خواهد بود.

جوزف لوبین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، اعلام کرد که این هاردفورک در راستای تبدیل اتریوم به یک ارز دیجیتال پیشرفته است. هاردفورک جدید اتریوم و فعال شدن طرح  EIP-1559 یکی از اقدامات انتقال به شبکه بلاکچین اتریوم ۲.۰ است. با پیاده‌سازی این طرح، اتریوم یک گام دیگر به جایگزینی الگوریتم اثبات کار (PoW) با اثبات سهام (PoS) نزدیک می‌شود.

مهندسان بعد از پیاده‌سازی هاردفورک لندن، به سراغ هاردفورک شانگهای می‌روند. قرار است این هاردفورک آخر سال انجام شود و نقطه تمرکز بعدی توسعه دهندگان اتریوم است.

آنچه پس از هاردفورک جدید اتریوم رخ داد

همانگونه که انتظار می‌رفت، بعد از بروزرسانی تغییرات بسیاری در شبکه اتریوم و بازار این ارز دیجیتال ایجاد شد. بعد از هاردفورک لندن، نرخ سوختن اتریوم به ۶۶۰۰ دلار در دقیقه رسید. آمار نشان می‌دهد در این چند روزی که طرح جدید اتریوم اجرا شده‌ است، در هر دقیقه ۲.۳ اتر، برای همیشه از شبکه خارج می‌شود و به عبارتی می‌سوزد.

آنچه پس از هاردفورک جدید اتریوم رخ داد
آنچه پس از هاردفورک جدید اتریوم رخ داد

 

منابع مختلف، درباره نرخ سوخت اتریوم اطلاعاتی منتشر کرده‌اند. با توجه به این آمار در این چند روزی که هاردفورک لندن فعال شده، حدود ۳۳۹۵ اتریوم سوخته است. این یعنی در هر دقیقه حدود ۶۵۹۶ دلار و در هر ساعت ۳۹۵ هزار دلار می‌سوزد.

منبع آماری دیگری به نام Ultrasound.money گزارش داد که میزان سوخت اتریوم تاکنون حدود ۹.۵ میلیون دلار بوده است. این منبع، آمار را با توجه به قیمت جدید اتریوم (۲۸۰۰ دلار) ارائه داده است. این منبع اعلام کرد که توکن غیرقابل معاوضه محبوب OpenSea اولین سوزاننده اتریوم است. این توکن از زمان هاردفورک جدید اتریوم تاکنون ۳۷۴ اتر که معادل بیش از یک میلیون دلار است را از بین برده.

بعد از OpenSea، توکن یونی سواپ قرار دارد که تاکنون ۲۶۳ کوین اتریوم را سوزانده است. در زمان نگارش این مقاله ارزش ۲۶۳ اتریوم حدود ۷۴۰ هزار دلار بوده است.

هایدن آدامز، بنیانگذار یونی سواپ، بر این باور است که اگر همه چیز با همین رویه ادامه پیدا کند، سالانه حدود ۳۵۰ هزار اتریوم سوخت می‌شود. این مبلغ چیزی بالغ بر ۱ میلیارد دلار است.

خبرگزاری DeFi Bankless با بررسی برخی از اطلاعات تلاش کرد تأثیر این آتش سوزی بزرگ اتریوم بر منابع آینده این ارز دیجیتال را پیشبینی کند. اما از آنجایی که کارمزد تمام تراکنش‌ها بین ۲۵ تا ۷۵ درصد از پولی است که جابجا می‌شود، پیشبینی کار ساده‌ای نیست.

خبرگزاری DeFi Bankless از داد‌ه‌های مربوط به نرخ کنونی سوختن اتریوم، برای مدلسازی و پیشبینی ماه‌های آینده ۲۰۲۱ استفاده کرد. نتیجه این مدلسازی را در ادامه بیان کرده‌ایم.

«باتوجه به این داده‌ها، در سال ۲۰۲۱ احتمالا ۸۰۰ هزار تا ۲.۴ میلیون اتریوم سوزانده می‌شود.»

اگر با هاردفورک جدید اتریوم، الگوریتم اثبات کار گسترش پیدا کند و پاداش ماینرها کم شود، احتمال ایجاد تورم در اتریوم به شدت زیاد خواهد شد. زیرا از طرف مقابل نیز حجم زیادی اتریوم از بازار خارج می‌شود.

نویسنده : فاطمه مهراسبی

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست